Skocz do zawartości
misiulegia

Moje Pierwsze Morskie 240l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pozwoliłem sobie założyć osobny wątek ponieważ chcę w tym jednym miejscu konsultować się z doświadczonymi akwarystami w sprawie mojego projektu. Projekt jest długo terminowy (fundusze).

Mam zamiar zalać akwarium za rok. Więc chcę je zaprojektować z Waszą pomocą tak aby mnie cieszyło i funkcjonowało bez zarzutów. W między czasie zgłębiam wiedzę czytając forum, książki i magazyny.

Wiec tak mam miejsce w domu na akwarium 240l (dł 120cm, szer 50cm, wys 40cm)

Pod to akwarium chcę zbudować moją Kroplę Oceanu.

W tym akwarium będzie znajdował się komin o wymiarach 20cm x 12cm. Będzie znajdował się na tylnej ścianie w lewym narożniku (równolegle do tylnej ściany). Komin będzie wklejony 5cm poniżej krawędzi zbiornika.

W kominie spływ i rewizja będą miały średnice 25mnm a powrót 20mnm.

Projekt samego akwarium mam na razie zrobiony na brudno więc nie będę wrzucał zdjęć.

Projekt Sumpa(96l)

Długość 60cm, wysokość 40cm, szerokość 40cm.

Sprzęt o którym myślałem do sumpa to:

Odpieniacz: Deltec AP600 (wymiary: wys 60cm, dł 28cm, szer 21cm)

Pompa powrotna: Jebao DCT-6000 (wymiary: wys 13cm, dł 18,2cm, szer 10,2cm)

Używając tego sprzętu przy tych wymiarach myślałem o stworzeniu trzech komór w sumpie.

Pierwsza komora odpieniacza 30cm

Druga komora wolna 15cm (brak pomysłu)

Trzecia komora powrót 15cm.

Poproszę o Wasze opinie i porady do mojego wstępnego projektu.

Dziękuję i Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za rok to co teraz zaplanujesz zapewne ulegnie zmianom lub wejdą takie nowinki techniczne i nowe rozwiązania budowy sumpów lub akwarium że twoje będzie przestarzałe. Może zacznij z czymś mniejszym? Mnie też nie stać na 240l (na razie) więc założyłem 54l. Każdy mówi to samo "wszystkiego nauczysz się na błędach".


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestarzałe ale bedzie funkcjonowało i spełni marzenie. Ja mieszkam za granica i poznałem kolesia ktory robi akwaria lecz z końcem roku zamyka interes i zrobi mi je praktycznie za darmo to juz duży plus.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt szkla to jest akurat nieduzy wydatek.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt szkla to jest akurat nieduzy wydatek.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Bzdury... przemyślany koszt szkła,to jest spory wydatek ,ale w przyszłości odwdzieczy sie,malo kto przemyśla wymiary sumpa,tak żeby mu później odpieniacz nie przelewał,w czasie wyłączenia obiegu itd...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba ze zlota to akwarium masz. Moje kosztowalo 10 procent calego kosztu zalozenia akwarium

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba ze zlota to akwarium masz. Moje kosztowalo 10 procent calego kosztu zalozenia akwarium

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Witam

Mi chodzi o pomoc w projekcie a nie mowa o cenach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzeba zacząć od szkła, wiec jak możesz 120x50x40 to zrób na wysokość 50. Komin wywal na zewnątrz. Mam w środku i żałuje. Gorzej ustawić cyrkulacje, no i gorzej z ustawieniem skały. Sump również zrobił bym dłuższy (przy takiej długości zbiornika to min. 90 cm, więcej miejsca na przyszły sprzęt. No i w obiegu więcej wody.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc.

Na wysokość 50 mogę sie zgodzić lecz na komin zewnętrzny nie mogę sie zgodzić gdyż nie bedzie to pasować w aranżacji salonu przez moja zonę ;)

A co do dłuższego sumpa to cały czas mam na uwadze miejsce na jakaś chłodziarkę. To Sump mógłby byc 80cm.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałeś masz rok na założenie, wiec masz cholernie dużo czasu żeby przekonać żonę do zewnętrznego i pomyśleć jak to ładnie ukryć.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz racje. A z tylu szafki także bym mogl wyprowadzi drewniane mocowanie na lampę. A pytanie co do komina zewnetrznego. To wymiar 20cm x 12 cm jest ok czy mogę sobie jego powiekszyć? Także czy komin moze wisieć w powietrzu czy uwzględnić dla bezpieczeństwa także blat od szafki?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja jeszcze raz w sprawie komina zewnetrznego. Czy przy zbiorniku 120x50x50 komin zewnętrzny 25x12 jest ok?

Pozdrawiam

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wielkość sumpa warto przemyśleć też pod kątem tego co później może się jeszcze znaleźć w szafce. Pisałeś o lodówce, ale nie zdziwię się jeżeli będziesz chciał tam kiedyś włożyć też jakieś dozowniki np. do Ballinga, dolewki, czy reaktory. Jak się na początku tego nie przemyśli to później trzeba kombinować (znam to z własnego doświadczenia). :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cały czas na mysli dozownik, dolewkę itp. Jednak na to bede miał miejsce w szafce obok akwarium.

Opcje są dwie:

Akwarium 240l o długości 120cm + sump 80l o długości 60cm.

Akwarium 300l o długości 120cm + sump 100l o długości 80cm.

Jaki komin byście polecali do tych wielkości akwariów?

Pozdrawiam

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rozmawiałem ze znajomym i polecił zakupić mi zestaw ReefMaster 60, abym nabył trochę obeznania z woda i zwierzętami morskimi. Teoria i trochę praktyki przyda mi sie przy zbiorniku ok 100l.

Co Wy na to?

Pozdrawiam

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiu w/g mnie nie ma co kombinować startuj z docelowym szkiełkiem ,jeśli myślisz o większym będziesz wydawał 2 razy kasę . Ja zacząłem od 250 l + 80sump.Nie żałuję wszystko się kula tak jak trzeba tfu tfu. Do 60l nic nie włożysz zobaczysz za pół roku będzie za małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałam na 54l ze strachu, że jak coś będzie nie tak, to zlikwiduję i mniejszy koszt porażki będzie. Potem się okazało, że ciężko dobrać obsadę, tyle ładnych korali, które się nie zmieszczą, tyle pięknych rybek i praktycznie żadnej nie mogę mieć, bo albo za duże, albo wyskakują :( Jeśli to nie kwestia kasy, to startuj większe, po co się potem bawić w przekładkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki za pomoc.

Na wysokość 50 mogę sie zgodzić lecz na komin zewnętrzny nie mogę sie zgodzić gdyż nie bedzie to pasować w aranżacji salonu przez moja zonę ;)

zmień żone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź na całość bo inaczej będzie zonk!

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na 54l i powiem ci że jeszcze dobrze nie odpaliło a już myślałem o większym. Po dwóch miesiącach już stało 112l. I tak małe ale na razie nie mogę sobie pozwolić na większe. Za to teraz montuje sumpa. I pomyśl nad pudełkiem przelewowym. Oczywiście opinii zawsze będzie milion ale sam na własne oczy widziałem zbiornik jakieś 700l. z pudełkiem i sumpem a w akwa większość to akropory.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie
Mam akwarium 112L profilowane, czy warto je przerabiać na morskie czy lepsze by było standardowe prostokątne?

Dzięki za odpowiedź

Wysłane z mojego WAS-TL10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia gustu. Jak dla mnie profilowane jest brzydkie :P ale to moje zdanie.

Co masz na myśli przerabiać? Chcesz sumpa, wklejać panel, czy np. tunze reefpack?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak planuje zrobić panel i sumpa.
Od czegoś muszę zacząć aby ruszyć z morskim akwa.

Wysłane z mojego WAS-TL10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło Ci o komin i sump? Żeby ruszyć, mieć akwarium morskie 112 litrów to nie trzeba mieć sumpa. Możesz zastosować wewnętrzny odpieniacz np. Tunze 9004 przy dużej obsadzie życia które trzeba karmić (ryby, kraby, krewetki) lub mniejszy 9001 też dałby radę przy małej obsadzie. Możesz też dołożyć filtr kaskadowy w którym można mieć absorbery, siporax, węgiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.