Skocz do zawartości
Radek-sl

Regeneracja siporaxu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam siporax który leży w solance ponad miesiąc bez cyrkulacji, czy trzeba go jakoś zregenerować ? Czy porządnie wypłukać i do sumpa?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypłukać w solance i do sumpa


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpowiedzcie czy mozna zregenerowac siporax ktory obrosl algami wapiennymi przez dsb siporax jest doswietlany no i wyszlo jak wyszlo. teraz nie wiem czy do kosza czy moze w ACE ?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kąpieli w kwasku cytrynowym lub occie algi na pewno zejdą, niestety siporax jest bardzo porowaty i nie wiem czy wyjdą również z jego por, dodatkowo jego chłonnosc powoduje ze bedzie ciezko wyplukac kwasek/ocet. Medium to jest na tyle tanie ze najlepiej weź je wyrzuć i kup nowe ;) pozorne oszczędności szybko wracają z zemstą 

 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Radek-sl napisał:

podpowiedzcie czy mozna zregenerowac siporax ktory obrosl algami wapiennymi przez dsb siporax jest doswietlany no i wyszlo jak wyszlo. teraz nie wiem czy do kosza czy moze w ACE ?

A co to przeszkadza, że obrósł algami wapiennymi? Siporax ma być miejscem gdzie funkcjonują bakterie głównie nitryfikacyjne, tak jak skała w akwarium.... która też jest porośnięta algami wapiennymi

Jak zaczniesz płukać w ACE to na pewno będzie do wyrzucenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy bakterie mogą się przez owe algi przedostawać, czy algi może "czopują" mikropory i uniemożliwiają przepływ wody.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, FunWorld napisał:

Pytanie tylko, czy bakterie mogą się przez owe algi przedostawać, czy algi może "czopują" mikropory i uniemożliwiają przepływ wody.

Nie przesadzajmy, chyba dokładniutko nie zarosło, z resztą przecież w skale woda też nie hula w porach jak wodospad. Tutaj bardzie działają zjawiska zbliżone do kapilarnych. Chodzi o to aby woda opływała złoże bo w samym złożu ta woda tak szybko się nie wymienia.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Coltrane napisał:

(...) Medium to jest na tyle tanie ze najlepiej weź je wyrzuć i kup nowe ;) pozorne oszczędności szybko wracają z zemstą 

 

 tanie ? zależy w jakim "pudełku" ale cena (1000ml czyli jakieś 290g) od 30zł (za pound) do ponad 60 za litr - to raczej tanie nie jest - zwłaszcza jak chcesz wymienić np 10l :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak... fakt

pieniedzy niby duzo ale porownujac do calego systemu ktory siporax utrzymuje w stabilnosci to 10l kosztuje tyle co jeden ladny koral sps/lps ;) więc względnie jest to "tanie"

 

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Gdzies sie spotkalem z regeneracja pewnej parti Siporax'u przy kazdej podmianie i to najbardziej jest dla mnie logiczne...Kiedy zloze zacznie nabierac brazowych kolorow to mozna wyciagnac pewna jego czesc i "odswiezyc" tak jak ktos powiedzial w chlorze...Ja jednak nie bawie sie w chlor tylko traktuje kwasem,ktory wszystko dokladnie spenetruje,rozpusci i wywali w postaci brazowej piany,podobnej do piany z odpieniacza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Iceberg napisał:

Heja...Gdzies sie spotkalem z regeneracja pewnej parti Siporax'u przy kazdej podmianie i to najbardziej jest dla mnie logiczne...Kiedy zloze zacznie nabierac brazowych kolorow to mozna wyciagnac pewna jego czesc i "odswiezyc" tak jak ktos powiedzial w chlorze...Ja jednak nie bawie sie w chlor tylko traktuje kwasem,ktory wszystko dokladnie spenetruje,rozpusci i wywali w postaci brazowej piany,podobnej do piany z odpieniacza...

To, że ma brązowy kolor to nie oznacza, że nadaje się do wymiany. Regeneracja złoża przy każdej podmianie to zabijanie życia, które tam powstało i rozpoczęcie całego procesu od nowa. Być może siporax czasem trzeba regenerować ale nie przy każdej podmianie, to bez sensu.

Przy podmianie to siporax możemy przepłukać przez potrząsanie w wodzie z podmiany i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek,chyba zle mnie zrozumiales...Ja mowie omalej ilosci Siporax'u do regeneracji,np kilkadziesiat tulejek na raz a kiedy wyczyszczone trafiaja do obiegu,zabiera sie te sama ilosc do regeneracji,dzieki czemu system nie cierpi,gdyz zregenerowane zloze zostaje szybko zasiedlone bakteriami...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Iceberg napisał:

Przemek,chyba zle mnie zrozumiales...Ja mowie omalej ilosci Siporax'u do regeneracji,np kilkadziesiat tulejek na raz a kiedy wyczyszczone trafiaja do obiegu,zabiera sie te sama ilosc do regeneracji,dzieki czemu system nie cierpi,gdyz zregenerowane zloze zostaje szybko zasiedlone bakteriami...

Aaa, no to rzeczywiście źle zrozumiałem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie tez.czytalem o czesciowej regeneracji przy.kazdej podmianie, buduje nowy sump i tam zamierzam miec siporax w takich cartridgach zeby wymieniac jeden przy podmianie a ten wyjety regenerowac tylko czym ? kwasem ? jakim ?

 

 

przemku.masz racje ze skala tez obrasta algami, ale zalozenia stosowania siporaxu.sa takie ze ma byc skuteczniejszy.od skaly i miec jak najwieksza porowatosc zatem zarastanie algami wapiennymi jest pogorsEniem skutecznosci

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Radek-sl napisał:

(..)

przemku.masz racje ze skala tez obrasta algami, ale zalozenia stosowania siporaxu.sa takie ze ma byc skuteczniejszy.od skaly i miec jak najwieksza porowatosc zatem zarastanie algami wapiennymi jest pogorsEniem skutecznosci

Być może, ale czy to dla systemu będzie zauważalne? Przecież jeśli coś zarosło to tylko powierzchniowo, nie w głębi złoża i wcale nie jestem przekonany czy ma to jakieś znaczenie dla bakterii. Nie jestem w posiadaniu żadnych materiałów potwierdzających moje zdanie to się nie będę spierał. I nie zgodzę się, że siporax jest skuteczniejszy od skały.

Generalnie to myślę, że te wspomaganie się siporaxem jest mocno przeceniane. Czy ktoś może namacalnie zauważył poprawę w parametrach po zaaplikowaniu złoża. Jak na razie to raczej słychać o problemach z nagłym skokiem PO4 spowodowany zalegającym w nim syfkiem. Albo głosy, że wreszcie mam PO4 w normie bo wywaliłem siporax.

37 minut temu, Radek-sl napisał:

ja wlasnie tez.czytalem o czesciowej regeneracji przy.kazdej podmianie, buduje nowy sump i tam zamierzam miec siporax w takich cartridgach zeby wymieniac jeden przy podmianie a ten wyjety regenerowac tylko czym ? kwasem ? jakim ?

(...)

Myślisz, że jak zregenerujesz siporax domowymi metodami to w środku nie zostanie żadna materia organiczna? Pozostanie i będzie wyrzucać PO4, nie będą to jakieś wielkie ilości ale jakieś będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zgadza sie zaroslo powierzchniowo i nie pozwala dzialac bakteriom bo sa zamkniete w skorupie


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Radek-sl napisał:

tak zgadza sie zaroslo powierzchniowo i nie pozwala dzialac bakteriom bo sa zamkniete w skorupie

Calutkie zarosły? A na jakiej podstawie twierdzisz, że bakterie nie przenikną przez powierzchnię porośniętą glonem wapiennym, one są dużo mniejsze niż dziurka w siporaxe :).

Przepraszam za sarkazm ale przecież struktura glonu wapiennego nie jest szczelna jak szkło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi sie twraz szukac ale gdzies czytalem ze algi wapoenne dtastycznie zmniejsAja wlasciwosci filtracyjne skaly , wiec w orzypadku siooraxu jwst podobnie. przemku dziekuje za twoje orzemyslenia ja jednak pozostane przy opcji maksymalnego wykorzysyania siporaxu jako zloza filtracyjengo


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie chce mi sie twraz szukac ale gdzies czytalem ze algi wapoenne dtastycznie zmniejsAja wlasciwosci filtracyjne skaly , wiec w orzypadku siooraxu jwst podobnie. przemku dziekuje za twoje orzemyslenia ja jednak pozostane przy opcji maksymalnego wykorzysyania siporaxu jako zloza filtracyjengo


Nie trzeba szukac, to tak jakbys ja pozaklejać milliputem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bylem zwolennikiem minimalizmu,jezeli chodzi o skale,po prostu nie podobaja mi sie zbiorniki z duza iloscia skaly,ale to wiadomo gusta...Tez nie mam niczego czym moglbym udowodnic dzialanie siporax'u,wiem tylko ze w poprzednim akwarium mialem go i nie bylo zadnych problemow z parametrami,mimo ze byla w nim tylko jedna skala syntetyczna...Obecne,niedawno dojrzale akwarium tez jest na jednej skale syntetycznej i watpie ze wystarczyla by ona do filtracji,dlatego wlasnie stosuje Siporax...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyskusja zeszla na boczny tor i dalej nie mam jednoznacznej infirmacji czym zregenerowac siporax


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup nowy nie kombinuj. Nie są to jakieś wielkie koszty a i ty będziesz spał spokojnie. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kąpiel w "bielince", trzeba tylko sprawdzić czy zawiera wyłącznie chlor bowiem są obecnie sprzedawane różne wybielacze wzbogacane związkami fosforu albo krzemu. Później płukanie i suszenie (żeby pozbyć się resztek chloru).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej kupic nowy, co tam zwazywszy ze mam go raptem 10l w systemie i tak podmieniac litr na nowy przy kaDej zmianie.  Ech... pytam o regeneracje a nie o wymiane panowie.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.