Skocz do zawartości
x_P

225 l morskiego aquaświata

Rekomendowane odpowiedzi

W oczekiwaniu na sump'a szafka wzbogaciła się o elektrykę.

post-13725-0-17955500-1462025968_thumb.jpg

post-13725-0-79263600-1462025985_thumb.jpg

post-13725-0-06664700-1462026006_thumb.jpg

post-13725-0-80250400-1462026039_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przewidujesz zadnej dodatkowej wentylacji w szafce? Bez niej będzie mokro na wszystkich scianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... a o tym faktycznie nie pomyślałem.

Dodam tylko, że szafka poza elementami elektroniki nie ma pleców. Ale pewnie to zbyt mało...

Jaką opcję można by zastosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja we wszystkich swoich sumpowniach (do tej pory trzech) miałem/mam plecy po tym jak widziałem odpadający tynk za sumpem kolegi,który miał podobną szafkę do Twojej. Rozwiązanie proste,włożyc plecy a w bocznych ścianach zrobic kratki wentylacyjne i na jednej założyć wiatrak a druga jako wylot. Wiatrak nie musi być jakiś mega wydajny,byle był cichy i problem skroplonej solanki znika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory na rury mogłyby byc wieksze. ja tez zrobilam za małe i potem jest problem z przykręceniem lub odkręceniem przelotów.

Co do wentylacji, to ja mam w jednym boku w szafce zrobione 3 otwory, też za mało. Jak zdejmuję przednie drzwi to co prawda po ściankach nie cieknie, ale jdnak jest dośc wilgotne powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przemyśle..tym bardziej że zalewanie akwarium planuje na wrzesień...

Nik@ mogłabyś podesłać jakąś fotkę jak masz u siebie przeloty rozwiązane... będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałam podobnie jak Ty, też 3 otwory wywiercone otwornicą. Tylko moje otwory większe, a i tak za mało. Najlepiej wyciąc jedna wiekszą dziurę. Pamietaj, że śrubunek ma wiekszą średnicę, niż rura, która przez niego wchodzi. Kup najpierw śrubunki, zmierz ich srednicę i wytnij taki otwór, żeby mozna było jeszcze paluchy czy jakies narzedzie wlozyc, żeby dokręcic. Otworki w Twoim blacie wydaja się strasznie malenkie, dlatego napisze, że śrubunki montuje się po obydwu stronach szkła, a nie górna częśc w kominie, a dolna do blatu pod spodem. Na pewno to wiesz, ale ja tylko po tej wielkości otworków pomyslałam, że warto to dopisac :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ ale Paweł ma komin w powietrzu, a nie do samego dna akwa, dlatego nie ma sensu powiększać dziur bo tam tylko przechodzą rurki przez blat.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie doczytałam, przepraszam. W pełni sie zgadzam, że dziury wystarczą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by nie zrodziło się przeświadczenie, że nic się nie dzieje, wrzucam kilka zdjęć z najnowszym nabytkiem...

Zastanawiam się tylko, czy przypadkiem nie przerabiać elektryki. w tej chwili, nie wiem czy będzie to widoczne na zdjęciach, sump zasłania niektóre gniazdka. Mógłbym w sumie włączyć tam elementy, których nie będzie potrzeby odłączyć...i sprawa byłaby załatwiona...

Druga sprawa, którą utrudnia w tym momencie elektryka, to możliwość bezpośredniego wylotu z komory sump'a do akwarium. Rura łącząca pompę z kominem nie może w tej chwili być ustawiona na wprost. Trzeba by było kombinować i wstawiać "zakręty"...

Sprzęt zasadniczo jest już skompletować. Pozostało podłączyć hydraulikę. Można by już startować. Jednak z racji na miesięczny wyjazd w sierpniu do Niemiec, start odbędzie z początkiem września..

post-13725-0-30588400-1463738269_thumb.jpg

post-13725-0-74226200-1463738285_thumb.jpg

post-13725-0-53256300-1463738301_thumb.jpg

Edytowane przez x_P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szafkę tak jak ty (brak tylnej płyty) już 2lata i na ścianie nic się nie dzieje, wentylacja jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka ustawiona we właściwym miejscu. Uzbrojona w elektrykę i sump'a. Jutro kolej przyjdzie na akwarium i "klejenie" hydrauliki...

post-13725-0-78228200-1468355472_thumb.jpg

post-13725-0-28442300-1468355498_thumb.jpg

post-13725-0-20065400-1468355527_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium w zasadzie już jest przygotowane do startu. Skała sucha ustawiona i poklejona. Proszę o ocenę, czy coś trzeba dodać albo usunąć może zmienić.

Sporo czytałem i sporo słuchałem od innych. Zastanawiam się jakie wybrać bakterie na początek i czy w ogóle takowe są konieczne...

post-13725-0-11787700-1473068031_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skała jest sucha to bakterie jakieś trzeba dać :)

Druga sprawa to uruchomienie - nie ma co czekać niech już się kręci :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam bakteri Microbe Lift Special Blend od startu akwa do teraz ,na razie tfu tfu żadnych plag .mam w sumpie 7 litrów siporaxu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Prodibio Biokit Reef.

A tymczasem zdjęcie z zalewania wodą:-)

post-13725-0-48209300-1473188518_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 1

Udało się zalać akwarium. Aktualnie zalewany jest sump. Później uruchamiam hydraulikę.

Poniżej próba ze światłem.

post-13725-0-17722100-1473270704_thumb.jpg

Edytowane przez x_P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6

Dzisiaj doszedł żywy piasek Natures Ocean Bio Activ Live Natural White 2x 9.07 kg.

Ciągle walczę z odpowiednim ustawieniem przepływu...ciągle coś nie tak... więc niecierpliwie uległem tej walce i zamówiłem zawór bramowy, który jutro podmieni kulowy.

Teraz więc pozostaje cierpliwie czekać i przeczekać dojrzewanie ;-)

post-13725-0-30053100-1473701944_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 20

Dojrzewanie zaczyna się na dobre..

W środę minie 2 tygodnie od aplikacji bakterii. Póki wlałem po 2 ampułki BioDigest i Bioptim w odstępie tygodniowym. Jutro zamierzam wlać kolejne. Pojawił okrzemkowy dywan na piasku..pokryta też jest skała. W dwóch miejscach coś się zaczyna zielenić. W sumpie mam 1l siporaxu.

Parametry:

NO2 - 2

NO3 - ok. 100

PO4 - 0.24

post-13725-0-60062900-1474969469_thumb.jpg

post-13725-0-02404600-1474969494_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało funkcjonalnie ta skała ułożona. Ciężko będzie korale do ścianek mocować :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że też o tym później pomyślałem.. zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Co do dołożenia...zastanawiam się czy np. nie dołożyć choć trochę żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.