Skocz do zawartości
Andrzej_Sosnowiec

Akwarium morskie bez wody z filtra ROI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś ma praktykę w prowadzeniu akwarium morskiego bez filtra odwróconej osmozy dolewając do akwarium wodę odstaną?

Czy ktoś obywa się bez tego albo używa tylko do podmian?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się pytanie: dlaczego prowadzić bez filtra? :)

W akwarystyce słodkowodnej zakładając, że ma się rośliny, dobry grunt filtr ROI to pułapka, która pociąga za sobą niepotrzebną suplementację i utrzymywanie zbiornika w sposób conajwyżej kontrolowanej nierównowagi.

Po co dolewać jałową wodę i dodawać suplementy jeśli to wszystko jest w wodzie.

Wody słodkowodne wpadają do mórz i jest to jak najbardziej naturalne.

Planuje zbiornik jak najbardziej naturalny z możliwie dużym refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wodzie są też rożne paskudztwa i właśnie dlatego lepiej z RO/DI niż bez ;)


Pozdrawiam

M.B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w wodzie odstanej są pozytywne związki to i zapewne negatywne też się znajdą. Wydaje mi się że taniej jest wlać jałową wodę i dolać mikroelementy z ręki których znasz skład, niż ryzykować że coś z wody może zaszkodzić życiu w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że jestem ciekaw czy ktoś ma doświadczenie praktyczne. Z filtrem ROI jest też dodatkowo sporo zabawy nie wspominając o jakiejś dodatkowej kwocie finansowej.

Moje akwarium słodkowodne obywa się bez filtra ROI i ryby dają radę. A czy to nie bez sensu jednak to oczyszczać z tego co się zaraz podaje (koszty, czas)?

Z doświadczeń naprawdę wieloletnich wiem, że w sklepie akwarystycznym prawdy nigdy nie usłyszałem. Na półkach są specyfiki z których naprawdę prawie ani jeden nie jest potrzebny. Jeden specyfik goni drugi. Tak samo jak w życiu. W aptece 95% to nie leki a jakieś środki na objawy.

Zauważyłem u siebie na moim baniaku, że najlepiej wyszedłem jak stworzyłem warunki by to natura działała w akwarium a nie urobiony po pachy akwarysta.

Naprawdę się da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do kostki 40x40x45 z panelem kiedys przez 3 mies dolewalem kranowke i widzialem same pozytywy. Korale odżyły. To bylo w okresie przeprowadzki. Nie mialem czasu na akwarium i nie bylo jak zamontować osmozy. Korale miękkie + 3 euphyllie i 2. Proste sps wielkosci pięści.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze znajdziesz na naszym forum kolegów którzy prowadzą swoje zbiorniki bez rodi. Czy wychodzi im to dobrze, czy mają jakieś problemy tego nie wiem. Każdy będzie swoje chwalił. Napewno ważnym jest to jaką mamy wodę w kranie, inna będzie w Olsztynie, inna w Lublinie.

Filtr rodi kosztuje, ale to jednorazowy zakup, potem tylko wkłady i żywica. Jak by nie patrzeć jest to jakiś mały procent tego co trzymamy w zbiorniku. Myślę że warto prowadzić zbiornik na filtrze, i jeśli nawet coś nam pójdzie nie tak, wyskoczy jakaś plaga, to łatwiej poszukać przyczyny, np. wykluczamy w jakiś sposób wodę bo są świeże filtry, i nowa żywica, i możemy się skupić na pozostałych aspektach. Bez filtra w sumie to jak coś się będzie działo nie tak w zbiorniku, to zawsze przyczyną może być zła woda i ciężko potem wykryć sprawcę.

Pozdrawiam

przemek


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest piękne właśnie w naturze, że bardziej potrafi sobie poradzić z inną wodą w Olsztynie niż dolewaniem specyfików i ciągłymi ingerencjami. Ciekaw jestem czy, ktoś jeszcze się znajdzie co ma doświadczenia z kranówką?

Ja do kostki 40x40x45 z panelem kiedys przez 3 mies dolewalem kranowke i widzialem same pozytywy. Korale odżyły. To bylo w okresie przeprowadzki. Nie mialem czasu na akwarium i nie bylo jak zamontować osmozy. Korale miękkie + 3 euphyllie i 2. Proste sps wielkosci pięści.

mobilnie

Karollo czemu boisz się dalej tak prowadzić akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

da się

zależy tylko od jakości wody (niektórzy w kranie mają wodę .. z lodowca)

w Sosnowcu (woda z Goczałkowic czy Maczki? ponoć Maczki jest lepsza) raczej TDS pokaże ponad 100 - więc to niezbyt dobry pomysł

poza tym sole są mieszane dla wody RO

a na marginesie ... pijesz prosto z kranu czy gotujesz wcześniej ? (pomijam butelkowaną)

nie wiem ile w tym prawdy ale było i tak :

http://www.fakt.pl/mieszkancy-sosnowca-pili-wode-pelna-trucizn-,artykuly,417192,1.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli to pewnie masz rację.

Mam bardzo złe doświadczenia w akwarystyce słodkowodnej z tak zwanym HT.

Chciałbym by jak najmniej wkładać pracy w akwarium i jak najwięcej się nim cieszyć.

Wodę mam z Maczek ale na swoje potrzeby gotuje i tu może być właśnie haczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze mniej pracy wlozysz montujac ro niz leja kranowke wszystkie mikroelemnry masz w soli dlatego nie lejesz jalowej wody do zbiornika tylko pelnowartosciowa solanke.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie i strach przed wodą a przed np. płukaniem sieci po awarii. Mialem juz wczesniej osmoze i to byla tylko kwestia zamontowania. Ale podkreslam ze nie wlewalem jej do nowego zbiornika tylko do super stabilnego.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium słodkowodnym suplementacja odbywa się głownie z podawania pokarmów i przerabiania tego przez cały ekosystem.

W akwarium morskim może być to o tyle bardziej skomplikowane, że suplementacja na samym pokarmie nie wystarczy i robią ją właśnie podmiany (sól i woda ROI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napisze tak, zaczynałem akwa z założeniem jak najmniej kosztownego. Do tego miał o być oczywiście na kranówie i tak tez było. Dojrzewanie, i późniejszy rozwój ok. Prowadziłem bez żadnych pomiarów prawie rok na kranówie i jak było coraz więcej zwierząt zaczęły się jakieś problemy. Doszedłem do wniosku ze woda musiała być po prostu za "bogata. Producent soli jak już ktoś wyżej zauważył produkuje na wodę RODI a w kranówie jest wiele wszystkiego innego. Zaczęło się coś dziać. Teraz od pol roku mam już wodę RODI i to z najtańszego filtra za ok 150zł i jest o wiele lepiej. Brak jakich kolwiek plag i problemów. Moze nie do końca ale lepiej jak na kranówie. Jeśli chodzi o problematyczność w używaniu filtra to moim zdaniem praktycznie żadna. Raz w tyg sobie napuszczam wiadro wody i mam na tydzień. Koszt w porównaniu do całego akwa tez żaden. Teraz kolejna rzecz testu to świetlówki, przyznam trzeba je wymieniać przynajmniej raz w roku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje doświadczenia praktyczne są najcenniejsze. Dziękuję za podzielenie się. Nie pomyślałem, że producenci soli właśnie tak przygotowują swoje produkty. Sama dolewka z kranówki mija się wówczas z sensem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz prowadzić morskie to wyłącz w głowie porównania do słodkiego.

To inna bajka.

Jeśli morskie akwarium ma Cię cieszyć to najlepiej nie szukać kłopotów z eksperymentami tylko iść przetartymi ścieżkami, a i tak niespodzianki i problemy są nieuniknione. :baby:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś wnoszą do tematu, ale powiem ze od początku żadnych testów i TDS-a tez nie mam i do końca nie wiem jaka jest moja woda. Jedynie obserwacje ale widać różnice. Po wakacjach ze trzy miesiące walczyłem z cyjano po włączeniu RO i do dzisiaj spokój. Też na początku myślałem ze filtr RO to spory wydatek i żeby z niego zrezygnować, ale dzisiaj powiem ze nie ma co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś ma praktykę w prowadzeniu akwarium morskiego bez filtra odwróconej osmozy dolewając do akwarium wodę odstaną?

Czy ktoś obywa się bez tego albo używa tylko do podmian?

Tak, od trzech lat, bez żadnych skutków ubocznych (dino,cyjano,glony itp) Początkowo na soli AF ref obecnie na soli Red Sea Coral pro salt i przy tej soli już pozostanę. Sól dedykowana dla lps /sps ale w moim akwa z obsadą miękkich i ukwiałów daje świetne efekty. Z czystym sumieniem mogę ją koledze polecić. Mieszając sole z tzw."surową wodą "też nie zauważyłem nic niepokojącego , nic nie wybuchło ,nie spaliło podłogi , żona dalej piękna i kot się wczoraj okocił

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, od trzech lat, bez żadnych skutków ubocznych (dino,cyjano,glony itp) Początkowo na soli AF ref obecnie na soli Red Sea Coral pro salt i przy tej soli już pozostanę. Sól dedykowana dla lps /sps ale w moim akwa z obsadą miękkich i ukwiałów daje świetne efekty. Z czystym sumieniem mogę ją koledze polecić. Mieszając sole z tzw."surową wodą "też nie zauważyłem nic niepokojącego , nic nie wybuchło ,nie spaliło podłogi , żona dalej piękna i kot się wczoraj okocił

Powodzenia

Darku ty lejesz kranówe do swojego akwa?? Wydawało mi się, że kupujesz destylowaną w baniakach...


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Metoda niesie oszczędności RO. Tylko jakie jak ja więcej RO zużywam na dolewki niż na podmiany ? Dzienny ubytek x 14 dni nijak się ma do podmiany 70l. Metoda sama w sobie ciekawa ale chyba nie dla wszystkich. Poza tym wymienianą solanki wykorzystuje do mycia osprzętu itp.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Grzegorz T (wyświetl historię edycji)

600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Metoda niesie oszczędności RO. Tylko jakie jak ja więcej RO zużywam na dolewki niż na podmiany ? Dzienny ubytek x 14 dni nijak się ma do podmiany 70l. Metoda sama w sobie ciekawa ale chyba nie dla wszystkich. Poza tym wymienianą solanki wykorzystuje do mycia osprzętu itp.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Zgadzam się z tym.

Poza tym trzeba uwzględnić że przy podmianie usuwa się syf z akwarium i rozrzedza stężenia tych złych związków.

A odnośnie wody z kranu.

Wodociągi są okresowo konserwowane. Z tego co słyszałem (czytałem) związkami krzemu. I po to w systemach RO DI są żywice żeby te wyłapać.

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darku ty lejesz kranówe do swojego akwa?? Wydawało mi się, że kupujesz destylowaną w baniakach...

Tak kupuje demineralizowana w markecie i stosuje również kranowe z filtra kuchennego. Nie chodzi mi o oszczędności bo za tą wodę kupił bym już pewnie kilka porządnych filtrów, jak nie kilkanaście ha ha. Poprostu jak się już uporam z budową i doprowadze nowy rurociąg to napewno kupie filtr. Narazie ciśnienie wody nie pozwala.

Chciałem tylko powiedzieć że niema żadnego problemu w prowadzeniu baniaka na wodzie z kranu czy marketu,bez żadnych plag i innych świństw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.