Skocz do zawartości
Steron

Steronia przygoda z akwarium morskim (200l, 360l, 540l)

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli karmisz tyle, że masz masę nassariusów to widać płazinieć nie nadąża ich młócić.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczyłem karmienie. Odłapałem kilka wieloszczetów. Wyczyściłem sumpa z detrytusu. Teraz powoli planuję, że w terminie wakacyjnym  lipiec- sierpień wymienię część skał (tych obrośniętych xenią, zoasami i grzybkami) na nową suchą, co wiąże się z nowym ustawieniem skały, oraz całkowitą zmianą wystroju. Chcę się pozbyć większości miękasów z akwarium. Przede wszystkim  xeni i grzybków. Zamierzam iść bardziej w SPS i LPS.

DSC_3949 (Kopiowanie).JPG

DSC_3955 (Kopiowanie).JPG

Edytowane przez Steron
dodanie aktualnych zdjęć (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC_4484 (Kopiowanie).jpgPora na aktualizację tematu. Kilka dni temu na wieczną rafę odeszła moja babeczka Signigobius biocellatus. Przepadła bez śladu i już się nie odnalazła. Miałem ją 2 lata. Nic nie wskazywało na to że padnie. Po prostu zniknęła. Szkoda ryby bo ta jako odkurzacz do piasku spisywała się świetnie. Nie zasypywała korali, a wręcz je odkopywała i nie robiła burzy piaskowej w baniaku. Czytałem o nich zanim ją kupiłem i wiem że żyją krótko w akwariach, także i tak żyła długo. Na razie akwarium bez babki, ale jak będę miał kupować to na pewno kupię taką samą. Co do akwarium to wywaliłem skałę z xenią i wysuszyłem ją na słońcu(kilka kawałków) po czym wymoczyłem ją w wodzie ro z pompką kilkanaście dni, 3krotnie zmieniając wodę. Po czym skała wróciła do baniaka. W ciągu miesiąca pozbyłem się kilku korali miękkich. Zamierzam zmienić trochę wystrój korali. Dzisiaj będę robił podmiankę wody w baniaku, sprzątał w sumpie, oraz muszę połamać trochę korali bo zaczynają się już twardziele stykać lub za chwilę zaczną. Szczególnie seriatopory hystrix i caliendrum rosną u mnie jak głupie. Hystrix jest już wielkości dużej skały. Trudno go połamać bo ma bardzo zbitą konstrukcję. Jak by ktoś był chętny na seriatopory i miał jakieś patyki na wymianę to zapraszam do Końskich.

Edytowane przez Steron
dodanie aktualnych zdjęć (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe kawałki suchej skały w baniaku mimo płukania, oraz inne czynniki spowodowały wzrost PO4 z dotychczas niewykrywalnych do 0,25 (salifert) przy N03 wynoszącym  2 (colombo). Planuję jutro jak co tydzień podmianę wody z sumpa (wypłukanie siporaxu i umieszczenie w nowym koszyku. / dotychczas część w siatce, a część luzem) , a także planuję  podnieść dozowanie z 2 na 3ml wódki na dobę, oraz (ale dopiero we wtorek) podbicie N03 za pomocą KN03 do warości 2,6 według kalkulatora z ReefHub odnośnie współczynnika Redfielda po odtrzymaniu KNO3 z Alleg....

Dzisiaj 15.05 zdecydowałem, że następnym razem robiąc porządek w sumpie pozbędę się warstwy piasku aragonitowego z refugium, zastępując go prawidłowym  DSB z piasku kwarcowego. Teraz zrobię odpowiednią warstwę podłoża na 10-12cm. Zastanawiam się tylko jakiej frakcji piachu użyć. Czy możecie mi polecić jakiś piasek? Czy taki byłby odpowiedni?: http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-naturalny-0-1-0-4mm-1kg-drobniutki-i5998469038.html

Jak będę wymieniał piasek zamierzam najpierw spuścić wodę z sumpa do misek i wiaderek  i dopiero na końcu usunąć, glony, a następnie piasek tak aby nie miał kontaktu z wodą w zbiorniku, aby nie zrobić baniakowi kuku zmąconym piachem. Jest tam warstwa z 5-6cm piachu aragonitowego z detrytusem. Potem zamierzam nasypać nowy kwarcowy piasek, zalać go wodą, potem dodać glony. Następnie uzupełnić poziom wody w sumpie, dodać bakterie, włączyć odpieniacz. Po godzinie podłącze obieg. Mam nadzieję że się uda. Zastanawiam się czy wymiana piachu zaburzy pracę całego systemu i czy będzie miała wpływ na korale i ogólną kondycję zbiornika. Czy pojawią się jakieś plagi? Tego nie wiem. Ktoś z was zmieniał już piach lub zakładał nowe DSB do działającego już systemu?

Edytowane przez Steron
dopisanie (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wódka zredukowała mi całkowicie N03 do 0, a PO4 spadło do 0,10 lub stoi w miejscu trudno to ocenić po kolorach saliferta. Będę podbijał NO3 poprzez KNO3 jak tylko otrzymam go pocztą- pewnie jutro.

 

Mam pytanie do was użytkowników DSB w poprzednim poście. Piszę jeszcze raz. Wyżej w poprzednim poście opisałem dokładniej problem. Czy ktoś z was zmieniał już, bądź wymieniał  piach lub zakładał nowe DSB do działającego już systemu? Zastanawiam się czy wymiana piachu zaburzy pracę całego systemu i czy będzie miała wpływ na korale i ogólną kondycję zbiornika? Czy ktoś z was przeprowadzał już taką operację? Pytam bo może sprawa nie jest warta zachodu, a tylko narobię sobie problemów. W skrócie mam piasek w refugium, a zastanawiam się wymienić go na DSB. Wywalić aragonit, a wstawić 10-12cm kwarcowego piachu. Nie planuję tego zrobić jutro tylko za jakieś 2 - 3 tygodnie. Czy piasek podany przez mnie się nada?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszenie piasku najprawdopodobniej nie odbedzie sie bez reakcji systemu. Im starszy piasek tym potencjalnie może być gorzej.

Ogolnie jak już masz piasek w refugium to moze go nie ruszaj? Aragonit nie jest najlepszy ale jak masz go sporo to na jakiś czas starczy. Jak grube są ziarna? Może już tam się zaczeły procesy beztlenowe i szkoda go ruszać


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak:

- wyłączyć obiegówkę, 

- odlać maksymalnie wodę z sumpa do pojemników

- odessać piasek i całkowicie wodę która została

- wlać z powrotem wodę z pojemników + uzupełnić solankę

ma to sens ?

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ma to sens ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za odpowiedź. Tak jak pisałem wyżej złoże ma 5cm wysokości. Piasek podstawowy taki jak w akwarium głównym Red Sea Reef Base Pink granulacja 0,5 - 1 mm. Tak jak pisałem wyżej chciałem wyjąć piach bez jego wzruszania, a po spuszczeniu całej wody z sumpa tak jak pisze Arturro. Następnie do suchego sumpa wsypać nowy piasek i zalać starą wodą . Nic się nie wzruszy i nie trafi syf do obiegu tylko będzie dojrzewanie nowego piachu. Tego dojrzewania piachu się boję. Pytałem was  bo czytałem że w DSB należy złoże wymieniać co jakieś 2 lata, więc pewnie już ktoś eksperymentował z wymianą złoża. Zresztą na forum są ludzie którzy bawią się akwarystyką od lat i wszystko już przerabiali;) Może dojrzewanie jest łagodne jak w przypadku dołożenia suchej skały? Nie wiem. Na razie się z tym wszystkim wstrzymam. Tak mnie naszło żeby coś zmienić w systemie.

DSC_4537 (Kopiowanie).jpg

DSC_4542 (Kopiowanie).jpg

Edytowane przez Steron
zdjęcie (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az szkoda tego życia tam. Żeby nie sprawdziło się powiedzenie, że "lepsze jest wrogiem dobrego"

Kiedy pisałem, że ruszenie piasku prawdopodobnie nie pozostanie bez wpływu na akwarium miałem na mysli jego obecny wpływ. Wygląda na to, że jest to bogate biologicznie złoze. I nawet jeśli nie zachodzą w nim procesy typowe dla DSB to na pewno pełni dużą rolę w procesach samooczyszczania wody w akwarium. Wymiana piasku - nawet na sucho - spowoduje, że na pewien czas zabraknie tej części filtracji biologicznej. Jak duża będzie nadwyżka nutrientów i czy system ją przełknie - trudno powiedzieć.

Ale z drugiej strony jak trzeba to trzeba...

A co do tego, że DSB trzeba wymieniać co dwa lata to to jest totalna bzdura. Moje ma już 6 lat i jeszcze pewnie drugie tyle pociągnie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Steron, ten piasek ma @waldek123blauw swoim sumpie.

http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-0-1-0-3-mm-worek-30-kg-i6821520197.html

A tu masz link do jego sumpa.

Oczywiście rozmach DSB Waldka może przerażać, ale u niego ten piasek wydaje się sprawować dobrze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tester napisał:

Wymiana piasku - nawet na sucho - spowoduje, że na pewien czas zabraknie tej części filtracji biologicznej. Jak duża będzie nadwyżka nutrientów i czy system ją przełknie - trudno powiedzieć.

I to jest to nad czymś się również zastanawiam w moim akwarium. Do wymiany/likwidacji DSB trzeba się uprzednio przygotować; skutki nie odczują przecież doradcy z forum :lol:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Aragonit sie rozpuszcza w dsb? Nie byloby prosciej od czasu do czasu wrzucic garsc piachu kwarcowego do dsb? W ten sposob stopniowo ubywaloby aragonitu a przybywalo kwarcu. Na pewno skok parametriw wody i dojrzewanie nie byloby tak gwaltowne jak po wyrwaniu calego dsb i zasypaniu zupelnie nowego złoża a przysypane zycie poprostu przejdzie wyzej bo nie bedzie to zbyt gruba warstwa. W czym szkodzi rozpuszczajacy sie aragonit? Jezeli masz twarde korale to najwyzej mniej ballinga wlejesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Dzięki Katani znam dobrze nowy projekt Waldka, gdzieś mi umknęło że podał jaki ma piasek. Stefan sypiąc nowy kwarcowy piach na stary aragonit dusisz i zabijasz życie w powierzchownej warstwie, a przez to zachodzi gnicie i rozkład co też nie jest dobre. Rozumiem o co ci chodzi z tym stopniowym powolnym przysypywaniem, może i życie się stopniowo przeniesie do góry, ale nie mam pojęcia jak zachowa się rozpuszczający aragonit pod nim i jakie procesy chemiczne zajdą. Wydaje mi się bezpieczniejsza opcja z usunięciem piachu. Tak jak pisałem zostawiam na razie DSB w dalszych planach. Na razie skupię się na dojrzewaniu dołożonej skały i na podbiciu NO3 z 0, ażeby zmniejszyć potem wódką NO3 razem z PO4.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy DSB piasek aragonitowy rozpuszcza sie przy niskim pH i wapniu, ale pewnie dla nas będzie to mało widoczna zmiana.

Kwarcowy sie nie nadaje ze względu na ostre krawędzie i ich szkodliwy wpływ na zwierzęta tam żyjące (głównie te o wielkości ponizę 1mm).

Wg opisu Rona Shimka najlepszy będzie piasek oolitowy lub właśnie aragonitowy o granulacji jak w linku - http://www.ronshimek.com/images/sediments/Sediment_Particle_Size_Distribution_bw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko większość DSB jest zakładane na piasku kwarcowym i jakoś funkcjonuje, daje radę i tętni życiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mówię jaki jest kierunek wyznaczony przez naukowca. Nie twierdze, ze na kwarcowym nie będzie działało, ale w ten sposób pozbawiasz sie części życia DSB.

Zaleta kwarcowego jest jego cena i dostępność.

Poszukaj sobie także opisu Grzegorza Dyzmy- na tym forum lub sąsiednim. Bardzo fajnie to opisuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A w tym artykule jest napisane trochę inaczej https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/, że właśnie aragonitowy piasek nie nadaje się.

To już trzeba zapytać Testera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W artykule jest napisane czemu sie nie nadaje.

W DSB panuje niskie pH co powoduje rozpuszczanie złoża i jego ubytki. Stąd wzięło się przekonanie, że DSB wystarcza na dwa lata i potem trzeba je resetować. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie pisałem. Wczoraj postanowiłem wreszcie wymienić piach na kwarcowy. Jednak zaryzykuję. Jak nie wymienię to się nie dowiem. Naszykowałem więc miski i wiadra i zacząłem upuszczać wody z sumpa. Do jednej miski powędrowały zielsko ze skałkami i życiem, do innych woda  czysta i brudna. Sam piach wybierałem szklanką i dużą łyżką do zupy. Do wypompowania brudnej wody musiałem użyć starej pompki od dolewki. Nawet nie przypuszczałem że mam tyle wieloszczetów w piasku. Po wyczyszczeniu komory z resztek piachu i brudnej wody trafił tam nowy wypłukany już piasek kwarcowy z wspomnianej wyżej w postach aukcji. Niestety zamówiłem trochę za mało piasku i wierzchnią warstwę musiałem usypać z wypłukanego kilka razy starego piasku aragonitowego. Mam teraz 7cm warstwę piasku kwarcowego przykrytą 2cm warstwą aragonitu. Aragonit na wierzchu nie powinien się rozpuszczać. Do akwarium wróciła stara woda + nowo zrobiona solanka i część robactwa. Część skałek i dużą część glona spaghetti musiałem usunąć gdyż został poprzerastany przez glona valonię i aiptasję, a ja ich nie potrzebuję. W głównym baniaku nie rosną. Do komory z piachem przed włączeniem obiegu wlałem 1 fiolkę Prodibio Biodigesgt  i 20ml "śmierdziela" Special Blend. Po godzinie włączyłem obieg i wyrównałem poziom wody w akwarium.Wczoraj płukając piach nawet nie przypuszczałem że tyle syfu trzyma. Płukana woda była czarna , a potem żółta. Cała operacja wymiany piachu trwała kilka godzin. Wszystko od wczoraj do dzisiaj rano wygląda w porządku. Ryby i korale żyją. Jak wrócę z pracy to pomierzę parametry wody. Teraz czeka mnie dojrzewanie piachu :(

Do wyposażenia akwarium doszła półeczka DIY pod pompę dozującą. Zbudowana z spienionego PCV zamontowana na kątnik wkrętami. Domontowałem sobie dodatkowe oświetlenie dla glonów w postaci taśmy Led czerwono- niebieskiej. Zakupiłem też na forum używany filtr przepływowy na media; właśnie klei się redukcja na 16mm węże. Podczas upałów padł mi zasilacz do wentylatorów, więc musiałem sobie wymienić zasilacz na nowy.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie piachu w DSB trwa. Są tu wszystkie plagi: okrzemki, dino, cyjano. Od wymiany piachu minęło już 12 dni. Zbiornik główny cały i zdrowy. Nie zaobserwowałem żadnych zmian w zachowaniu zwierząt ( ryb, korali, krabów, krewetek, jeżowców i robactwa). Jedynie glon spaghetti marnieje. Brak plag w głównym zbiorniku. Parametry w normie: Ca: 420 , Kh: 8,3 , Mg: 1350, NO3: 5 , pH: 7,9 , PO4: ledwo zabarwiony test Saliferta. Po wypłacie kupuję wreszcie małą Hankę.

596d22628de85_DSC_5901(Kopiowanie).thumb.jpg.0f6d895f95820a3096645568bf9afcc3.jpg

DSC_5741 (Kopiowanie).jpg

DSC_5745 (Kopiowanie).jpg

DSC_5897 (Kopiowanie).jpg

DSC_5900 (Kopiowanie).jpg


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo się działo w ciągu ostatniego tygodnia. Udało mi się wreszcie złapać kraba dzikusa oraz płazińca. Znalazłem białe ubytki na montiporze zielonej i odkryłem na niej ślimaka nagoskrzelnego, którego nabiłem potem na igłę przywiązaną do patyka, a koral później moczyłem w dipie. Widać poprawę w nowym DSB. Cyjano i okrzemki cofają się. W niewielkim stopniu przemeblowałem układ skały w akwarium. Do refugium trafiło nowe spaghetti, a do głównego baniaka  wargatek i nowe korale: 2 zielone  acropory, 2 montipory różowa i czerwona i stylophora zielona. Tutaj gorące podziękowania dla sklepu pani Jadwigi za doskonale zabezpieczoną paczkę przed mocnym upałem w jakim szła paczka. Spodziewałem się już najgorszego gdy ojciec rano nie odebrał paczki bo podlewał kwiatki w ogrodzie, a smsem przyszło awizo o odbiorze paczki  w punkcie. Na szczęście w paczce nie było gorąco i wszystko przetrzymało.

DSC_5999 (Kopiowanie).JPG

DSC_6009 (Kopiowanie).JPG

DSC_5976 (Kopiowanie).JPG


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatnich dni zająłem się sumpem: wyczyściłem pompy obiegówkę i odpieniacza, zakleiłem szyby zbiornika na dolewkę i pojemnika na ballinga przed oświetleniem refugium. Musiałem też mocno wykosić korale SPS; seriatopory hystrix i caliendrum i montipory bo zaczęły na siebie zarastać. Montipora czerwona zaczęła zarastać stalową digitatę i zieloną peltiformis, a te z kolei zaczęły włazić na seriatopory.Musiałem pociąć też korala Isis hippuris którego zarosła seriatopora. Skończyło się na łamaniu i ponownym klejeniu nowych fragmentów. Powstałe  szczepki poszły na targowisko. Znowu zmnieniłem ułożenie skały z lewej strony akwarium, by dać miejsce nowym szczepkom. W związku z uszczupleniem masy koralowej w zbiorniku muszę teraz zmniejszyć dozowanie ballinga. Już mam problem bo kh skoczyło z 8 na 9,9. Oczywiście zmniejszyłem już dawki jednak niepokoi mnie zmiana koloru zielonej  montipory peltiformis na blado zieloną. Dzisiaj wyłączyłem pompy dozujące,a jutro zaczynam załączać mniejsze dawki. Wkurza mnie to że nie będę mógł kontrolować parametrów i ustalić optymalnej dawki dozowanych płynów, gdyż wyjeżdżam jutro do Krakowa na tygodniowy kurs zawodowy, a akwarium powierzam rodzicom do doglądania, które ogranicza się do karmienia i uzupełniania R.O w baniaku. Mam jedynie nadzieję że nic nie poleci.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarła do mnie mała Hanka. Wynik wskazuje że muszę zwiększyć dozowanie wódki. Akwarium przetrwało moją tygodniową nieobecność, choć szyby zarosły strasznie. Muszę powoli zacząć myśleć o szukaniu nowego domu dla Hepatusa gdyż robi znisty w koralach, jest jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany - tratuje wszystkie patyki na swej drodze. Nazwałem go Pacman ze względu na żarłoczny/specyficzny sposób jedzenia. Będzie mu lepiej w większym baniaku, a mi spadną nutrienty w akwarium i korale odżyją. Montipory peltiformis odzyskują już zielony kolor. Po cyjano w sumpie nie ma już śladu. Nowe spaghetti rośnie dobrze. Udało mi się wreszcie ustabilizować Kh na poziomie 8.3.

Wyniki z dziś:

NO3: 5-10,

PO4:0,12

 

DSC_6348.jpg

DSC_6350.jpg


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.