Skocz do zawartości
kaziko

GW : Niezwykłe odkrycie u ujścia Amazonki. To rafa koralowa

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas badań u wybrzeży Brazylii naukowcy z Uniwersytetu Georgii odkryli system raf koralowych u ujścia rzeki niosącej największe ilości słodkiej wody na świecie - Amazonki.

Do tej pory w żadnym podobnym miejscu rafy koralowej nie zaobserwowano. Wszystkie znane rafy ciągnące się wśród szelfów kontynentalnych miały wyraźną przerwę w pobliżu ujść rzek. Wiąże się to głównie z tym, że woda w tych miejscach jest za słodka, co hamuje rozwój typowych morskich ekosystemów. Tym bardziej dziwi, że na rafę natrafiono akurat w miejscu, gdzie do morza wpływa jej aż tak potężny strumień - średnio 120 tys. metrów sześciennych wody na sekundę.

Pierwsze doniesienia o możliwej obecności rafy koralowej u ujścia Amazonki pochodzą z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy po raz pierwszy złapano na tym obszarze rybę charakterystyczną dla ekosystemów raf koralowych. Odnalezienie tego miejsca nie było jednak łatwe. Trudności wystąpiły już na samym początku przy próbie przełożenia lokalizacji ze starej mapy na koordynaty GPS. Naukowcy namierzyli rafę przy użyciu echosondy wielowiązkowej, a następnie pobrali z niej próbki do badania.

W misji oprócz naukowców amerykańskich wzięli udział badacze z uniwersytetu w Rio de Janeiro. Podczas ekspedycji skupiono się na obszarze, w którym wody Amazonki mieszają się z Atlantykiem. Tak wielka ilość wody wpadająca do oceanu powoduje zmiany zarówno w zasoleniu, jak i pH wody na dużym obszarze północnego Atlantyku. Dodatkowo niesione przez rzekę osady sprawiają, że dostęp światła do głębszych partii wód jest mocno ograniczony.

- Przywieźliśmy stamtąd najbardziej zadziwiające i kolorowe zwierzęta jakie kiedykolwiek widziałam w czasie moich wypraw - powiedziała dr Patricia Yager z Uniwersytetu Georgii.

W swojej pracy, opublikowanej w Science Advances, naukowcy opisują też zróżnicowanie odkrytej rafy koralowej. Jej południowe krańce są typowe dla takich ekosystemów, głównie ze względu na to, że dociera tam dużo więcej światła, a woda ma stosunkowo wysoki stopień zasolenia. Północna część rafy, ze względu na małą dostępność światła, jest o wiele uboższa, a organizmy tu żyjące mogą polegać głównie na pożywieniu dostarczanym z osadami rzecznymi.

Niestety rosnący stopień zakwaszenia wód w morzach i oceanach, a także plany wydobycia ropy naftowej na północ od odkrytej rafy koralowej powodują, że choć odkryta tak niedawno, już jest ona zagrożona.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,19971193,niezwykle-odkrycie-u-ujscia-amazonki-to-rafa-koralowa.html#ixzz46lmnic9w


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jest taki temat a nawet dwa.

http://nano-reef.pl/topic/84497-rafa-w-amzonce/


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.