Skocz do zawartości
sarniotko

Pierwszy problem, co to?

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne dla wielu z was to bułka z masłem ale nie dla mnie:) Akwarium działa od od prawie 3 miesięcy.Obsada to dwa błazenki, krab tutenchamon, krewetka czyszcząca i rozgwiazda piaskowa, dwa ukwiały quadricolor. Wszystko do tej pory było ok, koral zaczął szybko rosnąć, rybki smigają itp. Od jakiś kilku dni na piasku i na skale zaczął pojawiać się brązowy nalot.

Parametry:

Teamp:25,0

Zasolenie: 1,026

PH-7,8

KH-8,0

P04-0,00

N03-10

N02-0,00

Ca-410

Mg-1140

Oświetlenie zetligh 1201 na standardowych ustawieniach. FIltracja FZN-3 -1 komora matrix + purigen a druga komora phosguard + chemi pure PLus. Filtracja 1 x jebao rw-4

Moje pytanie co z tym zrobić. Robić cotygodniową podmiane wody? Jak dalej działać byłbym wdzieczny za pomoc.

Ponizej wstawiam fotki:

973b7d6520330d54med.jpg

5bbc5324f6f5ca4cmed.jpg

Edytowane przez sarniotko (wyświetl historię edycji)

e80b0aaecbb9ceb0488ec622d5619006u1178a1034.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

brązowy nalot - to mało dokładny opis

może to być np. dino albo okrzemki ... przydała by się fotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kupuj. Czekaj

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kupuj. Czekaj

mobilnie

Skad to sie wzielo dziadostwo. NIc ekstra ostatnimi czasy nie dokładałem do akwa. Woda jest z ro+Di i na tds pokazuje 0,00

Edytowane przez sarniotko (wyświetl historię edycji)

e80b0aaecbb9ceb0488ec622d5619006u1178a1034.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka sól? Dodatki do wody jakieś podajesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka sól? Dodatki do wody jakieś podajesz?

Aquaforest See Salt. Dodaje coral E oraz przy podmianach probioS


e80b0aaecbb9ceb0488ec622d5619006u1178a1034.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sam sobie odpowiedziałes skąd nalot na piasku. Więcej nie pisze bo mnie zlinczują.Wyciągnij sam wnioski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jakiś konkretny powód dla którego lejesz tam Colral E?

Dojrzewania pewnie nie było?

Skała cała sucha?

piasek kiedy sypany?

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po soli po AF miałem to samo u siebie na piasku. Może będę linczowany ale to prawda. Zmieniłem sól na RSCP i odeszło. Piszę wprost ,bo widzę, że nikt ci nie odpowie bezpośrednio na problem. Ja odpowiedzi się nie doczekałem od nikogo na podobny post do Twojego. Kibicuje chłopakom z AF, ale sól jeszcze coś z siebie oddaje do baniaka stad ten nalot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po soli po AF miałem to samo u siebie na piasku. Może będę linczowany ale to prawda. Zmieniłem sól na RSCP i odeszło. Piszę wprost ,bo widzę, że nikt ci nie odpowie bezpośrednio na problem. Ja odpowiedzi się nie doczekałem od nikogo na podobny post do Twojego. Kibicuje chłopakom z AF, ale sól jeszcze coś z siebie oddaje do baniaka stad ten nalot.

tez miałeś see salt?


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Totalna glupota ze to od soli hehe ja używam af jak wiele osób i owszem mialem okrzemki jak i Dino ale samo wyszlo samo zniknie ;) na pewno nie wina soli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i później bogatszą pro, ponieważ myślałem, że może to wina nalotu. Po pro było tylko gorzej.Na pewno odstaw dodatki to jeszcze kumuluje efekt nalotu na piasku. Zaraz pojawią się gorsze plagi jeśli to świeży zbiornik i zaczniesz mieć naprawdę problem. Większość się zniechęca w ten sposób do morszczyny, kiedy pojawiają się problemy(plagi) jedna za drugą- niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był boom na sól AF, niestety też miałem z nią problemy.

Nie wiem jak inne środki, ale to samo jest we Wrocławskim zoo, czyli brąz.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest tak że proBioS to bakterie które się daje przy probiotycznej metodzie prowadzenia akwarium? Według przewodnika aquaforest przy podmiankach wody dodaje się ale BioS czyli te co przy starcie baniaczka a nie probioS.

Edytowane przez Gregu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pisałem już o tym wielokrotnie, ale napiszę raz jeszcze... Też miałem problem z okrzemkami, ale po soli AF Reef Salt. Pierwszą podmiankę zrobiłem po 2 miesiącach na trochę bogatszej soli (miałem za niskie Ca i Mg na IO, podbiłem z ręki Ca Plus i Mg Plus i miałem nadzieję że bogatsza sól pozwoli mi te pierwiastki utrzymać bez lania preparatów z ręki). NIE doczytałem w teście na reefhub że Aquaforest (z resztą- mało osób aż tak analizuje skład soli) jest solą rekordzistką jeśli chodzi o ilość krzemu. Litr solanki na soli IO ma coś ponad 30 mikrogramów, a litr solanki na AF Reef Salt ma grubo ponad 500. Tutaj należy szukać odpowiedzi na okrzemki plus dodatkowo- młody zbiornik. Teraz, po 4 miesiącach pakuję tę sól i nic mi nie wyłazi. Jednakże- skończę wiaderko pewnie pójdę w jakąś inną n.p. RC no chyba że obecna AF Reef Salt będzie mi się w międzyczasie sprawowała absolutnie bez zarzutów.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cos mogę doradzić , to radzę cierpliwość , zmiany soli w świeżym zbiorniku nie za wiele sie zdadzą , obetnij wszystkie suplementy i czekaj . Każdy miał okrzemki w świeżym zbiorniku bez względu na sól jaka użył .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli cos mogę doradzić , to radzę cierpliwość , zmiany soli w świeżym zbiorniku nie za wiele sie zdadzą , obetnij wszystkie suplementy i czekaj . Każdy miał okrzemki w świeżym zbiorniku bez względu na sól jaka użył .

No nie tak do końca nic nie dają. Ja na IO miałem niskie Ca i Mg, po podbiciu z ręki i zmianie soli- nic nie dolewam. Od podmiany, do podmiany mam książkowe parametry tychże pierwiastków. W sumie- tylko dlatego zmieniłem sól.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@P1otr to co napisałeś to dowód na to że Twoje akwarium nie działa prawidłowo a nie na to że zmieniłeś sól na lepszą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to się dzieje ewidentnie od soli a nie od prowadzenia baniaka. Tematów o tym na forum mnóstwo jednak przemilczanych i pozostawionych bez odpowiedzi. Chłopie zmień sól na inna, a problem przejdzie sam. Teraz się naraziłem pewnie kilku osobom, ale morszyzna to hobby i każdy prowadzi baniak w/g siebie.Takie jest moje zdanie i kończę temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@P1otr to co napisałeś to dowód na to że Twoje akwarium nie działa prawidłowo a nie na to że zmieniłeś sól na lepszą ;)

Eeeee tam. Mg 1200, Ca 340 na soli IO. Aż takiej tragedii nie było.

Obecnie po podbiciu z ręki i już po kilku podmianach na soli AF RS mam Mg 1360, Ca 440.

Pozostałe parametry (oprócz NO3)- wzorcowe. Nie mogę powiedzieć że mi to wyszło na złe, choć wywaliło za pierwszym razem okrzemki. Winię za to raczej młody zbiornik no i bogatą w krzem sól, chociaż... według testera na reefhubie "wynik krzemu (Si) podany jest w przeliczeniu na nieszkodliwy krzem, a nie na krzemiany, które mogą być przyczyną kłopotów".Teraz, po 4 miesiącach nic mi nie wywala, a podmieniam co tydzień 5L zbiorniku 64L brutto (tak na oko z 50-52 litry wody netto). Nie mogę narzekać.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy należy winić tylko sól. Wina jest naturalna, zbiornik jest nie dojrzały, jeszcze nie raz będziesz miał takie problemy. Nic nie rób samo odejdzie.

Ok wiec nic nie zmieniam. Odstawiam preparaty. Zobaczymy co dalej bedzie. Robic podmiany co tygodniowe?


e80b0aaecbb9ceb0488ec622d5619006u1178a1034.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem podobny problem za szybko chcialem wystartować i po dwóch miechach wpuściłem dwie ryby, i z poczatku bylo ok ale potem jak wywalil mi zakwit bakterii i fito to byla masakra podmianka na starej soli pphorszyla sprawę. A ze akurat mialem końcówkę to zmieniłem na see salt AF, woda dorzuciłem na chwile lampe uv, i sie uspokoilo parametry wrócily do normy, ale teraz pojawilo mi się Dino i powiem szczerze nie wydaje mi się aby sól sie do tego przyczynila tylko poprostu zachwianie równowagi w zbiorniku. Powoduje chwilowe skoki parametrów i tym samym gwaltowniejszy chwilowy rozwój bakterii czy okrzemek a ze mnożą sie szybko wiec powoduje to zauważalny problem. Ja poprostu staram sie utrzymywać parametry w miare a wszystkie syfy(glony,Dino,cyjano) sukcesywnie usuwać i jak najmniej chemii stosować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.