Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Przygotowuję się do założenia 200 litrowego akwarium z sumpem, w którym ma się znajdować złoże DSB + refugium (1 komora) i odpieniacz z pompą obiegową (2 komora).

W związku z tym, że będzie to moje pierwsze doświadczenie ze zbiornikiem technicznym, chciałbym zasięgnąć rad osób posiadających sumpa/sumpa z refugium w celu dalszego rozwoju mojego projektu.

Jak dotąd udało mi się naszkicować wstępny plan mojego sumpa :)

Proszę o opinie i uwagi dotyczące jego budowy i funkcjonalności, liczby komór (czy dwie to nie za mało), wstawienia przegród itd.

Pozdrawiam :)

post-14186-0-51125100-1453896629_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzut wody wymyje piasek. Przeplyw przez refugium musi być laminarny.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

totalnie żle !!!. Muszą być 3 komory. 1. odpieniacz. 2. refugium 3. pompa obiegowa.

Odpieniacz musi mieć stały poziom wody, Na pompie obiegowej poziom wody ulega zmianie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pinki, czy czasem refugium nie powinno być przed odpieniaczem?Słyszałem ,że zabiera on substancje odżywcze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, mam refugium w środkowej komorze i wszyscy tak robią. Zaraz ci podeśle projekt jak to wygląda bo przegródki są tam istotne.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, fajnie by było,żeby woda trafiała od razu do refugium ze względu na resztki i inne drobiny,które je karmią, Odpieniacz to wszystko zabierze.Istnieje też ryzyko zapchania :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pinki, czy czasem refugium nie powinno być przed odpieniaczem?Słyszałem ,że zabiera on substancje odżywcze ...

Dobrze czytałeś, odpieniacz po refugium a bardziej po DSB. Tak ze trzeba przeprojektowac. )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak. Odpieniacz wszystkiego nie wypieni. Natomiast jak odpieniacz będzie za refugium to drobne życie które rozwija się w refugium nie będzie miało szansy trafić do głównego zbiornika.

post-24128-0-15870300-1453898153_thumb.jpg

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry projekt, trafianie życia z refugium ma dużo zalet. To dobry pokarm dla koralowców sps i innych, które zamierzam hodować . Np taki fitoplankton w zderzeniu z pienidłem nie ma szans... gorzej jak przedostanie się jakieś gów.. :p

Ten odpieniacz tutaj przeszkadza ... i tak źle i tak źle, tylko co jest mniejszym złem ?

Jedyne poprawne rozwiązanie to po prostu dokarmiać to DSB, bo samo nie pociągnie długo :p

Zrobię projekt i zaraz go opublikuję tutaj :)

+ pinki, edytowałem moją wcześniejszą wiadomość, bo źle zrozumiałem Twoją :)

Edytowane przez nanoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma innego wyjścia (brak miejsca) to lepiej odpieniacz na spływie ,refugium i komora na pompę, niż odpieniacz za refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton to przy refugium to bardzo dobry pomysł bo potęguje rozwój wszelakiego życia. Fito możesz lać bezpośrednio tak to głównego jak i do refugium. Problem w tym aby fito było konsumowane na bieżąco aby nie doprowadzić do zakwitu. Taki problem istnieje właściwie tylko na początku na świeżym zbiorniku. Więc warto zaczynać od małej dawki i obserwować. Ja leje po 10-15ml / 100L i widzę że więcej też można spokojnie lać bo jest to konsumowane w extra tempie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton to przy refugium to bardzo dobry pomysł bo potęguje rozwój wszelakiego życia. Fito możesz lać bezpośrednio tak to głównego jak i do refugium. Problem w tym aby fito było konsumowane na bieżąco aby nie doprowadzić do zakwitu. Taki problem istnieje właściwie tylko na początku na świeżym zbiorniku. Więc warto zaczynać od małej dawki i obserwować. Ja leje po 10-15ml / 100L i widzę że więcej też można spokojnie lać bo jest to konsumowane w extra tempie.

Z fito na 100% spróbuję po ustabilizowaniu zbiornika :)

Zastanawiam się jak to zrobić z tym sumpem ... chciałbym,żeby był jak najmniejszy (ale tak,żeby nie zaburzyć funkcjonowania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam 3 komory, odpieniacz I refugium I pompa

Refugium jest cały czas zasilane w wodę z głównego zbiornika gdyż właśnie do niego wada rewizja przez którą cały czas idzie woda.


OSTATECZNA OBSADA : Canthigaster epilampra, Centropyge bispinosa, Pseudanthias squamipinnis x3, Acreichthys tomentosus, Valenciennea Puellaris, Pictichromis paccagnellae x2, Zebrasoma xanturium, Zebrasoma flavescens, Synchiropus splendidus x2, Stenopus hispidus, Lysmata amboinensis

SPRZĘT: Odpieniacz WS200 Internal, Obieg: Jebao DCT4000 + LocLine, Cyrkulacja: Jebao RW-8, Światło: Giesemann Futura-S 195W, Biopellets XXL w filtrze Twistmana na pompie jebao 3000.

REFUGIUM (Spaghetti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam 3 komory, odpieniacz I refugium I pompa

Refugium jest cały czas zasilane w wodę z głównego zbiornika gdyż właśnie do niego wada rewizja przez którą cały czas idzie woda.

Możesz pokazać jak to wygląda u Ciebie ? Czy woda z rewizji nie narusza piasku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za moment wrzucę ylko tel podglądu je i zdjęcie zrobię. U mnie nie ma piasku w refugium. Jest trochę skały a głos głównie spaghetti

Anmar mobilnie


OSTATECZNA OBSADA : Canthigaster epilampra, Centropyge bispinosa, Pseudanthias squamipinnis x3, Acreichthys tomentosus, Valenciennea Puellaris, Pictichromis paccagnellae x2, Zebrasoma xanturium, Zebrasoma flavescens, Synchiropus splendidus x2, Stenopus hispidus, Lysmata amboinensis

SPRZĘT: Odpieniacz WS200 Internal, Obieg: Jebao DCT4000 + LocLine, Cyrkulacja: Jebao RW-8, Światło: Giesemann Futura-S 195W, Biopellets XXL w filtrze Twistmana na pompie jebao 3000.

REFUGIUM (Spaghetti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, fajnie by było,żeby woda trafiała od razu do refugium ze względu na resztki i inne drobiny,które je karmią, Odpieniacz to wszystko zabierze.Istnieje też ryzyko zapchania :(

Jest jeszcze jedna opcja zrzut wody rozbić na trójnik i część wody będzie leciała do pierwszej komory z odpieniaczem a druga część do drugiej komory z refugium.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak.

Anmar mobilnie

post-24401-1453905219,64_thumb.jpg

Anmar mobilnie


OSTATECZNA OBSADA : Canthigaster epilampra, Centropyge bispinosa, Pseudanthias squamipinnis x3, Acreichthys tomentosus, Valenciennea Puellaris, Pictichromis paccagnellae x2, Zebrasoma xanturium, Zebrasoma flavescens, Synchiropus splendidus x2, Stenopus hispidus, Lysmata amboinensis

SPRZĘT: Odpieniacz WS200 Internal, Obieg: Jebao DCT4000 + LocLine, Cyrkulacja: Jebao RW-8, Światło: Giesemann Futura-S 195W, Biopellets XXL w filtrze Twistmana na pompie jebao 3000.

REFUGIUM (Spaghetti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko takie rozwiązanie(Jointela) daje praktycznie tyle samo co spływ do refugium jako pierwszego, tzn potencjalne burzenie piasku i zabijanie bakterii beztlenowych.

pinki miał rację co do zabijania fito przez odpieniacz na końcu. Pozostaje mi tylko zrobienie próbnego projektu sumpa 3komorowego

(spływ do komory z odpieniaczem ->refugium->komora z pompą obiegową).

pytanie tylko czy potrzebne jest aż tyle przegród pomiędzy komorami? Chciałbym je jak najbardziej ograniczyć,bo zabierają dużo miejsca.

Edytowane przez nanoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko takie rozwiązanie(Jointela) daje praktycznie tyle samo co spływ do refugium jako pierwszego, tzn potencjalne burzenie piasku i zabijanie bakterii beztlenowych.

pinki miał rację co do zabijania fito przez odpieniacz na końcu. Pozostaje mi tylko zrobienie próbnego projektu sumpa 3komorowego

(spływ do komory z odpieniaczem ->refugium->komora z pompą obiegową).

pytanie tylko czy potrzebne jest aż tyle przegród pomiędzy komorami? Chciałbym je jak najbardziej ograniczyć,bo zabierają dużo miejsca.

Wystarczy założyć trójnik i zawór na spływie do refugium dzięki temu ograniczy to przepływ plus dodatkowo umieścić coś płaskiego po czym by się woda rozlewała dzięki temu nic ci nie wzruszy piasku :)

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zalezy na na smieciach z akwarium do DSB to na splywaie zrób bypass i przekeiruj cześć wody ze spływu prosto do DSB a zdecydowaną większość do komory odpieniacza. I spokojnie, on nie wybije wszystkiego co splynie, część na pewno nie da się zassać pompie i przepłynie do DSB


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dsb, to dobrym materiałem do poczytania jest:

http://reefhub.pl/ds...wrot-do-natury/

Jeśli już mowa o obiegu, to należy pamiętać, żeby zbiornik DSB był zasilany z wody sprzed odpieniacza, natomiast powrót wody ze zbiornika DSB powinien trafiać do komory pompy obiegowej (koniecznie po odpieniaczu). Nie chcemy przecież, żeby odpieniacz wyczyścił nam wodę z substancji odżywczych.

Na reefhubie są chyba jeszcze 2 inne artykuły o samym refugium.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie tylko czy potrzebne jest aż tyle przegród pomiędzy komorami? Chciałbym je jak najbardziej ograniczyć,bo zabierają dużo miejsca.

Te przegrody blokują ci przepływanie bąbli powietrza które generuje odpieniacz do pompy obiegowej a dalej do głównego akwarium.

Przestrzeń miedzy przegrodami można wykorzystać np. do wsadzenia siporax-u.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zalezy na na smieciach z akwarium do DSB to na splywaie zrób bypass i przekeiruj cześć wody ze spływu prosto do DSB a zdecydowaną większość do komory odpieniacza. I spokojnie, on nie wybije wszystkiego co splynie, część na pewno nie da się zassać pompie i przepłynie do DSB

Bardziej zależy mi na jak najlepszym funkcjonowaniu refugium,bo to na nim oprę filtrację mojego baniaka :)

Jednak jakieś drobiny z akwarium też się przydadzą,więc możliwe,że to zastosuję :p

Użyję raczej rozwiązania z pierwszą komorą w której będzie odpieniacz

Jeśli chcesz dsb, to dobrym materiałem do poczytania jest:

http://reefhub.pl/ds...wrot-do-natury/

Na reefhubie są chyba jeszcze 2 inne artykuły o samym refugium.

Inspirowałem się właśnie tym artykułem :D

Załączam wstępny projekt po poprawkach,co sądzicie ?

+która wersja lepsza ?

PS jaki rozmiar sumpa proponujecie ? ( do akwa 200l 100x40x50)

post-14186-0-47471500-1453909745_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.