Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To dosyć ciekawe co piszecie i pokrywa się z moimi podejrzeniami, że glony jednak "wyjadają" oprócz NO3 i PO4 dużo innych potrzebnych pierwiastków... W końcu wiaderko zielonej organiki co 2 tygodnie nie bierze się z samego światła. U mnie odpięcie DSB i refugium z obiegu, to przekręcenie jednego zaworka. Zanim jednak podejmę taką decyzję, poczytam jeszcze trochę na ten temat. W tej chwili podoba mi się, że praktycznie mogę karmić i ryby i korale właściwie ile chcę... czasami tylko trochę NO3 podskoczy (do 1) ale na drugi dzień znowu poniżej 0,5.

@Coltrane - Podlinkuj mi swój wątek jak już będziesz likwidował DSB. Chętnie będę śledził.

@tomi1140 - reaktor mam typu "Dastaco II" . W drugiej komorze mam ARM. W komorze pierwszej, czyli to co się najbardziej rozpuszcza, mam resztkę knoppa (miałem poprzednio) i większość GroTech Calcium Pro + GroTech magnesium.

Co do zdjęć zaplecza postaram się wieczorem coś pstryknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą kilka zdjęć zaplecza:

W tyle beczka na wodę RO,

gallery_12965_4034_427309.jpg

Tutaj zbiornik do robienia podmian. Mogę odłączyć go z obiegu, wymienić wodę i ponownie dołączyć do obiegu. W ten sposób nie ma przerwy w pracy obiegu i filtracji w czasie podmiany.

Po prawej refugium i DSB. Część wody płynie tędy, a część trafia do sumpa z odpieniaczem.

gallery_12965_4034_864986.jpg

Tutaj główny sump z odpieniaczem, szczepkarium i pompom powrotu, oraz lampa UV.

gallery_12965_4034_691322.jpg

A tu widać reaktor. Wymiary komory to fi 120mm, wysokość 600mm. Obieg reaktora na pompce Maxi jet 500. Sterowanie mam zrobione na sterowniku przemysłowym beckhoff, ale andurino też spokojnie dałoby radę. Sterownik ten steruje też oświetleniem, temperaturą, dolewką, a w przyszłości produkcją wody RO.

gallery_12965_4034_1127673.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie zaplecze i dobrze przemyślana filtracja. Podoba mi się pomysł na osobny zbiornik do podmianki i możliwość jego odcięcia - bomba:) Proces podmiany można całkowicie zautomatyzować. Możliwość odcięcia DSB/refugium też ekstra. Gratuluję pomysłu i "zazdraszczam" możliwości.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za fotki, na pewno przy budowie nowego zbiornika <planuję jeszcze większy niż obecnie> wykorzystam cenne rady :)

Szkoda wielkie, że mieszkamy od siebie o 200km... bo chętnie bym podjechał i zobaczył jak to jest w rzeczywistości.

Powiedz mi proszę ile masz gniazdek <z tego co widać na fotkach 3 punkty>

Jakie masz ogrzewanie w tym pomieszczeniu?

Zapewne masz podciągniętą kanalizę pod filtra RO?

Ile wody w tygodniu Ci paruje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz zaplecze , ale dlaczego taki wielki bałagan, ogarniasz to ? to spoko

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za fotki, na pewno przy budowie nowego zbiornika <planuję jeszcze większy niż obecnie> wykorzystam cenne rady :)

Szkoda wielkie, że mieszkamy od siebie o 200km... bo chętnie bym podjechał i zobaczył jak to jest w rzeczywistości.

Powiedz mi proszę ile masz gniazdek <z tego co widać na fotkach 3 punkty>

Jakie masz ogrzewanie w tym pomieszczeniu?

Zapewne masz podciągniętą kanalizę pod filtra RO?

Ile wody w tygodniu Ci paruje?

Jakbyś był w okolicy to zapraszam. Z gniazdkami mam jeszcze mały bałagan, część rzeczy wisi na przedłużaczach, część gniazdek jest sterowana ze sterownika, niektóre rzeczy są podłączone bezpośrednio do przekaźników... więc ciężko powiedzieć. Pomieszczenie nie jest ogrzewane, jest tylko zamknięte. Temperatura w piwnicy nie spada nigdy poniżej 10 stopni, więc to małe pomieszczenie nagrzewa się od wody... a w lecie trochę pomaga w chłodzeniu. Kanalizację mam podciągniętą do RO i podmian. Paruje mi tak max. ok 120l na 2 tygodnie. W domu mam wentylację mechaniczną i jak na razie nie ma problemu z wilgocią.

Witam

Masz zaplecze , ale dlaczego taki wielki bałagan, ogarniasz to ? to spoko

Pozdrawiam

No niestety masz rację... Kabelki ogarniam to mój zawód, ale mam zamiar to kiedyś uporządkować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę sobie super akwarium w Gliwicach ktoś se postawił, a jeśli się nie mylę to jakiś czas temu widziałem to akwarium na żywo, świeżo zalane, gdy byłem u Ciebie po kilka główek caulaustrei :)

Robi wrażenie. Powodzenia! :)

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgłaszam się na ochotnika w wywaleniu DSB z dokumentacją, w przerwie świątecznej zrobie foto kilku korali na tle szarej karty, zlikwiduję DSB, po miesiącu wykonam nowe zdjęcia.

zbiornik w trakcie eksperymentu bedzie miał roczek

I jak tam? Zdecydowałeś się na likwidacje DSB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr jak tam woda płynie w akwarium?  ;)

AKTUALIZACJA !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ciekaw co tam słychać w zbiorniku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,
Wreszcie zebrałem się w sobie i zrobiłem kilka zdjęć. Od dłuższego czasu nic ciekawego się w zbiorniku nie wydarzyło, ot rośnie sobie... czasem jakieś cyjano się pojawi, to znowu zniknie...

Kilka miesięcy temu przesiadłem się na sól H2O i jestem z niej bardzo zadowolony, leję tylko A,B,C,M + reaktor i wszystko hula jak należy. Zresztą oceńcie sami.

 

large.Akwa_20171031-10.jpg.b87e7c94e730c

large.Akwa_20171031-11.jpg.ec6011075272e

large.Akwa_20171031-12.jpg.c4bf018d6d564

large.Akwa_20171031-13.jpg.840d111078b1d

large.Akwa_20171031-14.jpg.8c37201a0fddc

large.Akwa_20171031-15.jpg.ab8657317c884

large.Akwa_20171031-16.jpg.792e3c509810f

large.Akwa_20171031-17.jpg.e93b953cfe3a0

large.Akwa_20171031-2.jpg.46d03905005043

large.Akwa_20171031-4.jpg.4b91fc55876480

large.Akwa_20171031-5.jpg.ad9931440a2a8e

large.Akwa_20171031-6.jpg.b7b0a5d7342064

large.Akwa_20171031-7.jpg.29879c4704e8aa

large.Akwa_20171031-9.jpg.1d3134ae0e1395

large.Akwa_20171031-8.jpg.5a47d3d547ee30

A tak wygląda w całości:

large.Akwa_20171031-1.jpg.a628be699d543d

I jeszcze takei małe porównanie. Acropora hyacinthus przed ok. rokiem i dzisiaj...

gallery_12965_4034_562952.jpg

large.Akwa_20171031-1-2.jpg.8032be4664ba

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Pipider (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Bardzo długo mnie tutaj nie było, bo i nie było się czym chwalić. Akwarium zarastało wspaniale aż do stycznia 2020r. Wtedy to wydarzyła się spora katastrofa i mój entuzjazm do tego hobby trochę opadł. Teraz po roku pomyślałem (a właściwie to dostałem ultimatum od żony), że należy przywrócić akwarium znowu jakiś ładny wygląd.
Ale może opisze od początku co się stało...

Mając naprawdę ogromne przyrosty takie, że część korali zaczęła wystawać ze zbiornika mój reaktor pracował na prawie pełnej mocy podając ponad 6l odcieku na godzinę. Mimo tego KH utrzymywało się cały czas na niskim poziomie ok. 6-8. Kiedy w zeszłym roku wyjechałem na dwa tygodnie na narty zacięła się pompka dozująca odciek. Po powrocie KH miało wartość 2 a korale wyglądały bardzo słabo. Częściowo zaczynały tracić już tkankę.. i wtedy naprawiłem pompkę. Niestety nie zdawałem sobie sprawy, że korale w takim stanie przestały praktycznie rosnąć i prawie nie zużywają minerałów z wody. Po jednej nocy pracy reaktora na takiej mocy jak poprzednio KH skoczyło do prawie 20. ... I to był koniec dla korali. :( Wyrzuciłem pełny 120l śmietnik szkieletów... przy takiej ilości martwej materii NO3 i PO4 poleciały w kosmos i właściwie po kilku tygodniach akwarium zaczęło od nowa dojrzewać...

Przeżyło tylko kilka montipor, dunka, i jakieś grzybki... i na szczęście wszystkie ryby.

Dopiero pod koniec lata zmusiłem się do wykonania testów i regularnych podmian wody. Od kilku miesięcy parametry są znowu dobre, a montipory zaczęły wyraźnie przyrastać.

Teraz postanowiłem dołożyć znowu coś kolorowego do akwarium, wracam na forum... a tu ogromne rozczarowanie. Dział targowiska "sprzedam życie" praktycznie nie istnieje... wie ktoś co się stało??
I także ogromna prośba do wszystkich z Gliwic i okolic... Ma ktoś jakieś szczepki na sprzedaż? Chętnie jakieś miękkie korale i LPS...

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Pipider napisał:

Dział targowiska "sprzedam życie" praktycznie nie istnieje... wie ktoś co się stało??
I także ogromna prośba do wszystkich z Gliwic i okolic... Ma ktoś jakieś szczepki na sprzedaż? Chętnie jakieś miękkie korale i LPS...

Miło że wróciłeś i pamiętasz o NR dział targowiska (życie)działa ponownie od niedawna i jest platny, może temu mniej ogłoszeń i mniej życia, ale z czasem wrócą stare czasy, mam taką nadzieję:)

Daj fotkę jak to dziś wygląda te 1500 litrów :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katastrofa ;( Można sobie wyobrazić jakie było załamanie. Fajnie, że wracasz. Trzymam kciuki żeby znów zażarło. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Dział targowiska "sprzedam życie" praktycznie nie istnieje... wie ktoś co się stało??
I także ogromna prośba do wszystkich z Gliwic i okolic... Ma ktoś jakieś szczepki na sprzedaż? Chętnie jakieś miękkie korale i LPS...
Pozdrawiam.


I już raczej nie wróci jak będzie dalej płatny. Na szczęście rynek nie znosi pustki. Zainstaluj apke na telefon która nazywa się Band. Jest na niej grupa Coralz Poland i tam sporo ludzi wystawia życie na sprzedaż.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.