Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moje testy za 22 zł wykazują to samo co testy za 35, po4 prawie 0 a no3 w okolicy 15 :) ekipa czyszcząca zakupiona- krewetka, 2x ślimak turbo i ślimak kopiacy.

Zaczynamy 2 etap zabawy z nano rafą :)

Ma ktoś jakieś dobre rady na tym etapie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie. Już coś się będzie ruszało. Z rad to nie śpieszyć się z wypełnianiem zbiornika. Na początku łatwo zgubić balans.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę jeszcze dociagnac sprawę z odpieniaczem bo póki co źle jest ustawiony i wywala lekko żółtą wodę z piana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ze w nie ktorych miejscach na piachu zaczyna robic się taki lekko brązowy osad. Podczas podmianki wody zruszałem troche piach i osad znikł, lecz na nastepny dzien znowu sie pojawił. Co to moze być i czy to normalne ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w google dinoflagates, cyjano i okrzemki. To zapewne któreś z tych 3. A czy normalne? Niektórzy mają tylko przy dojrzewaniu, inni walczą miesiącami, a nawet latami... Najpierw musisz zidentyfikować, bo metody walki są różne.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są podobne ale u mnie bardziej są to okrzemki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jakieś zdjęcia wrzucić dla potwierdzenia. Okrzemki są dosyć łatwe w walce. W zdecydowanej większości pochodzą z wody RODI o złych parametrach. Można sobie pomóc dodając do systemu na przykład Sera Silicate Remover, albo coś od konkurencji.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za długą zwłokę z odpowiedzią, ale taki malutki urlopik był ;) a oto zdjęcia tego co mnie meczy.

Konsultowałem to już z moim "opiekunem" i mówił, że jezeli nie bąbelkuje to będą okrzemki

Link do zdjęc:

https://zapodaj.net/c74f09b6dc189.jpg.html

https://zapodaj.net/68d83c4ce0ee8.jpg.html

https://zapodaj.net/94590f1b82c90.jpg.html

Wspominał też ze to proces dojrzewania, odkad zaczalem swiecic swiatło to wlasnie sie to pojawilo.

Jakby za tydzien nie chciało znikać to mam kupić jakieś preparaty i zrobić podmiankę wody ok 50 %. wode mi da ze swojego zbiornikai zobaczmy co sie bedzie działo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na okrzemki - normalne przy dojrzewaniu.

Możesz użyć sera silicate remover, albo czekać i być może same przejdą jak się cykl zamknie. Sprawdź jeszcze dla pewności wodę RODI, czy na TDSie ma 0.

Nie jestem pewien, czy podmiana wody nie dokarmii ich. Ja przy dojrzewaniu czekałem aż zejdą, a później jak miałem to zmieniałem żywicę przy TDS >0 i dodawałem do sumpa woreczek z w/w preparatem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą wodą jest trochę problem bo na tds nie pokazuje 0 lecz ok 25, jest to woda stosowana w sterylizacji medycznej(prosto z destylatorki) która jest badana raz w miesiącu na różne tam bakterie itd. moja woda z pracy ma ok 37 więc leje ta z destylatorki.. mam jeszcze w pracy wode ultra czystą (cokolwiek to znaczy, wiem ze ma do 0,005 simens-ów--- taka jednostke podał mi gosc z labolatorium ;P ale nie wiem czy to duzo czy mało) niestety tej wody nie dostane :(

Czy ww. środek to jest to samo co

SERA Silicate Clear ?

http://allegro.pl/sera-silicate-clear-na-silicaty-okrzemki-krzemiany-i5964006898.html

Rózni się tylko jednym slowem na koncu acz kolwiek nie wiem czy jest to samo. Na necie znalazlem tylko ten co w linku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to to samo. Doraźnie powinno rozwiązać problem. Nie pamiętam, czy jesteś już po dojrzewaniu zbiornika. Jeśli wciąż trwa, to okrzemki są jednym z normalnych objawów i występują niezależnie od jakości wody wlewanej.

Teraz pamiętam rozmowy o tej wodzie. Byłem jednym z tych "złych wróżbitów", który przewidywał potencjalny problem z używaniem takiej wody. Próbowałeś tę wodę przepuścić przez żywicę? Krzemiany to jeden z wielu problemów, które mogą się przedostawać do zbiornika z taką wodą. Niektóre mogą wchodzić w skałę i zanim się zorientujesz może być sporo trudniej naprawić szkody.

Co do tej wody z 0.005 Siemensów, to spotkałem się z takim przelicznikiem

1 ppm TDS= 1.56 microS/cm.

Nie wiem czy tak można przeliczać i czy to jest prawidłowe w akwarystyce, ale jeśli tak, to wychodzi wtedy około 3ppm, więc jest to woda wciąż przez wielu nieakceptowalna.

Fajnie jakby ktoś potwierdził, czy tak można wyliczać.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie trwało ok 2 tygodnie bez swiatła. Odkad zaczalem swiecic swiatlo to pojawimy sie okrzemki.

Co do wody to narazie nie przepuszczałem jej przez zywice, bo chce zobaczyc co sie bedzie dzialo jak bede lał ta wode z destylatorki.

Jeśli nic sie nie zmieni to planuje zakupic wklad z zywica i zrobic cos w stylu flitra przelewowego.

Koło soboty zrobie zakupy m.in zakupie SERA Silicate Clear, węgiel aktywny i co tam jeszcze będzie potrzebne ;)

Zapytam przy najbliższej okazji jak to wychodzi z przeliczaniem Simensów na ppm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie może trwać nawet kilka miesięcy. Możliwe, że po oświeceniu światła masz po prostu kolejny etap dojrzewania. Być może nawet nie potrzebujesz sera silicate clear, bo to część naturalnego cyklu. Wielu tutaj uważa, że nie opłaca się go zaburzać, bo może się jeszcze przedłużyć. Młode akwarium jest bardzo niezbalansowane i jeszcze niejeden raz Ci może wyskoczyć objaw ciągłego dojrzewania, nawet jeśli uznasz je wcześniej za zakończone, bo poprzednia plaga odeszła. Trzeba cierpliwości na starcie. Dużo cierpliwości. SSC warto kupić i tak, ale ja na razie bym tego nie używał, bo się nie dowiesz czy masz krzemiany w wodzie. Jak same zejdą to dojrzewanie, jak nie zejdą przez kilka tygodni to grubszy problem z wodą.

Jeśli nic sie nie zmieni to planuje zakupic wklad z zywica i zrobic cos w stylu flitra przelewowego.

To bardzo dobry pomysł. Być może sama żywica będzie w stanie wyzerować TDS w Twoim przypadku.

Coś takiego powinno "zrobić robotę".

di3300-filter_purepro_acwa-service02.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze SSC i tak zakupie, zrobie tak jak pisałeś ze narazie czekac. W razie jak by nie chcialy sie wyniesc to wtedy bede kombinował z tym filtrem przelewowym.

Wiem ze akwarium jeszcze dojrzewa i przez najbliższe tygodnie beda sie działy rózne rzeczy, dla tego nie panikuje i cierpliwie czekam ;) w sobote zakupie moze jakiegoś fajnego krabika, tylko pytanie jaką role odegra w moim akwarium, napewno bedzie częscią ekipy sprzątającej, ale czy taki krab jest "wydajny" w swej pracy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester ładnie opisał ekipę czyszczącą ostatnio:

http://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/

Fajnie się na nie patrzy. Szczególnie lubię kraba porcelanowego, halloween hermit i blue leg hermit, ale ryzyko że zaczną zjadać korale istnieje zawsze. Kraby zabiły mi sporo ślimaków. Przewracają czasami też korale. Co do wydajności... Raczej nie są najlepszą bronią na glony. Zjadają je, ale ich znaczenie w moich zbiornikach jest marginalne. Nawet mitraxy nie mają jakiejś ogromnej wydajności. Bardziej to dla mnie ciekawostka i droga do bioróżnorodności niż sposób na zapewnienie sobie zbiornika bez problemów. Może inni mają inne doświadczenia. Chyba najważniejszą funkcje u mnie mają jako padlinożercy jeśli coś się zdarzy. Po jakimś czasie zapewne wężowidła i wieloszczety w tej funkcji by wystarczyły, ale kraby po prostu są ładne i mają ten "współczynnik WOW!".

Ślimaki w większości też odkąd leje vsv wolą zjadać film z szyb niż skubać glony.

Podsumowując: Fajnie, że są ale umiałbym sobie wyobrazić następne akwarium bez nich.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem :) ale fajnie wyglądają jak gdzieś tam kroczą po piasku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku są niezastąpione, kiedy nie można mieć korali i ryb z górnej półki, dojrzewanie się ledwo skończyło i są jednymi z pierwszych mieszkańców akwarium. Później wychodzą ich wady. Na przykład w bardzo niewielu miejscach podane jest, że krewetki czyszczące uwielbiają regularnie przeczesywać kolonie zoa zamykając je i w niektórych przypadkach uniemożliwiając ich hodowlę. To bardzo fajne krewetki, które dosłownie jedzą z ręki, ale dla mnie są bardziej szkodnikami niż pożytecznymi stworzeniami. Podobnie jest z jeżowcami - często odrywają zoa i inne małe korale od podstawek i noszą je na sobie

488Qpnxm.png

Wszystko więc zależy co się chce hodować i w jakie akwarium chce się iść. Dla jednych to co dla mnie jest problemem będzie jedynie zabawną cechą zwierzaka.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tych 30 l za bardzo nie poszaleje z życiem. Ale gdyby 30 l wypaliło bez większych problemów i by mnie to nie zniechęciło to myślałem o czymś większym. Na razie chce spokojnie wystartować z tymi 30 l , zobaczyć jak to wszystko wygląda, czy bede miał czas na opiekę itd. itp. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz temat kolegi r_33 mającego też 30l, którego podziwiają ludzie mający nawet wielkie wanny. Nie tylko litraż się liczy :)

http://nano-reef.pl/...e__st__320

(na pierwszych stronach nie ma zdjęć)

Tak dla inspiracji.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no piękne !!!!!

Zastanawiam się tylko gdzie jest piasek w tym jego akwa ?? :D

Bo przegladajac na szybko temat, widze ze kolega w tej 30 mial piasek i to dosc duzo, nie doczytalem co sie z nim stalo ze na innych zdjeciach go juz nie ma... ale napewno zainteresuje się tym tematem głębiej.. dosc duzo czytania tam jest :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/60190-30l-radom-33-miesiace/page__st__740#entry771032

Jest grono ludzi nieużywających piasku. Nie jest konieczny. Łatwiej dbać o czystość odsysając syfek.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma też to swój urok :)

Jak będe miał chwile to napewno zasiądę do czytania tego ogromnego postu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje zdjęcia początków mojej nano rafy. Jakieś życie już tam pływa krabik zakupiony w sobotę, puki co skubie coś tam ze skał. Korale będę sukcesywnie dodawał, nie chce się z tym spieszyć ;) Błazenek jest malutki, ma ok 1,5 cm. Chyba mu dobrze, dostaje na zmianę mrożony i suchy pokarm, w sobote podjade po jakiegos prostego korala i błazenka do pary, bo troche mu smutno ;)

https://zapodaj.net/...5c11f1.jpg.html

https://zapodaj.net/...280a35.jpg.html

Edytowane przez konrad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ładnie to wygląda. Może Ci się poszczęści i uda Ci się jakiegoś ładnego grzybka, albo zoaski wyrwać - to takie bezpieczne opcje. Ja bym jeszcze nie kupował ukwiała, bo często padają w młodych zbiornikach.

Masz bardzo ładne brierum. Jak będziesz miał szczepkę to możesz przytwierdzić do tylniej szyby. Ładnie ją może obrosnąć.

http://nano-reef.pl/topic/61393-koralowce-na-szybie/#entry622937


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad jakimś grzybkiem, ale to na spokojnie, nie spieszę sie z tym ;)

Brierum dostałem w gratisie, czekam az zacznie sie rozrastać ;) Nie wiem co to jest za koral na gorze, po lewej stronie skały, taki rulonik czrno biały, trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do akwarium jak sie chce go zobaczyć, bardzo szybko sie chowa w skale, zajmuje mu to mniej niż sekunde, jesli sie mrugnie w tym samym czasie co on zacznie sie chować to nawet go nie zobaczymy.

Okrzemki chyba przeszły po ostatniej podmiance wody i odessaniu piachu sie nie pokazują póki co ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.