Skocz do zawartości
Jimbim

Problem z klarownością wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poniżej przedstawiam filmik, na którym widać w wodzie unoszące się chmury drobniuteńkiego pyłu mam z nim wielki problem gdyż nie mogę się go pozbyć już od 6 miesięcy. Poniżej zamieściłem opis co i jak się dokładnie działo.

Link:

Na załączonym filmiku najlepiej to widać w 1/3 wysokości od dna.

A więc akwarium ok. 200 litrów w obiegu wystartowało 01.08.2015r. Sprzęt w akwa to odpieniacz DIY na pompie DC2000 z wirnikiem igiełkowym, pompa obiegowa DC3000, falowniki 2xWM4000, Lampa Kessil A360WE, dozownik Reefdoser Evo4, dolewka Lev.2, żywy piach 10l i filar ze skały syntetycznej AF, bakterie ProBioS, pożywka ProF, świeża solanka 80% AF reefsalt, 20% z poprzedniego zbiornika. Akwarium wystartowało parametry były początkowe po 2 tyg. dens=1024, temp=5, ph=8, kh=7,5, ca=430, mg=1280, no2=0, no3=5, po4=0 do akwarium po 6-7 tyg. trafiła parka Błazenków, babka Amblygobius, ślimaki, i kilkanaście szczepek korali. Sielanka nie trwała długo gdyż po 8 tyg. woda zaczęła z dnia na dzień mętnieć. Próbowałem z węglem, włókniną filtracyjną ale nic nie dawało rezultatu chmury pyłu ciągle się unosiły w wodzie. W międzyczasie wyjechałem na tydzień w góry po czym gdy wróciłem zastałem wszystko oblepione okrzemkami przez co straciłem większość korali jakie miałem w akwa do tego część z nich była obsypana piachem przez babkę.

Wszystko to skłoniło mnie do restartu zbiornika, który nastąpił na początku października 2015r. Niestety żona nie chciała się pozbyć babki i eksmisje z akwarium dostał piach tak więc akwarium wystartowało bez podłoża z filarem syntetycznym i 100% świeżej solanki AF reefsalt + bakterie i pożywka. Po 3 tyg. parametry znowu podobne do poprzednich po raz kolejny brak objawów dojrzewania więc do akwa trafiają ryby i pozostałe korale które mi zostały. Woda kryształ od początku po czym znów po 6 tyg. woda jak wcześniej znów zrobiła się mętna i widać unoszące się chmury pyłu. W miedzy czasie po przeszukaniu kilku forum odnośnie pyłu w wodzie stosowania znów węgla, flizeliny (która defakto jest od startu wymieniana regularnie na nową) zaprzestania dozowania czegokolwiek do akwarium (ca, mg, sbs) dowiedziałem się że może to być zakwit bakteryjny. Zakupiłem środek CoralSnow i dodałem do akwarium w zalecanej dawce i odczekałem zalecany okres ale t nic nie dało.

Wobec powyższego znów byłem zmuszony zrobić restart zbiornika i 17.01.2016r akwarium po dokładnym czyszczeniu znów wystartowało od nowa. Setup jak wcześniej tylko za namową żony do akwarium trafiła cienka warstwa suchego drobnego żwirku koralowego oczywiście wygotowanego i wypłukanego kilkanaście razy aby był idealnie czyściutki i nie brudził wody w razie czego. Świeża solanka 100% na soli j/w żadnych bakterii absolutnie nic nie dozowane do akwa woda kryształ parametry jak w stopce bez żadnych żyjątek ryby w drugim akwa aż tu co po 3 tyg. znów woda mętna i unoszące się chmury pyłu, który bierze się już nie wiem z czego czy ktoś z Was może się z czymś takim spotkał ???

Po pewnych przemyśleniach dochodzę do jednego wniosku: albo to syntetyczna skała coś puszcza do wody lub sól. Ale biorąc pod uwagę że mam drugie akwarium i na tej samej soli robię podmianki i tam woda od zawsze jak tylko je zalewam jest kryształ to sól odpada. Po za tym sól kupowałem 3 razy po 10l z rożnych partii a efekt w akwa ten sam zawsze. Tak więc wydaje mi się że to może ta skała trafiła mi się jakaś felerna i po pewnym czasie coś oddaje do wody muszę zobaczyć czy gdzieś w pobliżu można oddać wodę dobadania i wtedy się przekonam co w niej jest.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dziwne zjawisko na filmie, wygląda na to że coś się rozpuszcza

Mogę ci doradzić kulki żelowe Pure Marine, stosowałem przez rok i bylem bardzo zadowolony z przejrzystej wody, może warto spróbować

edyt Chociaż z drugiej strony jak skała się rozpuszcza to zostaje tylko wymiana

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jim bim ja mam to.samo ta sama sól te same bakterie ten sam syf startowałem w lipcu 2015, dopiero teraz się klaruje, od 3 tygodni mam rybe coris gaimard ryje w piasku jak dzika swinia od tamtej pory syfu coraz mniej myślę że niepotrzebnie robisz restartu, pozwól zbiornikowi dojrzeć i nie lej nic prócz tych bakterii i pożywki

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U kolegi podobny efekt był gdy miał włożony w filtrze przepływowym seachem matrix. Mleko (pył) w akwarium przez pół roku. Jak wywaliłem matrix po kilku dniach woda kryształ. Obstawiam że coś się ropuszcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rób restartu tylko eliminuj po kolei potencjalne przyczyny, trochę to potrwa ale przynajmniej będziesz wiedział co było przyczyną


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś ze brak oznak dojrzewania , ja też tak miałem przez dwa miesiące zbiornik nawet nie drgnal, tylko się kręcić , wrzuciłem mrożonki zgasilem pienidlo dopiero ruszyło a pył towarzyszy mi caly czas. Twój baniak jest widoczny na przestrzal to dodatkowo uwydatnia widoki

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U kolegi podobny efekt był gdy miał włożony w filtrze przepływowym seachem matrix. Mleko (pył) w akwarium przez pół roku. Jak wywaliłem matrix po kilku dniach woda kryształ. Obstawiam że coś się ropuszcza

a ja mam tego trochę w panelu i woda nie jest mleczna

może się coś ścierało bo rozpuszczać nie ma prawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam tego trochę w panelu i woda nie jest mleczna

może się coś ścierało bo rozpuszczać nie ma prawa

On miał to włożone w filtrze przepływowym podłącząonym do pompy z przepływem 3000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a przy okazji ...

filar ze skały syntetycznej - gdzieś czytałem że "toto" się komuś "rozpuszczało" tzn. widocznie zmniejszyło objętość

było o tym na forum

On miał to włożone w filtrze przepływowym podłącząonym do pompy z przepływem 3000l/h

jak kręcił jak palletami to się ścierało - to ma się nie ruszać - toż to coś jak jak siporax

ps. tu jest coś o tej skale

http://nano-reef.pl/topic/59601-aquaforest-skala-syntetyczna/page__st__180#entry673798

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to już eliminowałem przyczyny:

1. Odstawiony balling,

2. Nowa sól z innego sklepu innej partii,

3. Wywalenie żywego piachu,

4. Odstawienie bakterii

5. Nowe podłoże płukane kilkanaście razy i gotowane 2 razy,

6. Dołożony węgiel,

7. Wlany CoralSnow,

8. Włożony filtr wewnętrzny na 2 tyg. z gąbką codziennie płukaną,

9. Zaprzestanie podmian, itd...

Jedyną rzeczą jaka się nie zmieniła jest skała, która jest w akwa od 6 miesięcy no i od 3 miesięcy mam w sumpie 250ml Sera Silikate Clear ale też było wypłukane przed wsadzeniem. Już sam nie wiem o co kaman. Jedyne co mogę jeszcze zrobić to wyjąć skałę włożyć do wiadra podłączyć napowietrzanie i zobaczyć co się stanie ze świeża solanką lub przełożyć ja do drugiego akwa gdzie mam ryby ale nie wiem czy się zmieści.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym cierpliwie poczekał

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix mam w kaskadzie od miesiąca i woda kryształ. A może jakieś felerne podstawki pod korale?

Edit: teraz obejrzałam film, korali brak. Wygląda na to ze to chyba skała winna.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sera Silikate na bank nie jest przyczyną - ja bym jednak stawiał na skałę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie woda niby czysta (3 miesiące od startu), ale dopiero dziś zobaczyłem co to znaczy naprawdę czysta i klarowna woda. Wczoraj wymieniłem Purigen i buuuum- jest kryształ. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od startu miałem mleko, drobinki itp, zakończyło się zakwitem fito. Zastosowałem UV oraz ozon i dopiero zobaczyłem klarowną wodę.


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od startu miałem mleko, drobinki itp, zakończyło się zakwitem fito. Zastosowałem UV oraz ozon i dopiero zobaczyłem klarowną wodę.

Ale jakie drobinki czy wygladało to jak na filmie takie chmury pyłku czy po prostu było widac pojedyńcze drobinki. Po za tym jaki zakwit jak akwarium ma 3 tyg. i nic poza dolewka RODI do niej nie dolewałem. Już poprzednim razem myslałem że mam zakwit bakteryjny bo faktycznie codziennie lałem zarówno za pierwszym jak i drugim razem bakterie + pożywkę i mogło to tak wyglądać ale teraz absolutnie nic do wody nie dawałem. Miałem pierwsze akwa słone 45l przez 1,5 roku i nigdy nic takiego się nie wydażyło a tam nie było odpieniacza itp. startowałem za LR + LS i zadnego zmętnienia nie było. Fakt miałem sporo glonów ale to nie uniknione przy żywej skale ale też nieproszonych gości teraz chciałem mieć skałę czystą więc wybrałem gotowy filar z syntetycznej. Nie wiem może faktycznie trafiłem na jakiś felernie wykonany bo w sumie zdziwiła mnie jego kruchość jedna półka przy wkładaniu do akwa odłamała się bez większego wysiłku. Może teraz to miejsce odłamania coś oddaje do wody nie wiem juz sam musze podać chyba z Sewerynem.

Dodam jeszcze że drobinki są tak małe, że próbowałem przed 2 restartem przelać wodę przez filtr sedymentacyjny 5 mikronów i po przelaniu wody przez niego nawet pył pozostał. Tak wiec dlatego flizelina pewnie tego nie wyłapuje co prawda zapycha się co 2 dzień i wymieniam ja na nowa i tak codziennie odpieniacz też troszke wywalażółtawej wody jak ustawie na lekko-mokro ale pył jak sie unosił tak sie unosi.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pył jak mgła, u mnie od dołu do połowy a nawet 3/4 zbiornika, skończyło się zakwitem i tam było dopiero widać, że światło dochodzi niebieskie do 1/4 na niebiesko a później już tylko na zielono. Wata tego nie zbierała, zarówno jak przed zakwitem jak i po zakwicie - wata czysta a woda mętna. Może więcej osób się wypowie - wysterylizowanie wody pomogło.


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to już eliminowałem przyczyny:

1. Odstawiony balling,

2. Nowa sól z innego sklepu innej partii,

3. Wywalenie żywego piachu,

4. Odstawienie bakterii

5. Nowe podłoże płukane kilkanaście razy i gotowane 2 razy,

6. Dołożony węgiel,

7. Wlany CoralSnow,

8. Włożony filtr wewnętrzny na 2 tyg. z gąbką codziennie płukaną,

9. Zaprzestanie podmian, itd...

Jedyną rzeczą jaka się nie zmieniła jest skała, która jest w akwa od 6 miesięcy no i od 3 miesięcy mam w sumpie 250ml Sera Silikate Clear ale też było wypłukane przed wsadzeniem. Już sam nie wiem o co kaman. Jedyne co mogę jeszcze zrobić to wyjąć skałę włożyć do wiadra podłączyć napowietrzanie i zobaczyć co się stanie ze świeża solanką lub przełożyć ja do drugiego akwa gdzie mam ryby ale nie wiem czy się zmieści.

Lukasz jako pierwsza pozycje podales odstawienie Ballinga co miales dokladnie na mysli ?

Rozumie ze video ktore wstawiles jest aktualnym stanem twojego zbiornika, wiec nie mogles lac Ballinga

Dodatkowo patrzac na liste mysle ze za duzo sie dzieje odstawienie jakiegos produktu moze efekt przynies dopiero po kilku tygodniach.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ale od czego zakwit w czystym zbiorniku po 3 tyg. jak nie dawałem absolutnie nic do wody ???

2. Baling lałem na początku jak były korale (KH, CA, MG, SBS) lałem do uzyskania kh=8, ca=430, mg=1350

3. Filmik był kręcony 06.02.2016r (akwarium zalane świeżą solanką 17.01.2016r)

4. Co do efektów to wszystko odczekiwało kilka tyg. bo miałem na to 6 miesięcy.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami zwykly kawal zywej skaly czyni cuda...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem na początku też taki problem jak włączyłem lampę uv to zaczęło się poprawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to coś o podłożu biologicznym to sterylizowanie wody załatwi sprawę uv, ozon.

Natomiast jeśli coś się wytraca się ze skały to będzie zonk. W sprawie tej syntetycznej skały to może napisz do aquaforestu bo chyba tylko oni wiedzą z czego to jest zrobione.

Silvia ma rację że był gdzieś temat na forum o tym że ta skała traciła objętość, więc może faktycznie trafiłeś jakiś felerny filar.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal z akwarium skałę .... skoro wyeliminowałeś wszystkie pozostałe możliwe przyczyny .

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie się ze nie sprawdziles skały przed startem czy się nie rozpuszcza i itp. Przed wstawienie do baniaka powinieneś ą wymoczyc i wypłukać . Lekcja dla potomnych.

Wysłane z mojego GT-I9500 przy użyciu Tapatalka


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie się ze nie sprawdziles skały przed startem czy się nie rozpuszcza i itp. Przed wstawienie do baniaka powinieneś ą wymoczyc i wypłukać . Lekcja dla potomnych.

Wysłane z mojego GT-I9500 przy użyciu Tapatalka

A skąd wziąłeś pomysł, że tego nie zrobiłem. Skała przed włozeniem do akwa została wyszczotkowana, wypłukana i wymyta pod kranówką i trafiła na 2 dni do wiadra z RODI i falownikiem. Takie dostałem instrukcje z AF i tak zrobiłem. A jak niby miałem sprawdzic czy se nie rozpuszcza. Była w wodzie przez 2 dni pompa chodziła woda była czysta ale to 2 dni a nie 6 miesięcy !!! Nie mam gdzie zbadać wody na czystość bo wtedy miałbym pewność co tam sie w tej wodzie kręci :(


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.