Skocz do zawartości
Misyo

Pierwsze akwarium morskie i dużo niewiadomych...

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz miec plytko zanurzona koncowke powrotu w akwarium. Zasada naczyn polaczonych. Jak poziom w akwarium spadnie o spietrzenie to powrotsie zapowietrzy. Jest jeszcze metoda na zrobienie dziurki gdzies na odpowiedniej wysokosci ale nie praktykowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że powrót zanurzysz pod sama powierzchnią wody. Jak wyłączy się prąd do pompa zassie tylko tyle ile jest zanurzony powrót.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dodatkowo wywierć sobie wiertłem fi5 dziurkę w rurce powrotnej tuż pod powierzchnią wody aby to ona zassała powietrze w wtedy spokojnie sam powrót może być niżej


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczek, dokładnie o to mi chodziło... Dzięki. Działa.

Niefart tylko mam bo pompa po 2h pracy przestała działać. Sprawdziłem, padł zasilacz...

Teraz walcze z osmozą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na końcówce locline i muszę mieć tak z 4 cm zanurzenie... bo jak jest mniej to mi wir w akwarium robi - zasysa powietrze i wali tym do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze miałem gdzieś kiedyś bardzo fajny opis podłączenia RO DI i nie mogę znaleść... Taki który uwzględniał płukanie membrany co jakiś czas (na elektrozaworze)... i nie mogę znaleźć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, RoDi zmontowane, nawet fajnie się to wszystko łączy. Na pewno przyjemniej niż klejenie rur PCV (zapach kleju :)))

Ogólnie zabrakło mi 1 elektrozawodu by zrobić płukanie membrany (dołącze później)....

Ogólnie to mam straszny dylemat z oświetleniem. Na ten moment dysponuję:

- lampa Lumenard z balastem elektronicznym 250W - piękna i kompletna, mam żarnik na start - z czasem do wymiany.

- odbłyśnik Lumenarc diamond III z balastem eketroniczny 250W - mam żarnik ale stary - do wymiany od razu.

- mam 2 lampy HQi 150W - nie wiem czy będę je montować

- mam trochę gratów do T5 - chciałem montować jakieś T5.

Czyli reasumując wydałem do teraz 900pln (nie licze HQi 150W i zasilaczy od T5 bo to miałem po słodkim) ale wciąż muszę kupić 2 żarniki i zrobić do tego wszystkiego jakąś sensowną ramę alu (obecnie lampy wiszą na łańcuszku ale to porażka :)

Mało tego, nie wiem czy 2x250W wystarczy gdyż teraz jak są powieszone jakieś 20cm nad akwarium to mam niedoświetlony środek zbiornika.. Więc albo powiesze je wyżej albo będę musiał dorzucić coś na środek (albo 3cia lampa albo coś z tym 150W pomyślę)...

Reasumując, wciąż dużo kasy do wydania... więc może dać sobie spokój i iść w LEDy? Dostaje wiadomości, że bez sensu w HQi się pakuję, że to stara szkoła a dzisiaj wszystko pownno być eco i power saving... i że tylko LEDy bo ładne, małe, zgrabne itd...

Doradzcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światełko zależy od tego co planujesz mieć z korali i czego oczekujesz od nich

Przy tej długości zbiornika 2 szt HQI nie doświetlą całej powierzchni. 3 szt. to chyba minimum i do tego dojdą t5.

Jak znam życie to skończy się na hybrydzie led+t5 ze względów czysto ekonomicznych.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zrobię tak, wystartuję akwarium na 2x250W HQi plus 4xT5 80W. Daje to 820W. Z czasem wymienie HQI na ledy...

To chyba najrozsądniejsze na ten moment... Jak oglądam lampy "gotowce" to ponad 7tyś pln na moje akwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie będziesz potrzebował tyle światła. 2x150 + t5 wystarczy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 tys za lampe to sporo, choc akwarium do malych nie nalezy. Chyba dobrze kombinujesz. Roman proponuje na poczatek zaoszczedzenie pradu, ale i tak za kilka miesiecy bedzie trzeba te 250-tki zamontowac, takze chyba zrobisz to od razu ?

Jednak 250 W HQI to zupelnie inna liga niz 150. Roznica wydaje sie wieksza niz miedzy 250 a 400 W.

Ciekawe, czy jak juz sie do nich przyzwyczaisz, bedziesz chcial zmieniac na led-y. Jak ogarniesz rachunek za prad, to chyba nie. :secret:

Planujesz jedno z najsensowniejszych oswietlen dla sps-ow. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błażej, a myślałeś już co chcesz trzymać w akwa ? SPS, LPS ? Lampa Led to duża inwestycja, a zdania i opinie co do nich sa bardzo podzielone, sam miałem różne lampy LED, a teraz ponownie świecę tylko T5. Widzę, że potrafisz więc taka lampę nawet sam zmontujesz.

Jak ten bubble magnus ?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, dzięki - kończe temat :D Robie HQi plus T5 i sie zobaczy... Na razie mam trochę zadyszkę finansową więc nie ma co kombinować.

Jak widziałem z pacific sun-a do mojego akwa - 4x75W plus T5. Więc 300W Ledów vs 500W HQi - 200W różnicy.

200W x 10h dziennie (nie wiem ile będę świecić jeszcze ale zakładając 10h) - daje 60kW miesięcznie różnicy czyli 41pln. Zeby zrekompensować cenę powiedzmy 6K pln zakupu lampy (kosztuje 7K ale powiedzmy ze jeszcze tysiąc pln potrzebuje na żarniki) - wychodzi 10lat. Oczywiście jeszcze będzie trzeba wymieniać żarniki co rok - dwa czego kalkulacja nie uwzględniła...

Tyle, że te lampy LED takie ładne i seksowne... a te HQi to takie wielkie kozy :)

Sienki,

Z Bubble- Magnusa nic nie wyszło. Przemek ze Szczecina (ten od klejenia zbiorników) przekładał mi wysyłkę przez miesiąc (na zasadzie wyślę w poniedziałek, w poniedziałek że będzie na środę, w środę że będzie na 100% w piątek... by finalnie, po miesiącu mi napisać, że model jest niedostępny - i że może mi załatwić ten model niższy...Ogólnie to się zdenerwowałem bo nie lubię takiego podejścia, zwłaszcza, że sam się zaoferował, że ogarnie...

I na razie nie mam zadnego odpieniacza. Myślę - a tak na prawdę chwilowo jestem bez kasy - więc i ciśnienie opadło... Tak to jest, żona miała przesyłkę od Przemka odebrać i kasa leżała... żona kase wydała a ja... myślę :D

A na poważnie, oglądam odpieniacze po 2K jak i po 4K Pln... tak to jest jak się ma całą wiedzę opartą na forach / sklepach a zero praktyki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to popatrz może coś w ofercie TM - względem odpieniaczy


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, moja wiedza jest "forumowa" jak już wspomniałem... mam już kilka swoich typów i wygląda to mniej więcej tak:

- WhiteSkim - 2500pln - mój faworyt - przepływ wody 3000-6000 l/h - produkt Polski, pompa aqua spec300, 65W.

- TwistMan OB-250-EXT - 2999pln - produkt Polski - max 5000 l/h, 80W na Jebao 8000 (co uważam za wadę). Wersja OB-300 Ext za 4850pln uważam, że jest za droga (pewnie sie nie znam).

- Aqua Special RedSkim 250 prestige - na allegro uzywka na gwarancji do wzięcia za 3800pln. Ale sprzedający ma problem z odpowiadaniem na maile :)

- Royal Exclusive - Bubble King DeLuxe 300 Internal - od Stana na giełdzie... 3800pln czy jakoś tak. Przekozak chociaż widać, że używka :)

- Delteci

Najśmieszniejsze jest to, że łykam ten marketingowy bełkot opisany na stronach.. Pewnie każdy z powyższych da radę :) Ale różnica cenowa spora.. no i czy brać nowy czy używany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się zaczyna TROCHĘ klarować co do odpieniacza... WhiteSkim - wykonawca ma duuuże problemy z procesem reklamacji i coś ładnie ściemnia... Stan sprzedał BK... więc chyba skończe na TwistManie lub na tym RedSkimie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewien, że nie wystarczy TM 200 EXT V2?? - tam wartości litrażu są podane rozsądnie z nie z nadwyżką - ten odpieniacz pociągnie i 1500 litrów.

A co do pomp Jebao - wszystko ma swoje plusy i minusy - Minus - każdy by chciał mieć w odpieniaczy pompy RE :) tylko jaka byłaby wtedy ich cena :) - ale zobacz też, że masa producentów pakuje Jebao - nawet tych dużych jak np. Deltce, a WS tez używa Jebao.

Zwali Ci się nawet po gwarancji - tania w zakupie i jest wszędzie, poza tym zauważ, że w TM odpieniacz optymalnie chodzi wg producenta - testowane i sprawdzone - na 5 biegu więc i mniej prądu i cicho.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by były problemy z oświetleniem to mam AM 2x250hqi+4x54w


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Insider - Twoja lampa nie rozwiąże mojego problemu... jest za mała do mnie :) mam juz 2 sztuki luminarc-a 250W i szukam 3ciego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuuuugiej przerwie :)

Temat akwarium ruszył "z kopyta". Podsumuję to w kilku punktach:

1. Oświetlenie finalnie wyszło 2x250W po bokach i 2x150W centralnie, czyli razem 800W HQi. Wygląda super. Jak trafi się fajna lampa typu Luminarc na giełdzie to ją kupię i wymienię za te 2x150W ale tutaj ciśnienia nie mam...

2. Skała Marco Rock - 67kg w akwarium. Nie poklejona bo konstrukcja bardzo stabilna a czym dłużej układam skałę tym mi się wszystko coraz mniej podoba.. czyli już wiem, że będę te skały jeszcze przekładać nie raz :)

3. Piasek Samoa Pink 4x9kg jeszcze poza zbiornikiem.

4. Zakupiona sól Aquaforest Reef Salt 2x22kg.

Od poniedziałku leci woda RoDi do zbiornika, w niedzielę będzie akwa + sump napełnione więc zacznę solić :) mniej więcej wygląda to tak:

bez wody:

15722434_1385720398128945_1488925590_n.jpg

A tutaj po 3 dniach ciurkania :)

15801300_1388496131184705_518427611_n.jpg

EDIT:

A co do zakupów to został mi tylko odpieniacz, zamówię go po nowym roku - Twistman 250...

Edytowane przez Misyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda nalana i posolona. Dodaje 10 kropli AquaForest Bio S dziennie, od wczoraj świecę pełną mocą 8h dziennie i wsadziłem kilka L siporaxu do sampa ( w sumie nie wiem ile ale wiem, że z 10L jeszcze dokupie). 18stego będę montować odpieniacz. Z żywym piaskiem się na razie wstrzymałem, poczekam na odpieniacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Blazej,

co slychac ?

Jaka masz cyrkulacje, odpieniacz ? Akwa dojrzewa ?

Trzym sie


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Oj dużo się pozmieniało... Zacznę od sprzętu:

- finalnie 3x250W HQi

- Twistman OD-250

- Chłodziarka Teka obecnie pracująca poza domem (wreszcie jest cicho :)

- Dolewka Milestone AquaTrend (obecnie poza układem bo przestała działać)

- cyrkulacja (tutaj potrzebuje pomocy, wrzuciłem post osobny na ten temat) - RW-20 w waveboxie plus rw-8 po przeciwnej stronie

- obiegowa Jebao 12K

- zasilanie awaryjne - prostownik z funkcją zasilania awaryjnego plus akumulator żelowy 100Ah

 

Z problemów dnia dzisiejszego:

- temperatura (zabudowa plus HQi) - ale już jestem bliski sukcesu...

- cyrkulacja - wysterowanie RW-20 w waveboxie plus kwestia co dokupić..

- RoDi - cały układ mam do rozebrania i złożenia od zera. Przekombinowałem z grawitacją, elektrozaworami i komplikacją.. Zamówiłem filtr demi 4L, jak przyjdzie to się za to zabiorę..

 

No i teraz życie... tutaj na razie skromnie, trochę korali - po początkowych błędach nowicjusza, już widzę, że jest dobrze. Początkowo nie pokleiłem korali do skały i codziennie wyjmowałem je z piachu :) Teraz widzę, że wszystko się pompuję, to co podupadało wygląda coraz lepiej i idzie to w dobrą stronę.. Wstrzymam się jeszcze chwilkę z kolejnymi zakupami.

 

Życie - ryby - 2 błazny, 4 pseudanthiasy, wężowidło, krab, babka której za bardzo nie widać, rozgwiazda, trochę ślimaków a i 1 krewetka...

 

Zamówiłem jeszcze 20kg skały marco rock i 3 talerze - będę dokładać konstrukcję po środku - jak się to zaklimatyzuje to planuje kolejne zakupy życia...

A z tematów pobocznych - na start zużyłem 2 wiadra soli AF Reef Salt, kolejne wiaderko dostałem AF PrioBiotic i teraz jej dodaje. Podmiany nie robiłem ze 3 tygodnie (od dwóch mam ryby) a jedynie dodaje trochę soli co kilka dni bo poziom zasolenia spada (jak padła dolewka i dolewałem ręcznie wodę - dopiero widziałem ile tego odparowywuje!!!). Niby sól nie paruję a jednak poziom spada...

Karmię mrożoną artemią, suchymi algami i jakąś jeszcze jedną mrożonką. Mam ostatnie krople AF Bio-S i jak się skończy to nie kupię na razie kolejnej porcji. Dawałem to niereguralnie ale przez ostatnie kilka miesiecy, wystarczy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.