Skocz do zawartości
tedeus63

Kropelka oceanu Tediego 320brutto 260netto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

uff wreszcie wystartowałem po pół roku czytania tej kopalni (forum ) wiedzy akwa ruszyło 31.01.2016r. nomen omen w dniu urodzin mojej żony :). Mam nadzieję że to będzie szczęśliwa data. Głowę mam troszkę większą od wiadomości które wchłonąłem ale podobno to dobrze na szare komórki :)

Akwarium zalałem 200litrami wody z podmianki reszta nowa. Podziękowania dla Erybki w Zabrzu za wodę.

Na start wlałem 60ml bakterii microbe lift special blend.

ok teraz troszkę o sprzęcie .

1) Akwarium 85x55x55 przód i prawa strona OW 242l br i około 210l netto. komin zewnętrzny 2 otwory spływ i rewizja 32 powrót 25 poza kominem zawór na spływie kulowy może kiedyś bramowy jak spadnie cena .tło niebieskie ,stelaż 70x55x55 stalowy malowany podkładem ,potem czarny hameraid i owiniety w całości szkotem. na nim biały blat kuchenny plus dwie pianki 5mm pod akwa .Pianka z obi pod panele. Obudowa stelaża w toku.

2) Sump 70x35x35 85l brutto i około 50l netto

3) Skała w całości żywa 20kg i 10 kilo żywy piasek

4). Oświetlenie Zetlight 6600 Qweman . 200w. plus coś do sumpa na glony w refugium prace w toku

5) Odpieniacz Deltec sc1351 jeszcze nie włączony.

6) Obieg Jebao dct4000 na razie idzie na połowę.

7) Cyrkulacja 1 szt Jebao rw8 i rw4 obie skręcone na minimum a i tak nie za bardzo umiem ustawić by nie ruszało piachu ,prace w toku nad cyrkulacją :)

8) Grzałka 250w

9)Filtr RODI plus TDS dwupunktowy wstawiony w obieg wody.

10)Dolewka pojemnik w szafie obok akwa :) 32l i dolewka Pacifik Sun Sentry Ato.

11)w sumpie 4 litry siporaksu pond .dojdzie jeszcze 2 l

.

to na razie tyle jak dobrze czytałem czekać cierpliwie na dojrzewanie ,świecę od 13:30 do 17:30 4 godziny co tydzień będę zwiększał oświetlenie o 1godz. lampa na pół mocy. na skale znalazłem 5 głowek zoasów 1 diskosoma kilka wężowideł i ze 4 asteriny, mam też małza około 4 cm brązowy który przyczepił się do tylnej szyby nie wiem czy trzymać czy dać do sumpa.Znalazłem też prawdopodobnie 1 różyczkę aiptasię chyba wyciągnę misternie budowaną budowlę i poza akwa potraktuję ją wrzątkiem .

Mam nadzieję że mi pomożecie w prowadzeniu akwa nie mam nikogo znajomego z morszczakiem który mógłby mi pomóc.

Na dziś wystarczy moich wypocin ,dodam tylko kilka zdjęć jeśli dam radę :) bo troszkę mało znam się na komputerach .

post-25813-0-99830700-1454843932_thumb.jpg

post-25813-0-08740800-1454843947_thumb.jpg

post-25813-0-37194700-1454843994_thumb.jpg

post-25813-0-62021800-1454844301_thumb.jpeg

post-25813-0-33372200-1454844308_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle,ze odpieniacz powinienes wlaczyc i niech sie miesza:).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sump przekombinowales,Nie potrzebna jest ta komora na DSB,bo tak małe DSB i tak nic ci nie da.

Za dużą komora na pompę,za duże odstępy pomiędzy spadami wody.

Glony będzie ci wyciągać prąd wody.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sie mi podoba dobór osprzętu. Widać, że z głową robione. Co do sumpa to fakt dziwny ten podział.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz włączę tylko muszę coś wykombinować by podłożyć pod niego jakieś 2 cm pierwsza przegroda jest na 24cm i gdy go załączę przelewa do kubka . myślę że 21 cm będzie ok . ??

Co do sumpa zdałem się na fachowość Erybki i taki zrobili .Ale myślę nie ma tak żle w dwóch małych przegrodach przed pompą ustawiłem 4 litry siporaxu w koszyczkach dodam jeszcze 2 litry i będą pełne . a w pierwszej małej zaraz za odpieniaczem zrobię koszyczek na Rowa fos i węgiel, może kiedyś jakiś filter przelewowy na absorbenty .

W środkowej będzie tylko refugium z glonami ,dsb nie robię bo tak jak piszecie po pierwsze za mała komora a po drugie jakoś się boję DSB:).Jedynie ostatnia komora na pompę ze 3 cm za duża ale trudno tak już musi zostać .

Zapomniałem napisać że wystartowałem na soli IO.

Temp 24,5

Zasolenie 1,024 mierzone hydrometrem JBL, porównywali mi w erybce podobno profesjonalnym sprzętem i również zasolenie 1,024 .

Jeszcze jakieś spostrzeżenia ,uwagi mile widziane .

Jeszcze zdjęcie sumpa z siporaxem .

post-25813-0-06188800-1454870608_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy mogę już włożyć rowę i węgiel do koszyczka ?? ,akwa ruszyło 10 dni temu.

Dodaję zdjęcie małża około 3/4cm zostawić ?, do sumpa? , eksmisja? a może zjeść :)

post-25813-0-91137800-1455041588_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc ale jeszcze co z rową i węglem wkładac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam się ale węgiel bym wsadził z rową poczekał :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A malżowidło przeżyje dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednej skałce mam jeszcze 5 szt zoasów i 1 grzybka ,mam nadzieje że wszystko wraz z małżem przetrzyma dojrzewanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam prośbę o identyfikację, akwa ma 21dni ,temp 25 ,zasolenie 1,023 czyżby mnie juz na samym początku dopadło dino lub cyjano ? pierwszy tydzień świeciłem 4 godz drugi 5 a trzeci 6. proszę o pomoc co zrobić .Myślałem ża najpierw powinny się pokazać okrzemki potem ,glon zielony a plagi to w póżniejszym czasie.. :(

Witam mam prośbę o identyfikację, akwa ma 21dni ,temp 25 ,zasolenie 1,023 czyżby mnie juz na samym początku dopadło dino lub cyjano ? pierwszy tydzień świeciłem 4 godz drugi 5 a trzeci 6. proszę o pomoc co zrobić .Myślałem ża najpierw powinny się pokazać okrzemki potem ,glon zielony a plagi to w póżniejszym czasie.. :(

na skałach bąbelki powietrza ,ograniczyłem białe światło teraz świecę tylko niebieskim .

post-25813-0-33890900-1456160217_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że z tym świeceniem to trochę za szybko - dodawaj godzinę co kilka dni. A plag i tak nie unikniesz, w dojrzewającym baniaku to norma. Ja na początku miałem zielono jak na łączce, później dino i cyjano...było, przeminęło i jest oki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek ja dodawałem godzinę co tydzień ,nie co kilka dni .

Hej hej pomoże ktoś ? w zidentyfikowaniu i leczeniu????

Co robic?

hej pomoże ktoś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli bordowe kępki, przypominajace drobinki weluru (tak wygląda na zdjęciu), to obstawialabym cyjano. Można je zabić preparatem mycosidol lub chemiclean, a można też poczekać, może samo zejdzie. Spróbuj trochę odsysac, przegrzebywac piach, jeśli na piachu tez są kolonie, no i mniej świecić, poki nie ma życia. Cyjano potrzebuje światła, gdy go jest mało to się nie mnoży. I świec dalej tylko niebieskim, wtedy może też się glonów trochę ustrzezesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu słabo widać - bordowy nalot (sinice, cyjano) czy brązowy (dinoflagellates, dino)?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ dziękuję bardzo za odpowiedż ( na kobiety jednak zawsze można liczyć :thumbup: ) właśnie skróciłem świecenie z 6 do 5 godz i same niebieskie bez białego ,chemii na razie nie chcę stosować , badałem również dzisiaj wodę ,salifert

no3 (50-100 )

po4 (025)

Bardziej bordowy z pechezykami powietrza .

Zielony Mintaju niestety zdjęcia tylko z tel. nia mam aparatu, po zgaszeniu światła po 2 godz wygląda wszystko brązowe ,wiec jeśli to okrzemki to bede zadowolony i Tobie również dzięki za pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak zachowuje się Dino, bo dotąd mnie nie dopadło, ale cyjano w ciemności prawie zanika. Po nocy jest go o wiele mniej, a po zaswieceniy swiatla w miarę upływu czasu szybko się rozrasta i kozuch robi się grubszy

Najpierw trzeba zdiagnozować co to jest żeby wiedzieć, jak z tym walczyć. w świetle białej lampy jaki ma kolor? brązowy czy bordo? możesz wyjąć do kubeczka trochę nalotu i zobaczyć w świetle dziennym, jaki dokładnie ma kolor, żeby nie zmieniać światła bo w niebieskim kolor może być inny. Kiedy wyjęłam trochę tego świństwa i zapomniałam wurzucic, to na drugi dzień woda w kubku zabawila się na bordowo. po odlaniu tej wody i delikatnym przeplukaniu kilka razy woda z kranu zauważyłam, że jak czerwony barwnik poszedł w kanał to na piasku który odessałam razem z cyjano zostały po nim zielone kępki jakby małych glonów. To samo stało się w akwarium po podaniu mycosidolu. Odpieniacz zaczął wywalac czerwona wodę a na dnie pozostały zielone kłębki które też zniknęły

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki jutro obadam sprawę dziś uciekam już spać bo o 5,00 do pracy a ostatnio nie dosypiam bo bez przerwy patrze w akwa

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po wczorajszej panice i ograniczeniu białego światła ,bąbelki zniknęły a pod samym białym światłem nalot wydaje się brązowy ,więc mam nadzieję że to okrzemki i dalsze dojrzewanie . uff ale spanikowałem wczoraj nie umiałem spać ,dzięki jeszcze raz wszystkim za wczorajsze podpowiedzi.

no3 -100 a po4 0,25 to straszny wynik jak na dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dojrzewanie w toku i czekam cierpliwie.Do akwa wrzuciłem 2 tektusy 2 trochusy 1 strombus i 10 nasariusów , ,międzyczasie skonczyłem obudowę szafki . zasolenie 1,024 ,no3 -około 50, po-4 około 0,03 mierzone salifertem ,zrobię dziś pierwszą podmiankę. .Nie umie zbić no3, w komorze sumpa chcę dać glony spagetti pomoże ? A może zacząć dawkować Red Sea no3 po4 x ?

poniżej kilka zdjęć mojej pracy obudowy szfki z resztek . I sumpownia 1 komora odpieniacz ,druga węgiel i rowa phos w koszyku zrobionym prze zemnie ,trzecia czeka na glony oświetlenie moje led, następne dwie komory mieszczą 6 litrów siporaxu pond i ostatnia pompa .

Odpieniacz Deltec sc 1351 ,falowniki jebao rw4 i rw8 ,oraz pompa powrotu jebao dct 4000 po dotarciu chodzą swietnie i bezszelestnie akwa w sypialni.

.

post-25813-0-69273700-1457785390_thumb.jpg

post-25813-0-60873000-1457785396_thumb.jpg

post-25813-0-97096200-1457785402_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ani się nie obejrzałem a po starcie mineło już 3 miesiące .właśnie zaczął się czwarty ,w moim akwa troszkę się zmieniło doszło kilka korali kilka zoa 2 błazenki i 2 pterapogony. 3 krewetki czyszczące 1 wundermani. 1 kukenthali był jeszcze doktorek ale wczoraj miałem bardzo przykrą niespodziankę :crybaby: znalazłem go wysuszonego na podłodze. :wallbash:.Chociaż dorosły ze mnie facet wymiękłem a i ciśnienie podniosło mi się z mojej bezsilności. Koronę mam 12cm od poziomu wody więc chyba nie przeskoczył ,szukałem przyczyny i wydaje mi się że przypadkiem dostał się do komina a z komina maił już tylko 4 cm .Grzebień jest tylko pół cm wyżej jak poziom wody .Wszystko już zabezpieczyłem i grzebień i komin, siatką myślę że więcej taka sytuacja się nie powtórzy . piszę o tym może komuś się przyda by taka sytuacja nie miała miejsca w jego akwa.

No to troszkę teraz z przyjemniejszych rzeczy jak wcześniej pisałem walczyłem z brązowym nalotem z bąbelkami na piasku i skałach. Miałem już zacząć lać chemię ale zauważyłem ze nalot zaczyna znikać. Nie robiłem nic czekałem cierpliwie tak jak radzili bardziej doświadczeni posoleni. jedyne co do zwiększałem oświetlenie co kilka dni aż do docelowego . Dziwne bo nieraz czytałem by zaciemnić akwa .

Parametry miałem cały czas w normie od wymiany do wymiany ale od pewnego czasu niewiele spada mi MG CA I KH . Od niedzieli leję z ręki pełnego ballinga na razie po 20ml dziennie.

Dostałem styloporę milke w gratisie do zakupów była w opłakanym stanie porobiłem szczepki i widzę że ładnie rośnie aż pieję z zachwytu hehe. może uratowanie życia milce zrekompensuję sobie moją nieudolność i śmierć doktorka. . Walczę nadal z odpieniaczem DELTEC SC1351 już się we mnie gotuje ,nie potrafię go ustawić bardzo słabo pieni albo przelewa albo na mokro a na sucho wcale., nie wiem wydaję mi się że jest zepsuty zanurzałem go już na 21cm 20cm 19cm18cm teraz jest na 17

zobaczę co dalej . Fabrycznie ma być od 16 do 25. Nic walka trwa dalej ale coraz bliżej jestem tego by zawieść odpieniek do sklepu aby zobaczyli czy wszystko jest ok.

parametry z 17.04. SÓL 1,024 , KH6,7 , NO3 25,PO4 0-03,CA410, MG1480 ,

parametry z 24 .04. SÓL 1,024 , KH6,1 ,NO3 25 ,PO4 0-03,CA 380,MG1380 i dlatego zacząłem lać ballinga jeśli daję po 20ml dziennie to mogę lać jednorazowo ? oczywiście ca plus mg leję rano resztę wieczorem

dodaję kilka zdjęć moich milusińskich . ,sorki ale tylko telefonem aparatu nie posiadam.

post-25813-0-23441000-1462302123_thumb.jpg

post-25813-0-63033700-1462302130_thumb.jpg

post-25813-0-25358300-1462302134_thumb.jpg

post-25813-0-66622600-1462302137_thumb.jpg

post-25813-0-99534900-1462302141_thumb.jpg

post-25813-0-86285800-1462302145_thumb.jpg

post-25813-0-33341600-1462302150_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ładnie zaczyna wyglądać , ja zalałem prawie trzy tyg temu , juz mi po głowie chodzą pierwsi lokarorzy :-)

chciałbym zapytać o tą komorę na refugium , masz już glony w niej ?

tak na oko mam tej samej wielkości ,u mnie 16x48cm ,mam w niej

żywą skałę i chce by tam rosły glony , myślę by ja na te skałę wpakować ,tylko nie wiem czy się sprawdzi


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.