Skocz do zawartości
Marqo

Czym oświetlić refugium ?

Rekomendowane odpowiedzi

Komora refugium 25x42 cm. Planowane glony spaghetti . Co polecacie do oświetlenia tego ? Lampka musi być mała i najlepiej jakby była mocowana na krawędzi szyb. Przegrody czarne mam w tej komorze.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszukaj gotową lampę "LED GROW" lub poskładaj sam.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

castorama - led 10W (lub mocniejszy, ja mam 2x10W) wyglądający jak halogen.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ jakie masz duże refugium do tego oświetlenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem, dziś odbieram sump a przegrody kazałam zrobić według uznania speców z erybki. Lampka była mi potrzebna do czasowego podtrzymania życia na skale w tymczasowym akwarium. Po przeniesieniu zamierzam jej użyć w refugium, jak się nie sprawdzi to kupię inną

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. Jakiej mocy powinna być taka lampka?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad podobnej wielkości komorą mam 2x7w - ważniejsza od mocy jest temperatura - dla spagetti 6000-6500k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli taka, jak kupiłam 13W powinna byc ok i dla mojego i Twojego glonowiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem lampkę od aquaela . Myślę , że będzie ok

b_21589.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, pod wcześniejszą wersją aquaela led tube sun + plant glony mi nierosły, tylko wegetowały..


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Nie nada się?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta lampa na chińskich Led.

U siebie miałem na 3W, szły na zasilaczu stałoprądowym 320mA. Czerwone,białe. Dobrze jest dodać kilka niebieskich. U mnie na red+White , w stosunku 2:1 rosło wyśmienicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam mini refugium w komorze odpieniacza Biostar Flotor i tam świecę ledami niby o barwie 6500k ale też coś słabo rosną. Nie wiem czy barwa jednak inna czy może za słabe. Myślicie że 0,5W na 1L powinny chyba rosnąć dobrze?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było 1W na 1l refugium. Wzrosty spagetti perarda. Na czerwonych rosną bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że mają tak duże wymagania świetlne jak korale. No nic trzeba zmienić lampkę może się coś poprawi. silny masz przepływ wody przez swoje refugium?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już wyżej napisał, że nie moc ma głównie zdarzenie ale spektrum światła którym makroglony są oświetlane. Odradzam kupowanie ledowych lampek dla bojownika. Nie rośnie i nawet nie wegetuje. Makroglony potrzebują wbrew pozorom sporo światła do prawidłowego wzrostu. Prawidłowy to dla mnie przyrost 1mm dziennie (Caulerpa). Przeznaczeniem tych glonów jest pochłanianie niepożądanych substancji z wody podczas intensywnego wzrostu. Jak nie ma takowego sytuacja jest odwrotna. Roślina staje sie jaśniejsza a potem całkowicie przeźroczysta i rozpuszcza się w wodzie. Każdy z nas ma pewnie inne doświadczenia ze światłem. Ja z racji przebudowy swojego sumpa na rzecz dużego refugium (borsuk je glony tonami, pokolce też) musiałem wczesniej przejść temat światła. Podsumowując polecam żarówki led-owe pod warunkiem temperatury barwowej >=6500K. Mimo wszystko spektrum należy uzupełnić światłem czerwonym i niebieskim. Robiąc samemu taką lampę naprawdę wychodzi to niedrogo. Mogę pomóc w wyborze diód i schemacie. Co do kupnych lampek dla bojownika firmy Aquael to popatrzcie na budowę leda. Im bardziej żółty jest luminofor tym niższa temperatura barwowa. I to odnosi sie do wszystkich led-ów. Im ciemniejszy luminofor tym temperatura barwowa niższa. Więc ta lampka to świeci w okolocach 4000K.

Co do mocy potrzebnej do prawidłowego wzrostu to wiele czynników ma wpływ. Jeżeli glony są rzadko posadzone i nurt wody je kładzie to powierzchnia którą asymilują jest spora, tu światło może być mniejsze. Jeżeli stoją pionowo lub jest to zbite spagetti to moc musi być większa. I nie ma co żałować 10W ...... bo to wyjdzie na dobre.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Grześ prawi. Glony mają mieć mocne przyrosty. 3kolory Led to ideał. Choć u mnie 2też przy spagetti dawało radę. Dobrze rosło też na typowej świetlówce kompaktowej 20w dla roślin. Światła nie ma co żałować.

U mnie był przepływ taki jak przez sump. System 180l obsługiwała pompa jebaodc3000,skręcona na jakieś 50-60%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystrugalem sobie lampkę z 7 diod 1w z zasilaczem stało prądowy z Chin na 10 zeta. 4 czerwone i 3 niebieskie. Zobaczymy jak będzie się sprawdzać. Za 5 zł kupiłem przekaźnik czasowy na szyne din z opcją podpięcia dwóch urządzeń i albo będzie lampa nad akwa włączona albo lampka w refugium.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od paru lat stosuje halogen LED o mocy 10W. Refugium coś 15 litrów. Koszt lampy <50pln.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od paru lat stosuje halogen LED o mocy 10W. Refugium coś 15 litrów. Koszt lampy <50pln.

właśnie coś takiego widziałem ostatnio w hurtowni elektrycznej, niby deklaracja na opakowaniu że ma 6500k, zastanawia mnie czy to wiarygodne


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o żarówkach led gu10? Temp 6500k, jedna ok 4W? Nie taniej?

mobilnie

post-23309-1455611570,96_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.