Skocz do zawartości
MrTrulosek

Pierwsze akwarium morskie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

może jednak kolega rozważy decyzję ? na targowisku (o np. OLX czy allegro nie wspominając) są / pojawiają się często używane zbiorniki (i sprzęt) za niewielkie pieniądze

--//-- Edit

Zmawiałem kiedyś krewetkarium - szkło OptiWhite, transparentny silikon, porządny polerowany szlif (coś jak ADA)

wymiary 35x25x20 - z wysyłką kurierem równo "stówka" wyszła

a niedawno zbiornik "dolewka" 36x38x12 (zwykłe szkło 5mm i silikon transparentny) u szklarza "z drugiej ulicy" (żaden znajomy) zapłaciłem aż 35zł ... (poklejone z tzw. odpadów)

więc jeżeli tylko jest miejsce na wyższy i szerszy zbiornik to nie ma się co zastanawiać

bo po prostu SZKODA TYCH 50cm długości ....

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup już jakieś szkło ok 30l albo więcej. A jeśli nie stać Cię na szkło za 50-100zł, to lepiej nie zaczynaj z morskim, bo koszty Cię przerosną.

Raczej 25 zł.

http://allegro.pl/akwarium-30l-40x25x30cm-proste-mata-4-gratisy-i5450652475.html

Jak autor już na tym etapie oszczędza takie kwoty to nie jest hobby dla niego.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez uważam ze koszt 30l będzie porównywalny jak nie niższy, bo nie trzeba kombinować. Wieksze Szkło kosztuje 50zł .jak nie stać cię na takie szkło to tym bardziej nie będzie Cię stać na zwierzaki - nawet do takiego 12l. Potem będziesz żałował wydanych pieniędzy bo tego się nie da upchnac lub tamtego...

Tapnięte mobilnie

mnie na wszystko stać tylko jak mówiłem nie mam miejsca na większy !! czy to tak trudno zrozumieć ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To krótko potrzebujesz kupić

-Cyrkulacje

Możesz użyć np. Kaskade bo będzie też miejsce na media

-Oświetlenie

Tu chyba coś z led diy najlepiej

-Ogrzewanie/chłodzenie

Zależy od temperatur jakie masz w domu ale myślę że grzalka będzie potrzebna

-Coś do mierzenia zasolenia by się sprzydało

Najlepiej refraktometr ale to koszt 200zł ale jakiś tańszy hydrometr też powinien być jak sprawdzisz w sklepie czy dobrze pokazuje

-Dolewka

Myślę ze będzie bardzo przydatna przy tak małym zbiorniku żeby nie było dużych zmian ale coś diy da się nie drogo zrobić

-I potem skala,piasek życie itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu fajna i zwięzła odpowiedz dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek, byś nie miał plag a żebyś mógł fajnie zacząć :

1. Refraktometr (jeśli będziesz chciał założyć duże tym bardziej się przyda) na krótko może być salimetr o dużej skali (te małe są bardzo niedokładne)

2. Sól - albo coś taniego, lub gotowa żywa woda w bańkach.

3. Piasek - zrób warstwę maks do 0,5-1cm - więc całej paczki nie kupisz, bo najmniejsza to 4,5kg żywego. Więc tu musisz się czymś posiłkować.

4. Skała - przy tej wielkości akwarium - żywy gruz koralowy - możesz posklejać w mini konstrukcje klejem typu miliput lub kropelka żel.

5. TESTY - NO3, NO2, PH , KH - najbardziej niezbędne z początku

Kolega powyżej wspominał o grzałce, myślę że w tym małym zbiorniku sama lampka i kaskada nagrzeją ci wodę. Jeżeli nie, to małą polimerową grzałkę dokupisz 10W i styknie.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega wspomniał że ma sklep obok więc myślę że testy na początek też może odpuścić i do sklepu wozić i sprawdzać aby ograniczyć koszty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zacznę kiedy kupię sprzęt oraz pozbędę się krewetkarium dzięki za wszystkie rady i jeżeli ktoś chce coś dodać to śmiało pisać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wtrącę 3 grosiki :)

Po pierwsze: dżentelneni o pieniądzach nie dyskutują :secret: To, ile kolega ma pieniędzy czy ile miejsca nie powinno nas interesować, o ile sam nie zapyta.

A jeśli chodzi o jamniczka, to na naszym forum z powodzeniem funkcjonuje jeszcze mniejszy, piękny zbiorniczek od Magu. Możesz sobie podpatrzeć co nieco. O ten: http://nano-reef.pl/topic/85148-5-litrow-slonej-wody-bez-odpieniacza-i-podmian-by-magu/#entry866505

Widziałam tez na youtube piękne morskie maleństwo w wazonie.

Ja mam w małym kaskade fzn2, ma dłuższą wylewkę, niż 15 cm, więc pewnie musiałbyś trochę pokombinować, żeby ją skrócić. Problemem może być utrzymanie temperatury. Jeśli masz duże wahania latem i zimą, to będzie się trzeba zaopatrzyć w wiatraczek i grzałkę, najlepiej, gdyby to było sterowane automatycznie, bo tak niewielka ilość wody zagrzeje się lub wychłodzi bardzo szybko. Tu tez mógłby kolega Magu przyjść z pomocą, ponieważ napisał fajna apkę na arduino, która steruje urządzeniami i oferuje ja całkowicie za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie nawet do magu pisałem żeby pomógł mi i zobaczymy co dalej będzie, sterownik mam zamiar go zrobić ponieważ tylko 1 rzeczy nie mam i dzięki że ty o pieniądzach nie gadasz ;) chciałem go zrobić jak najtaniej żeby nie żałować zmarnowanych pieniędzy ale dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko bedąc na poczatku akrarystyki morskiej bedzie ci ciezko z tak malym zbiornikiem, doswiadczeni maja z takimi klopoty a ciebie moze nieslusznie zniechecic do dalszej zabawy z akwa,

Wieksza ilosc wody to rowniez bufor ktory moze ci wybaczyc niektore bledy ktore zawsze sie pojawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kuba503 będę posiadał auto dolewkę auto sterowanie temp itd więc będzie mi łatwo.

następna sprawa

mogę dać filtr wewnętrzny 500-900l/h jako cyrkulator ?? np. marki HDOM. wszystkie wpisy o oszczędzaniu na siłę proszę o zostawienie dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na mysli nie tylko skoki zasolenia jak chodzi o dolewanie ro, do tego dochodzi miedzy innymi dozowanie chemi, karmienie, mieszanie wody na podmiane,itp

Bede namawial zebys chociaz te 30l postawil :) wierz mi ze i tak momentalnie bedziesz myslal o wiekszym, zarowno dlatego ze wiecej fajnego zycia bedziesz mogl umiescic jak i dla wygody obslugi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem swoje nie przegadasz mnie :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mogę dać filtr wewnętrzny 500-900l/h jako cyrkulator ??

możesz - nikt Ci nie zabroni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza zasada "Poprawnej i zgodnej" akwarystyki morskiej jest to aby słuchać rad kolegów którzy mają nie jeden rękaw zamoczony w akwarium morskim i potrafią dobrze doradzić :) Sam mam 30l i przez fale upałów bardzo ciężko jest mi utrzymać poprawne parametry w wodzie, iż codziennie ubywa nawet do 1l wody, w mniejszym zbiorniku będziesz miał bardziej widoczne zmiany zasolenia, zaś dolewka do takiego akwarium jest zbyt duża i musisz sam ją przerabiać co ryzykujesz przelaniem aqua wodą RO. Przy małym zbiorniku będziesz miał problem z czyszczeniem "dokładnym" szyb i następny problem to prace w zbiorniku przy koralowcach, ciężko będzie operować ręką albo pęsetą aby nie uszkodzić innych organizmów w aqua. Jak założysz takie małe aqua i będzie wszystko grało to gratulację, ale z czasem i tak przekonasz się im nawet o 1l większe akwarium tym lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak mam akwa ok 28x28x32 z tego panel z tylu ma ok 10l. Z powodzeniem trzymam tam miekkie i lps, krewetki ryby. Co 2 dni lub 3 musze dolac wody.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka skalę mi proponujecie sucha czy żywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli takie małe cudo, to maksymalnie 2kg żywej. Suchą szkoda aż brać do takiego wymiaru.

Ponadto zamiast skały, weź gruz i odpowiednie odłamki :) Porób sobie coś na wzór muru lub łuków triumfalnych etc. :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam akwarium 12 litrów wymiary 50x15x15 float

i chciał bym się dowiedzieć jak najwięcej do takiego akwarium typu

-jakie światło

-falownik

-itp

wspomnę że jestem zielony na temat akwariów morskich.

Przeklniesz to akwarium szybciej niż Ci się wydaje. W jedną noc wszystko zajdzie Ci dino/cyjano i puścić to kanałem bo nie bedzie co ratowac.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem jednego kolega nia ma pieniedzy ani miejsca na wieksze to dlaczego na hama kazecie mu zrobic wieksze. Kolega wie juz jakie bedzie miec problemy. Moze pomozmy mu stworzyc takie akwa a nie tylko "kup wieksze".

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli mi nie polecacie 12l to co powiecie o 20?? lub 25? i jak wtedy cena ze sprzętem by była większości testów nie trzeba mi było ponieważ mam akwa marin nie daleko i u nich bym sobie to porobił i tylko jeszcze jakie wymiary takiego akwa i ewidentnie czy zrobić panel czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, wszystko zależy co chcesz trzymać i jak to osiągnąć.

Nawet tak małe szkło może być ekstra :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel jest rewelacyjny moim zdaniem z powodzeniem mozesz umiescic odpoeniacz media filtracyjne i obiegowke zamiast falownika, dolewke mozna zrobic, schowac grzalke

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jakie wymiary zamówić u szklarza samego akwa bo panel sobie sam zrobie i najlepiej jakiś projekt fajny tego i ewentualnie jakie pompy do takiego panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.