Skocz do zawartości
Mat_Mat

Bąbelkowy samp = problem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Sorry, że zakładam kolejny temat w tym dziale ale po paru dniach różnych kombinacji skapitulowałem. Otóż, mam problem z bąbelkami w akwarium i to w dużej ilości. Cyrkulacja postawiona jest na pompie Jebao DC-12000 z dwoma wyjściami zakończonymi loc line. Szczelność sprawdzona, wszędzie wydaje się być ok, brak soli i sucho na łączeniach a z końcówek loc line tłoczy ogrom drobnych bąbelek :/ Mniej więcej zlokalizowałem problem i jest nim odpieniacz Deltec SC1455 z pod którego jakimś cudem wydobywa się bardzo dużo właśnie takich drobnych bąbelek. Pompa jest tuż obok więc zasysa je i wrzuca do akwarium. Nie mam pomysłu jak to rozwiązać a na domiar wszystkiego wyłączenie odpieniacza na kilka h aby się upewnić czy tu jest problem dało mi odpowiedź tylko w 80% bo bąbelki szły dalej ale w dużo mniejszej ilości.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to obejść bo bąbelkowy wodny świat to zdecydowanie nie moje klimaty :)

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pompa w osobnej komorze (i od razu czujnik dolewki)

a przelew "zabezpieczyć" włókniną filtracyjną

albo np.

sumpbafflesold.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj fotkę albo rysunek Twojego sumpa


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pompa w tej samej komorze co odpieniacz przeważnie = problem z bąblami (i różnice poziomu wody w odpieniaczu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że masz nie najszczęśliwsze rozwiązanie w sumpie, ogólnie to sprawia wrażenie strasznie małego jak na takie akwarium.

Odpieniacz i pompa powinny znajdować się w skrajnych komorach, a nie obok siebie, tak aby bąble powietrza miały czas wyjść na powierzchnię zanim trafia do akwarium. . Po za tym masz bardzo niskie przegrody, ze zdjęcia wynika, że są znacznie niżej niż poziom wody w sumpie. Dodatkowo poziom wody jest i tak całkiem niski jak na ten odpieniacz.

Na jakim biegu pracuje pompa odpieniacza?

Chyba najlepiej byłoby zrobić lekka (a nawet całkiem sporą) modyfikacje sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fota jest w tym wątku.

http://nano-reef.pl/topic/80424-315l-soli/#entry817779

Może wystarczy przełożyć odpieniacz w miejsce siporaxu


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze jak by kolega podał wymiary sumpa, bo przy tym rozmiarze to chyba i z rezerwą będzie krucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłeś czy Ci odpieniacz wejdzie do tej komory gdzie masz siporax? Po zdjęciach ciężko ale może zaznaczam może da radę go tam upchnąć. Tylko spływ trzeba by przerobić wtedy. ale coś za coś. W sumie jak jest możliwość to podpiłował bym podstawę odpieńka żeby wlazł do tej komory, niż wycinać przegrody. Tylko pytanie czy się da?

A no i słusznie kolega marb zauważył, jak Ci prądu braknie to jak woda wróci przez locline to Ci sie przeleje przez sumpa i na podłogę. Testowałeś to? Bo wygląda że raczej się nie zmieści.

Edytowane przez reigher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. Decyduje się na pewno na zmianę sampa ponieważ może nie ma zapasu i nie będzie zmieniona rozmiarówka prócz, no właśnie: wysokości. Co prawda testowałem co w momencie gdyby doszło do całkowitego rozładowania baterii do podtrzymania ( jest na niej obiegowa, cyrkulacja i odpieniacz ) i nie przelało się nic ale zapasu zostało dosłownie 1,5 cm dla tego muszę trzymać wyznaczony maksymalny poziom wody w sumpie i jest to 15 cm. Następną zmianą będzie to co wszyscy przyznaliście czyli odpieniacz pójdzie maksymalnie w lewo czyli w obecnym sumpie do komory z siporaxem. W tej chwili też jest na niego miejsce na styk ale jak zmieniam sumpa to nie będę ruszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zapasie nie warto operować pojęciem "może", lepiej po prostu policzyć. Podaj jaku masz rozmiar sumpa.

Z poziomem wody jesteś na granicy bo dla 1456 minimalne zanurzenie to właśnie 150 mm.

Na jkaim biegu pracuje pompa odpieniacza?

Kolejnym problemem może być obieg. Masz bardzo mocną pompę. DCT 12000 na 315 litrów to sporo, nawet na najniższym biegu. W efekcie woda przez krótkiego sumpa szybko przepływa i bąble mają mało czasu żeby wyjść na powierzchnię.

tapnięte z fona

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez zrezygnowac z siporaxu i wyciac przegrode. Wtedy nie bedzie trzeba zmieniac rur splywu i znajdzie sie miejsce na odpieniacz w pierwszej komorze.

Poniewaz przegrody tu nie maja znaczenia, mozna wyjac tez ostatnia przegrode i ja przykleic 1-2 cm wyzej, to przeplywajaca pod nia woda, bedzie przy dnie prowadzila mniej babelkow, ale pompe obiegowa bym zmienil na znacznie slabsza.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przeprosić bo się troszkę walnąłem. Model odpieniacza to SC1455 czyli bez sterownika. Obiegowa działa na 40% a wzięta była dla tego, żeby służyła za cyrkulacja dla tego dwa wyjścia z loc line mam.

Wymiar sampa to 58x36x29

Podniosłem poziom wody w sampie nieznacznie + regulacja odpieniacza tak aby jak najmniej bombelek wychodziło z pod niego co się udało bo nie widzę żeby bombelkował. W akwarium też zdecydowanie lepiej choć problem nie jest zażegnany do końca.

Zagadka: Wyłączając odpieniacz, w sampie zrobiłem lekkie "mieszanie" wodą aby pozbyć się bąbelek które osiadły w różnych miejscach. Świecąc na pompę nie widzę nawet jednej bąbelki aby była wciągnięta i wtłoczona do akwarium. Loc line dalej wrzuca bąbelki bardzo mało ale jednak. Stawiam sobie pytanie czy jakimś cudem ( loc line jest cały pod wodą ) może on wewnątrz powodować jakieś zawirowania z których tworzą się te bąble?

post-23544-0-66638500-1452074569_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze pompa obiegowa czasami zassac troche powietrza ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie przy całkiem sporej pompie (wysokość 13 cm) i małym zanurzeniu to całkiem możliwe.

Poziomu wody nie możesz podnieść bo braknie miejsca na rezerwę.

Ja chyba poszedł bym w stronę nowego sumpa, trochę dłuższego i wyższego. W szafce masz trochę luzu i najlepiej byłoby maksymalnie wykorzystać jej rozmiary.

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wygląda na to bo dość głęboko jest , ale może czasem się wir zrobić ... i siorbnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiry / Wirki raczej się nie tworzą ponieważ wczoraj siedziałem przy sprzęcie dobre 4 godziny i nie widziałem aby pompa zassała powietrze. Na łączeniach z hydrauliką tuż nad wodą też jest sucho :/ Odczekam jeszcze kilka dni, jak się sytuacja nie zmieni to pomyślę nad zmianą loc line'a.

Dodam kilka zdjęć "góry" może tutaj coś jest nie tak?

Poziomu wody nie możesz podnieść bo braknie miejsca na rezerwę.

Ja chyba poszedł bym w stronę nowego sumpa, trochę dłuższego i wyższego. W szafce masz trochę luzu i najlepiej byłoby maksymalnie wykorzystać jej rozmiary.

W bok już nie da rady bo ten luz jest zostawiony pod ballinga, jedynie wysokość wchodzi w grę bo można było dać całkiem sporo w górę.

post-23544-0-57694500-1452082417_thumb.jpg

post-23544-0-86984300-1452082420_thumb.jpg

post-23544-0-38185800-1452082423_thumb.jpg

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz czasem jakiejś innej pompy? Nie ważne jakiej, byle by była inna i ją podmienić na chwilkę i będziesz już wiedział czy to wina pompy czy szukać dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W górę za dużo też nie dasz, bo warto sobie zostawić możliwość wyjęcia odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij siporax wrzuc w to miejsce odpieniacz. Na foto wyglada jakby dalo rade go tam zmiescic.

Jak sie nie zmiesci wytnij przegrode. Siporac wrzuc w koszyk, ktory sobie zrobisz z kratki rastrowej.

Jak chcesz spietrzyc wode na ostatniej przegrodzie to wklej grzebien lub do wlotu pompy zamontuj kolanko/łuk 90 stopni ktore bedzie pobieralo wode prawie z dna akwarium.

Mozesz miec tez hydraulike zle zrobiona i na ktoryms luku/laczeniu a troche ich masz jest powietrze.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłbym tak jak kolega wyżej napisał odpieniacz pierwszy a na drugim etapie filtracji siporax . co do źle wykonanej hydrauliki wątpię bo lock line zmniejsza średnice co skutkowałoby wyciekiem w przypadku nieszczelności klejenia bo wzrasta ciśnienie jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Dziś przerzucam odpieniacz do pierwszej komory i jeszcze raz spróbuje przeanalizować wszystkie miejsca gdzie mogłoby wchodzić powietrze. Napisze wieczorkiem co udało się zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się pozbyć bąbelków w akwarium :) Zastosowałem "blokadę" w postaci gąbki która doskonale wyłapuje bąbelki ale też różne paproszki. Dodatkowo wyciąłem komorę dzielącą filtr od odpieniacza i zastosowałem inne ustawienie aby bąble miały troszkę więcej czasu na dotarcie do powierzchni.

post-23544-0-10586400-1452523931_thumb.jpg

post-23544-0-38783700-1452523933_thumb.jpg

post-23544-0-51911900-1452523935_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to połowiczny sukces, gąbka szybko się zapcha, a ponadto zebrany syf zacznie gnić więc trzeba będzie ją często płukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.