Jump to content
Steron

Moja przygoda z akwarium morskim

Recommended Posts

W dniu 5.01.2021 o 19:10, grzechotnic napisał:

Cześć

Jeżeli mogę ci coś poradzić to sklep ze świetlówkami

Kupuję u Pana Aleksandra już kilkanaście lat i jeszcze mi się z nie zdarzyło żeby coś przyjechało rozbite. Owszem wadliwa rura się trafiła ale reklamacja przebiegła bez problemu. Jedna rura na dziesiątki kupionych przez lata. Moim zdaniem to najlepszy sklep z oświetleniem dla akwarystyki. Członkowie Kieleckiego Forum Akwarystycznego mają tam zniżkę. Sprawdź i zapytaj. Co do reszty to fakt. Kumulacja pecha. Współczuję.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Świetlówki zakupione w poleconym przez Ciebie sklepie dzisiaj dotarły. Wszystkie całe. Dzięki. Sklep naprawdę dobrze zaopatrzony w świetlówki. Jest w czym wybierać.

Po za tym wyrwałem się dzisiaj wcześniej z roboty i zrobiłem sobie dzisiaj małą wycieczkę do Kielc i przywiozłem 3 małe akroporki.

Jest plan na większe akwarium. Jak życie pozwoli to na wakacje stawiam zbiornik 500l. Prawdopodobnie będzie to Red Sea Reefer 525 XL

Edited by Steron (see edit history)

Baniak: 360l. Obieg: Jebao DCT8000. Cyrkulacja: 2xRW8, 1xTunze 6045. Odpieniacz: Schuran JetSkim 150 napędzany pompą Aqua Nowa 4000. Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor. Lampa: ATI Sunpower 8x39wT5 (Obecnie 4x Blue plus, 2x Coral plus , 1x Aquablue Specjal, 1 x Actinic).

akw_Easy-Resize.com

Takiego gagatka wczoraj udało mi się upolować.

DSC_3736 DSC_3733

DSC_3752 DSC_3744 DSC_3742

Baniak: 360l. Obieg: Jebao DCT8000. Cyrkulacja: 2xRW8, 1xTunze 6045. Odpieniacz: Schuran JetSkim 150 napędzany pompą Aqua Nowa 4000. Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor. Lampa: ATI Sunpower 8x39wT5 (Obecnie 4x Blue plus, 2x Coral plus , 1x Aquablue Specjal, 1 x Actinic).

akw_Easy-Resize.com

Wydaje mi się, że to "zwykły" wieloszczet. Też mam takiego u siebie, ale na razie jest nieuchwytny.

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól Brightwell Aquatics Neomarine, dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, Neopetrolisthes oshimai, Hymenocera elegans, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Bo to jest zwykły wieloszczet. Wczoraj mi się go udało złapać bo akurat łaził przy szybie. Jeszcze kilka takich łazi. ten posłużył mi za model do zdjęć.

akw_Easy-Resize.com

Decyzja zapadła. Na wiosnę będzie większy zbiornik ok 500l. Szukam gotowego zestawu akwarium + szafka. Możliwe że padnie na zestaw Red Sea Reefer XL 525. No chyba że znajdę coś równie ciekawego z szafką na aluminiowym stelażu. Interesują mnie wymiary akwarium bliskie 150x60x55h. Maksymalnie 155cm długości.

akw_Easy-Resize.com

Jeżeli mogę coś doradzić bo sam mam akwa długie na 150 cm. Zrób sobie 160 cm. Zmieści ci się wtedy lampa T5 z rurami 80W. Ja bym już tak zrobił.

No właśnie 160 bym chciał ale jest problem żeby zmieścić :( Może znacie jakąś dobrą firmę która wykona akwarium wraz ze stelażem, sumpem i zabudową? Musi być zabudowa!

akw_Easy-Resize.com

Panie i Panowie potrzebuję rad doświadczonych morszczaków obeznanych w obsłudze reaktorów wapnia.

Zastanawiam się nad przejściem z Ballinga na reaktor wapnia jednakże jest to dla mnie nadal czarna magia. Znam zasadę jego działania ale mam problem z technicznymi aspektami doboru sprzętu. Chciałbym zacząć zabawę z reaktorem na jakiejś prostej jednokomorowej konstrukcji opartej na ręcznym sterowaniu. Bez elektro zaworu i elektronicznego sterowania.

Zastanawiam się nad zakupem Aquamedic KR 1000 lub Deltec PF 601 w każdym razie coś co podoła w 500l akwarium. I tutaj przejdę do moich pewnie dziwnych dla was pytań.

Wiem że muszę dokupić butlę z Co2. Myślę o tym zestawie "Zestaw Aquario Blue profesional z 8l butlą" Rozumiem że  to wpinam wężykiem w reaktor i ustawiam na jakieś 2 bąbelki na sekundę. Zgadza się?

Drugi wężyk od reaktora ma zaworek którym wylewa się odciek do akwarium i tu reguluje się zaworkiem czy leci po kropelce czy strumieniem?

I mam kolejną 3 już rurkę którą trzeba zasilić w wodę z akwarium i tu nie mam pojęcia co wpiąć? Rurka ma szerokość rurki do osmozy. Jest jakaś specjalna pompa obiegowa na takie przyłącze? Czy jakaś pompa dozująca? Nie mam pojęcia co tu zamontować. Mogę prosić o linki co tu będzie pasować.

Kolejna sprawa to wejście na sondę ph. Czy jak się nie zamontuje sondy to zostaje dziura i co2 ucieka, czy jest tam jakiś korek/zaślepka? A jeżeli zakupić sondę to jaką? jest wiele modeli długie, krótkie, szklane? Też bym prosił linka do jakiegoś modelu który by pasował do tego Delteca i Aquamedica. I oczywiście jakiś budżetowy ekranik co odczyta parametr pH. Rozumiem że sonda tylko po to by utrzymać ph w reaktorze na poziomie ok 6.5?

Oczywiście nie upieram się przy tych dwóch reaktorach. Jeżeli macie jakiś sprawdzony konkretny model to czemu nie. Może dla was to dziwne pytania ale ja nigdy nie miałem reaktora w ręce. Wiem tylko tyle ile wyczytałem na forum i obejrzałem na YouTubie.

akw_Easy-Resize.com

Cześć

Butla CO2 z reduktorem i precyzyjnym zaworkiem, najlepiej firmy CAMOZZI. Dobrze za tym zaworkiem dać jeszcze zaworek zwrotny aby woda nie cofnęła się.

Wodę wylotową z reaktora niczym nie regulujemy

Regulujemy za to wodę wpływającą do reaktora, i tu 2 najpopularniejsze sposoby:

- pompa perylstatyczna najlepiej pracy ciągłej, na której regulujemy ilość podawanej wody ( prędkość obrotową )

- woda z obwodu pompy obiegowej poprzez redukcje i zaworki

Ilość gazu podawanego do reaktora zależy oczywiście od ilości odcieku, który pobieramy z reaktora ( im więcej odcieku tym więcej gazu). Sugeruję na start 1 bąbelek na sekundę - potem wedle potrzeb.

Jeżeli masz otwór na sondę ph to albo musisz mieć tę sondę albo otwór zaślepić bo CO2 będzie uciekać, a i dostające się powietrze może ( ale nie musi ) zrobić ci "mleko z wody".

Co do samej sondy to polecam Hydromet Sonda pH ERH-AQ1 - dostępna w wielu miejscach ( m.in alledrogo ).

Co do komputerków ph to się nie wypowiem bo to co ja mam jest "trochę inne" :) ale pewnie koledzy z forum pomogą.

Solarium V3

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

Ok, dzięki już coś się rozjaśnia. Może ktoś się jeszcze wypowie w temacie reaktora. Może ktoś poleci jakiś fajny model do 500l.

Prace nad nowym baniakiem trwają. Po zrobieniu rozeznania szafek na stelażu mój wybór padł na Erybkę. Jak zamawiałem u nich parę lat temu obecny baniak to jeszcze nie mieli w ofercie zabudowy stelaża. Szkło też będzie robione u nich. Nowe akwarium będzie mieć wymiar 150x60x60h z kominem zewnętrznym na lewej ścianie. Nowa lampa już zamówiona. Będzie Ati sunpower 8x54w t5. Jak mi będzie mało to z czasem może dokupię 2x Kessil lub Hydrę.  Będzie nowa pompa obiegowa AquaNowa 9000. Stara będzie robić za zapas. Jutro przyjedzie 20kg skały Marco Rocks i klej do skały. Będę się bawił w aquascaping. Jakaś wyspa. Jakiś łuk. Resztę skały wykorzystam z obecnego baniaka przy przekładce. Z sumpa przełożę do sumpa skałę, biobale i siporax, i reaktor z biopaletkami. Wykorzystam też połowę wody z obecnego akwarium. Piasku wezmę co najwyżej jeden kubek żeby zaszczepić bakterie i robactwo. Odpieniacz na razie zostaje ten sam z czasem pewnie zmienię na Twistmana 200 integra. Cyrkulatory też puki co zostają: Jebao 2xRW8 i tunze 6045. Na nowego sumpa się jeszcze nie zdecydowałem. Chyba wezmę dwukomorowy. Komora pompy i komora z całą resztą. Zastanawiam się czy nie zrobić trzeciej komory na szczepki korali. Bardzo mnie denerwują szczepki w akwarium. W nowym baniaku chciałbym zrobić efekt dosłownie kilku dużych korali. Lekka konstrukcja skalna z miejscem dla ryb.

Edited by Steron
dodano tekst (see edit history)

akw_Easy-Resize.com

Ja będę miał delteca 601 na sprzedaż bo kupiłem większy twistmanna. Czekam na przesyłkę. Mieszkam od ciebie jakieś 50min autem także zapraszam. Zobaczysz jak działa. Moim zdaniem reaktor to świetne sprawa. Po trzech miesiącach widać jak koralowce ruszyły. Teraz za Chiny bym nie wrócił do Ballinga. Aktualnie daje 500ml KH na dobę ( reaktor czeka na naprawę już tydzień ) Aha nie używam sondy PH ani komputera. Sprawdzam KH w baniaku. Wcześniej w baniaku i odcieku na czas regulacji. Mam pompę perystaltyczna.

Ok. Zgadamy się jak już postawię nowe szkiełko. Dzięki.

akw_Easy-Resize.com