Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z planowanym założeniem akwarium chciałem się zapytać czy ktoś ma może doświadczenia z sumpem umieszczonym w innym pomieszczeniu niż akwarium. Konkretnie mam możliwość wstawienia sumpa do piwnicy pod pokojem, gdzie ma stać akwarium. Czy warto ryć dziury w podłodze żeby mieć możliwość swobodnego dostępu i rozbudowy sumpa. Wiem, że na minus na pewno będą koszty pompowania wody na parę metrów. Czy warta skórka za wyprawkę? A może rozwiązanie pośrednie: z piwnicy tylko "dostawa" wody do zbiornika na dolewki. Wtedy trzeba by wywiercić tylko jeden otwór i pompa nie musi chodzić cały czas.

Z góry dziękuję za podzielenie się doświadczeniami i przemyśleniami

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak duży baniak, jak duża filtracja ... Ale jeśli ma się to miescić w "konwencjonalnych" rozmiarach i było by miejsce za ścianą, na tym samym piętrze, to bym sie długo zastanawiał nad postawieniem w piwnicy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bez wahania zrobił sump w piwnicy, swobodny dostęp, cisza w pokoju , cały bałagan gdzie indziej dla mnie bezcenne.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa przy większym baniaku, tylko pompa musi mieć odpowiednią moc aby to podnieść pewnie ze 4-5m do góry. Do tego można podpiąć szczepkarium na tym samym obiegu i postawić z boku zbiornik na kwarantanne, cudo.

Fish room chciałby chyba każdy :)

Edytowane przez k0k0z (wyświetl historię edycji)

ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sump w piwnicy i ogólnie jestem zadowolony. Oczywiście to rozwiązanie jak każde inne posiada wady i zalety.

Na plus to oczywiście kwestia dostępnośi co całego bałaganu. Jak coś się rozleje to się ne przejmujesz.

Niestety są też plus ujemne, dla przykładu kwesia doboru pompy obiegowej. Nie każda sie nadaje, a wiekość jest prądożerna.

Dlatego podneś sump maksymalnie do góry, tak aby zmniejszyć wysokość podnoszenia pompy. Każdy centymetr to duży zysk na wydajności pompy obiegowej. Ponadto w piwnicy musisz mieć wentylację. To konieczność gdyż bez niej wkroplona woda osadza się wszędzie.

Kolejną sprawą jest kwestia temperatury. Latem jest super. Nawet przy upałach tempertura nie podnosi się zbytnio ponad 25 stopni, ale zimą musisz podgrzewać pomieszczenie.

Osobiście ważam że sump w piwnicy to dobre rozwiązanie.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie w druga stronę ? Sump piętro wyżej ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pływ i rewizję jak zrobisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump w piwnicy super rozwiązanie! Jeśli masz taką możliwość to nie zastanawiaj się. W salonie masz sam display i totalna cisza. Podmiany wody, wszelkie wymiany wkładów filtracyjnych , czyszczenie odpieńka itp wszystko w piwnicy a w domu czysto i sucho. Osobiście tak mam od wielu lat i jestem bardzo zadowolony.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się to zrobić ale musisz spojrzeć na to tak jak byś miał życie w sumpie.

Pompa obiegowa musi być umieszczona na przykład w kominie, no i czujnik dolewki równeż w akwarium.

Musisz mieć miejsce aby do akwa zmieściła się woda z sumpa, w przypadku zaniku prądu.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump nad akwa byłoby zrobić łatwiej gdyby były całkowicie zewnętrzne pompy, takie jak C.O. nistety chyba nie ma a C.O. się nie nadaje ;(


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump nad akwa byłoby zrobić łatwiej gdyby były całkowicie zewnętrzne pompy, takie jak C.O. nistety chyba nie ma a C.O. się nie nadaje ;(

pomp zewnętrznych jest bardzo dużo

MIałem sump w piwnicy i uważam to za bardzo dobre rozwiązanie. Stał podniesiony na stelażu i miałem go na wysokości oczu więc i konserwacja jakakolwiek była bardzo wygodna.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sump w piwnicy i ogólnie jestem zadowolony. Oczywiście to rozwiązanie jak każde inne posiada wady i zalety.

Na plus to oczywiście kwestia dostępnośi co całego bałaganu. Jak coś się rozleje to się ne przejmujesz.

Niestety są też plus ujemne, dla przykładu kwesia doboru pompy obiegowej. Nie każda sie nadaje, a wiekość jest prądożerna.

Dlatego podneś sump maksymalnie do góry, tak aby zmniejszyć wysokość podnoszenia pompy. Każdy centymetr to duży zysk na wydajności pompy obiegowej. Ponadto w piwnicy musisz mieć wentylację. To konieczność gdyż bez niej wkroplona woda osadza się wszędzie.

Kolejną sprawą jest kwestia temperatury. Latem jest super. Nawet przy upałach tempertura nie podnosi się zbytnio ponad 25 stopni, ale zimą musisz podgrzewać pomieszczenie.

Osobiście ważam że sump w piwnicy to dobre rozwiązanie.

Dzięki za odpowiedź. Pytanie w kwestii tej wentylacji: musi być mechaniczny wyciąg czy zwykła grawitacyjna wystarczy? Nie jestem jeszcze tak wgryziony w temat ale czy sump można zrobić zakryty? A co do ogrzewania to czy wystarczy grzanie samej wody a nie całego pomieszczenia. I faktycznie sprawa nie jest taka prosta jak się wydawało.

Pozdrawiam

Zależy jak duży baniak, jak duża filtracja ... Ale jeśli ma się to miescić w "konwencjonalnych" rozmiarach i było by miejsce za ścianą, na tym samym piętrze, to bym sie długo zastanawiał nad postawieniem w piwnicy.

Akwarium 400 l. Cała reszta jeszcze w bliżej niesprecyzowanych planach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump może być częściowo zakryty i tak będą wystawać sprzęty typu odpieniacz, filtr czy reaktor. Co do ogrzewania to możesz boki z 3 stron osłonić styropianem, spód też i straty ciepła będą niższe.


Akwarium 300 litrów 120x50x50 przód OW + sump 100lwody , Odpieniacz H&S 150, Grzałka Fluval E 300 W, lampa led DIY 200w, żywa skała 15kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bez wahania zrobił sump w piwnicy, swobodny dostęp, cisza w pokoju , cały bałagan gdzie indziej dla mnie bezcenne.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Ja mam sumpa na biurku obok akwarium i nie narzekam na hałas. Wszędzie gdzie woda załamuje się, można wstawić gąbki dla wyciszenia. Szafke można wygłuszyć. Wydaje mi się, że to żaden kłopot


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosmid a ile masz wody w obiegu ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylacji pomieszczenia. Ja akurat mam wygospodarowane pomieszczenie około 5m2 i stosuje wentylację wymuszoną.

Zwykły wiatrak 10W i 100m3/h nałożony na rurę fi 100, przeprowadzoną na zewnątrz budynku. Niestety w moim przypadku stosowanie zwykłej kratki wentylacyjnej nie dało rezultatu, gdyż zimą powietrze dostaje się do pomieszczenia i mocno wychładza je.

Co do ogrzewania, całe pomieszczenie mam ogrzewane, zwykły grzejnik na ścianie. Latem okien nie uchylam ze względów bezpieczeństwa, jak nie ma nikogo w domu.

Co do doboru pompy, dobrze jest sprawdzić charakterystykę. Zależność wydajności od wysokości tłoczenia. Z tego również względu stelaż mam wyjątkowo nisko, około 60 cm, o ile dobrze pamiętam.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.