Skocz do zawartości
Filip2

Lampa LED + T5 (500W + 108W) Z sterowaniem Ardiuno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Powolutku zaczynam myśleć o lampie do projektu:

http://nano-reef.pl/...dzie-by-filip2/

Założenia:

1. Lampa ma być hybrydowa z 2 świetlówkami 54W

2. Wschody i Zachody

3. Aktywne chłodzenie wiatrakami 120mm

4. Sterowanie chłodzeniem w zależności od temp.

5. Pomiar temp w akwa

6. Sterowanie wiatrakami do chłodzenia akwarium

7. Wyświetlacz z info o temp i użyciu kanałów oświetlenia z starego tel noki

8. Obudowa na końcu najpewniej drukowana

9. Temperatura zbliżona do żarników 20k, takie w poprzednim akwa najbardziej mi się podobały.

Know-how: Będzie to mój pierwszy projekt elektroniczny, programować umiem, manualne zdolności na 3+ jeśli chodzi o projekty domowe, 4 jeśli o akwarystyczne ;)

LEDy:

Podpatrując Giesemann-a:

50% full spectrum white

20% royal blue (410- 430 nm)

5% Violet- TRU-UV sub 400nm

25% blue (430- 480 nm)

Aqua Illumination:

23% Cree XP-G2 Cool White (> 70 CRI)

23% Cree XT-E Royal Blue

23% Cree XP-E2 Blue

7,5% OSRAM OSLON Deep Red

7,5% Cree XP-E2 Green

7,5% SemiLED 415nm

7,5% SemiLED 400nm

Proszę o rady:

0. Czy moc 500W ledów będzie wystarczającą do 940l i 65 głębokości?

1. Który zestaw LED będzie bliżej 20k z żarników?

2. Chciałbym zastosować przy kolorze białym i/lub niebieskim LEDy o większej mocy 30W lub 50W czy 100W i nie mam pojęcia jakie?

3. Czy dobrze myślę że skonwertowane źródła światła zaowocują "bikami"?

4. Celować w jakie soczewki na ledy?

5. Czy projektować szybę lub PCV przed ledami?

6. W jakiej temp powinna pracować taka lampa?

Jeśli ktoś wpadnie na fajne materiały to proszę się nie krepować i wklejać, czytam inne wątki ale zawsze może mi coś umknąć

Edytowane przez Filip2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takimi hybrydami to zawsze jest problem. Nie dość, że to to wagę ma większą, elektroniki 2x więcej, grzeje się 3x mocniej, to cykliczna wymiana T5 polega praktycznie na rozebraniu lampy na części. Mamy sobie chyba ułatwiać a nie utrudniać?

Rozgranicz lepiej temat ma dwa osobne systemy. Osobno ledy + jakieś belki dołożone po bokach. Wyjdzie taniej i dużo szybciej czasowo zaświecisz, a problemów 2x mniej. No i jak jedno nawali świecisz drugim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym napisał tak: jedna lampa zespolona to mniej kabli bo tylko jeden zasilający,

Temperatura raczej chyba niższa bo radiator wewnątrz lepiej rozprowadza ciepło i wentylatory szybciej rozprowadzają ciepło. Ja mam odblaśniki podczepione pod główny radiator. Jeden sterownik arduino zarządza ledami, T5 i temperaturą. Może również sterować wentylatorami do chłodzenia. W moim przypadku na tyle lampy wmontowane są dwa gniazda 230v do falowników aby do karmienia mieć wszystko w jednym panelu, a kable były za akwarium. Wymiana T5 taka sama jak chyba w każdej lampie czyli 4 śrubki aby odkręcić klosz chroniący cały zespół oświetleniowy.

Edytowane przez waldek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Coś źle zadziałały powiadomienia bo nie zauważyłem, że napisaliście.

@helio54 - nie będę wszczynać dyskusji LED vs T5, chce oba ;) Co do komplikacji systemu to jest niewielka, ale o tym niżej.

@waldek2 - zaciekawiłeś mnie z tymi gniazdami 230, ale zostawię decyzje jak już będę jaka lampa wyjdzie mi na grubość.

Na razie wymiana okna opóźniła mi projekt akwa, ale to nie znaczy że nie kombinuję z lampą:D

Skłaniałem się ku rozwiązaniu Giesemann-a co było podyktowane liczbą wyjśc PWM-owych. Nie zmieściłem się pomimo płyki Mega i w drodze są TLC5940 aby je rozmnożyć, więc rozwiązanie Aqua Illumination zaczyna być kuszące ze względu na jasno określone zastosowane diody.

co mam na razie:

1. Płynne zmiana natężenia kanału diodowego i t5 dla dowolnej liczby kanałów

2. Sterowanie osobno RGB niezależne od liczby kanałów.

3. Pomiar temperatury wody i lampy

4. Sterowanie RPM wiatraków.

5. Odczytywanie RPM z wiatraków.

Pomysły i założenia:

1. będą 2 płytki Arduino - jedna temp i wiatraki, druga: zegar czasu, sterowanie diodami i t5, wifi + ethernet, komunikacja miedzy płytkami NFC - podyktowane jest to niezawodnością(2 urządzenia i 2 zasilacze), możliwościami informacji o awarii i łatwości programowania.

2. 2 termometry w lampie

3. Wyświetlacz oled podpięty przez I2C do większej płytki, kusi mnie dotykowe TFT z czytnikiem SD ale to jeszcze w marzeniach.

c.d.n.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@silvia - dzieki:) Beam Angle: 60-80 degree, czy jeśli diody mają 120' to jest dobrze czy źle? czy trzeba zmieniać na węższą wiązkę ok 80?

Z dalszych ustaleń:

1. Długość lampy 120cm

2. Radiator, trochę dziś poszukałem, jutro będę obdzwaniał; chciałbym dorwać prosty aluminiowy radiator o szer ok 30cm, z tego co dziś pooglądałem Słowacy produkują, ale nie znalazłem czy gdzieś można zamówić 120cm.

3. Zwiększenie mocy LED lampy do 700W, zapomniałem napisać że po wizycie w Bielawie zostałem przekonany ;) co w rozwiązaniu à la AI daje proporcje: dioda % W Cree XP-G2 Cool White (> 70 CRI) 23,2 162,4 Cree XT-E Royal Blue 23,2 162,4 Cree XP-E2 Blue 23,2 162,4 OSRAM OSLON Deep Red 7,6 53,2 Cree XP-E2 Green 7,6 53,2 SemiLED 415nm 7,6 53,2 SemiLED 400nm 7,6 53,2 100 700

4. Poprzeglądałem trochę diody(zestawy) i faworytem na cześć białą jest Cree XHP70A-00-0000-0D0UK40DT

http://www.cree.com/sitecore-modules/web/~/media/Files/Cree/LED-Components-and-Modules/XLamp/Data-and-Binning/ds-XHP70.pdf#search=%22XHP70A-00-0000-0D0UK40DT%22

Jeśli dobrze zrozumiałem 32W CRI=90!, barwowa 7000K (a na żarnikach jechałęm na 20kk + aktynika i fiji purple), 5 szt załatwiło by białą cześć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie powiem Ci ile mają te diody - bo nie wiem które :) (link)

ale to powinno być w danych / opisie - niektóre mają 140' - za dużo

reszta zależy od Ciebie i jak wysoko planujesz lampę - optymalnie są chyba soczewki 90' (nie świecą sąsiadowi w okna :p )

radiatory zobacz allegro - tną na wymiar - może któryś przypasuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to wszystko wpakować do obudowy 120cm a jaką masz długość baniaka? napisałeś tylko 940L i 65cm głębokości. jeżeli zbiornik będzie miał więcej niż 160cm to przy tej lampie boki już będą niedoświetlone i zacznie cię to wkurzać. soczewki do ledów proponuję 90st bo przy większym kącie lampa będzie musiała praktycznie leżeć na zbiorniku żeby nie raziła widza po oczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia - XHP70A-00-0000-0D0UK40DT, mają 120' i chyba są zintegrowane z soczewką

@KRUSZYNA - baniak 176cm, do oswietlenia 154 cm (bez panelu i szyby) to daje 17 cm poza lampa w każda stronę wzdłuż, bardziej boję się o 30 cm na szerokość w każda strone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mówimy o zupełnie innych diodach - więc jeszcze raz

2. Chciałbym zastosować przy kolorze białym i/lub niebieskim LEDy o większej mocy 30W lub 50W czy 100W i nie mam pojęcia jakie?

3. Czy dobrze myślę że skonwertowane źródła światła zaowocują "bikami"?

4. Celować w jakie soczewki na ledy?

ad2. w 100W bym "nie celował" bo potrzeba mocnego chłodzenia driverów i zasilacza

można też dać diody RGB (zerknij tutaj http://nano-reef.pl/topic/79626-lampa-rgb-rb-by-magu-80w/)

ad3. tak

ad4. chodzi o soczewki do diód dużej mocy np 30 - 50 W ? - o właśnie takich soczewkach pisałem wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.