Skocz do zawartości
rybak195

Pomoc w wyborze produktów do prowadzenia akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Już udowodniono, że świetlówki nie są konieczne.

Bardziej mnie interesuje pokrycie spektrum absorbcji chl a w tych lampach.

Z tego co znalazłem w sieci to producent deklaruje:

Lampa wyposażona została w 72 diody LED 3W każda. Diody przypisane zostały do trzech indywidualnie sterowanych grup. Każda dioda wyposażona została w soczewkę o kącie świecenia 90 stopni.

Możesz napisać, czy na opakowaniu, albo w instrukcji napisali jakie diody tam są?

Kupiłeś lampy za 10k bez tej informacji na podstawie, że ładnie kolor skały pod nimi wygląda? Pytam z ciekawości. Nic w tym złego jeśli takie miałeś kryteria wyboru. Staram się zrozumieć ten rynek bo myślę o wejściu na niego.

Chińczyki niekoniecznie są złe. Nie rozumiem czym miało by się różnić światło z identycznymi LEDami w Maxspectach, albo Pacific Sun od tych użytych w lepszych chińczykach. Kwestia pokrycia zakresu, który jest potrzebny koralom. Temat ugryziony na forum i wałkowany w prywatnych wiadomościach.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli ten zbiornik ma być "och i ach" to świetlówki by się przydały

nie mówię że chińczyki są złe - tylko że są chińczyki i .. bezsensowniedrogie chińczyki

a jakie konkretnie diody (gdzie jakie i ile) ma ta konkretna lampa to chyba jakaś tajemnica, w dodatku sam producent nie bardzo się może zdecydować co tam włożył

link do PDFa

www.twilightgroups.net/sitefiles/services/cms/utils.aspx?type=Download&publishmentSystemID=2&channelID=20&contentID=47

na stronie "Structure"

na rysunku przy soczewkach napisano CREE XPE LED

a kilka stron niżej

LED Source - 3w EPISATR/BRIDGELUX Chip

ps.

gdyby kosztowały tyle co tutaj kiedyś to bym ją/je kupił :)

post-23855-0-86336500-1467750017_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie są wątpliwej jakości - w oparciu o ten pdf.

Bezsensowne wykresy spektrum

00GnTspH.png

3 kanał ustawiony na 100% mocy o 4 nad ranem

9L0xm5sw.png

Tak jak Silvia pisał nawet nie wiadomo co tam za ledy są:

1bdD07Rg.png

a za chwile

enLhomhS.png

Dieslo benzyniak :)

Jest wiele niezłej jakości i dobrze opisanych świateł. O tym nie wiadomo prawie nic. Jak już płacić ciężkie pieniądze to pasowałoby wiedzieć za co. Trochę za dużo do stracenia przy takim zbiorniku, żeby takie wybory podejmować. Naprawa takich błędów może być kosztowna jeśli się okaże, że te światła nie spełniają swojej roli (a może będą super?).

Osobiście bym ostrożniej do tematu podchodził bo przy takim zbiorniku to i odpowiedzialność jest spora.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na kilku forach i "fejsie" są wpisy że to Bridgelux led a dopisek Cree to zwykły "chłyt reklamowy" (czytaj wałek) ewnt. "opcja"

na YT jest kilka filmików z tymi lampami i wygląda na to że dają radę ... podobnie jak inne "zwykłe o połowę tańsze chinki" ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już lampa kupiona to kupiona. Trzeba z tym żyć. Najwyżej można coś dorzucić jeśli będzie brakowało zakresów.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walnij sobie z 8-10 radionow i po klopocie :)

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do lamp jestem bardzo spokojny porownalem do innych tanich chinczykow i jestescie w duzym błędzie ze to jest to samo roznica jes bardzo duża na korzyść lamp sygnowanych przez aqua trend mam jeszcze maxpect razor znana i ceniona lampe ale ona dla mnie daje nie naturalne swiatlo nurkowalem na rafie juz parokrotnie i wiem jak ma tam wgladac ,sztucz swiatlo nie dorowna sloncu ale na rafie sa kolory a bardzo duzo lamp nie oddaje tego piekna ja stosowalem w samorobkach te ledy i daja radę nie dowiarkow zapraszam sami ocenicie

Tomasz.

Nie obraź się ale sposób prowadzenia tego tematu wygląda tak jak byś nie chciał dostać odpowiedzi na pytania które zadajesz. Czesc Romanie ja zapytalem o jakoa sugestię na temat prowadzenie tego akwarium od poczatku do końca jak czegos niemam to dokupie potrzebujacy sprzęt akwarium tskie zalozylem nie dlatego ze jestem bogaty ale dlatego że takie chcialem i teraz kombinuję jak to utrzymać lepiej jak to mniejsze i nie zbankrutować bo to morze bedzie natchnienie dla innych zapaleńców .Mętlik w mojej głowie powstal jak chcialem zakupic jakies produkty firmowe do prowadzenia akwarium i nigdy do tej pory nie zaglebialem sie w to bo w porzednim akwarium nic takiego nie stosowalem z gory zalozylem ze to pewnie jadna wielka sciema aby wycagac kasę od hobbystów . Te rozne specyfiki dedykowane tak mi sie wydaje tylko do małych zbiorników bo opakowanie sa male może sa inne produkty ktore sie stosuje np w ogrodach zoologicznych i stad moje pytanie

Żeby podpowiedzieć coś na temat suplementacji trzeba wiedzieć coś o filtracji.itd. Cały czas brak informacji na temat sprzętu i całego zaplecza.

Tomasz.

Nie obraź się ale sposób prowadzenia tego tematu wygląda tak jak byś nie chciał dostać odpowiedzi na pytania które zadajesz. Czesc Romanie ja zapytalem o jakoa sugestię na temat prowadzenie tego akwarium od poczatku do końca jak czegos niemam to dokupie potrzebujacy sprzęt akwarium tskie zalozylem nie dlatego ze jestem bogaty ale dlatego że takie chcialem i teraz kombinuję jak to utrzymać lepiej jak to mniejsze i nie zbankrutować bo to morze bedzie natchnienie dla innych zapaleńców .Mętlik w mojej głowie powstal jak chcialem zakupic jakies produkty firmowe do prowadzenia akwarium i nigdy do tej pory nie zaglebialem sie w to bo w porzednim akwarium nic takiego nie stosowalem z gory zalozylem ze to pewnie jadna wielka sciema aby wycagac kasę od hobbystów . Te rozne specyfiki dedykowane tak mi sie wydaje tylko do małych zbiorników bo opakowanie sa male może sa inne produkty ktore sie stosuje np w ogrodach zoologicznych i stad moje pytanie

Żeby podpowiedzieć coś na temat suplementacji trzeba wiedzieć coś o filtracji.itd. Cały czas brak informacji na temat sprzętu i całego zaplecza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, nie ma problemu. Ja też spędziłem na rafie ponad 200 godzin (na tym forum to nic robiącego wrażenie) i znam różnicę. Potrafię też zobaczyć różnicę w tym na jakiej głębokości od lustra wody żyją korale w akwarium, a na jakiej w naturalnym środowisku. Zauważam również malutką (dla niektórych może niewykrywalną) różnicę w źródle światła w tych zbiornikach.

Idąc tym tokiem myślenia - ustaw sobie te lampy nad łóżkiem i zrób sobie solarium, bo byłeś w tropikach i światło podobne było.

Jak dla mnie temat tych lamp się wyczerpał. Z tym wyciąganiem kolorów przez słońce w porównaniu do aktyniki... to OK.

Nikt tu nie jest złośliwy, ale nie rozumiem podejścia gdy nawet nie sprawdzisz, czy głosy z forum mogą okazać się prawdziwe. Jesteś przekonany o swojej racji i szanujemy to - to Twoje pieniądze i Twoje akwarium. Niemal zawsze jednak chodzi o dobro zwierząt i stąd ludzie starają się doradzić jak najlepiej potrafią. Niektórzy mają więcej czasu od innych i przerobili pewne tematy dosyć głęboko poświęcając na dany temat dziesiątki lub nawet setki godzin. Łatwiej im wtedy wyciągnąć idące z doświadczeń innych wnioski. A jeśli się jeszcze chcą tą wiedzą dzielić - to czyni fora w tym hobby stosunkowo unikalne, gdzie w większości branż ludzie zachowują się dużo bardziej egoistycznie.

piszesz:

porownalem do innych tanich chinczykow i jestescie w duzym błędzie ze to jest to samo roznica jes bardzo duża na korzyść lamp sygnowanych przez aqua trend

Ale w jaki sposób je porównałeś skoro producent nie ujawnia co tam wsadza?

To trochę jakbyś kupił auto nie wiedząc nawet jaki ma silnik w środku kierując się kryterium, że Ci się podoba dźwięk wydechu.

Nie twierdzę, że Twój wybór był zły. W najgorszym wypadku dokupisz jakieś świetlówki (zapewne pokrywające (420-450nm) i będzie OK, albo je po prostu wymienisz na inne chinczyki, które mają ten zakres już pokryty (np dSuny).

Pamiętaj, że oświetlenie nie jest dla ludzi, ale dla korali i to im na pierwszym miejscu ma odpowiadać.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 kanał ustawiony na 100% mocy o 4 nad ranem

9L0xm5sw.png

enLhomhS.png

Moja pierwsza led lampa była od Twilight Group i byłem z niej naprawdę bardzo zadowolony. Zresztą nadal ją mam i zawisnie zaniedługo nad moim kolejnym baniakiem. Co prawda sam dopasowałem sobie ile jakich kolorow ledow ma w niej byc, ale i ja i korale były zadowolone. O ile dobrze pamietam to na etapie zamawiania można było się zdecydować na Bridgelux/Epistar lub Cree (wybrałem opcję tańszą). Pewnie dlatego i to i to pojawia się w broszurce. Jeśli chodzi o kanał 3 który na wykresie osiąga 100% o 4 rano to jest to Twilightowy "kanał moonlight" i pomimo tego że moja obecna chinska lampa led jest (przynajmniej w teorii) o klasę wyżej - to takiego pięknego efektu z ledow symulujacych swiatlo księżyca jak w Twilight to już pozniej nie widziałem. Sorry za mały OT ale jako były użytkownik Twilight'a czułem się w obowiązku stanąć w obronie dobrego IMHO prodktu :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenna opinia. Chodzi jedynie o to, że producent sam powinien się bronić i udostępniać dane, a nie bazować na opiniach użytkowników.

A znasz domyślną konfiguracje ledów? Masz cree?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, niestety różnie to bywa na dalekim wschodzie z dbałością o szczegóły :)

U siebie wybrałem wersje z ledami bridgelux/epistar. Z Cree cena mi nie odpowiadała. Moja lampa była 120W i domyślnie oni proponowali ją w wersji 26 ledow niebieskich/26 bialych/3 ledy swiatlo ksiezyca. Ewentualnie proponowali dołożenie 2diod czerwonych, 2 zielonych i 4UV jako wersja najbardziej popularna w eksporcie na rynek USA.

Ja ostatecznie zdecydowałem się na ilości i ułożenie jak w zdjęciu poniżej. Byłem bardzo zadowolony.

post-23434-0-75200700-1467788858_thumb.png



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa... czyli kanał 3 to jedynie 3 diody? To nadaje sens temu obrazkowi co wcześniej wrzuciłem. Szkoda, że azjaci mają kompletnie w poważaniu robienie jakiejkolwiek dokumentacji i specyfikacji ogólnie. Może oni wsadzają akurat to co tanio kupili i w ten sposób sobie zostawiają otwarte drzwi do zmian technologicznych. Twoja wersja wygląda sensownie. Sam bym takie kupił na podstawie tego co piszesz. Konfiguracja jak w drogich lampach.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AF omijaj - chyba że chcesz hodować cyjano i okrzemki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa... czyli kanał 3 to jedynie 3 diody? To nadaje sens temu obrazkowi co wcześniej wrzuciłem....

Zgadza się i te 3 diody robiły robotę :)

Niebieskich miałem prawie 3x tyle co białych i efekt super, ale to w dużej mierze kwestia gustu. Ja preferuję niebieskości.

Po wakacjach powstanie u mnie akwarium 150cm i zaswieci nad nim ten chinczyk z Twilight 120W + Lumini Led 120W. Zobaczymy co z tego wyjdzie i która połowa akwarium bedzie bardziej zadowolona z oświetlenia :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, musimy brać pod uwagę, że z oryginalnej lampy to Ty miałeś jedynie sterownik, rodzaj LEDów i obudowę. Moja krytyka wynika z braku informacji lub źle dobranej ilości LEDów. Twoja konfiguracja była personalizowana i nijak się ma do domyślnej o której jak dotąd wiemy, że to "26 ledow niebieskich/26 bialych/3 ledy swiatlo ksiezyca". Niebieski to bardzo szerokie pojęcie w temacie oświetlenia. Bardzo niewiele firm używa rozwiązań pokrywających zakres jak świetlówki. Mam wrażenie, że robią to celowo, aby w przyszłości było miejsce na upgrady i żeby nas zmotywować do kupna nowej lampy. Sądzę, że już teraz są możliwości i części, żeby robić dobre i tanie lampy. Obecnie motywacją do wymiany oświetlenia jest dodanie przez producentów LEDów czerwonych, zielonych i bursztynowych. Czy potrzebnie? Czas pokaże. Ja nie znalazłem żadnych konkretnych informacji, które by jednoznacznie stwierdzały, że full spectrum lampy są lepsze od wyłącznie niebieskich z pokryciem widma od 400nm - 460nm. Okolice 660nm (czerwone) według niektórych mogą ograniczać przyrost korali, które żyją na większych głębokościach.

----------

To proszę traktować z przymrużeniem oka: ;)

Ja sobie to tłumaczę tak, że jak oderwana kępka na przykład zoanthusów chce żyć na głębszej wodzie, to głębokość na której się znajduje może ocenić po ilości czerwonego światła które do niego dociera. Czerwone widmo zostaje pochłonięte jako jedno z pierwszych i nie występuje na głębszej wodzie. Taka kępka jeśli ma sygnał, że czerwone do niego dociera może hamować swój wzrost, bo to oznacza, że obecnie dodryfował na płytką wodę na której nie chce żyć. Wtedy hamuje swój wzrost. Kiedy jest wyrzucona na głębszą, gdzie ilość czerwonego światła jest mniejsza - zaczyna swój wzrost, aby się przyczepić do skały i rozmnażać.

Jeśli założenie jest prawdziwe, to korale trzeba by podzielić na mniejsze ekosystemy zależne od głębokości występowania i w zależności od tego dawkować im 660nm.

Zapewne korale w akwarium mogłyby się przystosować do nowych warunków i tolerować więcej niż w naturalnym środowisku, ale takie światło może mieć wpływ na aklimatyzacje. Jedne gatunki musiałyby być aklimatyzowane z czerwonym, a inne bez.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co ta dyskusja skoro moze do tych ledow podwiesic pare swietlowek ati i bedzie mial super wypas czyli led i t5.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ano po to że nie wszystko złoto ...

w sumie do "najtańszych chińczyków" też można dodać świetlówki ATI :) - tylko ... czy na pewno o to chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Temat zszedł na off-topic w momencie jak stwierdzono, że nikt nie będzie doradzał wróżąc z fusów. Zaproponowany został dedykowany do zbiornika temat i tam będzie być może kontynuowany. Tymczasem my tutaj zrobiliśmy sobie hyde-park. Sorry jeśli to przeszkadza.

Daleko od tematu zbiornika jednak nie odchodziliśmy, a w kupnie oświetlenia jak i każdej innej rzeczy nie chodzi o to, że kiedyś się dosztukuje... To nie jest mały wydatek, żeby sztukować jak można mieć wypas na starcie, estetyczne i w cenie. No ale jedni lubią córki, a inni teściowe.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnoldzie czym sobie zaslurzylem na taką krytykę uśmiałem się z tego solarium mi się podobają a nie dodałem że korala narazie się podoba odrazu nie padły widziałem akwaria w których rosną korale pod ledami ale kolorów to akwarium nie miało i takiego akwarium niechce bo jest nienaturalne to ktore lampy polecasz aby nie trzeba było nic domontowywac. A przepraszam ale jest pełna informacja co w tych lampach jest zamontowane z tego wszystkiego to zapomniałem oco mi chodziło żartuje ja tylko chciałem się dowiedzieć coś o produktach do suplementacji a dokładnie kup to iyo lej pilnuj parametrów i będzie dobrze i cały czas czekam na jeszcze kilka podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu nikt chyba Cię tak mocno nie skrytykował przecież. Skrytykowaliśmy producenta lamp. Wielokrotnie było nawet podkreślone, że to domysły, bo przecież nikt nie potwierdził tych domysłów. Solarium to oczywiście był żart i dobrze go odebrałeś. Żart, ale tak nie do końca, bo przecież na solarium masz inny odcień światła niż jak się opalasz na plaży. Nie można porównywać słońca do sztucznego światła, które generujemy, już chociażby dlatego, że głębokość na której żyją korale jest również inna. Tłumaczyłem wcześniej.

i takiego akwarium niechce bo jest nienaturalne to ktore lampy polecasz aby nie trzeba było nic domontowywac

Które lampy polecam?

Te które jak najlepiej pokrywają ten zakres:

32O3v6Xh.png

Które to są to łatwo posprawdzać (o ile producent podaje taką informację. Jeśli nie podaje to możesz jeszcze próbować dogadać się jak kolega wyżej spersonalizował takie lampy jak te Twoje). Ja wychodzę z założenia, że warto kopiować najlepszych a za tych uważane są na przykład takie firmy jak Maxspect i ostatnio uważnie śledzę Pacific Sun.

Jak to sprawdzić?

Producent podaje jakie LEDy używa. Ogólnie uważa się droższe Cree za lepsze niż Bridgelux. Mam lampy na obu systemach i ja osobiście wolę tańszą opcję Bridgelux. Obie robią robotę. Pomijam kwestię PAR

U mnie zastosowano niebieskie diody o długości fal:

410nm, 450nm and 465nm

Nie siedzą jak linia w jednej długości tylko zawsze mają pewne rozmycie (rozbicie?), dlatego 410nm może być 405-415nm (przydałoby się jakieś dokładniejsze badanie, bo to informacja niepotwierdzona dobrym źródłem). Pokrywają więc w dużym stopniu wykres na górze.

Lampie daleko do ideału i będę ją modyfikował podmieniając jeden kanał na brakujące moim zdaniem długości (380nm, 420nm, 440nm i może 470nm)

Po co jeśli teraz się ładnie wstrzeliły w szczyt wykresu?

Bo zależnie od źródeł są różne wykresy:

chlorophyll.png

Prawdopodobnie zooksantele różnych korali lepiej absorbują w różnych pasmach. Kolor korala również może mieć znaczenie. Podobnie jak u ludzi z cerą i tendencją do opalania się. Jedni opalają się szybciej, a inni wolniej. Również różne problemy są w wyniku zbyt długiego opalania się.

Temat jest głęboki...

A jak to robią najlepsi?

Na przykład tak (pomijam nie niebieskie światłe):

Maxspect razor r420r:

A4: 455 - 460nm Cree XB - D×2 813 mW @ 0.65A

A5: 465 - 475nm Cree XB - D×2 55 lm @ 0.65A

B1: 400 - 410nm SemiLEDs×1 693 mW @ 0.85A

B2: 410 - 420nm SemiLEDs×1 810 mW @ 0.85A

B3: 420 - 430nm SemiLEDs×1 902 mW @ 0.85A

B4: 440 - 450nm SemiLEDs×2 760 mW @ 0.65A

B5: 450 - 460nm Cree XT - E×2 1520 mW @ 1.3A

B6: 470 - 480nm SemiLEDs×2 80 lm @ 0.65A

Na wykresie to wygląda tak:

1GqqFkdp.png

czyli pełne pokrycie ważnego dla korali zakresu. Dorównują chyba tylko T5 do takich wyników.

To właśnie tym bym się kierował przy wyborze oświetlenia.

A przepraszam ale jest pełna informacja

Zaciekawiłeś mnie teraz. Chętnie bym się przekonał co montują. Już sam fakt możliwości personalizacji w tej firmie mi się bardzo podoba.

żartuje ja tylko chciałem się dowiedzieć coś o produktach do suplementacji a dokładnie kup to iyo lej pilnuj parametrów

No właśnie to chyba tak nie działa. Nikt rozsądny nie będzie wróżył z fusów nie wiedząc nic o Twoim systemie.

i będzie dobrze i cały czas czekam na jeszcze kilka podpowiedzi

Pewnie, że będzie dobrze. Ja też czekam na więcej odpowiedzi :)

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie zanudziłem wywodem na śmierć. (Tak się dzieje jak człowiek ma za dużo czasu czekając na coś :coffee: )


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za parę podpowiedzi i ukierunkowanie myślenia zakupiłem na próbę tego małego maxpecta i on albo jes od nowości zepsuty albo tak ma być czyli to światło powoduję nie ładny wygląd akwarium zatoce bardzo podoba mi się światło z orphek ale to za wysokie progi cenowe jak na mój zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może odwiedź jakiś lepszy sklep gdzie mają inne modele i mogą zaprezentować działanie. Kolor dalej regulować możesz białymi i natężeniem niebieskich, więc każdy coś powinien znaleźć. Najlepiej jak są 3-4 kanały do regulacji. No i zawsze możesz się ugadać z kimś kto ma dobrze zrobiony custom. Napijesz się piwka przy akwarium i zobaczysz jak u innych to wygląda. Sam musisz rozwiązać problem

Tu masz Orphec układ:

eLUrwsZa.png

Nie ważne kto robi lampę i ile za nią krzyczy, a jakie LEDy wykorzystuje. Możesz sobie zamówić taki układ, proporcje, rozkład na kanałach i ilość jak w orphecu


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja filtracja odpieniacz aqua medic turboflotor 5000 dwa akwaria sampy po200litrow wypełnione skała i glonami obiek wody jecod 16000tyś falowniki dwie sztuki jecod 20 lampa UV w budowie zbiornik z dsb i zbiornik z siporexem zastanawiam się czy sera albo aquaela niby polski produkt z dużą powierzchnia filtracyjną i jeszcze zbiornik z glonami dodatkowo

Ale jak orphek ma specjalne diody to co wtedy

Nie potrafię tu zamieszczać zdjęć na Facebooku mam parę Pensjonat Riwiera Skorochów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orphek co najwyżej może chcieć żebyś tak myślał. To zaawansowana technologia i musieliby sprzedawać ogromne ilości lamp, żeby opłacało im się produkować nową technologie. A jeśli nawet by taką opracowali i byłaby lepsza niż dwie wiodące to sprzedawaliby konkurencji same LEDy zamiast lamp dla nas. To czysty biznes. Sprawa jest dosyć nieskomplikowana, dlatego dodają mistycyzmu do niektórych produktów. Co mają napisać? Dajemy te same diody co chinczycy pakują w lampy za $200, ale chcemy za nie krocie?

Za co mamy tyle płacić? - spytają ludzie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.