Skocz do zawartości
golob1210

Projekt 100x50x50 - prośba o opinie i porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...

Jako że reefmax robi się już ciasny pora na kolejne powiększenie zbiornika. Wybór padł na wymiar 100x50x50 (250l) ponieważ na większy zbiornik nie mam miejsca.

Niestety nie mam możliwości zastosowania sumpa wybór padł na panel boczny o wymiarze 20x50x50 (50l).

Tak więc powstanie zbiornik o wymiarze 80x50x50 (200l) + panel 20x50x50 (50l)

W zamyśle pierwsza komora będzie spływem z zbiornika poprzez grzebień i w niej umieszczę skarpety z adsorberami. W drugiej miejsce znajdzie odpieniacz Tunze 9006 lub '' wewnątrz sumpowy'' podniesiony do odpowiedniego poziomu na kratce rastrowej i może jakieś glony spaghetti. Trzecia komora będzie zajęta przez pompę obiegową.

Proszę o opinie - nawet te krytyczne :)

Mam nadzieję że projekt jest czytelny

a69eec45c3e70515.jpg

f259816ece091468.jpg

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pierwsza przegroda i przelew górą a nie dołem ? - to samo ostatnia

będzie się zbierał film bakteryjny a w 1 komorze zrobi się .. bagno

zrób tak - grzebień i z pierwszej komory dołem przepływ do drugiej a górą do trzeciej

zerknij

https://www.google.pl/webhp?ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=u0i7V_rdGpPb8AeHwZCgAQ#q=panel+filtracyjny+w+akwarium+morskim

o coś takiego

3.jpg

przegroda przy pompie ustala poziom wody dla odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam dalej, w pierwszej odpieniacz potem absorbenty/filtracja. Odpieniacz tam wejdzie Ci też SC 1351 - zrobisz wtedy większą komorę pierwszą - co równa się szerszy grzebień więc nie będzie problemów ze słabym przepływem wody.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku.. faktycznie nad tym nie pomyślałem.

Już poprawiłem projekt

2fa29caa6a6ceb64.jpg

dodam dalej, w pierwszej odpieniacz potem absorbenty/filtracja. Odpieniacz tam wejdzie Ci też SC 1351 - zrobisz wtedy większą komorę pierwszą - co równa się szerszy grzebień więc nie będzie problemów ze słabym przepływem wody.

15 cm grzebień może być za mały?

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

środkowa przegroda niżej - 2cm od dna (na 20 szeroka) w zupełności wystarczy

i faktycznie - odpieniacz do 1 komory

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim zaczniesz robisz finalny projekt musisz wiedzieć dokładnie jaki tam będzie odpieniacz bo inaczej całe projekty o kant d*py potłuc


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

a jaka jest szansa, żeby upchać 4 komory ? wtedy przepływ przez grzebień miejsce na odpieniacz przepływ dołem ... później 2 komora na jakaś mechaniczna filtracje ( jakieś duże gąbeczki , watolina ) przepływ górą potem jakaś biologiczna purigeny i możne węgiel czy inne wynalazki co trzeba wymieniacz.. przepływ dołem .. i na koniec jak będzie pompa w 4 komorze osypać po same uszy ceramiką albo pokruszoną skałą złoża biologi się przydają do stabilizacji.

PS. też mam plan na solniczkę ( 60 x60 x 50 ) i też chyba na panel tylni bo nie wiem jeszcze z miejscem możne będzie sump ( wyjechałem do Irlandii i nie mam swojego konta jeszcze... ale chętnie już bym zamoczył łokcie ( wcześniej miałem tylko słodziaki )

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze jaki akurat będzie na targowisku- dlatego wlaśnie chciałem wpakować odpieniacz do 2 komory - w niej byłby stały poziom i dla wiszącego tunze i po podniesienu na kratce dla zwykłego odpieńka


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej i w drugiej komorze będzie stały poziom wody. Blisko za pierwszą komorą przy grzebieniu bym wkleił szybę tak jak ostatnia do spodu.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

witam

a jaka jest szansa, żeby upchać 4 komory ? wtedy przepływ przez grzebień miejsce na odpieniacz przepływ dołem ... później 2 komora na jakaś mechaniczna filtracje ( jakieś duże gąbeczki , watolina ) przepływ górą potem jakaś biologiczna purigeny i możne węgiel czy inne wynalazki co trzeba wymieniacz.. przepływ dołem .. i na koniec jak będzie pompa w 4 komorze osypać po same uszy ceramiką albo pokruszoną skałą złoża biologi się przydają do stabilizacji.

PS. też mam plan na solniczkę ( 60 x60 x 50 ) i też chyba na panel tylni bo nie wiem jeszcze z miejscem możne będzie sump ( wyjechałem do Irlandii i nie mam swojego konta jeszcze... ale chętnie już bym zamoczył łokcie ( wcześniej miałem tylko słodziaki )

Pozdrawiam

przy 4 komorach masz do ostatniej wpływ od dołu - czyli film bakteryjny sobie swobodnie pływa :(

w ostatniej komorze ma być pewno grzałka i pływak/czujnik od dolewki

a "obsypanie" pompy = wibracje (przenoszone także na szkło) - zły pomysł (chyba że zbiornik stoi u nielubianego sąsiada :p )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosując się częściowo do waszych porad... wyszło mi coś takiego:

b8bfb8a96081f95dgen.jpg

W takim przypadku odpieniacz znalazł by miejsce w 2 komorze gdzie poziom wody zawsze będzie równy (40cm) a w ostatniej pompa i czujnik dolewki.

Grzebień w takim przypadu miałby 15 cm a jego dolna krawędź bedzie 5cm pod lustrem wody

lub jeśli odpieniacz miałby znaleźć się w 1 komorze :

419b21ade178b5afmed.jpg

Tylko czy w takim przypadku szyba oddzielająca panel od akwarium nie pęknie przez 20cm wycięcie na grzebień?

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to do ostatniego no grzałka tak oczywiście no i gąbeczki żeby zmniejszały wibracje no i bakterie maja się gdzie legnąć ( o wibracjach nie pomyślałem ze ceramika będzie przenosić) no to ceramikę wcześniej ... i ewentualnie zrobić malutka przegrodę dosłownie 1 cm , żeby ten przypływ był od góry.... ( 1cm x10 czy 20cm spokojnie wystarczy żeby przepchać cala wodę na gore ew w to miejsce grzaneczka jak wejdzie..

Tylko czy w takim przypadku szyba oddzielająca panel od akwarium nie pęknie przez 20cm wycięcie na grzebień?

a czy musi być szyba? może " plastikowa szyba i to od razu czarna ( plexi gloss czy coś w ten deseń)

z tego co mi wiadomo to nie wydziela żadnych szkodliwych związków ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czarna szyba to lacobel, nie spotkałem się jeszcze z panelem z plexi, imho plexi może nie utrzymać ciężaru wody napierającej na panel


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli woda jest z 1 i z 2 strony to dlaczego miał by być jakiś napór wody ?

Wybór padł na wymiar 100x50x50 (250l) ponieważ na większy zbiornik nie mam miejsca.

Niestety nie mam możliwości zastosowania sumpa wybór padł na panel boczny o wymiarze 20x50x50 (50l).

Tak więc powstanie zbiornik o wymiarze 80x50x50 (200l) + panel 20x50x50 (50l)

no chyba ze będzie to montowane na zewnątrz to może tak być ale w pirwszym tekscie mowa jest o wew sciance

http://forum.klub-malawi.pl/topic/13217-filtr-kasetowy-do-akwarium/

podobny temat już w wykonaniu tylko ze tu nie cala ścianka...

Widziałem takie gotowe akwaria z systemami wewnętrznymi już są gotowe w sklepach ( PS jestem w Irlandii ) tak ze plexi we wnatrz na 5 mm jest sztywne i wzmocnienia poprzeczne w srodku bo beda komory to sie nawet nie bedzie uginac i bedzie sie trzymac... jak sie dobrze wkleji pierw kazda komore na koniec scianke działową.

Pozdrawiam

P.S. lacobel to tez szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plexi nie przykleisz do szyby. Wiem bo sam miałem panel z plexi i był z tym problem.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tylko czy w takim przypadku szyba oddzielająca panel od akwarium nie pęknie przez 20cm wycięcie na grzebień?

nie robi się wcięć w szybie tylko, z 2 kawałków doklejając ten kawałek 5 cm o długości 30cm a po wierzchu od strony akwarium klei się cienki w kolorze jakim chcesz lacobel i wtedy wygląda ładnie i nie ma problemu napięć


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mówisz , że z tym walczyłeś to Ci wierze... ja niestety waliłem czystą teorią.

muszę się przejść do tych sklepów i dokładnie to zobaczyć ... ale dam sobie rękę , że to nie było żadne szkło..

ewentualnie zaraz przeczytam trochę internetu to się dokształcę ... bo sam jestem ciekaw bo taką konstrukcję również będę niebawem tworzył...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.