Skocz do zawartości
raphael_

Łza Morskiego Oka (800l bez odpieniacza)

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem przyjemność obejrzeć akwarium Rafała. niestety była to krótka wizyta, niespełna 30 minut między innymi aktywnościami w okolicy. Obiecuję poprawę i następnym razem zarezerwuję więcej czasu. Może do tego czasu żona przekona się do słonej wody. i oczywiście następnym razem nie zapomnę o kajecie i długopisie do robienia notatek.

Akwarium na żywo pierwsza klasa. Parę nowych rzeczy się nauczyłem, szczególnie o walkach korali i karmieniu.

I zakochałem się w diacanthusie. Przecudowna ryba. Ale raczej zbyt duża do mojego akwarium, no i może zagustować w LPSach, których pewną kolekcję zamierzam posiąść.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium śliczne. Najbardziej imponuje mi, że Imperator taki grzeczny wśród tych tęczowych korali.

Fakt, że nie ma miękasów czy za dużo LPSów ale i tak zadziwia jego dobre zachowanie.

Trochę mnie tylko dręczy i nie moge sie powstrzymać - skąd pomysł na określenie swojego akwa jako "low tech"?

Myslę, że nie jeden prowadzący akwarium na "low tech" chyba czuje się obrażony. ;)

To niby jego akwa, bez reaktorów, bez filtrów na samych odpieniaczach czy z refugium to co to niby jest? super low low tech? ;) 

Tu jedyna rzecz której nie ma w zestawie High Tech to odpieniacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś zobaczył zaplecze to byś wiedział skąd low tech. Bardziej prosto się nie da, chyba, że bez lampy / pompy powrotu / cyrkulacji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nalesnick napisał:

Akwarium śliczne. Najbardziej imponuje mi, że Imperator taki grzeczny wśród tych tęczowych korali.

Fakt, że nie ma miękasów czy za dużo LPSów ale i tak zadziwia jego dobre zachowanie.

Trochę mnie tylko dręczy i nie moge sie powstrzymać - skąd pomysł na określenie swojego akwa jako "low tech"?

Myslę, że nie jeden prowadzący akwarium na "low tech" chyba czuje się obrażony. ;)

To niby jego akwa, bez reaktorów, bez filtrów na samych odpieniaczach czy z refugium to co to niby jest? super low low tech? ;) 

Tu jedyna rzecz której nie ma w zestawie High Tech to odpieniacz. 

Definicja Low-tech, bardziej tyczy się zbiornika słodkowodnego, gdzie jest więcej przestrzeni do takich manewrów. Jeżeli myślimy stricte o morskim, to ta sztuka w naszej strefie klimatycznej jest niemożliwa do osiągnięcia, trzeba byłoby np. podłączyć bajpas do morza. Dlatego sądzę, że nikt się nie powinien obrazić ;)

Przyjmijmy jednak że Low-tech w naszym przypadku opiera się na minimalizmie sprzętu i nakładu pracy, gdzie za filtrację w 100% odpowiedzialna jest dobrze rozwinięta biologia, która jest w stanie lepiej uporać się z nieczystościami, niż najdroższy odpieniacz bialek, absorbent itp. Gdzie suplementacja jak najbardziej będzie zbliżona do naturalnej (CAreaktor)

Niestety, światła i cyrkulacji nie przeskoczymy, tego się nie da ograniczyć lub obejść, tak samo suplementacji mikro-makro, twarde korale tym bardziej te bardziej wymagające, nie znoszą kompromisów, i niektóre czynniki muszą być utrzymane na odpowiednim poziomie.

Imperator - Spokojna rybcia, ale niestety killer wszystkiego co się pompuje, rurówek, aiptasi, gąbek, nawet wieloszczety i wężowidła wyciąga z ukrycia, ale to jedna z moich ulubionych rybek, która przyjmuje pokarm z ręki, i najbardziej cieszy się na mój widok  :)

 

 

21 godzin temu, katani napisał:

Wczoraj miałem przyjemność obejrzeć akwarium Rafała. niestety była to krótka wizyta, niespełna 30 minut między innymi aktywnościami w okolicy. Obiecuję poprawę i następnym razem zarezerwuję więcej czasu. Może do tego czasu żona przekona się do słonej wody. i oczywiście następnym razem nie zapomnę o kajecie i długopisie do robienia notatek.

 

Ja też dziękuje za wizytę, szkoda że tak krótko, nawet kawy nie było czasu wypić..  ale mam nadzieję że następnym razem zawitasz na dłużej :)

 

Teraz, nemether napisał:

Wspaniałe korale i kolory:thumbup: świecisz tylko T5?

Tak, samo T5

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwarium Rafała dla mnie jak już gdzieś wcześniej pisałem wzór do naśladowania ;) mam podobne podejście do "low-techa" morskiego i wolę iść tą drogą naturalną niż high endową z całą mechanizacją na zapleczu kosztującą majątek i generylującą koszty. Czy robię dobrze to pewnie pokażą testy ICP do których mnie namawiają. Żeby było wygodniej to też muszę zamiast pomp do ballinga zamontować reaktorek no i może od czasu do czasu "przewietrzyć" zbiornik podmianą bo jak na razie mój zbiornik widział tylko dolewki RODI i suplementację [emoji14] hadcorowo ale do przodu heh no i najważniejsze co już też zrozumiałem przy acroporach to światło. Hqi czy T5 nic nie zastąpi przy wybarwieniu, wzroście czy ogólnym wyglądzie acropory. Widać to już po samych zdjęciach a na żywo kosmos!

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś update by się przydał po dwóch miesiącach milczenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani właśnie o tym samym pomyślałem :) więc.. 

Aktualizacja do dzienniczka, raz na kwartał trzeba coś wkleić ;)

 

 

8e61b78404ec1d88.jpg

5288174c66040425.jpg

8551625b1c031462.jpg


72afec64c05b7a34.jpg

b72f0639faf8a502.jpg

0edeb89ce0260102.jpg

41aa5d10d86b55eb.jpg

f0494a315028a0fb.jpg

64731eeb8c66909f.jpg

65652d9aaa34652d.jpg

530d9de31528d4e6.jpg

4280908d4c048290.jpg

a884c8b70d84b015.jpg

4f2a81c0597020da.jpg

5dae77fa40b9bb2d.jpg

dd993c6fe07f9056.jpg

cef641aed3f8f118.jpg

6d72dedbe3238086.jpg

 

6b6ef736b7d9c4f5.jpg

7c148df927689440.jpg

 

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że u mnie jest ładnie i do przodu a tu jak obuchem Rafał na ziemię sprowadziłeś, no panie Rafale jest moc,moc i jeszcze raz moc. 


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękności.... Gratuluje kondycji i kolorków!


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4f2a81c0597020da.jpg

Ten kolor miażdży.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.03.2018 o 19:28, Robert K napisał:

A ja myślałem że u mnie jest ładnie i do przodu a tu jak obuchem Rafał na ziemię sprowadziłeś, no panie Rafale jest moc,moc i jeszcze raz moc. 

To podobnie mam Ja,  jak widzę Twoje ślicznotki : )

W dniu 18.03.2018 o 19:39, twistman napisał:

piękności.... Gratuluje kondycji i kolorków!

Dzięki :)

 

@katani  Zaś mnie zawsze ta miażdży :) 

8e61b78404ec1d88.jpg

 


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić - chciałoby się łamać z każdego krzaka u Rafała ;) ;) 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

Co tu dużo mówić - chciałoby się łamać z każdego krzaka u Rafała ;) ;) 

Mnie aż dziw bierze, że bez odpieniałki, kurcze, prawie 20 lat z bąbelkami i nie widzę siebie jak wywalam go z sumpa, brak odwagi :) 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, alexw200 napisał:

Mnie aż dziw bierze, że bez odpieniałki, kurcze, prawie 20 lat z bąbelkami i nie widzę siebie jak wywalam go z sumpa, brak odwagi :) 

Po powrocie z Białki, widząc baniak Rafała, wziąłem się za porządki w swoim, wyczyściłem sumpa częściowo, wyjąłem odpieniacz do umycia i zeszło z włożeniem go z powrotem bo czasu brakło - jak już umyłem to szkoda mi było go znów brudzić i dziś lub jutro mija drugi miesiąc bez ;) :D 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po powrocie z Białki, widząc baniak Rafała, wziąłem się za porządki w swoim, wyczyściłem sumpa częściowo, wyjąłem odpieniacz do umycia i zeszło z włożeniem go z powrotem bo czasu brakło - jak już umyłem to szkoda mi było go znów brudzić i dziś lub jutro mija drugi miesiąc bez [emoji6] default_biggrin.png 

Nie kuś :) ja obecnie przeraniam refugium, znaczy wywakam z sumpa do oddzielnego 160 litrowego baniaczka, jak zaskoczy to może i mojego umyjè :p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, raphael_ napisał:

@katani  Zaś mnie zawsze ta miażdży :) 

Podyskutujemy za miesiąc na miejscu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panie Rafał za gościnę , dobrze jest się spotkać w większym gronie i podyskutować o wszystkim przy dobrej kaffce i nie tylko . Mam nadzieje że pozostali goście też zadowoleni.

Miło było odświeżyć stare znajomości jak i również poznać nowych posolonych kolegów.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wiedziałem że tak piękny baniak jest w mojej okolicy, trzeba będzie się chyba wprosić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał jak akwarium? Na forum widzę rzadko zaglądasz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.