Skocz do zawartości
endriu3005

odebralem nowe akwarium - watpliwosci

Rekomendowane odpowiedzi

Zamowione zostalo akwarium 180/70/60 z szafka i sumpem od kolego z forum, mam kilka pytan bo jestem troche swiezy w temacie, ale koszt akwarium do zrobionej robty troche mnie zadziwil. Akwarium przyjechalo wczoraj mieszkam w szkocji i na samym poczatku juz okazalo sie brak hydrauliki ktora byla juz wliczona. Nie jest to problem wysylki ale wysylka za granice i czas juz sie wydluza, po wniesieniu polki na 2 pietro okazalo sie ze nie ma wywierconych otworow w polce, i tu nastepna przeszkoda bo gdy zapytalem o to odpowiedz byla ze tanie sa wiertla do otworow to kup sobie. Szklo grubosci 15mm nie ma zadnych wzocnien na dlugosci i poprzecznych. Komin wysoki na 56.4cm a wysokosc akwa 60cm, i na dodatek brak jeszcze grzebiania, poprostu zapomnial ktore niby jest juz wyslane. Tylko teraz jak zamontowac grzebien kiedy zostaje 3.6cm wolnego miejca + plus grzebien,,Nigdy nie widzialem tak wysokiego komina. nie mowie juz o jakis falach i tym podobnie. Czy spietrzenie wody na grzebieniu plus ewentualne falowanie powierzchni nie spowoduje wylewania sie wody ? CZy ktos moze mnie oswiecic co z tym robic ? otwor wywiercony zostal wyrzynarka a reszta ?????? czy jest to bezpieczne ze nie ma wzmocnien ??Czy przednia szyba na tej dlugosci bez poprzeczki nie przyjmie ksztaltu banana? jak powiedzial to czlowiek ktory to robil przy takim grubym szkjle nie potrzeba. a co do komina to wedlug niego jest dobrze ze pozotaje 1-1.5cm luzu od lusta wody do gory.

post-25309-0-52309400-1455666101_thumb.jpg

post-25309-0-15263000-1455666107_thumb.jpg

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za kolega z forum ???


300l w obiegu. 2xTunze 6095,Obieg: Tunze 050, 9000l/h,oświetlenie LED Black Python 200W, Profilux Plus IIeX, Bublle King DC 180, chłodziarka TC 10,Start marzec 2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od Przemka akwarium 165 x 75 x 60 z szyby 10mm oraz 195 x 75 x 60 z szyby 12mm, oby dwa akwaria mają wzmocnienia wzdłuż i w poprzek akwarium. Twoje jest z 15mm szyby więc jest mocniejsze, Przemek wie co robi więc ja bym zaufał jeśli chodzi o wytrzymałość.

Odnośnie wysokości komina to faktycznie trochę wysoki, grzebień będzie wystawał na ok 20 mm więc zostaje 16mm - to mało. Wszystko zależy od ustawień pomp cyrkulacyjnych ale jeśli zamontujesz np wavebox'a to kiepsko to widzę tym bardziej że komin nie jest na środku. Z tego co widać na fotkach szyby komina są niższe a jedynie czarny lacobel wystaje mocno ponad tafle komina, dziwne bo u mnie są te dwie szyby tego samego wymiaru. Tylko co zrobić w takiej sytuacji? Nie mam pojęcia mieszkacie dość daleko od siebie...

A przy zamawianiu coś wspominałeś o wymiarach komina?

Co do braków w zestawie, zdarza się, chociaż wszyscy by chcieli żeby zawsze wszystko grało i było idealnie. Jeśli chodzi o zabudowę to tutaj niedopatrzenie bo z tego co mi wiadomo, komuś to zleca, oczywiście powinien to dopilnować.

Zamawianie na odległość nigdy nie jest idealnym rozwiązaniem, przy jakichkolwiek problemach nie ma jak cokolwiek poprawić. Brat zamawiał akwarium od znanej firmy oddalonej o ok 600 km. Zestaw dojechał, został wniesiony, okazało się że zabudowa nie pasuje, trzeba dorobić kilka elementów po bokach (akwarium narożne), otwory miały być dobrane pod odpowiednią pompę - trzeba było puścić zlot wody także powrotem a instalacje powrotną zrobić od nowa po bokach i wywiercić dziury w nowej zabudowie, sump nie pasował pod stelaż bo był takiej samej wielkości a nie pomniejszony o grubości profili. Zbiornik na dolewkę był za wysoki. A zanim akwarium zostało odebrane pojechaliśmy do tej firmy i okazało się że jest sklejone czarnym silikonem więc wszystko rozklejali i kleili jeszcze raz. Do tego czas od złożenia zamówienia do odebrania ostatniej palety z poprawionym sumpem to ok 6mc!!! Czasami lepiej dopłacić parę złotych, odebrać osobiście, w razie problemów nie odebrać towaru i czekać na poprawki aż do skutku.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej dlaczego na forum wyciągasz takie sprawy skoro wszytko jest między nami ustalone .

Sprawdziłem wszystkie meile i wiadmośći i nie wysyłałem wyceny na hydraulikę w podsumowaniu ,więc jak widzisz nie była ona wliczona.

Gdybyś przed wysyłką napisał że jej nie ma w podsumowaniu to by sprawa szybko się wyjasniła . Rozmawialiśmy że ja wyślę niezwłocznie skoro chciałeś ją również ode mnie .

Komin jest wykonany pod duży ząb grzebienia .Spiętrzenie będzie minimalne . Więc do tafli zostanie 2 cm luzu . Wysłałem wam zdjęcia szafki i akwarium przed wysyłką .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2cm to mało dla fali przy standardowym grzebieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek nikt nie wspominał że w akwarium będzie bujana woda. Mówiłem już Andrzejowie chętnie pomogę rozwiązać problem z kominem .

Wysłałbym drugi komin do wklejenia .Wycięcie nie jest trudne .Może i zapomniałem wywiercić otworów w szafce . Ale starałem się i zestaw wyszedł primo sort .

Rozmawiam z Andrzejem jak rozwiązać problemy wczoraj wieczorem ,budzę się w nocy zaglądam i już jestem opisany na forum .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się można dogadać :)

Dziwię się tylko,że zostawiłeś tak mało na spiętrzenie wody. Nawet gdyby nie bujało - wystarczy przytkany grzebień i już z 2cm robi się półtora....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni chcą 5 cm na grzebien . Jeszcze inni klienci chcą 3 cm na grzebien bo wtedy mają wodą tuż pod samą górę i spływa dużo mniej wody przy zaniku prądu .

Nie zlecam ,robię wszystko od a do z .Czyli od surowca.

Angole nienawidzą wzm w akwariach .A zwłaszcza w akwariach morskich . Chyba dlatego że red sea ich nie robi i tak już im to przypadło .

Jak by ktoś z was zobaczył ten zestaw na żywo, to by na prawdę zapomniał o niedogodności braku dziur w blacie .Jeszcze wczoraj nie było ok . Kontaktowaliśmy się na bieżąco .

Nie jest to niedogodność nie do przeskoczenia nawet dla amatora .

Jeśli John nie chce zestawu niech Andrzej mi powie tylko może już nie przez forum .Zwrócę pieniądze,podeślę samochód i zostanie zabrane .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku,akurat to ile wody spłynie po wyłączeniu obiegu - zależy od wielu czynników,ale nie od odległości tafli wody od brzegu akwarium... Ten sam grzebień spiętrzy tak samo wodę przy zostawionych 5 jak i 3cm. Wszystko zależy od długości grzebienia,jego gęstości,pompy powrotu,ilości wody która wróci powrotem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku,akurat to ile wody spłynie po wyłączeniu obiegu - zależy od wielu czynników,ale nie od odległości tafli wody od brzegu akwarium... Ten sam grzebień spiętrzy tak samo wodę przy zostawionych 5 jak i 3cm. Wszystko zależy od długości grzebienia,jego gęstości,pompy powrotu,ilości wody która wróci powrotem :)

. Woda spłynie do poziomu szyby komina . To miałem na myśli .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... Lub niżej jeśli powrót dużo zassie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy jak jest powrót ustawiony, można go przecież przy samym dnie ustawić a wtedy nic nie pomoże....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na powrocie zawsze stosuję dwie dziurki 5mm, ciut niżej niż tafla wody Kiedy woda dojdzie do poziomu otworu,układ ma się zapowietrzyć .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziurki nie zawsze działają. Ba, mi nigdy nie zadziałały:( Dlatego musiałem zrezygnować z jednej formy cyrkulacji.

W tym wypadku, grzebień o większych szczelinach spokojnie obsłuży i nieco większą pompę niż wymagana. Wiem, bo właśnie liczyłem dla siebie.

I analizowałem gotowe rozwiązania na żywo.

Dodatkowo, co do bujania - z tego co widziałem, najsensowniejsze fale czy też bujanie to takie gdzie amplituda jest +/- 10-15 mm

Inaczej wygląda to mocno "niespokojnie". Kolega na dużym zbiorniku pozwolił mi pobawić się pompami :)))

Dlatego u siebie zrezygnowałem z waveboxa na rzecz pomp cyrkulacyjnych i zmiennego przepływu.

Dlatego, jeśli akwarium jest złożone niezgodnie z rysunkiem (szkic rozumiem wysłałeś z wymairami ?) i zakłądałeś mocne falowanie,

nie pozostaje nic innego jak przeklejenie komina.

Ale z drugiej strony, taka pusta przestrzeń "na fale" fatalnie wygląda i zwykle zasłania się ją koroną. Zaś na grzebieniu za dużo wody nie

spiętrzysz.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest prawie 4cm do krawędzi akwarium . Akwarium jest zgodne z projektem . Panowie nie podali wysokości przelewu wody .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin jest wykonany pod duży ząb grzebienia .Spiętrzenie będzie minimalne . Więc do tafli zostanie 2 cm luzu . Wysłałem wam zdjęcia szafki i akwarium przed wysyłką .

Dlaczego więc go nie przykleiłeś skoro nie jest typowy. Uważam, że grzebień w morskim jest częścią akwarium. W Aqua Medic zawsze wklejają grzebień, chyba że klient życzy sobie inaczej.

odpowiedz byla ze tanie sa wiertla do otworow to kup sobie. Szklo grubosci 15mm nie ma zadnych wzocnien na dlugosci i poprzecznych.

rozumiem, że wykonawca zadeklarował, że poniesie koszty wykonania otworów. Akwarium 180/70/60 bez wzmocnień to zły pomysł, pytanie czyj?

Tu jest prawie 4cm do krawędzi akwarium . Akwarium jest zgodne z projektem . Panowie nie podali wysokości przelewu wody .

absolutne minium powinno być 5 cm, wtedy wodę będzie miał 2 cm od krawędzi

Dziurki nie zawsze działają. Ba, mi nigdy nie zadziałały:( Dlatego musiałem zrezygnować z jednej formy cyrkulacji.

Tego nie rozumiem bo chyba jesteś jedynym któremu to nie działa. Zakładam, że masz to źle wykonane bo inaczej nie ma możliwości niezadziałania.

Tu jest prawie 4cm do krawędzi akwarium . Akwarium jest zgodne z projektem . Panowie nie podali wysokości przelewu wody .

A Ty jako okrzyknięty "miszcz" powinieneś zapytać a nie wykonywać jak mi się chce


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie smaczne jest załatwianie spraw na forum w taki sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego niesmaczne? Przecież nikt nikogo nie obraża...

Poza tym... mnie się wydaje, że jeśli zamawiam akwarium to WYKONAWCA ma mi doradzić czy moje mniemanie o "chceniu" jest prawidłowe czy nie?

Powinien mi doradzić czy potrzebne są wzmocnienia czy nie... czy komin ma być taki czy taki?

To on powinien to policzyć...

To na wykonawcy spoczywa obowiązek wykonania dobrej roboty... przecież jeden zadowolony Klient to 2 następnych Klientów...

a druga sprawa... gwarancja... Po co się szarpać po wykonanej robocie? Skoro można zrobić wszystko jak się należy od początku?

EDIT:

a wg tego co wykonawca napisał... to gdybym chciał komin 70 cm - to by taki zrobił... mimo, iż wys. baniaka to 60cm.

sorry... ale mz coś nie halo jest...

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie rozumiem bo chyba jesteś jedynym któremu to nie działa.

Zakładam, że masz to źle wykonane bo inaczej nie ma możliwości niezadziałania.

Nie rozumiesz, przypuszczasz, zakładasz... Strasznie dużo wątpliwości jak na takie twarde i śmiałe stanowisko.

Wynika z wiedzy czy arogancji?

Żeby tego typu zabezpieczenie zadziałało musi dojść do zapowietrzenia całego przekroju rury. I to na określonym jej odcinku. Inaczej bąbel powietrza

zostanie po prostu ściągnięty do sumpa. Możesz to doświadczalnie sprawdzić i określić jaka ma być minimalna średnica otworu zapowietrzającego

Fizyka płynów się kłania. A na co dzień to zjawisko możemy zaobserwować w odpieniaczach. Podpowiem, że

średnica otworu jest trwale zależna z parametrami przepływającej cieczy.

To że u kogoś działa, nie znaczy że zadziała zawsze i u każdego.

Z czego określiłeś to minimalne "5 cm" ? Bo jak dla mnie, to kompletna bzdura. No chyba że Autor wątku ma sump jednokomorowy o dużej

pojemności. Z resztą, nawet wtedy w praktyce zrzut i rewizja nie zatkają się jednocześnie.

Jak by był zrobiony komin niżej - było by "za nisko" - bo za dużo miejsca zmarnowane...

Problem - że nie było podanego wymiaru. Dlatego, ja zawsze wolę wszystko określić. Czego oczekuję, jak wykonane i ile płacę.

Potem można mieć żal do siebie jedynie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To,jest tzw " miszcz" . Zamawiaszz zestaw a czesc prac musisz sam wykonac .

W moim przypadku bylo to : wycinanie przegrody w sumpie , przerabianie korony bo nie kryla gornej krawedzi wody i to 2cm . Rozklejony komin , brak chydrauliki , rysa na tylniej szybie . Nalezy wspomniec ze jakosc wykonania szkla super .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz, przypuszczasz, zakładasz... Strasznie dużo wątpliwości jak na takie twarde i śmiałe stanowisko.

Wynika z wiedzy czy arogancji?

Ty jak zwykle się pienisz. Wynika z doświadczenia popartego wykonaniem i działaniem w kilkuset akwariach. Zakładam, że dla Ciebie i tak nie wystarczy.

cyt...Fizyka płynów się kłania. A na co dzień to zjawisko możemy zaobserwować w odpieniaczach. Podpowiem, że

średnica otworu jest trwale zależna z parametrami przepływającej cieczy.

zakładam, że Ty tego nie rozumiesz skoro u Ciebie nie działa, bo u mnie tak

Z czego określiłeś to minimalne "5 cm" ? Bo jak dla mnie, to kompletna bzdura. No chyba że Autor wątku ma sump jednokomorowy o dużej

pojemności. Z resztą, nawet wtedy w praktyce zrzut i rewizja nie zatkają się jednocześnie.

Jak by był zrobiony komin niżej - było by "za nisko" - bo za dużo miejsca zmarnowane...

co ma wysokość poziomu wody do pojemności sumpa?. Mieszasz podstawowe zasady konstruowania akwarium. Sumpa sie dopasowuje do zbiornika i do sprzetu a nie odwrotnie.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra widze ze sie robi balagan, Pzremku zamowienie bylo dopracowane do kazdego szczegolu, John mial kiedys Akwarium dobre kilka lat a z tego co mowil wpadla mu jakas ryba (nie pamietam nazwy) w pompe i rozerwalo i padlo mu wszystko bardzo szybko i zdenerwowal sie i zakonczyl zabawe. Przychodzi do mnie i patrzymy razem w moje akwa zdecydowal sie na nowe, widzac moje powiedzialem co i jak i gdzie. Na poczatku chcial tylko akwa pozniej zdecydoewal sie na szfke. Zamowienie bylo razem z hydraulika jak wyceniles i wyslales do Johna wycene, ja czekajac 10 dni na jakas wiadomosc od ciebie zrezygnowalem i powiedzialem tobie o kontak znim bo ja nie mogle tego pojac jak mozna tak zlewac klienta, John jest zadowolony ze dostal akwa ale szczegoly nie napisze tylko kieruje je do mnie bo to ja mu ciebie polecilem ciebie i jestem po srodu, a ze duzo rozmawialismy telefnicznie z toba nie moge teraz pozwolic na to ze nie bylo mowy o hydraulice, kominie i wzmocnienich i korona tez byla w temacie na 7cm, i pasek na 7cm na zakrycie piasku, sump tez mial byc z przegrodami osobno nie wklejonymi, a zdecydowalem sie na forum bo ja czekalem na akewa 4 miesiace i byly wielkie nerwy bo mnie zlewales wymyslaels zawsze cos na koncu, wymysliles ze nie m kuriera, jak zalatwilem kuriera to wymysliles ze stolarz zle wycial elementy itp. do akwa mojego niue mam zastrzezen tylko czas oczekiwania ale do johna to juz troche bubel, nie podoba mi sie to ze mowisz o tym ze nie bylo podawanych konkretnego zaowienia a powiem ze bylo do ostatniej rzeczy, i na koniec do zrozumienia nie psuje opini tobie tylko pokazuje jakie jest podejscie i dla nastepnych twoich klientow jak powinni ominac pewne nieprzyjemnosci, i nie musisz mi pisac ze nie zrobisz juz dla mnie akwa bo juz nie mam ochoty na nowe takie podobne sytuacje, a lubie pomoc i pomagam

post-25309-0-78373500-1455705052_thumb.png

post-25309-0-59222300-1455705065_thumb.png

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.