Skocz do zawartości
keikan

REEF MASTER LED Kraków wita

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Śledzę forum od dłuższego czasu (od 2 lat mam ładnie działającą i wyglądającą kostkę nano reef 20), lecz aktualnie zakupiłem zestaw Reef Master LED i mam kilka pytań (ponieważ wciąż uważam się za początkującego:

1/ Będę miał ok. 50 litrów żywej wody z podmianki od kolegi z Krakowa, a drugie 50 litrów zmieszam z solą i zamierzam to wszystko połączyć.

a/ Czy to skróci czas dojrzewania akwarium?

b/ W jakim czasie od zalania tymi wodami mogę dołożyć żywą skałę?

c/ Czy 48 h wystarczy?

d/ po jakim czasie od zalania akwarium i włożeniu skały mogę dosypać żywy piasek?

2/ W instrukcji jest napisane, że pierwsza komora powinna być zalana wodą do wysokości 3/4.

U mnie (i u Was pewno też) pierwsza komora to ta z plastikowymi koszyczkami z biobalami - niestety nigdzie nie ma na niej podziałki min - max. Czy to tą komorę mam wypełnić tylko w 3/4? Na chłopski rozum - przecież do tej komory i tak przeleje się woda z głównej części akwarium i wypełni ją na maxa (czy się mylę?)

Pozdrawiam i proszę o pomoc jak najszybciej, gdyż jutro planuję rozpocząć pracę nad akwarium :)


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

A co w przypadku jeśli na części żywej skały mam miękasy? np. Xenię? (chcę przełożyć cześć skał z działającego od dawna nano-reef).

Czy one przeżyją tą czynność, czy poczekać kilka tygodni i przełożyć kawałki skały z "żywcem" dopiero po dojrzeniu nowego akwarium i dołączyć je do "nowej" żywej skały?

Edytowane przez keikan (wyświetl historię edycji)

53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie ma reguły - póki nie "zaskoczy" właściwa filtracja zależy od jakości skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że przekładanie skały z życiem powinno poczekać aż parametry się ustabilizują. Pomimo wlania wody z działającego zbiornika i tak zacznie się cykl azotowy.

Skałę kupioną do zbiornika można wrzucić zaraz po zalaniu ale z piaskiem ja bym się wstrzymał. Zaczekaj ze 2 dni bo sporo syfu ze skały wyjdzie. Zbierzesz wszystko wężykiem i można sypać piasek - po co na start go brudzić.

W starej wersji Reksia z T5 są naklejki "MINIMUM" i "MAKSIMUM" w moim temacie, do którego serdecznie zapraszam (link w podpisie) wrzuciłem zdjęcie na którym widać na jakiej wysokości się znajdują (na prośbę kolegi). Woda w pierwszej komorze będzie zasysana przez pompę odpieniacza dla tego dopiero gdy będzie pełny obieg można regulować jej poziom.

Wysokość poziomu wody zależy od odpieniacza i wpływa na jego pracę. U mnie jest nieco inna sytuacja bo nie mam standardowego odpieńka. Ten co mam najlepiej pieni gdy wody mam tak delikatnie powyżej kreski ale jak wleję za dużo natychmiast pieni na mokro i kubeł się zapełnia.

Jak masz jeszcze jakieś pytania do Reksia wal śmiało sam od niedawna jestem posiadaczem.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReefMaster już zalany i wszystko włączone. 50 % wody wymieszanej z solą Reef Crystals, pozostała część z żyjącego akwarium z podmianki dzięki uprzejmości Rysio2000.

Jutro jadę po skałę. Jak się uda zakup, to za 2-3 dni włożę żywy piasek ( Samoa argonite white).

Jaka ilość poachujest optymalna? Tak ok. 0,5 cm?

post-22253-0-64348100-1468773806_thumb.jpg

Edytowane przez keikan (wyświetl historię edycji)

53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy kto co lubi. Ja wsypałem 9kg ale pózniej odsysałem trochę.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za dużo piachu też nie jest dobrze. Ja też odsysałem bo było za dużo. Teraz mam ok. 1cm nad plastikową podstawkę z przodu i niecałe 2cm z tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię jak jest troszkę piasku żeby wieloszczety i ślimaki miały w co się zakopać :)

Lepiej na początku dosypac ciut więcej i później z brudkiem odciągnąć. Jak dosypiesz później to będzie znowu dojrzewał.


ac75163773.png

21fe87f4fa754311med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie paczka 4,5 kilo jest w sam raz.


Jebao WP40,led 120W,T5 2x24 ,310 litrów + sump 96 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej piachu tym więcej w nim syfu a co za tym idzie trudniej utrzymać parametry. Nie mówię że się nie da ale wymaga to znacznie więcej dbałości o stan piachu.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis dołożyłem żywą skałę, a później dosypałem piach. Woda mętna -mam nadzieję, że to normalne.

Chyba niepotrzebnie kupiłem aż 9 kg ;( na razie wsypałem ok. 3 kg i wydaje mi się ok...

Skałę skleił mi pracownik skleu, gdzie gokonywałem zakupu. Zamówiłem przez telefon, powiedziałem, że mam reef mastera i miła Pani w cenie skały od razu mi ją skleiła na wymiar :)

Za 11kg zapłaciłem 410 PLN. To chyba cena ok?

Nawet nie mam już miejsca na te 2 kg skały z nano-reefa, który wciąż działa...

Czy po wsypaniu piachu powinna chodzic filtracja i cyrkulacja (tak zrobiłem), czy nie?

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi!

jakies 5 godzin po wsypaniu piasku. Woda prawie kryształ. Zdjęcie zrobione przy oświetleniu nocnym.

Tak więc stwierdzam, że max filtracja i cyrkulacja po wsypaniu piasku jest ok. Nawet dosypałem piachu, wiec teraz jest w akwa jakieś 5-6 kilo.

post-22253-0-99400500-1468862043_thumb.jpg

post-22253-0-17623300-1468872207_thumb.jpg


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ta skałka posklejana. Ale widzę że nie wziąłeś sobie do serca mojej rady i od razu wsypałem piach. Z żywej skały wypada sporo syfu i wszystko będzie na piasku.

Filtracja powinna chodzić a co dokładnie masz w panelu ?

Polecam na sam początek dać watę i zmieniać co drugi dzień


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ta skałka posklejana. Ale widzę że nie wziąłeś sobie do serca mojej rady i od razu wsypałem piach. Z żywej skały wypada sporo syfu i wszystko będzie na piasku.

Filtracja powinna chodzić a co dokładnie masz w panelu ?

Polecam na sam początek dać watę i zmieniać co drugi dzień

Wziąłem do serca, ale kobieta ze sklepu, gdzie kupiłem skałę powiedziała, że ta skała była cały czas w akwarium z cyrkulacją i powinno być wszystko "wypłukane".

Zaufałem jej i zobaczę, czy dobrze zrobiłem ;)

Dlatego wsypałem piach.

Dziś rano woda idealnie krystaliczna. Piach na swoim miejscu i żadnego syfu na nim.

Filtrację mam standardową (fabryczną). Nic nie zmieniałem.

Dziś na pewno wypłukam pojemnik odpieniacza (bo od wczoraj pieni jak wariat ) oraz fizelinę z 3 komory.

p.s.

O jakiej wacie mówisz? Jakaś specjalna czy taka kosmetyczna?


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam jak to jest z tą skałą. W końcu każda żywa skała przechowywana jest w baniakach z jakąś tam filtracją.

Ja kupowałem (jak może czytałeś w moim temacie) z eRybki. Na start była mega kolorowa. Czerwone, fioletowe zielone algi. Ale z czasem wszystko zbrązowiało. Do tej pory większość tego co na niej było opada na piach tworząc szary nalot. Najwięcej było przez pierwsze dni. Ale ja trochę pokruszyłem skałę przy układaniu. Jeżeli to nie sucha skała to zawsze coś tam będzie brudzić.

Co do filtracji to ja do tej pory używałem kawałków fizeliny. Dostałem całą siatkę skrawków, kiedy kupowałem wkłada do kubełka. Na wierzch ostatniego koszyczka w Reksiu układałem warstwę fizeliny sięgająca sitka. Po pierwsze nie było efektu chlupania woda który strasznie denerwuje moją druga połówkę. Po drugie cały syf z wody wstępnie przelatuje przez fizelinę nie przedostając się w takiej ilości do reszty mediów. Dzięki temu zwłaszcza w początkowych fazach można pozbyć się sporo mułu.

Po paru dniach wydawała się czysta ale po pierwszym czyszczeniu szyb już po chwili była czarna.

Szybko zbierający się bród i resztki mogą powodować skoki azotynów dla tego należy ją dość często wymieniać. Oczywiście możesz kupować oryginalne waty filtracyjne "akwarystyczne" ale ja poszedłem za radą kolegów z forum i wczoraj zamówiłem owatę. Za 1m2 zapłaciłem 3,80 zł a efekty daje takie same. Będę jej używał na wstępie filtra i owijał nią patyki od fizeliny bo na razie mam je nieubrane.

Jeśli interesuje cię jak wygląda, jak ją mocuje i czy się sprawuje to zapraszam do mojego tematu w którym jak tylko przyjdzie przesyłka będzie odpowiednia relacja.

Pozdrawiam


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na start była mega kolorowa. Czerwone, fioletowe zielone algi. Ale z czasem wszystko zbrązowiało.

Pewnie dlatego, że algi wapienne nie lubią świeżych zbiorników. Niby parametry te same, ale one tak mają. Podobnie jak niektóre ukwiały, gąbki etc... Stare z czasem obumierają, a nowe nie chcą rosnąć.

Właśnie się zastanawiam jak to jest z tą skałą. W końcu każda żywa skała przechowywana jest w baniakach z jakąś tam filtracją.

To chyba chodzi też o to, że to co widzimy to jedynie niewielki procent życia. Jest wiele delikatnych stworzeń, które nawet przy przenoszeniu z jednego zbiornika do drugiego obumierają, zdychają i wywołują zaburzenia w systemie podaż-popyt azotu.

łatwo sobie to wyobrazić tak:

ser=>myszy=>koty=>psy=>Korańczycy

Do dojrzałego akwarium dosypujemy tylko ser i reszta sama się reguluje.

Przy przeniesieniu skały lub innym załamaniu systemu możemy zabić delikatne koty i wtedy mamy taką sytuację:

Dosypujemy sera, myszy się mnożą na potęgę, psy umierają z głodu, Koreańczycy też, co może zatruć wodę i wybić również myszy.

Niby niewielka zmiana, a efekt domina zaburza całą równowagę.

Wiem, że temat bardzo uproszczony, ale to chyba najłatwiej tak zobrazować.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ser=>myszy=>koty=>psy=>Korańczycy

Rewelacyjne uproszczenie ale jakie skuteczne.

heheh :thumbsup:


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, przyznaję. Poniosło mnie :blushing:


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 0 + 1.

Woda kryształ.

podczas przestawiania magnetycznej cyrkulacji Tunze odpadl jeden gumowy zaczep. Przepadl w akwarium. Kiepski patent. Druga pompe kupie na przyssawkę.

post-22253-0-59821200-1468937756_thumb.jpg


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni żadnych zmian.

Na żywej skale zauważyłem kilka spacerujących ślimaków wielkości ok. 3 mm każdy.

Wypłukałem fizelinę z 3 komory - wypłynęło trochę żółtej wody.

Zwracam uwagę na odpieniacz: produkuje dużo białej pianki, która natychmiast przechodzi w stan płynny. Nie zauważyłem w tym czarnym pojemniku, do którego bąbelkuje piana żadnych brudów - tylko woda.

Położyłem na skale małą szczepkę Xenii. Ładnie się rozwinęła i zaczęła pulsować już po kilkunastu minutach, ale nie mogę mieć włączonego cyrkulatora, bo zaraz ją zmywa ze skały. Jak przymocować do skały Xenię wielkości ok 2 cm? Czy może nie cyrkulować 2-3 dni i poczekać, aż sama przyrośnie?


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gumka recepturka i wokół skały po 2-3 dniach przyrośnie. Ewentualnie można igłą do kamienia. Ale jak nie chcesz robić krzywdy koralom to jeszcze się wstrzymaj trochę z wpuszczaniem życia.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko z Xenią spróbowałem.. Wciąż pulsuje, więc chyba jej dobrze.

p.s.

Mam pytanie o wiatrak w obudowie (ten włączający się gdy przekroczona zostanie zadana temperatura).

Jak długo on chłodzi po załączeniu?

Tzn. Miałem wczoraj sytuację, że ustawiona temp, była na 25,1 stopnia. Została przekroczona i wentylator się załączył.

Po ok. 20 minutach na wyświetlaczu było już 24,9 stopnia, a wentylator wciąż działał. Wyłączyłem go ręcznie.

Czy to normalne, że nie wyłącza się zaraz po schłodzeniu poniżej zadanej temperatury?


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety normalne ...

Jakaś wersja ReefMaxa miała wbudowany program, który poniżej jakieś temperatury wyłączał wiatrak ale podobno funkcja ta za często ulegała awarii więc firma zamiast spróbować jakoś ją naprawić po prostu się jej pozbyła. Aktualnie wiatrak włącza się po przekroczeniu danej temperatury ale wyłączać go trzeba ręcznie - Takich informacji doszukałem się w nacie i u mnie tak właśnie to wygląda.

Co do korali to sprawa dla każdego akwarysty podstawowa niczym pacierz - cykl azotowy.

Każdy wie że duże stężenie amoniaku i związków azotowych zatruwa większość życia w akwarium. A takowe występuje przy starcie akwarium niezależnie od tego ile wody z działającego się wleje.

Jednakowoż co z życiem i koralami przyniesionymi ze skałą ?!

Wieloszczety, węzowidła i inne małe stworzenia dostają ostry wycisk podczas trwania cyklu azotowego a jednak przezywają. Często zdarza się tez, że na skale przytargamy jakiegoś koralika i te też przeżywają. Np ja dokupiłem kawałek skałki na którym była główka Xenii niemal na samym początku. Teraz mam już 5 główek i dalej żyje.

Wielu ludzi ma odmienne zdanie na ten temat. Ja jednak uważam że nie ma co truć zwierzaków jeśli nie jest to konieczne.

Cierpliwość ;)


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się: na część skał obrośnięta przez zieloną trawkę wysokości ok 0,5 mm. Cześć skał z kolei przybrała kolor brązowo-żólty.

Asteriny wciąż wesoło chodzą po ścianach akwarium. Ślimaczki przyniesione na skale także chodzą.

Podjąłem dcyzję o wymianie cyrkulatora. Jednak Tunze 6025 jest za mocny i robi mi pralkę z akwarium. Myślę, że zejdę na wydajność koralia hydor 1600 albo Tunze 6015.

Jak dojdzie przesyłka, to dwutygodniowego Tunze 6025 wystawię na sprzedaż po atrakcyjnej cenie.

Szkoda, że nie ma regulacji wydajności, bo zapłaciłem za niego 170 PLN w erybce ;(


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety normalne ...

Jakaś wersja ReefMaxa miała wbudowany program, który poniżej jakieś temperatury wyłączał wiatrak ale podobno funkcja ta za często ulegała awarii więc firma zamiast spróbować jakoś ją naprawić po prostu się jej pozbyła. Aktualnie wiatrak włącza się po przekroczeniu danej temperatury ale wyłączać go trzeba ręcznie - Takich informacji doszukałem się w nacie i u mnie tak właśnie to wygląda.

No to szukales w necie troche niedokladnie :p.

W pierwszych Reefmaxach faktycznie wiatrak wylaczal sie po schlodzeniu do zadanej temperatury. Niestety,wiatrak dosyc szybko zarasta sola i byly problemy ze startem takiego zarosnietego wiatraka,zmiana sterowania w nowszych egzemplarzach polega wiec na tym,ze po schlodzeniu do zadanej temperatury,wiatrak sie nie wylacza,tylko przelacza sie na minimalne obroty i tak ma byc,jest to jak najbardziej prawidlowe. Inna para kaloszy jest to,ze kazdy termoregulator ma jakas histereze /bezwladnosc i po ustawieniu zadanej temperatury moze sie wlaczac/wylaczac przy temperaturze rozniacej sie o kilka dziesiatych stopnia od temperatury zadanej.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.