Skocz do zawartości
Maciek J.

Jakie soczewki / kolimatory do lampy led?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zbudowałem sobie lampkę led i myślę nad soczewkami. Akwarium ma długość 60 cm, a lampa 50cm, diody rozmieszczone są niemal od brzegu do brzegu lampy. I teraz moje pytanie, jakie soczewki kupić, o jakim kącie rozpraszania? 60, 90 st.? Macie jakieś doświadczenia?

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe - dlaczego chcesz użyć kolimatorów ? Od odpowiedzi zależy jakich kątów użyjesz. Bez kolimatorów diody świecą światłem rozproszonym ...... najczęściej między 100 a 140 stopni. Jeżeli zastosujesz kolimator snop światła zmniejszy swoją srednicę jednocześnie zwiększając ilość światła. Im większy kąt kolimatora tym bardziej skupia światło.

Kolimatory najczęściej są stosowane do lamp podwieszanych gdzie jest spora odległość od lustra wody. Powoduje to, że światło nie rozchodzi się na boki i nie oświetla podłogi. Ich cena nie jest jakaś powalająca więc proponuje zakupić 2/3 rodzaje i sprawdzić jaki efekt osiągniesz. Jak przesadzisz ze skupieniem snopu światła popalisz delikatniejsze korale.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa jest podwieszana, mogę ją podnieść całkiem wysoko. Zależy mi, aby światło nie waliło po oczach i nie oślepiało i aby nie wychodziło za daleko poza akwarium. W środku same miękkie i LPS. Mam możliwość ściemniania kanałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoich lampach stosuje następującą zasadę. Im bliżej brzegu akwarium tym większy kąt skupienia. Warunkiem jest długość lampy zbliżona do długości zbiornika. Na środku jak najmniejszy kąt skupienia co spowoduje ładne rozprowadzenie światła a nie będzie razić. Na brzegach jak największy to światło nie będzie walić na zewnątrz po podłodze. A całość wyregulować wysokością lampy nad lustrem wody. Ot i tyle filozofii :)


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

albo nawet po bokach dać 60 nikt nie mówi że wszystkie soczewki mają być takie same :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem, do środka 90, na zewnątrz, dookoła 60. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belka odległość od lustra wody max 25cm diody power LED białe 1w barwa od 8500do 20k niebieskie i UV i ogólnie niebieskie 3w . Jaki kolimator . Odswierzam bo myślę że wiele osób woli zrób to sam.anizeli płacić za . Białych chce dać 6 plus czerwona i jedna cyian   reszta niebieskie ogólnie 40w . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bez chyba że chcesz disco ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomimo tego ze one maja juz "w sobie" soczewki ja mam założone 90st,zdecydowanie bardziej "skupia" światło i nie razi po oczach ,lampa wisi jakieś 25cm na akwa 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.