Skocz do zawartości
Gregorq

Testy Colombo - ktoś już próbował?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś porównywal jednocześnie wynik testu na potas salifert vs Colombo? U mnie drobny poślizg..równe 100 jednostek:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem testy Colombo na NO3 i PO4.

Zrobiłem test na NO3, bo Salifert pokazywał zero. Glony na szybach były ale słabo rosły (szyb nie skrobałem chyba ze 2 miesiące, nie licząc przedniej), więc wydawało mi się to niemożliwe, że jest zero NO3. O ile w Salifercie wszystko ładnie się rozpuszcza o tyle w Colombo jest to o wiele trudniejsze. Na dnie i ściankach próbówki pełno małych bąbelków powietrza. Test teoretycznie pokazał bardzo lekko różowy płyn, czyli mniej niż najniższa wartość. Co by mogło się zgadzać z Salifertem, który ma inną skalę i mógł pokazać zero.

Razem z NO3 kupiłem też test na PO4 i tu zagwozdka..? Dla mnie nie do odczytania. Wskazana wartość była inna niż na Salifercie, który z uporem pokazywał zero dla PO4 - Colombo pokazał, że coś jest ale kolor w próbówce miał inny kolor niż na załączonym wzorcu. Bardziej wpadający w zieleń. Stąd duży problem z odczytaniem. Nawet moja żona, która zna 256k kolorów, których nazw ja nawet nie umiem wymówić ;) też nie mogła odczytać. Próbowałem w świetle dziennym i przy świetle sztucznym... efekt taki sam.

Z tego co zauważyłem... i mi się nie podoba.

Po napełnieni 20 mililitrów wody w próbówce zostaje bardzo mało wolnego miejsca. Mimo załączonych korków, dokładne wymieszanie bez wstrząsania jest bardzo trudne.

Co do dokładności, to się nie wypowiadam. Porównanie z salifertem, to praktycznie żadne porównanie.

Ale... wydajność Saliferta jest na pewno większa. Z opakowania wynika, że Saliferta można zrobić 60 testów a Colombo 40.

Colombo mają większą dokładność

NO3 od 0,25 do 4

Salifert od 2 do 100

Czy tak naprawdę ważne jest to, ile dokładnie mam mniej niż 2? Nie wiem czy aż tak duża dokładność jest mi potrzebna.

Colombo

PO4 od 0,03 do 0,8

Salifert od 0,03 do 3

W moim przypadku test Saliferta ma kilka miesięcy, więc nie jest jakiś wybitnie miarodajny. Do tego jeszcze kilka tygodni temu też pokazywał, że coś PO4 jest u mnie w akwarium ale mniej niż najniższa wartość na wzorcu kolorów.

Może ktoś wie jak zrobić test na NO3 żeby nie było bąbelków powietrza w próbówce przy odczycie wyników?

Pozdrawiam, Piotrek


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś porównywal jednocześnie wynik testu na potas salifert vs Colombo? U mnie drobny poślizg..równe 100 jednostek:)

Pierwszy raz jak robiłem test nie dopatrzyłem się na obrazku, że trzeba czekać 10 minut - wtedy wyszło mi na Colombo 385.

Drugi pomiar już z oczekiwaniem 10 min i wyszło 425.

Salifert pokazał 440.

Co do Colombo jeszcze zastanawiające jest to, że w instrukcji napisali że dodanie ostatniego składnika zmienia kolor z żółtego na niebieski... u mnie żółtego nie było tylko zielony, a przejście z zielonego na niebieski jest takie nie wiadomo dokładnie kiedy.

Salifert jest o tyle lepszy, że z białego przechodzi w niebieski i to dokładnie widać kiedy.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, w Salifercie zmiana koloru jest zdecydowanie wyraźna, niemniej jednak test szybko się "starzeje" i mocno zaniża (w moim przypadku o 50ppm), a niestety nie wiemy kiedy to już ma miejsce...

Czy Colombo będzie można wykorzystać do końca? Czas pokarze ;)

A odnośnie zmiany koloru to spróbuj robić test (ostatnie kropelkowanie) dość powoli, najlepiej mieszając po każdej kropli - jest taki moment, w którym kolor zmienia się z tego zielonkawo/niebieskiego na żółty i po kolejnych kilku kropelkach przechodzi ewidentnie w niebieski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta może mi ktoś powiedzieć jak odczytywać wynik z Colombo Magnez ? bo w strzykawce zostało 0.06ml płynu i jak to rozumieć na teście jako 0.94 wlane czyli wynik 1410 ?


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta może mi ktoś powiedzieć jak odczytywać wynik z Colombo Magnez ? bo w strzykawce zostało 0.06ml płynu i jak to rozumieć na teście jako 0.94 wlane czyli wynik 1410 ?

tak, masz 1410


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako 0,94

tak, masz 1410

Dzięki wielkie za odpowiedź :thumbsup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy Colombo to używacie ich miarek czy ze strzykawki dajecie np 5ml ? Pytam bo zauważyłem że 5ml ze strzykawki to więcej niż pokazuje miarka z zestawu Colombo ^^ i to sporo więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykawka bedzie bardziej precyzyjna niż te krzywo nadrukowane podziałki.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy Colombo to używacie ich miarek czy ze strzykawki dajecie np 5ml ? Pytam bo zauważyłem że 5ml ze strzykawki to więcej niż pokazuje miarka z zestawu Colombo ^^ i to sporo więcej

Należy kierować się ilością ze strzykawki. Pytałem o to firmę, gdy tylko zauważyłem różnicę.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje teraz mam pewność że wszystko robiłem dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakupiłem testy Colombo na no3, Mg, Ca i porównywałem wyniki z salifertem, wyniki są bardzo zbliżone do siebie. Tylko taki mały minus w teście No3 ( a może plus? ) długo trzeba czekać na wynik.

Dzisiaj kupiłem test na Ca i opis skali jest jakis dziwny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dziwny? To co Ci zostało w strzykawce odejmujesz od 1.00. Czyli jeśli zostało Ci np. 0.15 to po odjęciu od 1.00 masz 0.85, daje to wynik 425.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedyny, którego nie polecam, bo u mnie się waży to test na NO2. Reklamowałem w Holandii, odpisali że niby wszystko z tym batchem jest ok, ale test się waży i wytrącają się w nim ciemne paprochy. Mam też pH, NO3, NH3, PO4 i są jak najbardziej w porządku. NO3 ma jedną wadę- skala. Za mała. Tu przewagę ma Salifert, no chyba że ktoś nigdy nie miewa azotanów powyżej 4ppm ... Jeśli miewa- Colombo mu się nie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedyny, którego nie polecam, bo u mnie się waży to test na NO2. Reklamowałem w Holandii, odpisali że niby wszystko z tym batchem jest ok, ale test się waży i wytrącają się w nim ciemne paprochy. Mam też pH, NO3, NH3, PO4 i są jak najbardziej w porządku. NO3 ma jedną wadę- skala. Za mała. Tu przewagę ma Salifert, no chyba że ktoś nigdy nie miewa azotanów powyżej 4ppm ... Jeśli miewa- Colombo mu się nie przyda.

Jak dla mnie to jest jeszcze wadą fiolka( trochę za mała) oraz czas(długo trzeba czekać na wynik). Oczywiście mowa o teście na NO3.

Edytowane przez Boski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fiolka za mała to fakt a czas... robisz i nastawiasz alarm - chyba lepiej aby to trwało dłużej ale było dokładne. No i dodać trzeba że jest to do akwariów o niskim NO3


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

fiolka za mała to fakt a czas... robisz i nastawiasz alarm - chyba lepiej aby to trwało dłużej ale było dokładne. No i dodać trzeba że jest to do akwariów o niskim NO3

Czyli w większości przypadków... bezużyteczny ;) OK, żartowałem. Ja bym osobiście polecił wszystkie za wyjątkiem NO2 (u mnie się waży) i NO3 (za mała skala). Te bym wziął od Saliferta. A ogólnie to dobre i dokładne testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z testem na potas pokazuje 275 ( generalnie nie mieści się w skali ) a salifert co prawda stary pokazuje 350.

Nie martwi mnie jednak ta różnica zrobiłem dwa testy jeden tradycyjnie woda z akwarium , a drugi woda z akwarium 0,9 i czysty potas 0,1 wynik w jednym i drugim przypadku się pokrywał więc coś jest nie tak  albo test jest do niczego , albo mój wywar z chlorku potasu jest do bani ( co raczej wykluczam , ale pewności nie mam bo czym to teraz zmierzyć ? )

 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem nowy test Saliferta wynik 430 , jeszcze trochę i zrobiłbym sobie kuku. Wychodzi na to ,że Colombo mam walnięty muszę jechać i reklamować. Swoją drogą na testy trzeba brać sporą poprawkę i ślepo im nie wierzyć.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację z testem Mg. Colombo i Salifert pokazują skrajne dopuszczalne wartości. Irytujace i wyzwala grzebanie. Postanowiłem jednak, że brak czynności/ reakcji też jest czynnością.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nabyłem test Colombo na kh i pytanie - czy do odczytu biorę,tak jak w salifercie,ilość reagentu,który pozostał w strzykawce,czy też ilość zużytego reagentu (np. gdy po zmianie koloru w strzykawce pozostanie 0,4ml to do wyniku biorę tą wartość,czy 0,6ml)? Do tej pory używałem Colombo na NO3 i PO4 i jestem bardzo zadowolony. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę,to jak już Tester pisał,na fiolkach załączonych przez producenta czasami nieprecyzyjnie jest nadrukowana podziałka,lepiej więc do odmierzania żywać strzykawki.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odczytu bierzesz ilość zużytego regenru. Zresztą na stronie colombo masz filmy z instarukcjami jak robić testy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównałem właśnie kh - na Salifercie 7,0 (test wprawdzie ważny,ale już końcówka,dawno był otwierany),na Colombo 7,6), a więc drastycznej różnicy nie ma.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.