Skocz do zawartości
kemaz200

Mikro i "bogactwo soli" - SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Nieee mow tak. Bo wypaczysz rzeczywistość wirtualną. Ja nigdy nie mam racji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok

to odrzucamy jod

co zostaje np :

fluor

stront

potas

żelazo

bor

podawać coś z tego czy nie podawać ?

jedziemy bez podmian to stosujemy (to zależy od życia, zbiornika, światła itp itd)

jak podmianiamy możemy olać i ja tak robiłem.

Jedyne co stosowałem to bakterie i pożywka, gwarantuję, ze przyrosty i kolory były satysfakcjonujące.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedajecie coś co jest nawet według was nie potrzebne i czego nie zbadaliście.

Ja jestem w stanie to udowodnić. Mógł bym to zrobić nawet bez kosztownej aparatury pomiarowej. Tylko że nie leży to w moim interesie. Czy wy podajecie dokładny skład chemicznych swoich produktów - Nie. To czemu ja mam oddawać za darmo lata swojej pracy???

Z Tobą tak zawsze, kiedy przychodzi do konkretów, wycofujesz się rakiem.

Kolejny raz powtarzam: zleciliśmy odpowiedniej instytucji badania naszej soli, zlecamy również regularnie badania wody z naszych akwariów, zarówno tych sklepowych, prywatnych jak i z akwariów, w których testujemy nasz nowe produkty. Z naszych badań wyszło nam, że przy regularnych podmianach wody, rzędu 5-10% tygodniowo, suplementacja jodu nie jest konieczna.

"Ja nigdy nie mam racji..." - napisałem powyżej: możliwe, że się mylę, ergo możliwe, że Ty masz rację. Chciałbym jednak przeczytać uzasdnienie tych racji.

Co do składu chemicznego, myślę, że dokładnie wiesz, jaki jest skład chemiczny suplementów jodu, wielkiej filozofii w tym nie ma :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clap:

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przez ponad rok jechałem na podmianie co tydzień + balling (ca+mg, kh, sbs). Korale wyglądały Ok, ale widać że czegoś brakowało, nie było tego efektu "wow". Od miesiąca leje mikro, kolory acropor znacznie sie poprawiły i zaczynaja nareszcie wyglądać jak należy. Moim zdaniem lanie mikro ma sens jeżeli chcesz wyciągnąć z korali mocno bijące kolory. Do samego utrzymania korali przy życiu, w dobrej kondycji i w przyzwoitych barwach wystarczy podmiana + balling/reaktor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakie właśnie według Was mikro, jakiej firmy lać do zbiornika?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac to mozesz mi wytlumaczyc w swietle tych badan ktore wasza firma robila dlaczego po podaniu jodu xenia i dunca wyglada o niebo lepiej niz bez podawania a podmiany robie co tydzien na bardzo bogatej soli?? Wasze badania badaniami a zycie zyciem.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr ale ja tylko odnoszę się tylko do wyników badań, czyli do stężenia jodu. Bardzo możliwe, że wspomniane przez Ciebie koralowce reagują pozytywnie na suplementację jodem, aczkolwiek oba mam w swoich akwariach i mimo całkowitego braku suplementacji jodem, wyglądają kwitnąco. Co więcej, od dłuższego czasu w ogóle nie stosuję żadnych mikroelementów, nie zauważyłem żadnej różnicy w stosunku do okresu, kiedy je stosowałem. Ani w kolorystyce, ani we wzroście, ani w "polipowaniu", no w niczym. W czwartek będę w pracy i jeśli nie zapomnę, nakręcę film z naszego akwarium pokazowego, prowadzonego wyłącznie na podmianach i Ballingu, kolory biją po oczach. Ogólnie w firmie zrezygnowaliśmy z jakiejkolwiek suplementacji mikroelementami, po niezbyt przyjemnych doświadczeniach z ich przypadkowym przedawkowaniem.

Ale absolutnie nie neguję tego, że ktoś ma zupełnie inne doświadczenia. To jest właśnie esencja akwarystyki morskiej, że nie wszystko da się zbadać, matematycznie opisać itd...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Z Tobą tak zawsze, kiedy przychodzi do konkretów, wycofujesz się rakiem.

Kolejny raz powtarzam: zleciliśmy odpowiedniej instytucji badania naszej soli, zlecamy również regularnie badania wody z naszych akwariów, zarówno tych sklepowych, prywatnych jak i z akwariów, w których testujemy nasz nowe produkty. Z naszych badań wyszło nam, że przy regularnych podmianach wody, rzędu 5-10% tygodniowo, suplementacja jodu nie jest konieczna.

"Ja nigdy nie mam racji..." - napisałem powyżej: możliwe, że się mylę, ergo możliwe, że Ty masz rację. Chciałbym jednak przeczytać uzasdnienie tych racji.

Co do składu chemicznego, myślę, że dokładnie wiesz, jaki jest skład chemiczny suplementów jodu, wielkiej filozofii w tym nie ma :)

Wcale nie chcę niczego udowadniać i nie wycofuję się tylko nie mam interesu w tym żeby za darmo oddawać swoją pracę ale jeśli dobrze zapłacicie to wykonam dla was odpowiednią ekspertyzę, w której opiszę swoje doświadczenia i której wynik będziecie mogli zamieścić w opisie produktu.

Mówisz też o jakichś tam waszych doświadczeniach - jak rozumiem jeszcze nie opublikowanych. Nie opisałeś jednak ani metodyki prowadzonych badań, ani wyników tych badań. Podałeś jedynie wnioski. Może źle zaplanowaliście doświadczenie i nie wyeliminowaliście innych zmiennych, mających wpływ na wynik. Mówimy o bardzo skomplikowanych systemach, które zależą od bardzo wielu zmiennych. Mikroelementy dostają się do wody nie tylko z suplementów ale także innymi drogami... Mikroelementy są usuwane z akwarium różnymi drogami i zastosowanie innego systemu filtracji może mieć wpływ na stężenie różnych mikroelementów w wodzie... W jednym zbiorniku dozowanie mikroelementów nie będzie miało dużego wpływu a w innym bardzo szybko będzie widać wpływ. Wystarczy w zasadzie wprowadzić niewielką zmianę w systemie filtracyjnym i już będziemy mieli kompletnie inne wnioski...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te 2 lata średniej dlugości życia zbiornika to z ankiet na tym forum i anglojezycznych. Jednak zdecydowana większość zbiornikow znika do 2 lat.

Co do różnorodnośći pierwiastków : zasadnicze pytanie jakie chciałem zadać to czy suplementacja jest konieczna dla SPS. Czy kupując sól z najmniejszą ilością pierwiastków i nie dozująć nic innego koral ma prawo się utrzymać przynajmniej w dobrym stanie? Kilka osób na forum pisało, że odstawili suplementację i różnicy nie ma. Nie pamiętam na jakiej soli trzymali akwa, ale zakładam że podmianki robili. Więc czy te pierwiastki w suplementach są konieczne do utrzymania SPSow. Wiem że ile ludzi tyle opinii. Kolega wyżej podal żę suplementuje prawie wszystko (śładowe, amino, wit.). Czy braki lub niskie ilośći powodują jakieś widoczne objawy. Na reef central spotkałem się ze stanowiskiem, że nie powinno się lać nic czcego nie testujemy. I generalnie z tą logiką się zgadzam. Tyle że często robi się coś "dla świętego spokoju/na wszelki wypadek".

A skoro piszecie ze tylko część śladowych pierwiastków jest konieczna dla morskiego to które to są? Jakieś artykuły, lista? Bo czytałem o dodawaniu jodu który na liście wiki dot. syntetycznej soli nie ma.

@AquaManiac: co znaczy "My" - o soli jakiej firmy piszesz?

To znaczy że moje akwarium za dwa miesiące odejdzie na wieczną rafę? Wszystko psu w du.. i bede musiał zaczynać od nowa? :(

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor nie jesteśmy instytutem naukowym, aby publikować wyniki badań :) Oczywiście, ich metodyka nie równa się tej stosowanej przez renomowane instututy czy uczelnie, ale nie o to przecież chodzi. Chodzi przecież właśnie o wnioski, a są one takie, że tego jodu po prostu nie brakuje i nie chce brakować. "Grupa badawcza" jest dosyć spora, bo jak napisałem, badamy zarówno czystą sól rozpuszczoną w wodzie, jak i wodę z działających akwariów, z wielu różnych akwariów. Wspólnym mianownikiem tych akwariów jest po pierwsze mocne odpienianie, stosujemy takie zarówno w akwariach firmowych, jak i prywatnych, jak i stosunkowo duża ilość żywej skały.

Co do reszty twojej wypowiedzi, to absolutnie zgoda, zmiennych jest bardzo wiele, ale to nie zmienia faktu, że niezależnie od nich, jakoś nam te niedobory jodu nie chcą za cholerę wyjść... Owszem, poziomy są różne, ale niedoborów nie stwierdzono...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a na jakiej soli macie ten zbiornik dekoracyjny prowadzony na samym Ballingu bez mikroelemntów??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na naszej :) Startowane na "Royal Atlantic", od pewnego czasu już na nowej "PurPure". Z tym, że podmieniamy naprawdę sporo, ok. 10% tygodniowo. Przy takich podmianach stosowanie soli bez NaCl nie jest konieczne, podmiany zapewniają równowagę jonową.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor - przedstawiasz arogancje w czystej postaci. Najlepiej zarzucać innym kradzież i przywlaszczanie sobie czyichś prac. A samemu dawać wypowiedzi "z czapy". I jeszcze żądać z dowody pieniędzy... Już kiedys o tym rozmawialiśmy i powiedziałem Ci czemu robie RH za darmo. A Ty nazwałeś mnie bolszewikiem...

A w temacie...

Zgadzam się w pełni z Andrzejem. Poziom jodu w przeciętnym akwarium morskim nie wymaga dodatkowego jodowania. Można jednak to robić tylko trzeba wiedzieć po co i robić to z głową, mając na przykład dobry i wiarygodny test na jod.

To tak samo troche jak z kulturystami. Można naturalnie, ale jak ktoś chce przekraczać granice to zostaje farmakologia...

Więcej o jodzie pisałem tu: http://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej jak nakrecisz film wrzuc linka bo ciekawy jestem ja ten zbiornik wyglada na samych podmianach.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie rozumiem co ten temat ma przekazać. Bo z całym szacunkiem, ale teza że same podmiany wystarczają jest takim troszkę tekstem,jak aby ogrzać dom zimą wystarczy tona węgla.Czyli nie wiemy,ani jaki dom, ani gdzie stoi, ani ile ma pokoi

itd. Co do jodu i suplementacji to zgodzę się z Konradem, jest to bardzo łatwe do sprawdzenia. Do takich obliczeń wystarczy prosta matematyka,a mianowicie gdy w akwarium nie ma odbiorców to 5-10% podmiany wystarczy, jednak gdy mamy duża obsadę koralowców to się to ma nijak do tej teorii i wtedy nawet 50% podmiany może nie zaspokoić odbiorców.

Na Rh przytoczone teorie znanych postaci w branży są albo wyciągnięte z kontekstu wypowiedzi, albo te osoby jednak rzuciły trochę te twierdzenia bez pokrycia z praktycznymi badaniami bo ja w ciągu miesiąca jestem w stanie udowodnić negatywny wpływ na korale przy braku suplementacji jodu oraz innych mikroelementów.Niestety tu wszystko zależy od obsady i tu żadnych cudów nie ma, Przecież to jak z roślinami jak ktoś ma dwie kryptokoryny to będzie pisal, że same podmiany i rośliny bujają, a drugi wleje litr nawozu i będą niedobory.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard

Wszystko zależy od ilości biomasy w akwa


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, obsada ma znaczenie, ale to jakby element aspiracji, o których pisałem wcześniej...

Dodam jeszcze jedną rzecz. Oprócz dozowania jodu razem z podmianką, do akwarium jod trafia również razem z pokarmem dla ryb - zwlaszcza w przypadku pokarmu alg nori. Wystarczy poczytać o ich wartościach odżywczych

100g alg nori zawiera 92ug jodu (wg Food Standards Australia New Zealand (FSANZ))


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek czyli jak jemy Sushi to mamy gratis dla organizmu


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, obsada ma znaczenie, ale to jakby element aspiracji, o których pisałem wcześniej...

Dodam jeszcze jedną rzecz. Oprócz dozowania jodu razem z podmianką, do akwarium jod trafia również razem z pokarmem dla ryb - zwlaszcza w przypadku pokarmu alg nori. Wystarczy poczytać o ich wartościach odżywczych

100g alg nori zawiera 92ug jodu (wg Food Standards Australia New Zealand (FSANZ))

Czyli standardowa paczka nori do sushi zawiera jodu tyle ile 1,5 litra wody morskiej.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzę na podstawie mojego zbiornika - jak miałem gówniane parametry podstawowe ( NO3 i PO4) to mogłem mikro lać litrami i nic nie było widać po koralach.

Odkąd zszedłem do niewykrywalnych azotanów i fosforanów odpowiednio dozowane mikroelementy powodują piękne wybarwianie się korali.

W dodatku można kontrolować intensywność określonych kolorów poprzez dozowanie odpowiedniego pierwiaska/ów.

Obawiam się że przy samych podmianach jest to raczej nie realne.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian, nie przekręcaj moich słów. Nie mam pojęcia ile jodu ma "standardowa paczka"

Natomiast wiki podaje, że:

"odsolone i wysuszone plechy morszczynów zawierające 0,03-0,1% jodu"

To daje maksymalnie 0,1g jodu na 100g suchej plechy - to spora ilość - sam wiesz.

Chodziło mi o to, jod (i inne mikroelementy) jest dostarczany nie tylko z solą przy podmiankach.

Ja przy sporej obsadzie SPS i LPS nie dozuje jodu i nic nie umiera, a poziom jodu odpowiada NSW. Ale nie mam parcia na kolory, ani nie mam trudnych korali.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów SPS-ów to co macie na myśli? Czy kolory pigmentu, czy kolory pod światłem niebieskim?

Z tymi kolorami, to jest trochę więcej na rzeczy, niż mikroelementy, światło i parametry. Praktycznie codziennie jestem świadkiem, kiedy do naszego sklepu trafiają wyjątkowe koralowce, które po prostu świecą, to jest coś nieprawdopodobnego, kolory po prostu kłują w oczy, ich intensywność jest wręcz nienaturalna, I dotyczy to praktycznie wszystkich koralowców, od miękkich, przez zoanthusy, grzybowieńce, LPS-y, SPS-y... Chodzi mi o kolory "świecące" pod światłem niebieskim, prawdopodobnie uwarunkowane przez obecność białek GFP. I ta intensywność jest tracona ZAWSZE, obojętnie czy są to nasze akwaria sklepowe, prywatne czy akwaria klientów. To znaczy kolor pozostaje, jest nadal bardzo intesywny ale już nie aż tak bardzo, jak zaraz po imporcie. Jedynie może zoanthusy trzymane pod bardzo mocnym oświetleniem, niemal całkowicie zachowują tę intensywność, kolor jednak zawsze się zmienia, czasami bardzo subtelnie, ale się zmienia. SPS-y, miękie i grzybowieńce też w miarę zachowują tę intensywność koloru. Największe problemy są wbrew pozorom z niektórymi LPS-ami. Często nam szkoda, kiedy widzimy np. tęczową Acanthastreę nieziemsko świecącą pod niebieskim i wiadomo, że ona za tydzień-dwa straci trochę z tej intensywności. Ona pozostanie, kolory pozostaną, ale to już nie będzie to, tak na oko z 20-30% tej intensywności jest tracone. I to nam mówią dosłownie wszyscy klienci, że koralowiec wygląda niesamowicie, ale jednak troszeczkę gorzej, niż swierzo po imporcie. Czyli coś w naszych akwariach powoduje, że (najprawdopodobniej) synteza GFP nie zachodzi z taką intensywnością, jak w naturze. Co to może być? Jak pisałem, to dzieje się także w akwariach, w którym suplementuje się mikroelementy...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natury nie oszukamy :)

Wszystko co mamy,my domownicy,sklepy itp.

To sztuczny system wiec,nie wymagajmy cudów.

I cieszmy się tym co mamy.


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... I cieszmy się tym co mamy . Piękna :thumbsup: puenta. Podoba mi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.