Skocz do zawartości
Vuko

Kolejność filtrów w RODI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie o kolejność filtrów w filtrze RO. W zakupionym przeze mnie filtrze kolejność jest następująca: filtr mechaniczny + filtr mechaniczny + węgiel + membrana. Znalazłem informacje, że cząsteczki węgla mogą uszkodzić membranę. Czy można zamienić kolejność filtrów na: filtr mechaniczny + węgiel + filtr mechaniczny + membrana?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

membranę wpinasz po przepłukaniu wszystkich wcześniejszych prefiltrów a następnie di


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://nano-reef.pl/topic/79991-jednostka-ro-rozkodowanie/ tu ładnie koledzy pomogli w tym temacie.

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepsza kolejność: woda z kranu --> 5 um --> węgiel --> 1 um --> membrana :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam tak zrobione jak Paweł pisze i nigdy nie było problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam węgiel na początku i jak widzę jaki syf sie zbiera po prefiltrze węglowym to nigdy bym go nie dał tuż przed membraną.

Nie da się wypłukać węgla tak żeby nic z niego nie leciało.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepsza kolejność: woda z kranu --> 5 um --> węgiel --> 1 um --> membrana :)

a na koniec jeszcze żywica i jest SUPER :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki

Będzie 5um->węgiel->1um->membrana->żywica

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis wymieniam u siebie wkłady, do tej pory miałem : woda z kranu -> 5um -> węgiel -> membrana -> żywica, przelałem przez ten filtr już z 10 metrów sześciennych, a TDS ciągle pokazuje 000, sprawdzałem TDS jest ok, jednak pojawiły sie okrzemki i to bardzo dużo, więc uważam że pomiar TDSem jest bezsensowny.

dokładam jeden sediment i teraz będzie tak : kran -> 5um -> wegiel -> 1um -> membrana -> zywica.

Teraz pytanie czy membranę też wymienić?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis wymieniam u siebie wkłady, do tej pory miałem : woda z kranu -> 5um -> węgiel -> membrana -> żywica, przelałem przez ten filtr już z 10 metrów sześciennych, a TDS ciągle pokazuje 000, sprawdzałem TDS jest ok, jednak pojawiły sie okrzemki i to bardzo dużo, więc uważam że pomiar TDSem jest bezsensowny.

dokładam jeden sediment i teraz będzie tak : kran -> 5um -> wegiel -> 1um -> membrana -> zywica.

Teraz pytanie czy membranę też wymienić?

Tester wskazał artykuł który o tym mówi:

– Prefiltry należy wymieniać co pół roku. Zadbać należy przede wszystkim o dobrej jakości filtr węglowy, ponieważ to on chroni membranę przed niszczącym działaniem chloru

– kolejność wkładów jest następująca: 5 mikronów > węgiel > 1 mikron > membrana > żywica

– Wydajność filtracyjna membrany RO powinna być powyżej 90%. Im wyżej tym lepiej. Każde 2% wydajności membrany więcej, wydłuża trwałość żywicy dwukrotnie

– Zakres ciśnienia dla pracy membrany jest od 40-150 psi, jednak najbardziej optymalne wartości to 80-100psi. Poniżej 80psi wydajność membrany spada, powyżej 150 psi ciśnienie uszkodzi membranę. Maksymalna temperatura wody to 45C

– Jeśli mamy dobrej jakości wodę i dbamy regularnie o prefiltry to membrana może działać skutecznie nawet do pięciu lat.

– Nawet w idealnych warunkach pracy membrana nie filtruje wszystkich substancji. Część z nich zostanie wychwycona przez żywicę. Niewielka pozostałość trafi niestety do akwarium. Stosując tradycyjny filtr RO Di nie jesteśmy w stanie uzyskać idealnie czystej wody

– Jeśli zdecydujecie się na zastosowanie pompy ciśnieniowej, upewnijcie się, że wszystkie połączenia rurek są solidne. Najlepiej przed membraną stosować złączki zakręcane oraz wężyki grubościenne. Ciśnienie rzędu 100psi może rozszczelnić słabe łączenie.

– Zastosowanie pompy poprawia parametry filtra RO – ilość i szybkość produkowanej wody oraz jej czystość.

-Jeśli w domu jest niskie ciśnienie wody kranowej można zastosować mniejszy ogranicznik przepływu. Trzeba mieć jednak świadomość, że mimo doraźnego poprawienia wydajności filtra, nastąpi szybsze zużycie samej membrany.

Reasumując:

Prefiltry -> co kwartał

membrana -> gdy jej wydajność filtracyjna spadnie poniżej 90% ( ja zwiększyłem sobie ten próg na 95% bo szkoda mi DI)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli. Chodzi o kranowke to mam sąsiada z wodociągów w mojej.wodzie.nie ma chloru.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić jakiej firmy najlepiej zakupić węgiel i membrane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po roku używania mój tds pokazuje po membranie 001 , zakładam wiec ze pojawienie się okrzemkow spowodowane jest tym ze wszystkie wkłady są po prostu stare, zastanawiam się wówczas jaki sens ma mierzenie tds em

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli blok nie powinien pylić, ale dla świętego spokoju wstawiłbym pianka+węgiel+ pianka, potem membrana i żywica. Ja pianek używam obu 1 mikron

Po roku używania mój tds pokazuje po membranie 001 , zakładam wiec ze pojawienie się okrzemkow spowodowane jest tym ze wszystkie wkłady są po prostu stare, zastanawiam się wówczas jaki sens ma mierzenie tds em

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

TDS na bank jest zepsuty lub źle mierzysz, to niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tds ma dwie sondy kranowka ma 155pps za membrana 001 , zmieniałem sondy

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tds ma dwie sondy kranowka ma 155pps za membrana 001 , zmieniałem sondy

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

U mnie kranówka ma 450ppm - znajdź kogoś ze Słupska z forum i porównaj odczyt

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ze wsi poza slupskiem, moja woda może tyle mieć

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić jakiej firmy najlepiej zakupić węgiel i membrane ?

Miałem parę membran i niestety niektóre nawet po 4 godzinach płukania miały wydajność filtracyjną na poziomie 85% - klapa. Jedyna marka z jakiej byłem zadowolony i miałem 2 membrany (to też nie jest duża statystyka więc może pojawić się wtopa) to VONTRON.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tds ma dwie sondy kranowka ma 155pps za membrana 001 , zmieniałem sondy

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Jakoś nie chce mi się wierzyć że po membranie jest 001. To byłby chyba rekord Guinessa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię fotorelacje

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może tak być. Znajomy w kranie ma około 125 TDS.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się zapytam tak : czy wskazanie na tds 000 wyklucza obecność krzemianow ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.