Skocz do zawartości
ferudin

Jakie wybrać oświetlenie do kostki 35x35x35

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi Forumowiczami-Witam Was wszystkich serdecznie! Planuje wstąpić w szeregi akwarystów morskich i zaczynam od kostki 35x35x35 OW. Forum już śledzę od jakiegoś czasu i mniej więcej wiem jaki sprzęt dobrać do takiej kosteczki. Problem mam tylko z dobraniem odpowiedniego oświetlenia. Wiem że sporo już było na forum o tym ale nie potrafię wyciągnąć z tych postów odpowiednich wniosków. Krótko mam mętlik w głowie i proszę Was o pomoc w wyborze oświetlenia do mojej kostki. Zastanawiałem się nad kupnem gotowego zestawu: Aquael Decolight Duo Marine 2x11W ale zdania są podzielone. Myślę też czy nie zrobić coś samemu, jeśli tak to może macie jakieś fajne projekty?i jaką moc dobrać ewentualnie?Podrzućcie jakieś pomysły bo zakręciłem się już w tym wszystkim.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquael Decolight Duo Marine 2x11W jest dużo za słabe do takiego zbiornika, jak już coś to trzeba dodać jeszcze jeden 11W moduł.

Link do mojej lampy: http://nano-reef.pl/topic/78385-lampa-led-na-arduino/


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na targowisku pojawiła sie oferta z obudową do led z radiatorem za 100zl. Wymiary pasujace do Twojego akwarium, zobacz, może cos złożysz

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kostkę 3x40 i spokojnie 2 takie lampy dawały rade mając korale miekie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tylko miękkie, przy dwóch takich lampach w podobnej pojemności euphylia i milka miały się świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że te Aquael Decolight Duo Marine są też w wersji LED którą lepiej wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko nie led, to jakaś porażka kupiłem na wymianę i po pięciu minutach wylądowały za oknem

pewnie leżą jeszcze gdzieś w garażu, oczywiście następnego dnia zakupiłem te normalnej

edyt jak na ledach to tylko taką jak kolega wyżej w linku wstawił

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioskując. Jeżeli Aquael Decolight Duo Marine 2x11W to 2 zestawy takich lamp wyposażonych w moduł Ecolight 11W a nie LED-y. Czyli wychodzi 22W z dwóch takich zestawów. Gdybym chcial jednak sam robić coś z ledów a dokladniej z Power Led to jakiej mocy i ile zastosować diód?Jaka calkowita moc w ledach jest potrzebna do takiej kostki żeby było dobrze dla życia i dla oka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"Po taniości" to 2x Aquael Ecolight (LED). Będzie w sumie 24W (4x6W). Na taki zbiornik powinno wystarczyć. Sam mam takie w kosteczce 40x40x40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli wnioskując. Jeżeli Aquael Decolight Duo Marine 2x11W to 2 zestawy takich lamp wyposażonych w moduł Ecolight 11W a nie LED-y. Czyli wychodzi 22W z dwóch takich zestawów. Gdybym chcial jednak sam robić coś z ledów a dokladniej z Power Led to jakiej mocy i ile zastosować diód?Jaka calkowita moc w ledach jest potrzebna do takiej kostki żeby było dobrze dla życia i dla oka?

2x 11 to jeden zestaw czyli 2 zestawy to 44W :)

co do ledów np. takie coś

http://nano-reef.pl/topic/77795-co-potrzeba-do-budowy-lampy-diy-led-3-kanaly-i-arduino-okolo-50w/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to DIY. Diody masz po 4 zl lub CREE po 10 zl/szt

"Po taniości" to 2x Aquael Ecolight (LED). Będzie w sumie 24W (4x6W). Na taki zbiornik powinno wystarczyć. Sam mam takie w kosteczce 40x40x40.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po taniości to DIY. Diody masz po 4 zl lub CREE po 10 zl/szt

po 4 to już z soczewką/kolimatorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po taniości to DIY. Diody masz po 4 zl lub CREE po 10 zl/szt

Wiesz... Nie każdy jest Adamem Słodowym. Ja mam dwie lewe ręce do DIY, więc jakby mi ktoś zrobił- chętnie, ale sam się na to nie porwę. Myślę że takich jak ja jest wielu. Ba, nawet większość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na szczęście mam dwie prawe ręce :-) ale nie wiem czy mi się chce bawić DIY. z drugiej strony właśnie kasa przemawia za tym żeby zrobic samemu no i satysfakcja że sie coś zrobilo. zastanawiam sie tylko nad efektem czy wyjdzie tak estetycznie jak gotowy kupiony zestaw. Kwestia wykonania obudowy, sprawa chłodzenia (wentylatory żeby były ciche itd.), no i odpowiedni dobór barwy oswietlenia. Co do kwestii kasy to po podliczeniu wszystkiego tzn diody, zasilacz, drivery, chlodzenie i zmontowanie obudowy to wychodzi podobnie co zakup dwóch zestawow Aquaela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia napisze że DIY wcale nie jest dużo tańsze. No i dochodzą godziny własnej pracy i nerwów. Za gotowcem przemawia estetyka i to że kupujesz, podłączasz i już.

Co do braw to białe zimne 12 000K i niebieskie w stosunku 3:6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Estetycznie będzie, bo można zakupić gotowe obudowy wraz z radiatorem - w dziale sprzedaży jest ogłoszenie na fajne obudowy i do tego można wcisnąć wszystko. Sam żałuje ze jak robiłem swoją lampę to nie było jeszcze tego ogłoszenia a teraz szkoda mi wymieniać obudowę bo i tak zmieniam na większe.

Co do użyteczności to moduły nie dadzą wschodów i zachodów - trzeba do tego dokupić 4 sterowniki czasowe co daje min 60 zł większy koszt, zajmuje w szafce dużo miejsca i jest mniej poręczne w sterowaniu.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci sterowniki czasowe? Kupujesz arduino za 50 zeta i robisz full wypas projektu kolegi magu, temat tu:http://nano-reef.pl/...onardo-za-free/

Nie pisałem że mają być moduły - czyli w jednym chipie białe i niebieskie, tylko w stosunku 1:2 , może być na ledach 3W albo na chipach 10W i będzie miał wschody zachody i jeszcze dolewke czy co tam chce podłączy.

Tylko czy koledze się chce w to bawić?

Edytowane przez reigher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pogrzebałem w necie i zauważyłem że Aquael Decolight Duo Marine 2x11W z modułami Ecolight już nie produkują teraz mozna nabyć tylko takie: AQUAEL DECOLIGHT DUO LED MARINE 2x6W myślicie że dwa takie zestawy z LEDdadzą radę pod kostkę 35x35x35?to wychodziłoby 24W w LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Właśnie pogrzebałem w necie i zauważyłem że Aquael Decolight Duo Marine 2x11W z modułami Ecolight już nie produkują teraz mozna nabyć tylko takie: AQUAEL DECOLIGHT DUO LED MARINE 2x6W myślicie że dwa takie zestawy z LEDdadzą radę pod kostkę 35x35x35?to wychodziłoby 24W w LED.

Przecież pisałem wcześniej że mam taki "zestaw" w ciutkę większym... Daje radę, choć szału nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi że tu mają dostępne: http://www.aquario.p...rine-2x11w.html

albo tu: http://akwarystyczny...rine-2x11w.html

albo tu: http://akwaria.robiz...rne-p14384.html

A tu jak na życzenie masz na targowisku lampkę właśnie:

http://nano-reef.pl/topic/81112-s-warszawa-lampa-aquael-2x11w-oraz-cyrkulator-tunze-6025/

Edytowane przez reigher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia napisze że DIY wcale nie jest dużo tańsze. No i dochodzą godziny własnej pracy i nerwów. Za gotowcem przemawia estetyka i to że kupujesz, podłączasz i już.

Co do braw to białe zimne 12 000K i niebieskie w stosunku 3:6.

Chętnie przyswoję w takim razie linki do gotowych, małych lamp w przystępnej cenie. Koszt diod, 2 zasilaczy (osobne zalaczanie bialych i niebieskich) i radiatora nad kostkę 30l wyszla mi ok 100 zl

Edytowane przez AdamB (wyświetl historię edycji)

dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci sterowniki czasowe? Kupujesz arduino za 50 zeta i robisz full wypas projektu kolegi magu, temat tu:http://nano-reef.pl/...onardo-za-free/

Nie pisałem że mają być moduły - czyli w jednym chipie białe i niebieskie, tylko w stosunku 1:2 , może być na ledach 3W albo na chipach 10W i będzie miał wschody zachody i jeszcze dolewke czy co tam chce podłączy.

Tylko czy koledze się chce w to bawić?

Pisząc moduł miałem na myśli te lampki Aquela. Jeżeli chcemy sterować każdą ze świetlówek w tych lampach to potrzeba 4 wyłączników. Przy DIY można na arduino sterowanie zrobić i koszt nawet poniżej 20 zeta:)


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przyswoję w takim razie linki do gotowych, małych lamp w przystępnej cenie. Koszt diod, 2 zasilaczy (osobne zalaczanie bialych i niebieskich) i radiatora nad kostkę 30l wyszla mi ok 100 zl

No to do czego chcesz linki jak gotowa lampka aqaela kosztuje ok119 zeta.

Tu masz firmówkę do nano rafy z możliwością ściemniania : http://erybka.pl/product-pol-5431-Blau-nano-LED-light.html

uważam że cena przystępna.

Do Twoich 100 zł dołóż jeszcze koszty obudowy z plexi, żeby było profeska i przełączniki, gniazda, wtyczki i tak zairnko do ziarnka....

Moja lampa DIY ma 170W w ledach i w częściach wyszła mnie 1000zł, nie liczę przewodów radiatora, śrubek, bo to miałem, tak to jeszcze 200 trzeba by doliczyć.

Jak bym skrupulatnie wcześniej policzył to bym kupił dwie chinki i o.

I nie uwierzę że ładne DIY jest tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

220 zl za 12 W ?

Kupując np 2x3W blue (royal blue) + 2x3W białe to 16 zł, ew 40 zł w Cree. Radiator powiedzmy 74x30x100 - 7,90 zł + 2 drivery 34 zł + zsilacz ok 25 zł

SUM: 115 zł w wersji z Cree , czyli zostaje 100 zl na went, pasty, kleje, obudowy. A efekt przy Cree chyba jednak inny.

Inna sprawa to dobór iloścli LEDow w gotowych lampach, na ktory nie masz wplywu. Na przykladzie tej, ktora podlinkowales - mnie osobiscie odpowiada odwrotny ukald tzn 2;1 na korzysc niebieskich.

Edytowane przez AdamB (wyświetl historię edycji)

dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi Forumowiczami-Witam Was wszystkich serdecznie! Planuje wstąpić w szeregi akwarystów morskich i zaczynam od kostki 35x35x35 OW. Forum już śledzę od jakiegoś czasu i mniej więcej wiem jaki sprzęt dobrać do takiej kosteczki. Problem mam tylko z dobraniem odpowiedniego oświetlenia. Wiem że sporo już było na forum o tym ale nie potrafię wyciągnąć z tych postów odpowiednich wniosków. Krótko mam mętlik w głowie i proszę Was o pomoc w wyborze oświetlenia do mojej kostki. Zastanawiałem się nad kupnem gotowego zestawu: Aquael Decolight Duo Marine 2x11W ale zdania są podzielone. Myślę też czy nie zrobić coś samemu, jeśli tak to może macie jakieś fajne projekty?i jaką moc dobrać ewentualnie?Podrzućcie jakieś pomysły bo zakręciłem się już w tym wszystkim.

Pozdrawiam

Witaj, też kiedyś miałem podobne myśli i problemy jak ty, proponuje ci nie śpieszyć się z zakupem oświetlenia przez pierwsze miesiące oświetlenie nie ma znaczenia, ba nawet lepiej jak by go nie było pomoże to w procesie dojrzewania akwarium, a jak masz kupić jakieś badziewie to po co ? , odłóż trochę pieniędzy i kup coś porządnego np Zetlight ZN1702 w zupełności ci wystarczy i będziesz zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.