Skocz do zawartości
lapsiak84

Apetyt Chelmona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanko do posiadaczy a może tez zwyczajnie do osób doedukowanych w tym temacie. Jestem zainteresowany Chelmonem. W sklepie mi powiedzieli, ze raczej mrozonek nie pobiera. To czy taki chelmon jest skazany na smierc oczywista? Czy jesli mam w akwa aiptasie oraz rurowki i wieloszczety to sie nimi tez zadowoli? Czy raczej jak nie je to niczego?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema dobry sklep :) ja mam znajomych co maja chelmona albo kupili ze sklepu juz jedzacego mrożonki lub po mału go uczyli :) ciężka ryba na początek ja tez się nad nim zastanawiam w wawie (acropora)kiedys sie pytałem o chelmona chciałem kupic to (Łukasz)tak chyba ma na imię właściciel dopiero mógł mi sprzedać jak bedzie jadł mrożonki :) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chelmon ustawia się przy szybie jak tylko pojawię się w polu widzenia z kubkiem z mrożonkami, na równi z pokolcami. Jest od nich bardziej nieśmiały, ale aż miło popatrzeć, jak wcina.

Je wszystkie mrożone pokarmy które podaję: mysis, kryl, artemię, squid, cockles, red plankton - wszystko, co podam, a karmię zawsze mieszanką różnych.

Kluczem do sukcesu jest kupienie ryby, która ją już w sklepie. Kiedy ja kupowałem swojego sklep sprowadził 14 sztuk i bodajże 11 z nich jadło już w sklepie. 3 które nie jadły padły.

Edit - ps. Ten sklep to też Acropora.

Edytowane przez TakiDuzy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój tylko czeka na mrożonki i wcina jak szalony :)


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Fajnie ze macie takie chelmony. Tylko czy ktos moze odpowiedziec na pytanie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od paru miesięcy i mam trochę kłopot, bo nie chce mi ruszyć mrożonek, ale za to doniczkowca i wodzienia żywego pochłania jak wygłodniały pies. Więc muszę sië co tydzień zaopatrywać w w/w artykuły. Myślę że jak mu zrobię głodówkę to zacznie jeść i mrożonki, ale trochę mi jest go szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha spoko ale doniczkowca i wodzienia wcina. To juz cos.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmony to dość wybredne rybki, ciężko nauczyć je jedzenia mrożonek, aiptasie przeważnie omijają, rurówki lubią. Lecz ile na takiej diecie pociągną - daję kilka dni, tygodni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczął jeść po kilku dniach , wyjadł ze skały co się dało i zabrał się za mrożonki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Fajnie ze macie takie chelmony. Tylko czy ktos moze odpowiedziec na pytanie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odpowiedź brzmi - niewiadomo. Niektóre nie ruszają wcale aiptasii, raczej na pewno wyskubie wszystkie rurówki i przez pewien czas będzie wyjadał drobne bezkręgowce ze skały. Natomiast jeżeli nie zacznie jeść mrożonek, to pozostaje karmienie żywym pokarmem z ręki, bo ~140l akwarium nie zapewni mu wystarczajej ilości pożywienia. Inaczej padnie z głodu.

Może warto poszukać takiego, który zjada mrożonki a priori.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem takiego co nie jadł mrożonek. Przez około tydzień bazował na tym co znalazł na skale.

W tym czasie karmik z artemią. po tygodniu zaskoczył z mrożonkami. Dzisiaj to chyba najbardziej żarłoczna ryba w moim stadzie. Jak tylko mnie widzie w porze karmienia to pędzie do szyby jak strzała :)

A najlepsze w nim to że uwolnił mnie definitywnie od aipstasi :)


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też przez pierwszy tydzień żywił się tym co w skale - głównie dzikimi rurówkami.

Jak tego zabrakło to zabrał się za mrożonki z równie wielkim apetytem :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze je mrozonki w sklepie tez nie znaczy ze bedzie jadl je w akwa.Z moim tak wlasnie bylo ze w sklepie prezentacja no i wcina a po przyjezdzie do domu ani mysli cos skunac.Na szczescie na skalach mialem tyle zycia ze w nocy az sie wszystko ruszalo to mial sie czym zywic.Pol roku mu zajelo zanim znowu zabral sie za mrozonki.Jesli ci sie trafi taki zawziety okaz to w twoim litrazu na pewno mu nie starczy tego co a skale.


180x65x55 przestalo istniec 28-03-2015

PIKORAFKA 200x85x75 zaczyna zycie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość trudna rybka, u mnie wyjadł wszystko ze skały a troche tego było i coś skubał mrożonki ale w końcu nie udało mi się go przestawić na samo mrożone mimo zapewnień sklepu, że przyjmuje i padł. Wybredny, płochliwy i piękny jak diabli, może kiedyś się zdecyduję na drugiego, podobno jak jest pierwszą rybą w akwarium to łatwiej utrzymać i nie stresować. No i do tego raczej spokojna obsada.

Edytowane przez k0k0z (wyświetl historię edycji)

ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda że jak nic nie goni chelmona to szybciej się zaaklimatyzuje.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie je w sklepie to raczej nie kupuj, one potrzebują w najlepszym razie około tygodnia na aklimatyzację w nowym zbiorniku zanim zaczną jeść mrożonki. Jak nie chce jeść mrożonek to można próbować z żywy doniczkowcem. Mam już od dwóch lat pięknego chelmona, który jest żarłoczny i wyciął mi całą aiptazję. Uwielbia jeść omułki. Dostaje je co trzy dni. Jednak to dosyć trudna ryba i polecam ją do dużych zbiorników, mój ma ponad 700 litrów i ryba ma co jeść.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małym akwarium ryba jest bardziej zestresowana więc to też nie wpłynie pozytywnie na jej aktywność do pobierania pokarmu. Sam mam chelmona w 450l i w pierwszych dniach żałowałem, że go kupiłem ponieważ nie chciał przyjmować mrożonek a wcześniej jeden w 200 litrowym akwarium mi padł z głodu i myślałem, z tym będzie tak samo. Na szczęście stopniowo zaczął jeść solowca a teraz wpierdziela aż miło nawet sporo podrósł. Fakt, że był wpuszczony do akwa jako jedna z pierwszych ryb i nie ma agresywnej obsady w koło siebie. Z mojego doświadczenia do 150l bym go nie brał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy chelmon predzej czy pozniej musi sie zainteresowac aiptasiami jak wydziubie wszystko inne ze skal?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może, nie musi. Wszystko zależy od "egzemplarza" jaki Ci się trafi.

Ale nie kupowałbym w sklepie chelmona, który nie je mrożonek. Bo może być z nim kłopot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam chelmona już drugi tydzień, raczej dziubie po skałkach, ale widziałem też że jak je mrożonki. mam nadzieję że się zainteresuje aiptasią

na innych wątkach o chelmonie ludziska piszą, że to że zjada mrożonki w sklepie nie jest gwarancją że będzie jadł u Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon to ciekawska ryba. Każda zmiana go interesuje więc można to wykorzystać.

Mój aipstasi nie tykał do czasu aż zabrałem się za ich trucie aipstasiąX, Tak go to zainteresowało że wykosił mi wszystkie aipstasie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak nie będzie chciał zabrać się sam do roboty to mam mu pomóc? :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No takie są chelmony :)

Aiptasia to nie jest numer 1 w menu chelmona więc jakoś trzeba go "przekonać".


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebię trochę temat... A jak wygląda sprawa z agresją między osobnikami? Oraz jak rozróżnić płeć (rozumiem że para łatwiej się zaakceptuje). Czy ktoś miał dwa w jednym zbiorniku?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.