Skocz do zawartości
Januszse

Moje pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich doświadczonych akwarystów .Moja przygoda z akwarystyką morską wystartowała w tym roku ,więc jestem żółtodziobem .Staram się uzupełniać swoją wiedzę jak tylko mogę ale w tak krotki czasie nie ogarnę wszystkich tajemnic tego pięknego świata .Posiadam zestaw Boyu 60l z 3kg żywej skały , 4 kg żywego piasku i paroma miekasami oraz parą błazenków . Chciałbym prosić o rady was doświadczeni akwaryści , napiszcie na co zwracać uwagę na początku by popełnić jak najmniej błędów .A to mój mały zbiorniczek który w tej chwili jest dla mnie całym swiateme2f7e228b2a31d08d59911a681886778.jpge2f7e228b2a31d08d59911a681886778.jpghttps://vimeo.com/171471100

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zaczyna. Dobra obsada na start. Napisz trochę więcej o sprzęcie, parametry, ile czasu minęło od zalania etc...


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takie akwarium to powinieneś mieć z 6-10kg skały a ty masz tylko 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takie akwarium to powinieneś mieć z 6-10kg skały a ty masz tylko 3kg

A to juz przestarzałe podejście do morskiego akwarium ( ilość skały w kg to cyfra odpowiadająca ok. 20% litrów akwarium )

Ja w swoim 720 mam około 18kg skały i wszystko jest "jak ta lala".

System filtracji opiera się nie tylko na żywej skale, w której mieszkają bakterie.

Coraz częściej silne ( przeważnie mocno przewymiarowane ) odpieniacze są wypierane przez DSB z refugium.

Co do akwarium Januszse - jak na start bardzo ładnie. Z niczym się nie spiesz. Generalnie czytaj dużo, niekoniecznie tylko z jednego forum. Zadawaj dużo pytań - dostaniesz dużo odpowiedzi. Powoli i bez steresu - niedługo sam wszystko będziesz wiedział.

Pozdrawiam

Michał


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze akwarystyka morska była dla mnie tajemnicą i wydawało mi się że jest to tylko dla ludzi którzy mają dużo pieniędzy , a tutaj miłe zaskoczenie można założyć takie akwarium tylko potrzebna jest cierpliwość i zdecydowanie oraz pieniądze .Pisze tutaj ponieważ napewno dużo jeszcze niewiem i może tutaj ktoś napisze czego nie robić na początku jakich błędów nie popełniać dzięki za podpowiedzi . Trochę więcej szczegułów o sprzęcie wrzucę wieczorem .A co do skały to chciałem trochę miejsca do pływania zwierzakom zostawić bo przy tym litrażu to tego miejsca niestety jak na lekarstwo

Pozdrawiam wszystkich miłośników solniczekđ 

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest. Kasy sporo na to idzie, ale warto jeśli się to lubi. Polecam dział dla początkujących i reefhub.pl . Będziesz tam miał lektury przynajmniej na kilkadziesiąt godzin. A to, że dużo jeszcze nie wiesz to tak jak wszyscy tutaj ;)


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę danych technicznych ,akwarium to gotowy zestaw ,składający się z systemu tl 450 wrzucę fotki . Parametry po 2 miesiącach od startu to : NO2 -0,1 PO4-0,03 KH-8,2 zestaw kupiłem w Szwecji i nazywa się imazo ab ale jest taki sam jak Boyu tl450 tylko nazwa chyba zmieniona może ktoś ma coś podobnego chętnie widziane opinie na temat tego zestawu.bdd20683557786ec4838c84c159a6d43.jpgJeszcze jedno pytanko czy wie ktoś może co to jest za zwierzak.

a340b8f21b7548bde4b6eb945bb0e7b5.jpg

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś coś podobnego. Zmęczył mnie brak możliwości sensownego upgradu i przesiadłem się na kostkę z sumpem. Na forum jest kolega, który prowadzi bardzo ciekawy wątek o swoim 30 litrowym zbiorniku, za czasów swojej świetności wyglądał naprawdę świetnie. Ma podobną konfigurację i pokazuje, że się da.

Na zdjęciu ładna rurówka. Będziesz miał ich sporo.

Najlepiej pytaj co chcesz wiedzieć, bo tak to ciężko określić jakie masz problemy i wątpliwości. jak na razie wszystko wygląda OK. Mógłyś jedynie zbić to NO2 i zrobić test na NO3 i NH4


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje kostka jes jaka jest i nie ma za dużo opcji do upgradu , ale jak tylko warunki mieszkaniowe pozwolą to będzie coś większego . Jak zbijać skutecznie No2 .I zmiszczę w tych 58 l jeszcze jakieś ryby czy dwa błazenki to już max ?

Dziękuje FanWorld za podpowiedzi.đCo do NO3 i NH4 to dziś albo jutro postaram się dokupić i zrobić te testy.

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie myśl o rybach. Jak kupisz za wcześnie to tylko wydłużysz proces oczyszczania się skały, bo ryby tworzą sporo syfu.

Do tego mogą zdechnąć bo amoniak i azotyny są dla nich toksyczne.

Co do NO2 to najlepiej lać bakterie. Są różne i każdy ma swojego faworyta. Ja do nowego zbiornika zamierzam znów lać ATM Colony, ale jest tu sporo ludzi, którzy mają inne typy.

Pamiętaj też, że w takim akwarium to im więcej masz ryb tym trudniej trzymać dobre parametry wody i korale gorzej rosną. Jeśli wybrałeś błazenki, to ukwiały nie lubią świeżych zbiorników i często w nich zdychają dalej zatruwając wodę, co z kolei może pociągnąć za sobą kolejne ofiary. A błazenki bez ukwiała to trochę jak lizak bez patyka. Jeśli nie masz to dokup jeszcze test ph.

Sprawdź, czy nie taniej Ci wyjdzie kupić zestaw. Czasami tak bardziej się opłaca.

Co do rybek to jakbym teraz zakładał taki zbiornik to wybrałbym jakąś babkę z krewetką. Fajnie współpracują i są ciekawsze niż błazenki.

Błazenki mają jeszcze to do siebie, że są fajne jak są małe. Później już w wielu zbiornikach są problemem, bo wbrew pozorom potrafią całkiem spore rosnąć i są dosyć agresywne.

Ja ze swoim jestem na wojennej ścieżce, bo cokolwiek nowego włożę do akwarium to z impetem przewraca i wyrzuca na drugi koniec akwarium. Często też atakuje inne ryby.

:)

Edit:

Aha... teraz zauważyłem, że już masz te błazenki. Na razie nic nie dokupuj. No2 i NH4 musisz koniecznie jak najszybciej zbić. Możesz robić podmianki (nawet 10l) - to skuteczna metoda w tym przypadku.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że moje aż takie agresory nie urosną , trochę późno trafiłem na to forum .Zrobie tak jak piszesz jutro pojadę do jakiegoś sklepu po bakterie i po testy których nie mam . Aktualnie mieszkam w Szwecji i nie mam tutaj znajomych których interesowała by akwarystyka ,ale znalazłem już pare sklepów z morskimi zwierzakami i akcesoriami . Jak zrobię resztę testów to wrzucę . Ja mam teraz taki lizak bez patyka bo boję się ze jak włożę ukwiał to mi padnie niestety . Pospieszyłem się z tymi rybkami chyba ????

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze, tylko one produkują więcej syfu z którym na początku się bardzo intensywnie walczy. Powinno być OK. Tylko na razie lepiej dodatkowo nie obciążać systemu. Ukwiał sobie na razie daruj. Błazny mogą bez niego żyć.

Warto też poszukać lokalnych grup akwarystycznych na facebooku. Nie wiem jak u Ciebie, ale w moim regionie są bardzo aktywne i czasami można zrobić świetne interesy. Szczególnie jak ludzie likwidują zbiorniki. Później taka społeczność przydaje się na przykład jak chcesz wypożyczyć zająca morskiego, harlequina, albo zdobyć żywy pokarm.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem także ze niezłe głodomory z tych błazenków . Ale staram się nie ulegać złudzeniu i karmie bardzo małoMam jeszcze pare pytań ale nie chce wykorzystywać uprzejmości forumowiczów???Teraz będę miał pare dni wolne od codziennych obowiązków wiec postaram się obserwować kostkę może coś mi umknęło , zbiornik jak by nie było jest bardzo świeży może wypatrzę cos byle by to nie było nic złego .

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaj śmiało o wszystko co masz wątpliwości. Dobrze, że nie przekarmiasz. Na tym etapie to nie jest wskazane.

A złymi rzeczami się nie przejmuj. Fachowiec to ten co umie rozwiązać problemy, a nie ten co nigdy ich nie zaznał.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych zestawach najsłabszym ogniwem jest zwykle odpieniacz. Ale ze względu na pokrywę masz bardzo ograniczone możliwości wymiany na coś lepszego w przystępnej cenie. Oczywiście możesz się pokusić i kupić zewnętrzny ale jest dużo roboty z zainstalowaniem (znowu ze względu na pokrywę) Kolejna rzecz to osłona na lampy, często pęka (wilgoć + temperatura). Niby plastik ale spotkałam się już z kilkoma takimi przypadkami (+mój :wallbash: ). Dodatkowo zaokrąglone krawędzie zniekształcają obraz, uchwyty od pokrywy często się łamią, ciężko się czyści szyby (czyściki na magnes się nie sprawdzają).

Mam akwarium boyu ale większy litraż i szczerze mówiąc jak tylko zrobie remont w kuchni to stawiam nowy zbiornik (normalny, nigdy więcej zestawów :dizzy: ) Mogłabym tak jeszcze długo. Ogólnie potrzebne są modyfikacje :robo:

Tak wiem maruda jestem :ninja:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jako starter pack w dobrej cenie to opcja idealna. Bez większej inwestycji można sprawdzić czy się to lubi, czy raczej woli się inne hobby. Ma swoje wady, ale za to po upgradzie to jakby z poloneza do mercedesa się przesiąść.

Pamiętam, że u mnie jeszcze niskie pH było problemem ze względu na słabe napowietrzenie.

A brak odpieniacza w takim litrażu można łatwo nadrobić podmiankami przecież.

Kolega r_33 pokazał co można w takiej kosteczce bez odpieniacza zdziałać

http://nano-reef.pl/...om-32-miesiace/

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na start jest ok. Tyle, że w moim przypadku to nie jest pierwszy zbiornik (miał być tylko przejściowy po tragedii).

Ale myślę, że kolega szybko przeniesie się na coś większego :thumbup:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś większego będzie na pewno tylko muszę czekać a teraz i tak jak na początek cieszę się z tej kostki , i z czasem coraz bardziej przekonuję się ze to jest to rano budzę się to najpierw biegnę popatrzeć czy z akwarium wszystko ok tak samo jak wracam z pracy to automatycznie wchodzę odrazu do pokoju gdzie stoi zbiornik ha ha .A teraz mam dylemat bo mam parę dni urlopu i zawsze jechałem do polski ale tym razem chyba odpuszczę sobie . Chciałem zapytać czy jest możliwość zostawienie akwarium na tydzień bez opieki ???

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać czy jest możliwość zostawienie akwarium na tydzień bez opieki ???

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie w takie temperatury jak teraz.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś większego będzie na pewno tylko muszę czekać a teraz i tak jak na początek cieszę się z tej kostki , i z czasem coraz bardziej przekonuję się ze to jest to rano budzę się to najpierw biegnę popatrzeć czy z akwarium wszystko ok tak samo jak wracam z pracy to automatycznie wchodzę odrazu do pokoju gdzie stoi zbiornik ha ha

Diagnoza: Choroba morska :coffee:


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chciałem zapytać czy jest możliwość zostawienie akwarium na tydzień bez opieki ??? "

Janusz, to zalezy, jak akwarium jest przygotowane.

Jesli masz zautomatyzowana dolewke i chlodzenie to tydzien czasu akwarium wytrzyma bez opieki. Poniewaz nikt nie bedzie dogladal, to potrzeba jeszcze automatyczny karmnik.

Problem z brakiem chocby malo doswiadczonego pomocnika polega na tym, ze przewaznie wlasnie w czasie urlopu cos sie psuje. :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diagnoza: Choroba morska :coffee:

I nie zamierzam leczyć się z tej chorobyZauważyłem ze w gorące dni jest problem z temp ponieważ lampa w pokrywie nagrzewa wodę gdy zamknę całkowicie pokrywę wyjazd teraz odpada ale pytam się na przyszłość ponieważ kiedyś będę musiał zostawić moje pupile bez opieki na parę dni i być może ktoś z was ma doświadczenie jak przygotować akwarium by być spokojnym będąc na wyjeździe . Ja nawet myślałem o kamerce IP by podglądać czy wszystko jest w miarę ok ale przy tak małym zbiorniku i bez automatycznej dolewki to takie pozostawienie akwarium w upalne dni samemu sobie to zły pomysł tak uważam ostrożności nigdy za wiele w szczególności na początku .

A tutaj znalazłem fotkę jak wyglądał zbiorniczek dzień po zalaniu 5731af7d34787320e6e74553120e3f0d.jpg.Dziś jest trochę inaczej ale pamietam że pierwsze dni to układałem skałę jak klocki cały czas raz tak raz tak ha ha a jak u was było na początku ?

bb7894679efb98875206df10465ccecc.jpg a tak jest dziś ciągle najchętniej włożył bym rękę do zbiornika i coś po robił w nim ale to może objaw tej choroby morskiej đ

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi do dzisiaj się zdarza coś przestawić :blushing:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.