Skocz do zawartości
majestic

Znikające zoa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problemów ciąg dalszy. Po kłopotach z euphyliami (nie do końca rozwiazanymi) których powodem okazała się być "zbyt czysta" woda czas przyszedł na teoretycznie mniej wymagające zoa. Jeszcze przed problemami z euphyliami znikła kolonia małych czerwonych zoa- tak znikła i to w jeden dzień i na pewno nie spadły/odkleily się, nie zostały porwane przez jezowca itp. Później znikła znów w jeden dzien spora (kolo 15-20 główek) kolonia innych zoa ale pomyślałem że euphylia która była w bezpośredniej bliskosci je popatrzyła. Dziś patrzę i widzę to

ba71bebc42079a0c7d47bb17f4a4f3dc.jpg

Drugi problem to dla odmiany euphylia- wczoraj jedna z główek jak gdyby zniknęła od środka tzn na krawędzi główki było sporo tkanki ale środek całkiem pusty

5a6ca05a563e8a58c849a5af92383773.jpg

Co się dzieje?? Reszta akwarium okey parametry już nie zerowe ale w normie...może wieloszczety?? Mam ich sporo a ostatnio odkryłem jakiegoś czarnego forfitera z żółtym paskiem na głowie i żółtymi rozkami wielkości sporej dżdżownicy. Może to ten gagatek??

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ci zjada, zoasy rozpuszczają się długo. Zanim się rozpuszcza przeważnie są zamkniętę przez kilka dni. Mam ponad 30 odmian i nie zdarzyło mi się aby zniknęła cała kolonia z dnia na dzień.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoasy może krab wyżera, albo brzydal?

W takim tempie to może się jednak odkleiły i gdzieś za skałką utkwiły, w pompie, albo w innym niewidocznym miejscu. Czasami się zdarza. Forfitery to głównie szwagrami się żywią :playing . Chyba, że masz jakieś zdjęcie, albodokładniejszy opis to będzie się może dało coś sprecyzować jak ktoś widział takiego u siebie.

W jakim wcześniej stanie były zoasy? Polipowały normalnie i nagle zniknęły? Zaczęły znikać frupami w jednym miejscu, czy w różnych częściach akwarium? Mam prawdziwe czerwone zoa i one dosyć wymagające czasami są, ale to raczej nie warunki, bo jak już wcześniej powiedziano zoa nie umierają z dnia na dzień.

Zwróć też uwagę na takie ślimaki 'sundial snail'.

sundial_tattoo.jpg

Ta euphyllia się rozwinaęła, czy dalej taka skurczona?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że po euphylii. Nie wyrzucaj szkieletu bo może się odrodzić. Rzadko się to zdarza ale sam kiedyś miałem taki przypadek.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa niby jeszcze są na skalce ale wszystkie są zamknięte i właśnie takie lekko rozpuszczone. Wyglądają jak gdyby zostały podane czymś co je rozpuscilo albo coś się po nich przeszło... ani kraba ani brzydala nie mam. A co do euphyli to nie mam pojęcia ale widzę coś takiego po raz pierwszy- resztki poodrywanej tkanki dookoła szkieletu główki i brak czegokolwiek w środku...

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Euphullia miałem to samo. Padła mi w parę dni. Wszyscy mi pisali, że za młody zbiornik lub złe parametry wody. U mnie było NO2 na poziomie 0,25;;


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z twierdzeniem że lps'y i miękkasy nie lubią czystej wody.

Wręcz przeciwnie - uwydatniają wtedy swoje przepiękne kolory ... niestety jest jeden warunek - trzeba je dobrze karmić oraz dostarczać im odpowiednich mikroelementów i aminokwasów.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, wszystkie koralowce zyja w tej samej wodzie i potrzebuja tych samych parametrow...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh 9. Korale karmione regularnie, podmiany na soli Red sea i ręce mi opadają... Dzis zastałem zamknięta jedna z euphyliami i...kawałek clavulari po prostu zniknął!!! Wygląda na to że coś te korale zżera. Wcześniej pisałem o takim czarnym robalu- ostatnio widziałem go znów i zauważyłem że produkuje coś w rodzaju tunelu z pajęczyny w środku którego przemieszcza się pomiędzy większymi odstepami skały... Czarny z żółtym paskiem ktoś ma jakiś pomysł co to może być??

Coś podobnego do tego ponizej

09c73cb1e9853ff5817437d00573cc6e.jpg

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoasy jedza asteriny. Jesli masz ich duzo to moze je wykadaja. Sa jeszcze jakies slimaki ktore zywia sie zoasami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawialbym że to asteriny też miałem z nimi doczynienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiegoś ślimaka - porcelanki tam nie masz? Też potrafi ładnie zoasy wykosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szok. Może ktoś potwierdzić, że porcelanki lubią podgryzać zoasy? Widziałem kilka postów na angielskich forach, ale większość była o jakichś większych i nietypowych odmianach, a nie o standardowym:

zzzmoneycowrie.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Mauritia (Cypraea) arabica. Krótko po wpuszczeniu zaczęły mi zoasy marnieć. Filmu nie nagrałem, ale któregoś ranka przyłapałem ją jak siedziała na zoasach i je obgryzała, po wyciągnięciu praktycznie puste miejsce tam zostało, resztki obumarły. Po wyciągnięciu porcelanki z akwarium problem ze znikającym zoasami ustał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja zapytam o taki nietypowy parametr Potas? Pytam ze względu na markę soli jaką używasz i ostatnimi ich problemami z tym parametrem. Jeśli chodzi o tą euphylię którą masz to jest ona pierwsza do chorowania. MIalem 7 główek i obecnie odratowałem 2 choć nadal nie jest to co było. W poprzednim baniaku miałem NO3 20 do 25 i wtedy rosła jak szalona, wręcz najlepiej. W nowym mam 4 do 5 i wszystkie inne gatunki euphylii mi rosą, a ta nie robi postępów mimo iż osobno podaje aminokwasy i karmię ja dopaszczowo.

Ten ślimak pare postów wyżej załatwił mi kolonie zoa ale w 3 do 5 dni, był wielkości 5 gr.

Sent from the sea.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 10-15 po4 0.05 mw. Światło to chinka ledowa 120w (akwarium 80l) skręcona prawie na min (niebieskie trochę mocniej) asterin zero innych dziwnych ślimaków też. Co do potasu to nie mam pojęcia ale co może z nim być nie tak w tej soli??

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red sea oraz Ricordea farm przez pewien czas w tym roku była niedostępna w związku z bardzo wysokim stężeniem potasu. Nie wiem gdzie i kiedy kupiłeś sól. Pewnie nikt ci sie nie przyzna bo marketingowo słabo to wyglada. Wiem ze wyniki badań laboratoryjnych były wysyłane do producenta jak i przez jeden ze sklepów odsyłana cała partia. Mi siedała kupić sól na początku tego miesiąca. To tyle o potasie, ale przy tym parametrze to każdy mieszkaniec akwarium by to odczuł, poza rybami.

Sent from the sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szok. Może ktoś potwierdzić, że porcelanki lubią podgryzać zoasy? Widziałem kilka postów na angielskich forach, ale większość była o jakichś większych i nietypowych odmianach, a nie o standardowym:

zzzmoneycowrie.jpg

Z tego co wiem, wszystkie porcelanki moga pogryzac koralowce.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.