Skocz do zawartości
vitowwy

Zaszczepnie życia w martwej skale

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o akwarystykę morską, więc proszę was o poradę.

Ponad 2 miesiące temu odkupiłem od jednego gościa akwarium morskie 60cm x 30cm x 60cm (długość, szerokość, wysokość). W zestawie otrzymałem błazenka i skałę ( ok.15kg), ale skała była bardzo zaniedbana. Koleś przyznał się że woda nie była podmienia ze 2 lata, zamontowany był jakiś filtr od słodkowodnego akwa, no i lampa bardzo stara i słaba ( chyba 18W ). Kolega, który od kilku lat zajmuje się akwarystyką morską polecił mi, abym tą skałę wypłukał w perhydrolu i na nowo w niej zaszczepił życie poprzez kupienie 1-2 kawałków żywej skały. Tak też uczyniłem. Skała moczyła się ok. 1,5 tygodnia w perhydrolu następnie prawie 2 tygodnie leżakowała w wodzie RODI z podmianką tygodniową. Udałem się do jednego z renomowanych sklepów akwarystycznych w stolicy i tam otrzymałem informacje, że to zasadniczy błąd ,,kąpać" skałę w perhydrolu, bo jednak mimo wszystko żyły tam jakieś mikroorganizmy. I teraz ten proces zaszczepiania życia w tej martwej, znacznie się przez to wydłuży. Będąc tam w sklepie kupiłem ok. 4kg żywej skały i ułożyłem je w akwarium ( martwą na spód, żywą na górę ), na te skały dmucha sobie cyrkulator i tak to trwa już 1,5 tygodnia.

Pytanie kiedy i skąd będę wiedział, że skała się nadaje do zasiedlenia (ukwiały,korale)?

W sklepie poradzono mi, żebym na razie nie oświetlał akwarium, bo zaczną szybko glony wychodzić. Dodam, że nawet przed wrzuceniem skał do akwarium, na szybach zauważyłem brązowe narośla, co wyczytałem, że są to okrzemki i że podobno nie są groźne a czymś normalnym, przy świeżym baniaku.

Drugie pytanie czy przez długi czas mam jeszcze nie oświetlać akwarium?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchaj kup testy saliferta NO3 PO4 a NH4 pożycz (bo go użyjesz ze 2-3 razy). Jak te parametry będą bliskie zeru kup jakieś ślimaki turbo, może jakiegoś krabika-polecam mitraxa.

Ja startowałem na suchej skale, po 2 m-cach parametry ok, ryby już są korale też i to spsy powoli wkładałem.

Co do oświetlenia, oświetlaj od razu, dojrzewania nie unikniesz. Kup bakterie i je dozuj, nic poza tym nie lej. Skała powoli odżyje.

To tak z grubsza, poczytaj posty o dojrzewaniu baniaka, a po 2 godz. lektury będziesz wiedział co robić

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchaj kup testy saliferta NO3 PO4 a NH4 pożycz (bo go użyjesz ze 2-3 razy). Jak te parametry będą bliskie zeru kup jakieś ślimaki turbo, może jakiegoś krabika-polecam mitraxa.

Ja startowałem na suchej skale, po 2 m-cach parametry ok, ryby już są korale też i to spsy powoli wkładałem.

Co do oświetlenia, oświetlaj od razu, dojrzewania nie unikniesz. Kup bakterie i je dozuj, nic poza tym nie lej. Skała powoli odżyje.

To tak z grubsza, poczytaj posty o dojrzewaniu baniaka, a po 2 godz. lektury będziesz wiedział co robić

A kiedy mnie więcej zrobić pierwszy pomiar testów?, bo rozumiem że teraz po 1,5 tygodnia to trochę za wcześnie.

Czy jednak warto już je zrobić na takim etapie aby wiedzieć ile czasu jeszcze potrzeba?

A i mam pytanie czy lepiej lać bakterie bezpośrednio do akwarium czy do filtra? Czy nie ma większej różnicy przy tym? Aktualnie wlewam raz na tydzień do filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie można dozować codziennie - przynajmniej przy starcie przez 1-sze 2 tygodnie tak robiłem. Lej je do baniaka bezpośrednio.

testy raz w tygodniu - to po 3, 4 razie będziesz wiedział czy no3 i po4 spada.

i pamiętaj, nie spiesz się. Ja zycie dopiero po 2 miechach zacząłem wprowadzać jak już woda była ok.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.