Skocz do zawartości
bohen

spadające PH co robić

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam akwarium 160L plus sump, zbiornik ogólnie nastawiony na korale twarde, ale od jakiegoś czasu zaczęło mi spadać ph. czytałem o sposobach z napowietrzaniem wody brzęczykiem, oraz o wyprowadzeniu weżyka od odpieniacza za okno, niestety owe sposoby sie nie sprawdzają, około 2 miesiace temu miałem ph wachające się od 7,9-8,1 potem zaczęło spadać i przez około miesiąc ustabilizowało się na poziomie 7,5-7,7 obecnie spadło do 7,35 co jest już troszkę przegięciem:(

ph mierzone wykalibrowaną sondą oraz w ramach sprawdzenia czy nie przekłamuje testem saliferta.

od 2 dni pracuje brzęczyk i ph stoi w miejscu, wężyka za okno co prawda nie wyprowadzałem ale w pokoju z akwarium obecnie są na oścież otwarte 2 duże okna, jakieś inne pomysły czy musze kupić bufor ph aby ustabilizował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pompy skieruj jeszcze ku górze aby robiły się fale -zawsze to jakieś dodatkowe natlenianie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli metoda z wężykiem odpieniacza zawiodła a napowietrzanie nie pomaga to zacznij stosować kalkwasser - bardzo powoli. Zacząłbym jednak od pomiaru KH ........ jego podniesienie podniesie Ph


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli metoda z wężykiem odpieniacza zawiodła a napowietrzanie nie pomaga to zacznij stosować kalkwasser - bardzo powoli. Zacząłbym jednak od pomiaru KH ........ jego podniesienie podniesie Ph

Przecież o wężyki za oknem tylko czytał, a nie stosował.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompy mam jebao rw8 i rw4 które ustawione na falowanie bujają ładnie taflą, mocniejsze ich podniesienie spowoduje se sie woda z akwarium bedzie wychlapywac, mam kalkwaser i moge zastosować (został po walce z aptasia) ale czy on nie podnosi głównie kh?? a jak już o kh mowa to jest na poziomie 8, wycyrklowane przez balinga.

owszem weżyka za oknem nie stosowałem, z kilku powodów, wydało mi sie bezsensowne skoro pokój ma 24h otwarte okna, po drugie spada wydajnośc odpieniacza, szczególnie uwzględniając to ze weżykiem musiałbym manewrować góra dół to wyszłoby go z 5m. oraz najważniejszy powód mam 2 ciekawskich urwisów którzy jakby dojrzeli węzyk to raz dwa miałbym przelany odpieniacz

co do okien uprzedze ewentualne pyania, szafka pod akwarium nie ma drzwi więc jest swobodny dostep powiereza do odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temperature?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zastosować sprawdzone 100% rozwiązanie, a ty kombinujesz na prawo i lewo.

U mnie przewód ma 7-8 m i wszystko funkcjonuje.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zastosować sprawdzone 100% rozwiązanie, a ty kombinujesz na prawo i lewo.

U mnie przewód ma 7-8 m i wszystko funkcjonuje.

popieram, poszukaj mego postu nt ph. Węzyk za okno i problem ze łba, za dużo co2 masz wpomieszczeniu


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura jest stabilna na poziomie 25 stopni. no nic pozostaje mi tylko wypróbować metode z wężykiem za oknem, bede sie musiał sporo nagimnastykować aby go ukryć:)

nie spodziewałem się że może być aż taka różnica między wietrzonym pokojem a powietrzem z zewnątrz, ale ok przetestujemy zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak masz non stop otwarte okna to wystawienie wężyka za okno niewiele da - przecież to logiczne

zanim zaczniesz "kuć ściany" włącz wentylator - niech miesza powietrze i wtedy zobacz czy będzie zmiana

(może wężyk jest bardzo nisko ? CO2 jest cięższe od powietrza - choć jak jest wietrzone pomieszczenie to raczej nie zalega)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy takich problemach często zapomnamy o "starej szkole". Sprawdź, czy problem jest z niedotlenioną wodą i czy jest możliwość ją natlenić.

Odlej 3/4 szklanki solanki i zmierz pH. Wsadź na godzinę kamień napowietrzający podłączony do pompki i sprawdź pH po takim napowietrzaniu. Jeśli pH znacząco wzrośnie, to znaczy że woda ma potencjał, żeby utrzymać stabilne i wysokie pH i masz problem z niedotlenieniem wody. W takim wypadku masz różne metody jak wyżej wymieniona, ale również na przykład ozon lub dodatkowe napowietrzanie w sumpie, które z jakiegoś powodu u Ciebie nie działa..

Ja wcześniej miałem zbyt wysoką temperaturę (zła kalibracja termometra) co również ma duży wpływ na pH. Walczyłem różnymi bufferami pH/KH, kiedy wystarczyło sprawdzić temperature wody i obniżyć ją o 2 stopnie. Wcześniej pH 7.6 do 7.8. Teraz jak skała 8.1 do 8.3.

Warto również puścić powrót z pompy obiegowej na taflę wody, żeby nią kręciła. Niektórzy piszą, że ma to dużo większy wpływ niż napowietrzanie ze skimmera.

Pomocne również jest refugium świecące w nocy, a wyłączone na jakiś czas w dzień.

Jeśli angielski to nie problem, to tutaj art ładnie opisujący problem z pH:

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-09/rhf/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na razie wyłączyłem brzęczyk, bo w nocy ph spadło do 7,25 i rozciągnę wężyk za otwarte okno:) zobaczymy ile prawdy w tej metodzie.moim zdaniem to ma ona racje bytu zimą przy dość szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, ale moge się mylić

temperatura 25 stopni,mierzona 2 elektronicznymi termometrami, jeden w grzałce aquaela drugi w sterowniku ph. oprócz tego po włożeniu 2 termometrów analogowych 25 i nie drgnie dalej, a za to żeby nie podskoczyła odpowiedzialny jest rt2 z wentylatorem 22cm średnicy:)

ewentualnie kalkwaserwm podniose ph czy musiałbym specjalny buffer kupić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pytanie o KH, ktoś wcześniej pytał, ale nie znalazłem odpowiedzi.

Nie wiem czy są buffery pH bez podnoszenia KH. Na początku ładnie działa (pomijając huśtawki), ale później wielu jest w szoku, że mają ciągle niskie pH, a KH poszybowało nawet powyżej 14 dKH. Badanie KH przy problemach z pH jest kluczowe, bo można więcej złego niż dobrego narobić. Warto o tym pamiętać przy laniu chemii.

W wyżej podlinkowanym artykule jest coś a'la troubleshooting problemów z pH.

A tu zacytowany test napowietrzenia.

The Aeration Test

Some of the possibilities listed above require some effort to diagnose. Problems 3 and 4 are quite common, and here is a way to distinguish them. Remove a cup of tank water and measure the pH. Then aerate it for an hour with an airstone using outside air. The pH should rise if the pH is unusually low for the measured alkalinity, as in Figure 3 (if it does not rise, most likely one of the measurements (pH or alkalinity) is in error). Then repeat the same experiment on a new cup of water using inside air. If the pH rises there too, then the aquarium pH will rise with more aeration because it is only the aquarium that contains excess carbon dioxide. If the pH does not rise inside (or rises very little), then the inside air contains excess CO2, and more aeration with that same air will not solve the low pH problem (although aeration with fresher air should).

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węzyk za okno na kilka dni. Dziwnie jak później PH mi się ustabilizowało węzyk zlikwidowałem i już było ok.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać że wszystkie wysiłki związane z wezykiem nie dadzą efektu jeżeli będzie zaniżone zasolenie. Po prostu odpieniacz nie daje odpowiednio drobnych babelkow i efekt jest żaden. Co do napowietrzania czyli zmodyfikowanej metody berlińskiej to ma sens tylko w nocy. U mnie zrzut wody na filtr mechaniczny jest w postaci deszczowni i to znacząco natlenia wodę. Dodatkowo profilux włącza co 15 minut przewietrzanie szafki zapobiegając zaleganiu cięższego co2.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać że wszystkie wysiłki związane z wezykiem nie dadzą efektu jeżeli będzie zaniżone zasolenie. Po prostu odpieniacz nie daje odpowiednio drobnych babelkow i efekt jest żaden.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

nie masz racji


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś potwierdzenie czy tylko dziecinne nie bo nie

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytasz w ogóle...? pisałem, miałem duuuży problem z PH, piszę na podstawie własnych doświadczeń. Węzyk za okno, czy będziesz miał zasolenie 1,20 czy 1,25 to jeden ch...

Ma dostarczyć tlen do baniaka. Co do pieńka, który robi bąble to uwierzę że pomoże zmiana pompy na mocnijszą a nie zmiana zasolenia.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak Grzegorz ma rację, po krachu w akwa i spadku zasolenia do 1.020 pieniek wcale nie pełnił a był zalany ze dwa cm ponad normę. Nawet nie było słychać charakterystycznego bulgotania.

Zresztą tak na chłopski rozum skoro w słodkiej wodzie napiece powierzchniowe jest tak małe ze prawie nie pieni to wraz ze spadkiem zasolenia skuteczność powinna spadać.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tylko piszę ze swoich doświadczeń i nie podeprę ich fachową literaturą jak wymagają co niektórzy na forum. Od czasu jednak kiedy profilux podaje mi więcej parametrów zacząłem łączyć niektóre niby nie związane parametry ze sobą. Posiadam duże refugium które dostarcza w nocy spore ilości tlenu do ekosystemu. Tak więc wahania Ph między nocą a dniem są niewielkie - dzień 8.2 noc 8.0. Ale widzę też spadający redox przy zmianie zasolenia spowodowanej np. wymianą fizeliny w filtrze mechanicznym czy też szybkiej podmianie wody. To samo dotyczy jakości (czytaj wielkości bąbelków) piany w komorze reakcyjnej odpieniacza. Zgadzam się że najważniejsza jest odpowiednio wydajna pompa, odpowiednio dobrana wielkość odpieniacza i sam proces tworzenia piany - zwężka, igła itp. Ale sam proces rozpuszczania tlenu w wodzie zależy od jej własności fizyko-chemicznych. Tabela poniżej.

Im niższa temperatura wody tym rozpuszczalność gazów większa, natomiast wraz ze wzrostem zasolenia rozpuszczalność maleje. Nie twierdzę że zasolenie jest czynnikiem decydującym i ma na pewno mniejszy wpływ niż temperatura i wężyk za oknem. Chciałem tylko zaznaczyć, że niewłaściwe zasolenie ma ogromny wpływ na resztę parametrów.

post-24774-0-26365000-1469353695_thumb.png


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ważne czy pieniek robi pianę czy nie (więc woda jest natleniona), on cały czas pieni...tj miesza powietrze z wodą

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, przekonałeś mnie :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie robi piany to nie wprowadza tlenu do wody. Wymiana gazowa zależy od powierzchni styku gazu i wody. Im drobniejsze bable tym większa wymiana. Teraz ja powiem ze nie masz racji.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z obserwacji stwierdzam, że raczej nie ilość powietrza, a jego jakość ma znaczenie. Ja mieszkam w centrum i możliwe, że powietrze u mnie jest bogatsze w co2 niż np na przedmieściach, co sprawiło że dodatkowe napowietrzanie brzęczykiem umieszczonym 1,5m od okna na wysokości 1m zmniejszyło mi ph jeszcze bardziej, a wystawienie wężyka za okno zupełnie nic nie zmieniło. I ph stoi jak wryte na poziomie 7,3.

co do nasycenia wody tlenem dba u mnie buble magnus curve 5 więc tego powietrza zasysa dość sporo. Grzegorz dlaczego uważasz że jak nie pieni to nie natlenia?? to co robi brzęczyk puszcza bąbelki a nie pieni czyli nie natlenia??

dziś zaczynam stosowanie kalkwassera, musze jedynie ograniczyć ballinga żeby nie rozjechać parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie robi piany to nie wprowadza tlenu do wody. Wymiana gazowa zależy od powierzchni styku gazu i wody. Im drobniejsze bable tym większa wymiana. Teraz ja powiem ze nie masz racji.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Sam sie przeczytaj.

Pieniek zawsze robi piane ale nie zawsze do kubka. Musisz sie jeszcze wiele nauczyc.

Czyli wg ciebie jak wyjme kubek z pienka to wymiana o2 jest lipa? Hahahahhaha

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.