Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie przy niskim no3 i po4 proste miękasy odeszły na wieczną rafę a ponoć są dla nowicjuszy.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Ano widzisz, miekkie lubia bagienko :whistle: za czysto panie, za czysto... :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No muszę w końcu stworzyć temat z moim zbiornikiem i opisać dotychczasowe doświadczenie zupełnie inne od tych książkowych jeżeli chodzi o sprzęt itd.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: w naturze miekkie rosną i bez bagienka, w sensie bez wysokich poziomow azotanow i fosforanow. Ale mają bogactwo innych skladnikow, jak fitoplankton, plankton, drobne czastki organiczne zawieszone w toni i nie wiem, co jeszcze, czego w naszych akwariach nie ma, albo jest za mało. A jesli tego czegos jest za dużo i nie ma konsumentów, to wywoluje plagi.

Uwarzyc piwo w wielkiej kadzi to nie problem, ale uwarzyc w naparstku to wyzwanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śliczna jest ta acropora.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mandarynów to prawdopodobnie synchiropus picturatus jest łatwiejszy w utrzymaniu. W pewnym dobrym sklepie rybnym zapytałem dlaczego u nich splendidus są takie chude, a picturatus nie. Odpowiedź była taka, że te drugie standardowo jedzą mrożonki. Sam mam taką mandarynkę, tłustą jak świnka, a wcale robactwo nie pokrywa mi skał. Za to mrożonki łapie nawet z toni. W sklepie (innym niż wspomniany) przez jakieś dwa miesiące hasała sobie zapomniana w akwarium pełnym grzybowieńców, zanim ją kupiłem. Ryby prosto z dostawy to nigdy nie wiadomo ani czy jedzą, ani czy były potraktowane chemią itd. Potem ludzie piszą, że ryba pływała i jadła, ale i tak zdechła.

Przy okazji opinia doświadczonego w solniczkach kolegi na temat babki sexgutaty jaką miałaś Dominiko jest taka, że cokolwiek robisz i tak padają w ciągu miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób na forum miało problem z wysokim NO3 przy zerowym PO4 i mianownik zawsze był ten sam.

Zamiast wódki może Red Sea No3pox4, działa od razu, bezpieczniejsze od wódki chyba.

Przy wódce trzeba stopniowo od małych dawek, często plagi wyskakują

Wysłane z Tapatalka

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze royal nature nitrate remover.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób na forum miało problem z wysokim NO3 przy zerowym PO4 i mianownik zawsze był ten sam.

Zamiast wódki może Red Sea No3pox4, działa od razu, bezpieczniejsze od wódki chyba.

Przy wódce trzeba stopniowo od małych dawek, często plagi wyskakują

Wysłane z Tapatalka

Przy kadżdej zmianie pożywki dla bakteri mogą wystąpić plagi. Parę lat temu zacząłem od wódki, potem był NOPOX, a teraz NP Pro. Zawsze miałem przy zmianie mały wysyp cyjano. U mnie różnica pomiędzy tymi pożywkami dotyczyła tylko zbijania fosforanów: NOPOX redukował znacznie lepiej niż "czysta", a przy NP Pro całkowicie przestałem używać GFO


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze wyplynal temat no3/po4... To moze wasza opinia na ten temat:

Zalaczam fotki testow

Po4 wykonany z podwojna iloscia wody i odczynnikow wg instrukcji saliferta, czyli wynik/2

No3 przez scianke wg instrukcji low range, czyli wynik/10

Efekty jak na 3 fotce. Rosnie mi takie paskudztwo w strefach o najsilniejszej cyrkulacji. Okresowo przymiera, bieleje i zanika zeby zaraz odrastac.

Do tej pory bylo uzywane ProBioS i NpPro (wlasnie sie skonczyly).

Moze ktos zinterpretuje wynik Po4, bo jak dla mnie to ta woda nie robi sie niebieska, tylko bardziej metna/mniej przejzysta.

Takie parametry utrzymuja sie od kad zaczalem stosowac ww, czyli gdzies czerwiec/maj. Wczesniej test PO4 cos tam minimalnie pokazywal, a NO3 siegalo 50.

P.S Probka testowa po lewej, po prawej czysta probka wzorcowa.

post-22756-0-53230100-1480420667_thumb.jpg

post-22756-0-65542200-1480420670_thumb.jpg

post-22756-0-93097900-1480420672_thumb.jpg

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze wyplynal temat no3/po4... To moze wasza opinia na ten temat:

Zalaczam fotki testow

Po4 wykonany z podwojna iloscia wody i odczynnikow wg instrukcji saliferta, czyli wynik/2

No3 przez scianke wg instrukcji low range, czyli wynik/10

Efekty jak na 3 fotce. Rosnie mi takie paskudztwo w strefach o najsilniejszej cyrkulacji. Okresowo przymiera, bieleje i zanika zeby zaraz odrastac.

Do tej pory bylo uzywane ProBioS i NpPro (wlasnie sie skonczyly).

Moze ktos zinterpretuje wynik Po4, bo jak dla mnie to ta woda nie robi sie niebieska, tylko bardziej metna/mniej przejzysta.

Takie parametry utrzymuja sie od kad zaczalem stosowac ww, czyli gdzies czerwiec/maj. Wczesniej test PO4 cos tam minimalnie pokazywal, a NO3 siegalo 50.

P.S Probka testowa po lewej, po prawej czysta probka wzorcowa.

Jak glony rosną to wcinają PO4, zaglądamy na testy PO4 brak bo glony wcięły.. Coś uwalnia PO4 i karmi, jak robią się białe i umierają to są wcięły wszystko i nie starcza już dla nich papu, ale jak rozpuszczają się to też uwalniają to co wcięły tylko wątpię że aż tyle aby powrócić. Pytanie czy te okresowe przymierania i powroty nie zbiegają się w czasie z czymś co robisz lub nie robisz. Miałem podobnie niskie po4, a paleta rozmaitych glonów (mimo dozowania bakterii) ale remover + zeo w przepływie pozamiatały glony(bez skakania z kh, mg czy innymi bajkami)

Edytowane przez LTo (wyświetl historię edycji)

1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonow nie jest az tak duzo. Jest to kilka kepek w zasadzie w 3 miejscach.

Cos co robie, a czego nie robie? Nie robie podmian. Od kad zaczalem lac bakterie ilosc glonow spadla znaczaco. Zaczalem plukac mrozonki po 3 razy przed podaniem, az z wody zniknie caly pyl i zawiesina. Przestalem robic podmiany, kolejny spadek. Przez jakis czas karmilem co drugi dzien, ewentualnie 2:1diety. I znowu glony zredukowane. Nie przekarmiam, karmie 1 kostke IT dziennie i to tak, zeby nic sie nie walalo po dnie.

Ostatnio wrocilem do karmienia codziennie i ponownie glony odrastaja.

Moglbym sprobowac jakiegos GFO i pewnie by to pomoglo, ale czy tedy droga? Brak NO3? Moze potrzebna wieksza obsada? Albo suplementacja KNO3/NaNO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff....kilka dni czytania ale skończyłem...Gratuluję akwarium...Jeszcze bardziej wytrwałości w pisaniu...Wiem, że może nie zabrzmi to jak komplement, ale ujęły mnie Twoje "Trudne sprawy"... Czyli reakcje na każde problemy w akwarium...prąd, padłe rybki, korale, No3 itp. Każde z nich jak to się czyta to wielka tragedia, ale i tak cały czas wychodzisz zwycięsko. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko podziękować za miłą lekturę...

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów...

PS: Nie możesz zostawić wątku...Ono stało się Twoim "Drugim Akwarium"...musisz ciągle o niego dbać...A o nas śledzących tą sagę tym bardziej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram :) to jak rafowa "Moda na sukces", to musi trwać

Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udalo mi sie sfilmowac orgietkę wężowideł. Słyszałam, co potrafią, ale zobaczyc to na wlasne oczy, to cos naprawdę niesamowitego. Dziesiątki ich wyszły ze skał i praktycznie na kazdym koralowcu po kilka sztuk puszczalo mase dymu w tym samym czasie. Trwalo to mniej, niz pół godziny. W kilka chwil w akwarium zrobiło sie mleko. Na filmie tylko fragment godow, gdyby ktos mial ochote zobaczyć, jak to wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać akwarium rozkwita powoli, gratulacje :-)

Ps jak byś chciała się wymienić szczepeczką tej acropory to daj znać


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest różowo :( padły mi kolejne 2 euphyllie, trzecia coraz mniej się pompuje, no i od tygodnia mój piękny, zielony ukwiał zbiedniał. Już nie rozkłada się jak parasol na tylnej szybie, tylko wisi taki na pół zwiędły. Nie mam pojęcia, co mu jest, a to mój najpiękniejszy zwierzak w akwarium. Quadri, szorstniki i crassa w świetnej formie. SPS też ok. Zbiegło się to w czasie z przybyciem nowej sexguttaty, która z wielkim zapałem kopie piach i wzbija sporo detrytusu w toń, ale chyba nie tutaj lezy problem.

Acra jest jeszcze maleńka, ma może ze 4 cm wysokości, może mniej, nie ma jeszcze czego łamać. Rośnie bardzo powolutku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również od kilku dni mam babke sexgutate, w akwa sajgon woda biała od przekopywanego piasku ale ukwiały i euphylie napompowane do granic możliwości. Przyczyn oklapniecia rzeczywiście szukał bym gdzie indziej, albo poczekaj jeszcze kilka dni bo może masz ostry piasek i drobiny drażnią korale.

edyt. wstawię filmik w moim temacie to zobaczysz jaka zawiesina w wodzie

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazła sie chyba przyczyna. Chłopak był glodny... zalowalam mu jedzenia, bo bydle wielkie i nie chcialam, zeby jeszcze urósł. Przedwczoraj dostał stynke i się podnosi :)

ErpyiS3.jpg

I jeszcze filmik z harlequinem:

W jakich tagach umieścić film, zeby sie pokazywal obraz zamiast linka? [Movie] ?

Edit: pytanie poszlo do przyjaciela i szybka odpowiedz: wystarczy zmienic https na http, gdyby ktos potrzebował :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz, miekkie lubia bagienko :whistle: za czysto panie, za czysto... :evil:

Nie prawda u mnie miękkie rosną elegancko No3=0,2 Po4=0,03(mała hanka)

Zobacz sobie po4 na małej hance możesz się zdziwić..

Po za tym tak jak ktoś pisał powyżej, glony wcinają no3 i po4 dlatego takie wyniki. |Gloniska wyrywaj tylko bardzo ostrożnie żeby nie roznieść epidemii, bo jak się rozpuszczają to znowu uwalniają do wody to co wciągnęły(też ktoś o tym pisał)

Stosujesz SBS ? Jak lejesz to spróbuj przestać i odłóż wszelkie magiczne buteleczki ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie no3 nadal 50 i ani glonika... od startu mam takie i nigdy nie bylo ani ciut glona, podobnie jak ani ciut dino czy cyjano. Nie ma reguły, ze w zerowych parametrach miekkie nie rosną, ani ze w wysokim no3 sps zdychaja, a bujnie kwitna plagi. U mnie w tym no3 acra i montipory nie tylko żyją, ale tez nawet calkiem fajnie rosną. Rozowa monti jest rozowa, a czerwona talerzowka intensywnie czerwona, zamiast wpasc w smutne brązy. Mam tez 2 rodzaje seriatophory caliendrum, milke, pavone i chalice. Sps sprawiają najmniej klopotu. Nie mam niestety szans utrzymac euphylli glabrescens. Ancora i paradivisy żyją, a wszystkie glabrescens padly :(

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika dla harlekina wystarcza ci własnych asterin czy musisz kupować? tak z ciekawości po ile asteriny chodzą jako pasza dla harlekinów?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadprodukcję asterin, ktore wyżerają mi zoa. Krewetka jest u mnie ze 3 tygodnie i na razie nie widzę, zeby populacja asterin spadła. W razie czego mam drugie małe akwarium, gdzie tez mam sporo asterin dla hymenocery i nie mialam potrzeby jeszcze kupować asterin. Choc krewecia jest przesliczna i chcialabym ja zatrzymac, to mialam taki plan, zeby ją odsprzedać, kiedy juz zje wszystkie asteriny. Te asteriny w malym akwarium maja byc w rezerwie, zanim uda mi sie krewetke odlowic :( ale poki co asterin w duzym akwarium mam nadal bardzo dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zje wszystkie asteriny to tylko kwestia czasu, na foto testu jakoś nie widać no3=50 raczej bardzo blisko 0


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam... wedlug saliferta no3=50. Sprawdzane 4 testami z roznych partii produkcji.

Ja wiem, ze harlequin w koncu wszystkie asteriny wyskubie, dlatego mam ich rezerwę w drugim akwarium, zanim uda się krewetke odlowic i znaleźć nowego karmiciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie widzisz fiolkę z testem Autorki?

Na duże azotany może spróbuj refugium odpalić, u mnie niewykrywalne mimo sypania KNO3 i braku odpieniacza, akwarium "ciągnie" głównie na algach :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.