Skocz do zawartości
centka

500l w obiegu- metoda (już nie) Berlińska

Rekomendowane odpowiedzi

Mialem to samo zamontowalem allagescruber i niechciane glony i dino rosnä tylko tam.swiece nad nimi w nocy a w dzien ciemno mają.skaly mam okolo 130kg sucha i zywa wiecej suchej.baniak 1000l sump 700l i dsb 200l,baniak ma ponad 2 miesiace jeszcze dojrzewa ale łagodnie i świec mniej w glownym zbiorniku.

Edytowane przez p@weł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego algenscrubera już nie mam gdzie zamontować- cały sump jest wypchany skałą i makroglonami, a w ostatni pusty fragment jaki został za odpieniaczem wsadziłem koszyk z 20 litrami siporaxu

Jeśli chodzi o świecenie nad głównym zbiornikiem to cały czas idzie na fabrycznych ustawieniach ZetLighta (czyli włącza się o 5.00 a gaśnie o 23.00)


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz go zamontowav na sumpie na jakiejs kratce i puscic na drobniutką kratke wode i swiecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 136

1) Do akwarium cały czas dochodzą szczepki Acanthastrea... już się pogubiłem ile ich mam...

2) Wszystkie krewetki zaciążyły

4) Parametry cały czas spadają- obecnie

Mg 1240

Ca 380

Kh 6,8-7,3

5) skałę i tylną szybę zaatakowały glony wapienne (różowe, fioletowe i zielone)- ale już niedługo przyjdzie armia jeżowców

6) Bryopsis usunąłem ręcznie kilka dni temu... ale powoli zaczęło odrastać (bez pokolców chyba się jednak nie obejdzie :dizzy: )

7) Te 2 półki po prawej stronie miały być dla SPSów, ale chyba je jednak oprzyklejam Ricordeami

8) Suplementacja

- codziennie 5 kropel Sponge Power,

-codziennie 1ml Amino Acid LPS

-codziennie 1ml Polhs Xtra

- wtorki, soboty 5 kropel BioMate

- środy, niedziele 5 kropel Zeo Bak

Lada Dzień zacznę lać Coral System po podmiance- zacznę od dawki 1ml na 500 litrów obiegu

9) Nadal nie umiem robić zdjęć :animier:

bf9ea99d677860d3gen.jpg

88c4c01a0265d9e0gen.jpg


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezowce odradzam wszystko przewracaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 154

1) Do akwarium trafiło trochę nowego życia:

-Dunka, Euphilia i inne których nazw nie pamiętam

-z rybek doszło: 3 Chromiski, mały Pokolec i Nemateletis magnifi- coś tam że coś tam :)

- 3 krewetki na Aptaisie (niestety są ganiane przez te czyszczące)

Parametry

PO4-0

No3-0

Ca-380

Mg-1180

Kh- 6,7

Zasolenie 1,025

Temperatura... no i tu jest rebus... grzałka jest ustawiona na 25c... w sumpie mam 7 termometrów (5 różnych producentów) pokazują temperaturę od 24c do 30c- średnio wychodzi 27c

2) Niestety zdechł mi jeden ślimak Nassarius

3) W głównym mam coraz mniej kiełży (chyba coś je wyżera) ale w sumpie mam ich coraz więcej (tak na oko)

4) Do głównego doszło 10 kg żywej skały z Indonezji ( ogromna ilość dziurek do ukrycia się dla małych i średnich żyjątek )

5) Jeśli chodzi o plagi to mam: Bryopsis, aiptaisie, no i niestety jest coraz więcej ślimaków osiadłych, sporadycznie widuje też asterinki

Hepatusowi chyba się coś popierniczyło :animier: Chyba myśli że jest Chromiskiem- cały czas z nimi pływa, a w nocy razem odpoczywają pod tą samą skałą. Jak się czegoś przestraszą (np: wkładam rękę do akwarium) to chromiski z hepatusem zaczynają się do siebie przytulać.

3abb86b066f96c8b.jpg

23b894b30164a971.jpg

194cee976567cdf9.jpg

577e3aabe3736599.jpg


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 168

1) Od kilku dni wszystkie rybki z wyjątkiem Salarisa pływają razem (N. magnifica pływa z nimi od rana do południa- potem gdzieś siedzi między skałami ) Hepatus trochę urósł ale cały czas myśli że jest Chromiskiem

531c65907609b8a2.jpg

2) Jeden z Krabów zamieszkał między Acanami, niestety moje kraby odkąd podrosły czasy czas się tłuką... na szczęście spotykają się dość rzadko

b8dfc2c8b610e925.jpg

3) Tydzień temu do akwarium trafiły 2 gigantyczne Acropory :detective:

983a87d5e11e08d5.jpg

4) Mam kilka nowych Acan

5fbb3e628c62f256.jpg

5) Dawno temu trafiła do mnie Acana która trochę za długo była w transporcie... Byłem pewien że już padła- ale jakoś się ocknęła, a dzisiaj widać już że puszcza nowe główki

aad28a3e15760a1d.jpg

6) Powoli zdycha całe Bryopsis :thumbup: - pojęcia nie mam dlaczego

7) Od jutra ruszam z Ballingiem

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Acanki ... moje ulubione korale. Śliczne.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Hepatus jak był mały to też pływał z chromisami. Teraz to się tylko z żółtkiem przepychają. Fajnie się zapowiada. Na twoim miejscu podmiankami lub prochami starałbym się podbić parametry i utrzymywać tak około; Ca 410-440, Mg 1300 -1350 i KH do 7-8. a będzie coraz lepiej.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki już niestety nie wystarczają...

Parametry z dzisiaj to Ca 380, Mg 1200, kh 6,8

Podmianka była wczoraj...

Mam już prochy do Ballinga tyle ze nie mam pompy.

Najpierw chciał bym ręcznie podbić do Ca 420, Mg 1350, kh 8 a potem je jakoś utrzymać. Dzisiaj poszła pierwsza porcja ze strzykawek po 50 ml (z tym że pierwszy roztwór jest mieszanką Ca i Ma w stosunku 5 do 1 )

Za parę dni kupie też "Coral system" wszystkie 4 butelki- zacznę od 1ml/100l przy każdej podmiance, plus oczywiście reszta kropelek z KZ

Jeśli chodzi o rybki to planuje jeszcze wpuścić 2x Pseudochromis fridmani, 1x Nematelisis decora i ze 2 Iglicznie- tu się jeszcze zastanawiam bo mają nie ciekawą opinię na forum :/

Największy błąd jaki popełniłem przy zakładaniu to ten cholerny piach... dosyć że cały syf się tam zbiera, to jeszcze nie mogę cyrkulacji ustawić

Odkąd zaczęło zdychać Bryopsis No3 mi skoczyło do 10mg


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 188

Paramety

Zasolenie 1,027

Ca 450

Mg 1360

kh 7,1

Po4 0

No3 5-10

Dzisiaj do akwarium trafiły 2 Acanki, Parka Mandarynów, Goniopora red, kolejne 2 szczepki Acropor i fioletowa Euphilia.

Cyjano powoli znika

c3bfdbbb48ef6af9.jpg

1a39ca1ef8911e17.jpg

0d2a1151351944cb.jpg

fa98c1fd5046bf5b.jpg

f34c35fa05239b19.jpg

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 196

Porobiłem sobie takie podstawki pod Acany z cementu i piachu koralowego. Szału nie ma ale i tak myślałem że wyjdzie gorzej

Do akwarium doszły

- jedna Acanka

- Pokolec

Zebrasoma desjardinii

- 2 małe Pseudochromis fridmani- schowały się w skałach i tyle je widziałem

- 2 małe Acropory

- czerwona rozgwiazda

acc24bc0edd53ec7.jpg

b01196c02ad6c379.jpg

4b9ca2facc17fc36.jpg

c05e8d421d1626e6.jpg

208499d8cbf33ec2.jpg

2a1dabfe696d538a.jpg


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się to akwarium. Właśnie coś takiego teraz chce wystawić. Czy nie warto przeczyścić troszkę chemicleanem? Chodzi mi o to cyjano w piachu, zruszyłbym tam piach i zastosował jedną kurację chemicleanem. Ale to tylko moja sugestia ja czyszczę nawet komin od spodu :) Mam fioła na punkcie czystości w akwa.

Mam pytanko czyta lampa daje radę sps-om w stosunku do objętości akwarium. Mam problem z doborem właśniwego oświetlenia narazie myśle o dwóch lumini gemis lub glisten.


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zapadła mi się podłoga pod akwarium i musiałem na szybko robić restart. Akwarium się przechyliło i zaczęło wylewać wodę na podłogę (załączyła się dolewka i 30 litrów solanki wymieniło na RO) wyjąłem grzebień ale po 12 godzinach akwa znowu się przechyliło o te parę milimetrów.

W akwarium było stanowczo za dużo skały i za mało cyrkulacji. Ale jak wcześniej zwiększałem cyrkulacje to albo podbijało piach albo wszystkie Acany nie polipowały. To cyjano co było na wierzchu to pikuś... piach pod spodem był cały czarny jak smoła- jak go wybierałem to w całym mieszkaniu waliło siarką.

Jak skały płukałem w solance to osadu było tyle że kilka rundek z 5l wiadrem robiłem żeby to wywalić.

Udało mi się uratować około 320-340 litrów starej wody.

Wymyłem sumpa i główny zbiornik, wywaliłem piach, przepłukałem skały, część wywaliłem (większość jest teraz w sumie) a w głównym zbiorniku mam tylko jedną małą konstrukcję o wadze około 35 kg.

Całą akcję przeprowadzałem w sobotę- zajęło to około 9 godzin (w 3 osoby) Całe życie było w 5 pojemnikach kolejno -ryby, krewetki, kraby, LPS, SPS.

Póki co nic nie ucierpiało, parametry takie same jak wcześniej (z wyjątkiem KH które z 8 spadło do 6,5)

No i woda niestety cały czas mętna... no i znowu przede mną dojrzewanie :(

Mam pytanko czyta lampa daje radę sps-om w stosunku do objętości akwarium. Mam problem z doborem właśniwego oświetlenia narazie myśle o dwóch lumini gemis lub glisten.

Jeśli chodzi o oświetlenie nie zamienił bym Ledów na nic innego... Te Acry mam dopiero od kilkunastu tygodni także ciężko mi powiedzieć czy im to odpowiada czy nie... póki co przyrosty są kolorki ładne i polipują jak należy (oczywiście tak było przed czwartkiem) Na chwile obecną nie polipuje mi tylko ta po prawej stronie zdięcia ( post # 62 )

Ten Zetlight jak na takie wymiary jest idealny- ale jednak Acry ustawiam tylko bezpośrednio pod lampą- także nie jestem w stanie powiedzieć Ci czy szczepki ustawiony po bokach lampy były by zadowolone


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę żeby wszystko się unormowało i było lepiej jak przed wypadkiem. Niewiem czy wsypałeś piach jakiś teraz czy nie.. tak sobie myślę, że teraz może przez kilka dni nie sypać żadnego piachu i potem żywy piach bym dał nie inny jak Natures Ocean Bio actif. No i bakterie odrazu biodigest prodibio ampułkę. Co do oświetlenia to tak myślałem że lampa ta daje czadu.

PS. Wógólę jak to się stało że podłoga się zarwała :alien: ***\;[grr../*** ?? to zabrzmiało trochę tajemniczo i niesamowicie :/


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze podloga byla drewniana i akwarium obciazalo tylko jedna belke ?

Dobrze, ze wywaliles stary piach. Chyba byl drobniutki, grubo nasypany i cyrkulacja jednak za mocno skrecona ?

A miales cos kopiacego (slimaki, rozgwiazde piaskowa itp) ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek miałem to samo z piachem - obecnie pozostała już tylko garstka lekko pokrywająca dno ... ale nadal będę go redukował.

Ja na twoim miejscu pomyślałbym nad zamianą piasku na inne medium.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piachu już nie mam zostało jeszcze trochę to co cyrkulacja wypłukała ze skały. Jeżeli kiedyś zachce mi się wsypywać piasek to użyje argonitu o grubej frakcji.

Moze podloga byla drewniana i akwarium obciazalo tylko jedna belke ?

Dobrze, ze wywaliles stary piach. Chyba byl drobniutki, grubo nasypany i cyrkulacja jednak za mocno skrecona ?

A miales cos kopiacego (slimaki, rozgwiazde piaskowa itp) ?

Podłoga ma drewniane stropy a akwarium było postawione na regulowanym stelażu- zapadł się panel pod jedną z nóżek. Teraz akwarium leży na takich żelaznych podkładkach- ciężar jest rozłożony na większą powierzchnię.

Jeżeli chodzi o piasek to był to Bio-active live ten o najdrobniejszej frakcji 18 kg warstwa około 6 cm. Rozgwiazdy nie miałem bo było mało miejsca (większość dna przykrywała skała) Ślimaków kopiących było około 15

Przed chwilą padła mi cyrkulacja RW-15 :wallbash:

Ps: muszę zmienić tytuł mojego wątku :baby:

Dzień 206

Moja kolekcja Acan na szczęście nie ucierpiała

abbf348f6f573cee.jpg

b5e1c8c6af03d5d8.jpg

9a85556831c7e83b.jpg

b3b1abeced2439bb.jpg


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś fatum z tymi przygodami. Do przekopywania piachu polecam babkę piaskową. Akwarium bez piasku to jak piwo bez gazu. Ja bym odczekał troszkę i jak się wszystko ustabilizuję i dojrzeje dałbym dobry żywy piach średniej gradacji i wyżej wspomnianą babkę piaskową najlepiej sztuk dwie :) Jako że nie jestem zwolennikiem grysu koralowego pozwolę sobie tendencyjnie :) trochę Ci go obrzydzić. Jak wejdzie Ci okrzemka w niego lub inne glony i syfki to już taki brzydki zostanie, poza tym zwierzęta prawie w ogóle go nie przekopują lub z wielkim trudem. Kiedyś w słodkowodnym malawi zlikwidowałem piach aby zwiększyć sterylność zbiornika i dało to dobry efekt, wiem, że dużo osób tak robi w słonych profesjonalnych zbiornikach z sps-ami.

Jeszcze tak analizując sytuację z tym śmierdzącym problemem z piachem, to sorry że zadam może głupie pytanie ale... czy ty czasami go nie wypłukałeś przed włożeniem do baniaka ??


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babki nie planowałem z powodu Acan które leżały na piasku- bałem się że będzie je zasypywać.

Piach wsypywałem zgodnie z instrukcją- nie płukałem go :thumbsup:

Dzisiaj do akwarium trafiło 10 litrów siporaxu (już mam coś koło 17 litrów)


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kibicuje w takim razie dalej. Siporax Sery kosztuje około 50 zł za litr musiałeś wydać na niego majątek, ale to bardzo dobre medium filtracyjne w którym rozwijają się bakterie ( może nawet najlepsze). Niemniej jednak mam swoje przekonanie, że w akwariach używam tylko żywą skałę w "słusznej ilości" . Metoda berlińska mówi że 20% (nie każdy wie że chodzi o objętość a nie wagę). Wagowo wychodzi coś około 12%. Czyli na 100 litrów akwarium 12 kg skały. Moim zdaniem jest to minimum.

Trochę odbiegając od tematu, nie chce się wymądrzać bo jestem jeszcze żółtodziobem ale uważam, że jeśli akwa stawiamy na słusznej ilości dobrej żywej skały lekko odgazowanej oraz zastosujemy dobrą sól probiotyczną, to mamy szansę na zminimalizowanie dojrzewania do zera. Start akwarium po 2 dniach włożenie skały po 7 piach po 14 dniach pierwsze zwierzaki w małej ilości. Mniej światła i temperatuta 24, osmoza z żywicą na końcu. Oczywiście dodatek bakterii oraz wody z działającego zbiornika, i bardzo powolne wprowadzanie zwierząt będzie dodatkowym atutem :)


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 222

Parametry

Temp 27

Zasolenie 1,027

Ca 380

Mg 1260

KH 7,2

Si 0

No3 0

PO4 0

1) Zdechła mi Zebrasoma- nic konkretnego się z nią nie działo- pływała, jadła, miała może ze 2-3 kropki. Po godzinie znalazłem ją martwą jak była zjadana przez kraba....

2) Ten sam krab kilka dni temu zaatakował mandaryna (oderwał mu kawałek ogona). Ze 2-3 razy widziałem też jak próbował złapać Chromiska

Także nie wiem czy ta Zebrasoma czasami nie została upolowana przez tego Percnona (były podobnej wielkości... no może krab ciut większy)

3) Hepatus rano ma pełno białych kropek a wieczorem jest już czy czyściutki... i tak od kilku tygodni- początkowo było to trochę irytujące ale już się przyzwyczaiłem

4) Jak na razie nie wlewam kropelek z KZ (z wyjątkiem bakterii, A-balance i Sponge power) oraz nie robię podmianek

5) 2 dni temu znalazłem Martwego Salarisa (oczywiście był konsumowany przez kraba) Od kilku dni pływał z nienaturalnie obrzękniętym brzuchem

6) W akwarium szaleje dino i cyjano- ale w znacznie mniejszej ilości niż przed restartem (właściwie plagi są tylko na podstawkach które zrobiłem i na muszlach ślimaków) Wysiało też także odrobiną Bryopsis

Edit

Zapomniałem napisać że rozmnożyły mi sie Pterapogony :) Większość młodych zeżarły Acany... ale kilka spadło do sumpa i od kilku dni mieszkają sobie w Siporaxie :)

f1cec011fae235c0.jpg

9e5797c6cd486567.jpg

d66bb9d307f32ac2.jpg

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.