Skocz do zawartości
RafałŚL

led diy 90w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie,po przeczytaniu masy wątków postanowiłem zbudować sobie lampkę,siedzę od jakiegoś czasu na diy i studiuję :coffee: a że nie jestem elektrykiem wolę się upewnić ze niczego nie z fajczę,jak się przekonałem lampa lampie nie równa tak więc ta miałaby wstępnie wyglądać tak

10szt led 3w - 3,2v 3,4v 350ma full spektrum widmo 400nm do 700nm bez uv

40szt led 1w - 3,2v 3,4v 350ma niebieskie spektrum 410nm 430nm 450nm białe 12000k

20szt led 1w - 2,3v 2,4v 700mn red spektrum 660 i..... ? jeszcze rozważam

Chciałbym aby mi nie gasła lampa po przepaleniu jednej led więc szukam rozwiązania w miarę równoległego,mam zasilacz z kompa 300w myślę że się nada? zasilacz niby ma wyjście 3,3wW 10A 90W ale czy się nada? A może lepiej skorzystać z wyjścia 12V 10A 300W i drivery? np układ podzielony na 3 nitki każda osobno ma połączenie równoległe i swój driver?

Kto pyta nie błądzi tzn nie z fajczy led :evil:

Proszę o pomoc zanim będzie siwy dym :)

A i jeszcze jedna sprawa,nie chciałbym brnąć teraz w jakieś bajery,wschody i tp,najpierw świecenie potem ściemnienie,o ile dobrze myślę bajery da radę podpiąć w późniejszym terminie do driverów?

Proszę o waszą pomoc bo ja dopiero odkrywam drivery :nuke: a i ten tego radiator jest ponoć wystarcza pasywnie na 60W więc będą wiatraczki ale to już ogarniam na spokojnie :baby

post-23679-0-07344400-1456050783_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie,po przeczytaniu masy wątków postanowiłem zbudować sobie lampkę,siedzę od jakiegoś czasu na diy i studiuję :coffee: a że nie jestem elektrykiem wolę się upewnić ze niczego nie z fajczę,jak się przekonałem lampa lampie nie równa tak więc ta miałaby wstępnie wyglądać tak

10szt led 3w - 3,2v 3,4v 350ma full spektrum widmo 400nm do 700nm bez uv

40szt led 1w - 3,2v 3,4v 350ma niebieskie spektrum 410nm 430nm 450nm białe 12000k

20szt led 1w - 2,3v 2,4v 700mn red spektrum 660 i..... ? jeszcze rozważam

Chciałbym aby mi nie gasła lampa po przepaleniu jednej led więc szukam rozwiązania w miarę równoległego,mam zasilacz z kompa 300w myślę że się nada? zasilacz niby ma wyjście 3,3wW 10A 90W ale czy się nada? A może lepiej skorzystać z wyjścia 12V 10A 300W i drivery? np układ podzielony na 3 nitki każda osobno ma połączenie równoległe i swój driver?

Kto pyta nie błądzi tzn nie z fajczy led :evil:

Proszę o pomoc zanim będzie siwy dym :)

A i jeszcze jedna sprawa,nie chciałbym brnąć teraz w jakieś bajery,wschody i tp,najpierw świecenie potem ściemnienie,o ile dobrze myślę bajery da radę podpiąć w późniejszym terminie do driverów?

Proszę o waszą pomoc bo ja dopiero odkrywam drivery :nuke: a i ten tego radiator jest ponoć wystarcza pasywnie na 60W więc będą wiatraczki ale to już ogarniam na spokojnie :baby

Za i przeciw połączenia równoległego power led:

+ Najmniej awaryjne, w przypadku spalenia jednej diody, cały układ dalej świeci

– W porównaniu do połączenia szeregowego o wiele większy pobór mocy

– Czasochłonność łączenia diod

– Większy koszt wykonania

– Większe wydzielanie ciepła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to na popularnym forum aukcyjnym i ta mniejsza awaryjność do mnie przemawia,jak się przepali 1led to nie wyskoczę do kiosku jak po zapałki żeby znów nastała jasność więc

-Mocniejszy zasilacz,myślę że ten który mam starczy

-Wolę teraz poświęcić troszkę więcej czasu i mieć potem spokojną głowę

-Ciepło,ciepło.... I tak z góry przewiduję chłodzenie 3 lub 4 wentylatory na belce/radiatorze 120cm/10cm

a o ile się nie mylę to kolega pisząc o cieple miał na myśli rezystory? A ja chcę zastosować drivery które byłyby poza lampą np chłodzone wentylatorkiem w zasilaczu.

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz iść na kompromis i podłączyć szeregowo-równolegle wtedy jedna nitka tylko nie świeci. Jeśli chodzi o 1W to 3,2V do 3,4V podłączasz 3 w szeregu, następnie do nich równolegle 3 następne w szeregu itd. pamiętając, żeby w każdej nitce użyć rezystora 8,2 ohma 2W. Jeśli chodzi o diody 2,2 V do 2,4 V robisz analogicznie z tym, że ledów jest wtedy 5 w nitce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przygotowany na to że przyjdzie mi iść na kompromis i wezmę to rozwiązanie pod uwagę,lecz nie do końca rozumiem dlaczego miałbym tak postąpić? Szukam zalety tego połączenia,nie można niczego nie komplikować i zrobić np 3 nitki równoległe?wiadomo ten red 2,3v osobno dajmy na to 3W osobno i 1W 3,2V osobno i bez kombinowania,poco robić szeregowo?

A może.... Może jest coś czego nie wiem i źle zadaje pytanie...

Może zapytam tak-

Jeśli użyję trzech odpowiednich driverów i podzielę sobie ledy na trzy nitki i każda nitka będzie miała podpięte ledy równolegle to czy mimo zastosowania odpowiedniego drivera będę musiał do każdej led z osobna zastosować rezystor? Mimo że jest driver?

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, przed każdą diodą z osobna rezystor 33 ohma 5W, przy 1W diodzie, każda z osobna pobierze około 350mA po co tyle prądu ciągnąć to nie wiem, ale jak tak chcesz to nie ma problemu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.... nie jestem elektrykiem i nie bardzo ogarniam te 350mA i cały czas mam nadzieję że drivery pomogą mi zapomnieć o rezystorach.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda tak, gdy podłączasz power ledy pod driver to na driverze ustawiasz sobie prąd jaki ma być stały i teraz żeby podłączyć np 3 diody szeregowo 1 W wystarczy że będziesz mieć 12V i ustawiony prąd 350 mA, dla 6 ledów 24V i prąd nadal 350mA. Gdy pod ten sam driver podepniesz zasilacz 12 V i diody równolegle to dość że prąd musisz mieć ustawiony na np. 900mA to jeszcze musisz użyć rezystorów aby obniżyć napięcie na każdej z ledów do odpowiedniej wartości, według prawa Ohma czyli r=u/i gdzie napięcie to 12/ prąd 0,35 co daje mniej więcej 34 ohmy.

Mówimy o 3 ledach, dla 6 ledów to już będzie x2 czyli 1,8A itd. itd.

Edytowane przez Gregu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oka w takim razie mam zasilacz jak przypuszczam nadaje się,teraz wykorzystam 12v i pytanie jak Kolega radzi podpiąć ten mój zestaw led tak żeby było dobrze,wykorzystując jakiś kompromis żeby w razie co nie nastąpiła całkowita ciemność :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprę się przy rozwiązaniu szeregowo równoległym:) Ustawiamy driver na 1300mA i do niego podłączamy 4 nitki równolegle po 3 diody połączone szeregowo ( 1W 350mA) przed każdą nitką 8,2 ohma 2W rezystor lub 5 ledów w nitce przy diodach zasilanych 2,2 do 2,4V. Zasilanie oczywiście 12V. Takich zestawów juz do woli:)

Znaczy się, nie przekroczyć tych 10A hehe najlepiej 9 czyli przy Pana zasilaczu to będzie 7 takich zestawów;)

Edytowane przez Gregu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaczynam coś łapać :smiling:

A więc tak.... Wystarczy mi jeden driver.....

Robię z niego cztery nitki na których podpinam takie zestawy 3ledy+rezystor szeregowe i następny zestaw i następny i.... To się tyczy led 3,2V

Natomiast z ledami 2,2V postępuję analogicznie z tym że led jest 5+ten sam rezystor :baby:

Pewnie dla niektórych to kaszka z mlekiem ale ja wolę się upewnić

Teraz jeśli jest oki.To rodzą się następne pytania,jaki driver jest oki? Widziałem tyle tych konstrukcji.... Głowa mała,większe,mniejsze....

I pytanie odnośnie rezystora,to musi być konkretnie ten 8.2 ohma 2W ? Coś nie umiem tego znaleźć na portalu aukcyjnym.... Hmmm....

Dzięki za cierpliwość ;-)

I jeszcze coś mnie nurtuje,korzystam z led o różnym W 1W i 3W czy rezystor ten sam?

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, z tym że pod każdy driver max 4 nitki. Rezystor jeśli chodzi o rezystancje, to w tych granicach poszukać najbardziej zbliżony byle 2W miał conajmniej. Driver np taki

http://allegro.pl/przetwornica-driver-led-175ma-1400ma-co-175ma-p-i5749549783.html

Edytowane przez Gregu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki :)

Czyli powinno się nie z fajczyć ;-)

teraz tak

''Znaczy się, nie przekroczyć tych 10A hehe najlepiej 9 czyli przy Pana zasilaczu to będzie 7 takich zestawów;)

7 zestawów na jednej nitce bez względu na to czy zestaw jest 1W lub 3W ? :)

Już widzę że nie taki diabeł straszny,he he :)

Ten rezystor jest oki?

http://allegro.pl/re...5336964368.html

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3W to mają chyba co najmniej 700mA to wtedy już inna bajka

Rezystor ok, nawet w opisie aukcji jest to o czym piszę;)

Edytowane przez Gregu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych 3W pisze faktycznie 700mA czyli reszta pozostaje bez zmian a do tych 3W.....

Dałbym 1W bo nie robi mi to różnicy z tym ze nie chcę uv czegoś w widmie poniżej 400nm są 1W ale widmo mają od 385nm .... docelowo miało być ich 10szt co dawałoby 30W

http://allegro.pl/le...5925855283.html

Oki mam 1W nie będzie tych 3W przeoczyłem je są 1W i super....

W takim razie WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC I CIERPLIWOŚĆ.....

Niech stanie się jasność ;)

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zamiast 2x3 ledy 1W zrobić w takim zestawie 1x3 led 700mA i rezystor około 4,1 Ohma

Były by wtedy 2 nitki 350mA i jedna 700mA o czywiście jeśli napięcie takie samo jest przy tych 3W

lub poprostu 2 nitki po 700mA

Nie ma za co:)

Edytowane przez Gregu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zamiast 2x3 ledy 1W zrobić w takim zestawie 1x3 led 700mA i rezystor około 4,1 Ohma

Były by wtedy 2 nitki 350mA i jedna 700mA o czywiście jeśli napięcie takie samo jest przy tych 3W

Jak sobie wszystko już rozrysuję to podeślę do sprawdzenia :D

Zostaję przy samych 1W i te czerwone 1W 2,2V Poco sobie utrudniać jak nie trzeba :)

BĘDZIE DROBNA KOREKTA KOLORÓW

I BYĆ MOŻE BĘDZIE TAK

20szt. Full spektrum

20szt. Royal 450nm

20szt. ,,Xenon" 10000k do 12000k

14szt. ,,xenon" 30000k

14szt ,,UV" 400nm lub 410nm

10szt Dep red 660nm

Nie wiem czy nie przesadziłem o 9w w nitce z dep red

3 nitki po 21w 7 zestawów po 3 led 1w

4 nitka 2 zestawy 5 led 1w red 2,2v+ 3 zestawy po 3 led 1w 3,2V

Oczywiście pamiętam o rezystorach.... :)

Wszystkie led są 350mA

Jeśli to założenie jest oki to biorę się za zamawianie zabawek :-D

post-23679-0-35059100-1456219152_thumb.jpg

post-23679-0-56639800-1456223863_thumb.jpg

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak,stała się jasność w najprostszej wersji,po uproszczeniu do maksimum,paru modyfikacjach pierwotnych założeń oraz przy pomocy P.Grzegorza z Elektro_gg powstała 4kanałowa lampka 100w na diodach epistar 1W np coś takiego http://allegro.pl/di...6130516177.html na razie bez jakiejkolwiek elektroniki typu wschody/zachody,sterowana z prostego zegara a w sumie z dwóch po dwa kanały na jeden zegar,radiator przewidziany jest na 60w i myślę że spokojnie dałby radę tyle wychłodzić bez wentylatorków,konstrukcja jest uproszczona do maximum,pierwsze najważniejsze zadanie to świecić i to się udało :)

Jak na pierwszą zbudowaną lampę już wiem że przesadziłem z diodami full spectrum,przy najbliższej okazji wymienię je na coś z zakresu 460nm/465nm

Całe te wcześniejsze kombinowania to była niepotrzebna droga pod górkę a jak się okazuje budowa takiej lampy jest prosta jak budowa cepa :)

post-23679-0-59019900-1459071086_thumb.jpg

post-23679-0-70111200-1459071087_thumb.jpg

post-23679-0-55515900-1459071088_thumb.jpg

post-23679-0-44887600-1459071089_thumb.jpg

post-23679-0-42268800-1459071090_thumb.jpg

post-23679-0-34640900-1459071091_thumb.jpg

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gitara :) Co do twoich Full Spectrum a np. uparłem się na 3 diody Red.......zaświeciły raz. Przebiły wszystkie RB i odłączyłem :/


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Redy też są 660 i pójdą aut,choć może zostawię 2? 4? Teraz jest 20 full i 10 red,różowy koszmar :laughing:

Poglądowe foto,zaznaczona biała silunlaria :) Utonęła w różu :)

post-23679-0-23100800-1459076880_thumb.jpg

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo czerwonego, możesz tym ukatrupić korale :\


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Was poprosić o pomoc. Mam już lampę DIY ale wyszło za bardzo niebieskie światło. Chciałbym dołożyć jeszcze białe diody tylko nie wiem jaką barwę najlepiej było by zastosować. W mojej lampie są białe diody ale niestety nie wiem jaka barwa bo lampę kupiłem z drugiej ręki. Aktualnie mam takie diody

10 cree royal blue

10 cree niebieskie

4 niebieskie chińczyk

10 białych chińczyk

2 czerwone chińczyk

2 zielone chińczyk

Ile diod białych i jakiej barwy powinienem dołożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam już lampę DIY ale wyszło za bardzo niebieskie światło. (...)

W/g Ciebie czy korali ?

a ile dodać/wymienić to zależy od Ciebie i co chcesz uzyskać

niebieskie do białego 2-3:1 jest przeważnie OK

może spróbuj wymienić te 4 "niebieskie chińczyki" na białe 10 - 12000k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej dla mnie za niebieskie bo póki co miękkie korale mają się dobrze. Ja jednak chciałbym bardziej naturalne światło. Aktualnie mam około 120 Watt przy akwarium 245l i myślałem dołożyć jeszcze około 10 białych na kolejnym zasilaczu, tylko nie wiedziałem jaką barwę dodać.

Czy to jednak za dużo będzie białych?

Edytowane przez Waldigar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

6 powinno wystarczyć - białe świecą 2x mocniej niż niebieskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.