Skocz do zawartości
Vesemir

Lampa do baniaka 150x65x65

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie wnikam co lepsze, nie mam doświadczenia, ale prawda pewnie jak zwykle jest gdzieś pośrodku :)

Jeśli pójdziesz w stronę Led diy I będę mógł jakoś pomóc, pomogę.

Tak btw to kilka miesięcy temu postanowiłem zająć się tematem budowy takiej lampy.

Nie miałem pojęcia o elektronice, zero, null.

Dziś lampa świeci, a ja przymierzam się ko kolejnych projektów, pisze sobie jakieś tam pokraczne, ale działające programy, przeczytałem kilka książek wciagnelo mnie :).

Nie wiem czy mogę, jeśli coś admin usunie linka. Takie coś o mocy 113W kosztowało mnie jakieś 400 zł(miałem zasilacze).

http://www.aquajura.pl/viewtopic.php?f=46&t=5042

Teraz obserwacja i próby, pewnie dołożę też jakieś rury T5 i będę testował hybrydę, jestem przekonany że najlepsze efekty może dac połączenie tych dwóch źródeł światła.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez Samoogon (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz moja wypowiedź nie jest oparta jak to napisałeś na "druczkach" czy folderach reklamowych lecz na konkretnej wiedzy.Miałem się nie wypowiadać na temat oświetlenia diodowego ale jak już napisałem A to napiszę i B.A tak konkretnie to ci powiem że lampy led mogą świecić identycznie jak t5 i SPS-y nie zobaczą różnicy.Kwestia tylko tego jakie diody zastosujesz i jakim urządzeniem je wystroisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam ledy. Jedyne zalety to oszczędność i sterowalność. Żeby diody były w tym samym kolorze nie byłoby problemu. Nawet prze rozproszeniu powstają refleksy, które widać, a bardziej wymagające korale to odczuwają. Dla mnie tylko hqi + t5 dla koloru.

Przy tym zbiorniku proponuję 2 x 150W + 4 rury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by refleksy w wodzie przeszkadzały koralom, to nie było by raf koralowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam ledy. Jedyne zalety to oszczędność i sterowalność. Żeby diody były w tym samym kolorze nie byłoby problemu. Nawet prze rozproszeniu powstają refleksy, które widać, a bardziej wymagające korale to odczuwają. Dla mnie tylko hqi + t5 dla koloru.

Przy tym zbiorniku proponuję 2 x 150W + 4 rury

Tak wyglądało 2 letnie akwarium oświetlane najprostszymi chińskimi ledami.

Z tym odradzaniem był bym ostrożny.

Znam baniak @jacekberet który od bardzo długiego czasu świeci ledami i to tylko niebieskimi i korale wychodzą mu z wody.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi film nie działa.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi film nie działa.

Wysłane z galaktyki S4

Klikam i działa.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że coś z moim sprzętem :)

Edit:

Już ok, ale super rafa szczena mi opadła :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez Samoogon (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SĄ !!! baniaki na ledach ale obsada racze a nie lampy są pod nie dobierane.

Każda opinia ważna, ja wyraziłem swoją i teraz jak wybierzesz ledy to czekam na post typu "jaka lampa t5" do twojego baniaka.....

pzdr


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Samoogon dziękuję zobaczymy co i jak z tego wyjdzie jak coś to się zgłoszę do Ciebie

tak konkretnie to ci powiem że lampy led mogą świecić identycznie jak t5 i SPS-y nie zobaczą różnicy.Kwestia tylko tego jakie diody zastosujesz i jakim urządzeniem je wystroisz.

Też o tym czytałem i dla tego się też pytam o ledy ;)

Odradzam ledy. Jedyne zalety to oszczędność i sterowalność. Żeby diody były w tym samym kolorze nie byłoby problemu. Nawet prze rozproszeniu powstają refleksy, które widać, a bardziej wymagające korale to odczuwają. Dla mnie tylko hqi + t5 dla koloru.

Przy tym zbiorniku proponuję 2 x 150W + 4 rury

o tych refleksach to troszkę przesadziłeś :) a lampy hqi nie chcę jakoś odpada mi na starcie.

Tak wyglądało 2 letnie akwarium oświetlane najprostszymi chińskimi ledami.

Z tym odradzaniem był bym ostrożny.

Znam baniak @jacekberet który od bardzo długiego czasu świeci ledami i to tylko niebieskimi i korale wychodzą mu z wody.

Szczena opada :)

SĄ !!! baniaki na ledach ale obsada racze a nie lampy są pod nie dobierane.

Każda opinia ważna, ja wyraziłem swoją i teraz jak wybierzesz ledy to czekam na post typu "jaka lampa t5" do twojego baniaka.....

pzdr

Nie będzie takiego tematu ;) Bo zostaję przy T5 a czy będzie to samo T5 czy T5 plus ledy to się okaże w praniu.


354 l neto w obiegu, Jebao DCT 8000, Jebao RW - 8 szt 2, JVP 101, odpieniacz by Edi na pompie Jebao AC 3500

Start 29.04.2017

 

53ca5fc40b797d7581d1c2adf97665f4u1432a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zdecydujesz czy led czy T5 :wallbash: W zeszłym roku borykałem się z podobnym problemem, na szczęście jeszcze nie byłem zarejestrowany na NR i zaufałem intuicji oraz doświadczeniu chłopaków z Aquatronic. Tak jak pisał Przemek, możesz pogrzebać w DIY lub zlecić zaprzyjaźnionemu zrobienie takiej lampy. Czy się komuś podoba czy nie, HQI i T5 przechodzą do historii .Pisanie ,że na lampie za 4 tyś. mi nie wyszło i to szajs, jest bezpodstawne. Są lampy i lampy, ja promuje te drugie Jak są źle dobrane T5, także korale i baniak będą cierpieć. Mam nadzieję, że do dyskusji dołączy R.I.P (wieloletni user NR), który jest przeciwnikiem led w morszczyźnie a jednak.... Jest naocznym świadkiem super doświetlonego akwarium i działającego na lampie led o mocy max 150W w 500L , która oddaje wszystkie widma jakie są potrzebne życiu na rafie. Nota bene refleksy to najfajniejsza rzecz wzrokowa, która jest osiągalna tylko na led lub w naturze. Przyjmijmy, że moje ledy przy pesymistycznych założeniach pociągną 10 lat, to jest 120 miesięcy. Świetlówka T5 po 9 miesiącach nie nadaje się już do użytkowania w akwarium morskim. Wychodzi na to, że przez 10 lat muszę wymienić 13,3 razy świetlówki.

Przeliczając przykład 8x80W T5, zakładając że każda świetlówka będzie kosztowała 40 zł (a będzie więcej) wychodzi nam 4160 zł do tego sam koszt lampy (sterowniki, obudowa itp.) kwota ogólna przekroczy nam 5 tyś. Reasumując taka lampa kosztować nas będzie 500 zł rocznie. Druga sprawa to moc. 8X80W=640W przez min 6h dziennie. Przy włączonej lampie na min. (czyli 2x80W) to 160W. Ja mam pobór mocy max. 260W przez 2h, tylko dla tego że doświetlam T5. Oszczędności na energii przekroczą 50 zł miesięcznie. Nawet jeśli to będzie te przytoczone 50 zł to rocznie wychodzi nam 600 zł. Ja tam jestem zadowolony, że mogę wydać te 6 stów na życie a nie dać np. Tauronowi. Druga sprawa to temperatura. Taka lampa latem prawie gotuje wodę w baniaku, dochodzą extra wentylatory i chłodziarki. Reasumując lampa w standardzie T5 8x80W w porównaniu z moją lampą jeżeli chodzi o zużycie energii wychodzi bardziej niż miernie. Sam koszt (zakładając,że sztuka to 40 zł) wychodzi 320 zł + oszczędności na prądzie 600 zł daje nam prawie 1000 PLN rocznie.Wiadomo, że do tego tysiąca dochodzi jeszcze koszt lampy.Wiem, że niektórzy posiadający solniczkę z kasą się nie p....tyczkują i wydanie 1000 w tą czy w tamtą to nie jest dla nich żadna różnica. Dla mnie ma i cieszę się, że akwarystyka morska trafiła w końcu pod tzw. "strzechę" Wychodzę z założenia, że mniej zamożnych nie stać na tandetę i przestarzałe technologię...

POZDRO

Edytowane przez KODI (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kodi, pogrzeb, poszukaj tu na forum opinii o lampach ale opinii osób, które mają już naprawdę wieloletnie doświadczenie. Lampę led kiedyś kupiłem w PS, miało być piknie i na zadnych ustawieniach tak nie było.

I bajki piszesz, że HQI i T5 to przeżytek.....po prostu uważam, że sie nie znasz....

albo masz zbyt małe doświadczenie....

Chciałbym uniknąć niepotrzebnych wydatków bo u mnie się nie przelewa a akurat kasa się napatoczyła z bolesnego incydentu to żal nie skorzystać ale rozsądnie.

dlatego przed założeniem baniaka trzeba pomyśleć czy ma on wegetować, czy mam kasę na jego utrzymanie. Światło to tylko kropla przy tym na co dalej będzie kasa się lała.

Widze że masz sporawy baniak i jak już taki założyłeś to tematów tego typu być nie powinno....tzn wybór światła ok, ale nie wybór światła żeby było jak najtaniej.

Jeżeli już to zamów ledy GHL-a 2 lampy po 4 tyś i masz ze łba. Jedyny w miarę fajny baniak widziałem na tych ledach. Jak chcesz miękkie ew lps ledy pewnie też dadzą radę ale z cięższymi koralami może być problem.

Ja mam 730 w obiegu i mocne światło, licze że 1-szy rachunek będzie z niedopłata ale się później wyrówna....ale coś za coś!

A co do baniaka BAU - fajny, ale nie widzę tam przewagi acr .... jak wspomniałem, miękkie i LPS-y ...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś się z tym też nie mogę zgodzić ze t5 przechodzi do lamusa,bo wciąż widzę masę pięknych baniaków na t5 z spsami,a na LEDach jakoś mniej,głownie miękasowo lps'owe.

Na forum jest tez kilka wątków gdzie osoby hodujące sps'y pod LEDami,rezygnowały z tego typu oświetlenia,na rzecz t5.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wymiany led DIY się zgodzę, ale proszę - miałem lampy 2 szt za 8 tyś, a głupia używka t5 ati była o 500% lepsza niż te ledy, posłuchaj mądrej porady i nie kupuj. Zrobisz jak chcesz ale nie łudź się, że będziesz pod ledami mieć piknie. Ja tylko glony pikne miałem....

I wszystko :)

Czasami trzeba wydać 8-10tyś żeby zrozumieć :yes

Siemka Rafał

Albo i więcej :dizzy:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KODI nie bij głową w mur bo sobie krzywdę zrobisz. A szkoda takiego chopa :)

Masz Ładną lampę na prawdę super świeci. Obecnie trochę mi nie po drodze do Ciebie, a bym z miłą chęcią wpadł i obejrzał jak działa na żywo.

Oszczędności to podstawa a zawsze tą kasę która jest jakoby dodatkowa można przeznaczyć na życie lub inne potrzebne rzeczy do akwarium.

Kodi, pogrzeb, poszukaj tu na forum opinii o lampach ale opinii osób, które mają już naprawdę wieloletnie doświadczenie. Lampę led kiedyś kupiłem w PS, miało być piknie i na zadnych ustawieniach tak nie było.

I bajki piszesz, że HQI i T5 to przeżytek.....po prostu uważam, że sie nie znasz....

Dobrze a powiedz mi o koledze @Magu - nowy moderator forum. Z tego co czytałem leci na ledach i ostatnio chce w ogóle zrezygnować z ledów białych na koszt ledów rgb.

Widzę, że bardzo nie lubisz tych ledów, bo masz złe doświadczenie. Odpowiedz mi proszę na pytanie, jakbyś nie miał w ogóle styczności z ledami - tymi lampami co kupiłeś i Twoim zdaniem były lipne - to czy nie spróbowałbyś budowy jakiejś DIY hybrydy led+t5 lub samych led?

dlatego przed założeniem baniaka trzeba pomyśleć czy ma on wegetować, czy mam kasę na jego utrzymanie. Światło to tylko kropla przy tym na co dalej będzie kasa się lała.

Mam wrażenie, że uważasz, że mój baniak jest w złej kondycji... Popraw mnie proszę jeśli się mylę.

Kasa będzie się lała - A powiedz mi czy znasz takie baniaki, które istnieją na samej podmiance? i nawet osoby prowadzące takie akwarium nie robią testów?

Zgadzam się z Tobą w tej kwestii jedynie gdy szkiełko będzie samo SPSowe. To trzeba sporo kasy aby takie akwarium żyło.

Widze że masz sporawy baniak i jak już taki założyłeś to tematów tego typu być nie powinno....tzn wybór światła ok, ale nie wybór światła żeby było jak najtaniej.

Powiedz mi czy mój przykład 6x80W plus led 180W to najtańszy wybór? Może w kupnie owszem - bo nowe to horrendalna cena - ale w użytkowaniu?

Jeżeli już to zamów ledy GHL-a 2 lampy po 4 tyś i masz ze łba. Jedyny w miarę fajny baniak widziałem na tych ledach. Jak chcesz miękkie ew lps ledy pewnie też dadzą radę ale z cięższymi koralami może być problem.

Niejednokrotnie poleciałem poprzez firmowe rzeczy i przekonałem się, że są zamienniki które dorównują jakością ale ceną przebijają dwukrotnie. A jeśli będą kiedyś cięższe korale u mnie to zawsze mam w zapasie T5 jak w podanym przykładzie w 1 poście 6x80 lub będzie opcja 10x54.

Jakoś się z tym też nie mogę zgodzić ze t5 przechodzi do lamusa,bo wciąż widzę masę pięknych baniaków na t5 z spsami,a na LEDach jakoś mniej,głownie miękasowo lps'owe.

Na forum jest tez kilka wątków gdzie osoby hodujące sps'y pod LEDami,rezygnowały z tego typu oświetlenia,na rzecz t5.

T5 odda część swojej pozycji świetlówkom E5 lub innym nowszym i to jest normalna kolej rzeczy której się nie zatrzyma. Owszem są osoby, które zrezygnowały w ogóle z ledów, ale są też osoby, które całkowicie zrezygnowały ze świetlówek.

Edytowane przez Vesemir (wyświetl historię edycji)

354 l neto w obiegu, Jebao DCT 8000, Jebao RW - 8 szt 2, JVP 101, odpieniacz by Edi na pompie Jebao AC 3500

Start 29.04.2017

 

53ca5fc40b797d7581d1c2adf97665f4u1432a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Panowie, Drogie Panie. Mam zaj... ogromny problem odnośnie wyboru lampy. Obsada obecna to LPSy i miękkie

Witam

Nie lepiej obrać drogę od razu i się tego trzymać kierunku

1. wydana kasiorka do tego czas poświęcony

2. ponowne przekładanie borykanie się co gdzie dać plus parametry

3.znowu koszty na wydanie co potrzebne przy innej obsadzie

albo

ale kto wie czy w przyszłości nie będzie SPS'ów...

od razu iści w tym kierunku :)

Pozdrawiam


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są bardzo fajne lampy które produkuje firma Giesemann. Fakt bardzo droga Giesemann Aurora 4x80W T5 + 4x85W LED

Konkretne LED wspomagane T5 bardzo fajna sprawa. Wizualnie baniak będzie wyglądał rewelacyjnie. Korale również będą zadowolone z tego typu światła czy SPS czy LPS itp.


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.