Skocz do zawartości
Gregorq

Testy Colombo - ktoś już próbował?

Rekomendowane odpowiedzi

A gdzie ja napisałem że to jest z ich strony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w takim razie skąd wiadomo, kto z tego czegoś robi sól akwariową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No błagam Cię a skąd wiadomo czy to co ten czy inny producent pisze na swojej stronie czy swoich opakowaniach jest prawdą a nie tylko marketingowym bełkotem?

Albo musisz mi zaufać tak jak ufasz producentowi swojej soli albo poszukać dobrze w internecie, gwarantuje Ci że znajdziesz dużo ciekawych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wygladac jak chce wazne, ze po obrobce sol z Izraela jest jedna z najlepszych na rynku w testach ktore nasz kolega Tester przeprowadzal wychodzi bardzo dobrze, takze jej wyglad malo mnie interesuje bo robi robote jak nalezy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I słusznie bo to jest właśnie siła marketingu ;-)

Tyle w temacie soli ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na pytanie autora o testy tyle że inne te bardziej przyziemne czyli no3,po4 mg,ca.Admin wyczyśc wątek z waszych przepychanek o soli.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do naturalnej soli tak mi się skojarzyło:

http://youtu.be/RXMHYMkx_RE

Odnośnie tematu też czekam na testy tych testów :) Jadwiga Morska na facebooku pisała że zaczęli używać i wydają się podobne wyniki - nie podali jednak żadnych dokładnych testów


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak jest z dokladnoscia testu na po4??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy kupić i porównać z Hannką... tak same jak pozostałe - kupić i porównać np. : z Salifertem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale nie traktował bym saliferta jako "odnośnika jakości" a już na pewno nie w przypadku testu na Po4. ;-) Może Triton? Tak czy inaczej myślę że Bartek ma już swój plan na to żeby niedługo zaspokoić nasza ciekawość więc pozostaje nam jedyne czekać na artykuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale nie traktował bym saliferta jako "odnośnika jakości" a już na pewno nie w przypadku testu na Po4. ;-) Może Triton? Tak czy inaczej myślę że Bartek ma już swój plan na to żeby niedługo zaspokoić nasza ciekawość więc pozostaje nam jedyne czekać na artykuł.

Marcin no weź... :) - chodziło mi jako wyznacznik testów domowych, takich jakie kupujemy, a nie ich dokładności. PO4 to tylko Hanka choć można się nauczyć czytać wyników nawet z Saliferta wiedząc co pokazuje Hanka. Resztę mam nadzieję, Bartek nam rozwieje wszelkie wątpliwości :).

p.s.

I tu tak naprawdę bardziej uważam, że każdy test może/ma błąd jakiś - ważne, że jak sprawdzimy na urządzeniu dokładnym to aby ten błąd był cały czas taki sam, bo wtedy wiemy jaki jest naprawdę wynik

p.s. 2

Bartek pisz co Ci trzeba może też pomogę

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako dystrybutor produktów firmy Colombo w Polsce czuję się zobowiązany zabrać głos. Colombo to firma, która ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w wytwarzaniu różnych preparatów do akwarium słodkowodnego, stawów i oczek wodnych, a od trzech lat poszerzyli swoją ofertę również o produkty do akwariów morskich. Nie jest to więc taki nowicjusz w akwarystyce, jak ktoś zasugerował. Nie prowadzi też nachalnej akcji reklamowej przekonując o wyższości swoich wyrobów nad wyrobami innych firm, toteż dziwi mnie sformułowanie "skoro produkt potrzebuje aż takiej reklamy żeby był kupowany - nie świadczy to o nim pozytywnie." Stosują reklamę jak każdy. Tak zwanych marketingowych sloganów używa każda firma, bo cóż można wymyślić nowego? Przecież to normalne, że celem jest zachęcenie klienta do wypróbowania danego towaru. Proszę wskazać mi firmę, która nie używa tych sloganów reklamując swój produkt. Natomiast źle się dzieje, gdy te "marketingowe slogany" pozostają tylko sloganami, a producent świadomie oszukuje potencjalnych klientów.

"Dominuje tendencja że to sole raczej do popularnych zbiorników niż "wyczynowych". " W takim razie idę pod prąd, przeciw trendom. Gdy sprowadzam jakiś towar jako dystrybutor, chcę wyrobić sobie o nim swoją własną opinię, a więc w miarę możliwości sprawdzam go na swoich zbiornikach sklepowych lub w akwarium prywatnym. Jestem po trzech podmianach - po 120 litrów każda - na soli Colombo w moim prywatnym zbiorniku. Nie wiem czy mój zbiornik można zaliczyć do "wyczynowych", ale zasiedlony jest przez wiele różnych odmian akropor, z których część jest dość wymagająca. Nie zauważyłem żadnej negatywnej reakcji zwierząt na nową sól ani innych przypadłości typu okrzemki, naloty, itd. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie, moje akropory przyjęły tę zmianę jakby z zaciekawieniem - bardziej wystawiają polipy. Chcę w tym miejscu zaznaczyć, że będą kolejne podmiany na tej soli, najbliższa w tę sobotę. Podkreślam, że zmiana soli z Fauna Marin na Colombo, została podyktowana jedynie chęcią sprawdzenia na własnej skórze tego, co sprzedaję innym akwarystom, a nie negatywną oceną soli Fauna Marin. Tę sól już znam i wiem, że można jej zaufać, teraz czas na Colombo.

Odnośnie testów - wydają się być wiarygodne. Do tej pory sprawdzałem test na jod, potas, kh, ca i żelazo. Test na kh i ca podobne wyniki do Saliferta. Test na żelazo pokazywał mi zero. Wydawało mi się to możliwe, gdyż od pewnego czasu nie dodawałem mikro, w składzie których byłoby żelazo. Po dwóch dawkach mikroelementów Colour 3 metals + (również firmy Colombo), których głównym elementem jest właśnie żelazo, test pokazał mi wartość 0,08. Rozbieżności w wynikach dotyczyły tylko testu na potas. Salifert pokazywał mi o 50 mg więcej, a więc różnica spora. Jednak i tu skłaniałbym się raczej ku wynikom Colombo, gdyż nie mając przez dłuższy czas świeżego testu na potas wolałem tego elementu nie dodawać. Miałem do dyspozycji tylko starszy test Saliferta, który już mi się kończył i chociaż miał jeszcze ważny termin , to był już otwierany tak często, że możliwe jest jakieś przekłamanie, stąd mogą być te rozbieżności. Test na jod wydaje się być ok, ale tu nie porównywałem z żadnym innym. Znajomy, który sprawdzał wodę w swoim akwa świeżym Salifertem i Colombo twierdzi, że Salifert długo pokazywał mu zero podczas gdy Colombo już wskazywał pewne wartości, aż raptem Salifert pokazał jakąś wartość (nie pamiętam, jaką) i Colombo wskazywał podobnie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Krzyśku a czy moglby Pan sprawdzic jak dziala test na PO4?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Krzyśku a czy moglby Pan sprawdzic jak dziala test na PO4?

Akurat test na PO4 rozszedł się błyskawicznie. W tej chwili czekam na kolejną dostawę. Obiecuję, że sprawdzę i porównam z wynikami dużej Hanki, gdyż na razie mam tylko taką możliwość.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki a na kiedy przewiduje Pan nowa dostawe?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakupiłem testy Colombo na no3, Mg, Ca i porównywałem wyniki z salifertem, wyniki są bardzo zbliżone do siebie. Tylko taki mały minus w teście No3 ( a może plus? ) długo trzeba czekać na wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki a na kiedy przewiduje Pan nowa dostawe?

Nie chcę być gołosłowny i podawać jakąś konkretną datę, gdyż nie do końca zależy to ode mnie. Gdy będę miał dokładną informację, powiadomię.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie. Jak Autorytet rozmiaru Krzysztofa Tryca mi zripostował, nie pozostaje nic innego niż wejść pod stół i odszczekać... ale...

No właśnie... małe ale... po kolei...

Dale swiat idzie do przodu to co kiedys bylo dobre nie znaczy ze teraz jest najlepsze i nie znaczy ze sol np Colombo bedzie gorsza od tej co stosujesz teraz.

Zgadza się. Świat idzie naprzód. Znaczy korzystamy z doświadczeń, wyciągamy wnioski i ulepszamy. Tyczy się to też technologii. Najpierw było odsalanie, potem synteza. To tak ogólnie. Ale pasuje do naszych realiów.

Jak nie przetestujesz albo inni za Ciebie tego nie przetestuja to nie bedziesz wiedzial co to za produkt.

Widzisz, do testów się nie porywam, bo aby być miarodajne, winny być robione przez osoby kompetentne i w jak największym zakresie. Ja nie mam ani wiedzy, ani możliwości sprzętowych. Używałem osobiście Kenta -na starcie swojej "kariery" morszczaka - wszystko rosło - bez problemu. Na soli Preisa robiłem przekładkę z 30 l na 210 l. Potem przesiadłem się na AF z probiotykami. To był zbyt wymagający produkt dla mnie - miałem przerybioną zupę koralową, no i parametry były ok, ale szyby czyściłem codziennie. Obecnie zmniejszyłem suplementację - jest "jako-tako". I teraz dochodzimy do finału...

Powiedz mi jaka to sol ktora stosujesz od lat jest taka dobra?

Widzisz Piotrze, komunikacja polega na przekazywaniu informacji. Jasnej i czytelnej. Cenię i szanuję uczciwość. Na każdym polu, więc proszę, nie wkładaj mi w usta czegoś, czego nie powiedziałem. Mianowicie, stwierdziłem, że kupiłem teraz sól firmy której produkty używam....

Nie że sól używam.... No ale skoro pytasz - grubiaństwem było by nie odpowiedzieć. Kupiłem sól Microbe - Lift Organic, Ponieważ preparaty M-L zawsze u mnie działały zgodnie z opisem, a o soli tej firmy słyszałem kilka konkretnych opinii, które uznałem za wiarygodne. Były tam konkretne fakty które mi podpasowały (proporcje wapna/magnezu/zasolenia/kH, wpływ na stabilność zbiornika w praktyce przy podmianach,

pominę już brak marketingu jarmarcznego). No i cena nie wyrywała z butów.

Ale nie namawiam.

Jako dystrybutor produktów firmy Colombo w Polsce czuję się zobowiązany zabrać głos. Colombo to firma, która ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w wytwarzaniu różnych preparatów do akwarium słodkowodnego, stawów i oczek wodnych, a od trzech lat poszerzyli swoją ofertę również o produkty do akwariów morskich. Nie jest to więc taki nowicjusz w akwarystyce, jak ktoś zasugerował.

Mam nadzieję że będzie szansa uzyskać więcej informacji u źródła :) Chętnie dopytam o gamę produktów. Nie twierdziłem że firmajest nowicjuszem (chyba - bo nie chcę wszystkich swoich wpisów weryfikować teraz), stwierdziłem że jest nieznana (dla mnie - niestety - w domyśle). Po prostu nie spotkałem się z jej produktami na żywo. Poza tym, to że ktoś robi produkty do słodkiego, nie znaczy że musi być nieomylny w morskim - vide nasz rodzimy zoolek.

Nie prowadzi też nachalnej akcji reklamowej przekonując o wyższości swoich wyrobów nad wyrobami innych firm, toteż dziwi mnie sformułowanie "skoro produkt potrzebuje aż takiej reklamy żeby był kupowany - nie świadczy to o nim pozytywnie." Stosują reklamę jak każdy. Tak zwanych marketingowych sloganów używa każda firma, bo cóż można wymyślić nowego? Przecież to normalne, że celem jest zachęcenie klienta do wypróbowania danego towaru. Proszę wskazać mi firmę, która nie używa tych sloganów reklamując swój produkt.

Drukarkę HP (pierwszą - lata temu) kupiłem po lekturze Chipa, gdzie na jednej ze stron było zdjęcie pani na plaży i podpis - "Mogli byśmy tutaj dać zdjęcie naszej drukarki - ale po co?" I logo HP.

Czy firma podaje gdzieś kompletny skład wody uzyskany z takiej soli? Czy firma podaje szczepy bakterii, ich parametry biologiczne, czy zasłania się tajemnicą handlową twierdząc że ich produkt jest wyjątkowy? Przyznam się że firma postawiła poprzeczkę bardzo wysoko twierdząc w ofercie handlowej że "Przeznaczona jest do akwariów rafowych, w których żyją najbardziej wymagające zwierzęta."

I bardzo uniwersalna - nie wskazuje regionu.

"Dominuje tendencja że to sole raczej do popularnych zbiorników niż "wyczynowych". " W takim razie idę pod prąd, przeciw trendom. Gdy sprowadzam jakiś towar jako dystrybutor, chcę wyrobić sobie o nim swoją własną opinię, a więc w miarę możliwości sprawdzam go na swoich zbiornikach sklepowych lub w akwarium prywatnym.

Z tego co czytałem w opisach zbiorników na forach zachodnich, jak również i krajowych - nie spotkałem się z żadnym "totmem" czy innym pokazowym akwarium gdzie była by sól inna niż syntetyczna. Ale nie jestem znawcą. Krzysztofie, fajnie że sprawdzasz samemu i sam wystawiasz opinię, ale śmiem twierdzić, że Ty nawet na soli kuchennej będziesz miał ładniejsze akwarium niż ja i wielu innych na topowych, kompletnych setupach. Wiedza jest tutaj nie do przecenienia - zobacz - Ty przełożyłeś topowy zbiornik na RRR - a inni przy przekładaniu skały z jednej strony baniak na drugi, fundują mu dojrzewanie. Czy twierdzisz że to sam produkt zrobił :)? Czy każdy może to powtórzyć, kupując produkt z półki i opierając się na instrukcji producenta "z opakowania"? Dlatego uważam że produkt nalezy oceniać przez pryzmat doświadczenia osoby używającej go.

Jestem po trzech podmianach - po 120 litrów każda - na soli Colombo w moim prywatnym zbiorniku. Nie wiem czy mój zbiornik można zaliczyć do "wyczynowych", ale zasiedlony jest przez wiele różnych odmian akropor, z których część jest dość wymagająca. Nie zauważyłem żadnej negatywnej reakcji zwierząt na nową sól ani innych przypadłości typu okrzemki, naloty, itd. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie, moje akropory przyjęły tę zmianę jakby z zaciekawieniem - bardziej wystawiają polipy. Chcę w tym miejscu zaznaczyć, że będą kolejne podmiany na tej soli, najbliższa w tę sobotę. Podkreślam, że zmiana soli z Fauna Marin na Colombo, została podyktowana jedynie chęcią sprawdzenia na własnej skórze tego, co sprzedaję innym akwarystom, a nie negatywną oceną soli Fauna Marin. Tę sól już znam i wiem, że można jej zaufać, teraz czas na Colombo.

No i to są konkrety. Wiem że Twój zbiornik posiada wymagające korale i są one w szczytowej formie. A jak wygląda sprawa z inną suplementacją? Czy modyfikowałeś ja jakoś z uwagi na zmianę soli użytej w podmianie? Korale zareagowały na zmianę. Nie mam podstaw by oceniać tą reakcję - co by mogło ją wywołać i czy była pozytywna, czy negatywna. Myślę że dla wielu, fakt że używasz tej soli będzie wystarczającą rekomendacją. Ja, jesli miałbym stosować ją - z racji braku doświadczenia stosował bym ją tylko w komplecie, jaki przewidział producent.

Natomiast podtrzymuję dalej to co napisałem poprzednio z całą stanowczością iż nie jest możliwe metodami przemysłowymi - opłacalnymi - selektywnie usunąć z mieszaniny jaką jest woda morska substancji niepożądanych oraz zachowanie nie zmienionego składu wody morskiej, bez zewnętrznego uzupełnienia o związki i pierwiastki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Walker użyj swej nowej mocy. To wątek o testach, nie soli.....

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam no3 mierzone salifertem na poziomie 25 mg/l ,wykonując pomiar no3 testem colombo nie uzyskałem wyniku bo test colombo ma zakres od 0 do 4 mg/l kolor wskazania był absolutnie nie podobny do żadnego koloru z podziałki nie był nawet progowo barwowo podobny ja go nie kupie już nigdy

Mam no3 mierzone salifertem na poziomie 25 mg/l ,wykonując pomiar no3 testem colombo nie uzyskałem wyniku bo test colombo ma zakres od 0 do 4 mg/l kolor wskazania był absolutnie nie podobny do żadnego koloru z podziałki nie był nawet progowo barwowo podobny ja go nie kupie już nigdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie. Jak Autorytet rozmiaru Krzysztofa Tryca mi zripostował, nie pozostaje nic innego niż wejść pod stół i odszczekać... ale...

Trochę dziwny wstęp,.... źle się czuję i jest mi przykro czytając takie słowa. Jestem zwykłym akwarystą i przy okazji mam sklep. Nie wiem, co napisać... kiedyś już wycofałem się z forum i chyba to najwyższy czas, żeby zrobić to ponownie.

Mam nadzieję że będzie szansa uzyskać więcej informacji u źródła :) Chętnie dopytam o gamę produktów. Nie twierdziłem że firmajest nowicjuszem (chyba - bo nie chcę wszystkich swoich wpisów weryfikować teraz), stwierdziłem że jest nieznana (dla mnie - niestety - w domyśle). Po prostu nie spotkałem się z jej produktami na żywo. Poza tym, to że ktoś robi produkty do słodkiego, nie znaczy że musi być nieomylny w morskim - vide nasz rodzimy zoolek.

Informacje u źródła, to znaczy u mnie czy u producenta? Produkty przedstawię chętnie i w miarę możliwości odpowiem na pytania.

Fakt, że ktoś czegoś nie zna, nie oznacza, że tego czegoś nie ma lub że jest niegodne uwagi. Być może nie każdy z nas ma wiedzę absolutną.

Czy firma Microbe-lift nie specjalizowała się w akwarystyce słodkowodnej, oczkach wodnych, itp? Od ilu lat zajmują się akwarystyką morską? Absolutnie nie zamierzam dyskredytować tej firmy, gdyż, nie mam z nią żadnych doświadczeń. Jeśli jednak piszemy, że doświadczenia słodkowodne nie mają nic wspólnego z morszczyzną, bądźmy konsekwentni. Według mnie każda firma, która przeszła "chrzest słodkowodny" ma podstawy do tego, by zaistnieć w akwarystyce słonowodnej.

Drukarkę HP (pierwszą - lata temu) kupiłem po lekturze Chipa, gdzie na jednej ze stron było zdjęcie pani na plaży i podpis - "Mogli byśmy tutaj dać zdjęcie naszej drukarki - ale po co?" I logo HP.

Czy firma podaje gdzieś kompletny skład wody uzyskany z takiej soli? Czy firma podaje szczepy bakterii, ich parametry biologiczne, czy zasłania się tajemnicą handlową twierdząc że ich produkt jest wyjątkowy? Przyznam się że firma postawiła poprzeczkę bardzo wysoko twierdząc w ofercie handlowej że "Przeznaczona jest do akwariów rafowych, w których żyją najbardziej wymagające zwierzęta."

I bardzo uniwersalna - nie wskazuje regionu.

Kompletny skład wody? Szczepy bakterii? Parametry biologiczne szczepów bakterii? Czy rzeczywiście takie informacje dostarczane są przez firmy produkujące sól do akwariów morskich? Przepraszam, mam mało czasu wolego, nie śledzę dokładnie informacji podawanych przez firmy. O ile takie są obecne wymogi odnośnie soli, poproszę producenta o te niezbędne informacje. Czy mogę prosić o przykład ? Chciałbym wiedzieć, czego powinienem domagać się od producenta.

Z tego co czytałem w opisach zbiorników na forach zachodnich, jak również i krajowych - nie spotkałem się z żadnym "totmem" czy innym pokazowym akwarium gdzie była by sól inna niż syntetyczna. Ale nie jestem znawcą. Krzysztofie, fajnie że sprawdzasz samemu i sam wystawiasz opinię, ale śmiem twierdzić, że Ty nawet na soli kuchennej będziesz miał ładniejsze akwarium niż ja i wielu innych na topowych, kompletnych setupach. Wiedza jest tutaj nie do przecenienia - zobacz - Ty przełożyłeś topowy zbiornik na RRR - a inni przy przekładaniu skały z jednej :) strony baniak na drugi, fundują mu dojrzewanie. Czy twierdzisz że to sam produkt zrobił ? Czy każdy może to powtórzyć, kupując produkt z półki i opierając się na instrukcji producenta "z opakowania"? Dlatego uważam że produkt nalezy oceniać przez pryzmat doświadczenia osoby używającej go.

Dziękuję za słowa uznania, to bardzo miłe z Twojej strony, ale sól kuchenna sprzyja tylko ogórkom kiszonym :-)

A na poważnie, przekładanie skały to nie jest taka prosta sprawa. Myślę, że miałem dużo szczęścia. Ważny jest czas, kiedy to robimy. Dlaczego u mnie przebiegło wszystko dobrze? Ponieważ zbiornik był ustabilizowany, wszystkie zmierzalne parametry ok, biologia ok, więc to zachwianie nie miało większego wpływu na zbiornik.

Wiem że Twój zbiornik posiada wymagające korale i są one w szczytowej formie. A jak wygląda sprawa z inną suplementacją? Czy modyfikowałeś ja jakoś z uwagi na zmianę soli użytej w podmianie?

Tak, suplementacja zmieniła się, ale nie ze względu na zmianę soli. Jak wspominałem wcześniej, przestałem np. dodawać potas, gdyż nie miałem wiarygodnego testu, żeby zbadać jego poziom. Poza tym, gdy zmierzyłem poziom żelaza (testem Colombo, bo taki miałem), dodałem mikroelementy, których głównym składnikiem jest żelazo. Zmieniając sól zmieniłem też mikroelementy (z Fauna Marin na Colombo). Zmian więc było sporo i trudno stwierdzić, która zmiana, co spowodowała.

Natomiast podtrzymuję dalej to co napisałem poprzednio z całą stanowczościąąłem doprowazać iż nie jest możliwe metodami przemysłowymi - opłacalnymi - selektywnie usunąć z mieszaniny jaką jest woda morska substancji niepożądanych oraz zachowanie nie zmienionego składu wody morskiej, bez zewnętrznego uzupełnienia o związki i pierwiastki.

Nie będę zabierał głosu w tej sprawie, gdyż nie mam wystarczającej wiedzy, a moje odczucia nie są żadnymi dowodami. Nie wiem i nie wypowiadam się. Każda firma, która pozyskuje sól z odparowania soli morskiej mówi, że uzupełnia ją o pewne pierwiastki/związki. Każda firma ma swoją własną formułę, której nigdy nie poznamy. Tylko w praktyce możemy poznać jej działanie.

Krzysztof

Przepraszam za ten bałagan. Moja odpowiedź połączyła się z wcześniejszymi wypowiedziami, które, widocznie nieumiejetnie, chciałem zacytować. Przez to, wszystko stało się nieczytelne, przepraszam.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale nie ogarniam Twojego toku myslowego, najpierw piszesz ze stosujesz tylko sprawdzone produkty ktore sa od lat na rynku poczym piszesz ze uzywasz soli ML, ktora jest totalna niesprawdzona nowoscia podobnie jak Colombo. Jak dla mnie nie ma tu zadnej logiki.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

Twoje NO3 ok. 25mg/l jest stosunkowo wysokie. Jest wielu akwarystow, dla ktorych podzialka powyzej 4 mg/l jest zbedna, bo nigdy takich wysokich stezen nie maja, takze mozliwosc odczytu kilku wartosci ponizej 4mg/l mozemy przyjac "na plus". Natomiast to co napisales o roznicy zabarwienia probki i wzorca jest interesujaca. Ciekawe, czy inni tez to zauwazyli (moze tylko u Ciebie probka jest "zanieczyszczona" innymi zwiazkami majacymi wplyw na jej kolor. Zobaczymy, czy pokaza sie podobne spostrzezenia.

Dla mnie interesujaca jest mozliwosc odczytu NO3 (lub interpretacji odczytu) na poziomie ponizej 1mg/l (Salifert) , ktorej u innych nie zauwazylem.

Kroczek:

" PO4 to tylko Hanka choć można się nauczyć czytać wyników nawet z Saliferta wiedząc co pokazuje Hanka."

Czy juz kiedys testowales testami Rowa, Macherey&Nagel, Gilbers ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie, przepraszam jeśli tak to odebrałeś (ten wstęp) - chodziło mi że dla mnie jesteś jednym z niewielu autorytetów, jeśli chodzi o prowadzenie zbiornika morskiego. Z niekwestionowaną wiedzą praktyczną wynikłą. Dlatego jeśli powiesz że białe jest czarne - uwierzę na słowo.

Masz wiedzę i doświadczenie - co przekłada się na efekty.

Piotrze - piszę że używam marki która u mnie się sprawdziła. To tak jak z samochodem, jeździsz trzema kolejnymi nowymi citroenami, szukając czwartego też zaczniesz od citroena. I być może kupisz model który właśnie wszedł - bo masz zaufanie do firmy.

Nie podważam wiarygodności tej konkretnej soli, ale z mojej wiedzy produkty pochodzenia naturalnego (koncentraty itp.) różnią się składem. Nie są powtarzalne w procesie pozyskiwania.

Pracowałem kiedyś przy produkcji piwa i alkoholi, zapytałem czemu nie robią nalewek czy wódek owocowych na naturalnych nastawach - na skalę przemysłową. Uzyskałem odpowiedź że nie da się uzyskać powtarzalności smaku i parametrów. Dlatego używa się, nawet naturalnych koncentrató, ale skrajnie przetworzonych. Gdzie barwa, smak i zapach jest poprawiana.

Przy soli, gdzie skład musi być powtarzalny i określony trzeba uzupełniać "do kreski" poszczególne związki. Zauważmy że wiele z nich przy odparowaniu znika z soli - na przykład jod. Dlatego naturalna sól może być jedynie surowcem wyjściowym do trzymającego parametry produktu końcowego. A dlaczego stosować w takim wypadku taką sól jako surowiec? Bo jest tańsza w otrzymaniu. Bo ma związki śladowe. Trochę tutaj już wkraczamy w magię i efekt "turbinki Kowalskiego" (jak ja to określam). Bo nie do końca wiemy jak to dokładnie działa, ale to działa.

Reasumując, myślę że najlepszą rekomendacją dla tej soli będzie fakt że Krzysztof jej używa. A jego efekty każdy może zobaczyć. Z tym się nie dyskutuje (nie jest to złośliwość a jedynie przejaw - nie wiem - pokory przed własną niewiedzą? :) )

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ale masakra w temacie się zrobiła...

Co do testów jestem ciekaw wyników testu testów :p .. Ja do PO4 zakupiłem RS bo ma dobre opinie zagranicą .. No3 używam RN testu pokazał identycznie jak SF.

Co do soli .. używam soli RN brak plag syfu itp. to jak wy piszecie "naturalna" sól z Izraela .. Jest super.. a triton nic nie wykrywa złego więc jest bardziej super.

Szkoda że taki Sajgon w tym temacie ale ciesze się że będą testy testów :p


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.