Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, pożartowaliśmy, więc teraz konkrety ;)

Witam, mam na imię Michał, jestem z Wrocławia i też chcę morskie.

Akwarium nie ma być "po taniości", tylko z głową. Nie chcę oszczędzać na wszystkim, bo to krótkowzroczne, ale nie chcę też przepłacać.

Szkło już mam - 60x40x40 OW. Początkowo miała być kaskada, potem pudełko przelewowe, ale po lekturze forum skłaniam się ku wklejeniu komina i dołożeniu sumpa ok 50l.

Na początek chciałbym prosić o poradę w kwestii oświetlenia. W grę wchodzą 3 opcje:

1. Markowy gotowiec, np Zetlight QMAVEN 6500 - 90W - koszt ok 1000zł

2. Chinka z Ebaya - koszt ok 800zł

3. DIY - koszt ok 500 zł, a mam nadzieję, że będzie mniej.

Na razie wygrywa wariant 3. Do lampy planuję wykorzystać diody power led o mocy 3W - 24 sztuki co daje 72W na niecałe 100l.

do tego radiator 192mm, o taki

chciałbym uniknąć plątaniny kabli, więc diody chcę umieścić na podstawkach:

prostokątnych i okrągłych

Diody będą przykryte pleksą.

Kolory i układ jak w lampie z opcji nr 1.

b15b9922e1fca28bgen.jpg

Całość byłaby sterowana z arduino. Osobno białe, niebieskie i ewentualnie jeszcze jakiś kolor. No właśnie czy warto dokładać jeszcze czerwone, zielone, bursztynowe? Z tego co wyczytałem, to te kolory są tylko dodakiem dla oglądającego i na korale nie mają wpływu.

W akwarium planuję jak to początkujący koralowce miękkie i może jakieś LPS.

Czy taki układ diod się sprawdzi?

pozdrawiam,

PS wiem, że takich tematów jest sporo na forum - przeczytałem wiele z nich i coś już tam w głowie kiełkuje, ale jako że zaczynam od zera to będę mieć pewnie wiele pytań i postanowiłem założyć osobny wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie będziesz miał za niebiesko w tym akwa? Niech się jeszcze ktoś bardziej doświadczony wypowie, bo ja dopiero zaczynam, ale ja bym dołożył trochę białego światła i rozmieścił to bardziej symetrycznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drogo cie wyjdzie ten DIY - faktycznie chińczyk może wyjść taniej.

A nie lepiej zamiast takich 3W ledów, wziąć Chip Led np. 2x10W cool white i 2x20W Blue - wtedy będzie jeszcze mniej kabelków


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chinka za 100$ rzeczywiście wygląda ciekawie, rozumiem, że od takiej za 200$ rożni się jedynie brakiem sterownika (wschodów, zachodów, burz i innych bajerów). Barwy diod są ok i jest możliwość regulacji osobno białego i niebieskiego - na początek to by mi wystarczyło.

Co do mojego rysunku, to wstawiłem białe do niebieskich w stosunku 1:3. Po prostu widziałem zdjęcia zbiorników pod lampą zetlight i kolorystyka bardzo mi odpowiada, więc dałem podobny układ i kolory diod.

Co do mojej wyceny lampy DIY faktycznie 500zł to byłoby z dużym zapasem. Jeszcze wszystkiego nie liczyłem, ale wydaje mi się, że zmieściłbym się w 300zł.

Te chipy led to też ciekawa opcja, ale musiałbym o nich poczytać, bo nie miałem z nimi do czynienia. Diody 3w dają więcej możliwości dobrania konkretnych barw. Z drugiej strony ja dopiero zaczynam, więc barwy dobieram i tak na czuja - sam nie wiem czego chcę :)

Dzięki za odpowiedzi - mam o czym myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A nie lepiej zamiast takich 3W ledów, wziąć Chip Led np. 2x10W cool white i 2x20W Blue - wtedy będzie jeszcze mniej kabelków

żeby było "mniej kabelków" przy ledach 3W to się używa podstawek

np. takich

37_1.jpg

33.jpg

i wtedy możesz sobie dodać ledy innych kolorów (byle się mA zgadzały)

4 niebieskie i 2 białe czy 2 :1

albo dołożyć czerwoną czy różową - dla kolorków :p - można zaszaleć a przy COB już nie bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim projekcie są właśnie takie potrójne podstawki: prostokątne i okrągłe.

Tych 6-cio diodowych unikam, bo zależy mi na tym, by każdy kolor mieć na osobnej nitce, tak by można było sobie poskręcać i odpowiednio pokolorować.

Może zamiast arduino ze wschodami i zachodami (na których najmniej mi zależy) zrobię sobie proste sterowanie PWM na potencjometrach, gdzie będę mógł dać 3:1 niebieskie i białe, a do tego osobo dwie czerwone, dwie zielone itp i w razie czego skręcić do minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście także sam robiłem swoja lampę diy.Wedlug mnie białych starczy w zupełności gdyż białe tylko to ustawiania efektu barwy swiecenia.Osobiscie mam 4 diody białe jedna zielona kedna czerwona a reszta czyli 22diody royal Blue.Wczesniej mialem tez arctiv Blue ale dają one efekt zmetnialej wody przy zachodzie slonca(sterowanie arduino by magu-super sprawa ) .wiec zastapilem arctic royal Blue i juz wszystko git.Diody w moim 100l akwa świec na 50% i jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te czerwone i zielone masz osobno sterowane, czy razem z białymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Patrząc na grafikę z 1 posta to wystarczą Ci 3 kanały

czyli jak chciałbyś dołożyć arduino - to można mieć od razu dolewkę, timery, pompy dozujące, i parę innych bajerów .. w jednym

a skoro chcesz sterować przez PWM to arduino z zegarem .. to koszt "2 paczek fajek" i parę przekaźników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem i w tej chwili rozważam 3 opcje jeśli chodzi o oświetlenie.

1. Lampa z aliexpress - 400 zł i mam gotowca.

2. Lampa led 3w 300-400zł

3. Moduły led, jako opcja najtańsza.

Chip Led np. 2x10W cool white i 2x20W Blue
coś takiego, może nawet bez regulacji, na zwykłych driverach - myślę, że da się za 150zł.

W kwestii lampy na ledach 3w policzyłem sobie wstępny koszt:

radiator - ok 100zł

diody - 80zł

drivery - 45zł

zasilacz 24V - 60zł

jakaś ramka\obudowa z drewna lub pvc + plexi dla ochrony przed wodą - ok 50zł

RAZEM: 335zł i jest to chyba takie minimum. Jeśli będę chciał dołożyć arduino, ładniejszą obudowę, soczewki skupiające, to koszt przekroczy 400zł.

I teraz kilka pytań:

- Czy taki układ jak na załączonym obrazku zda egzamin?

031208b9e9500557gen.png

- Czy warto dodawać dodatkowe kolory? Rozumiem, że robi się to po to, by osiągnąć efekt "artystyczny" a koralom wystarczą białe i niebieskie.

- Czy warto inwestować w soczewki do ledów? Np. 90o na białe i niebieskie oraz 120o na kolorowe.

- Czy warto mieszać niebieskie Royal Blue i zwykłe blue?

Proszę o jakieś subiektywne opinie, bo jako nowicjusz nie wiem, czy warto dodawać te wszystkie bajery. Może lepiej wystartować na niezbędnym minimum, a resztę dodawać w miarę zdobywania doświadczenia.

Tak nad tym siedzę i myślę i chyba jednak zamówię z Chin tę lampę, którą polecił Silvia.

Zobaczę, jak to świeci, czy czegoś brakuje. A jak już będę więcej wiedzieć to sam złożę swoją lampę DIY. Na razie to jak wiązanie butów w rękawiczkach - niby można, ale po co? ;)

Edytowane przez mason (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

radiator spokojnie dostaniesz za 50zł

soczewki z ebaya i masz za niecałe $4 - za 20 sztuk

a jak dobrze poszukasz to takie gotowe chińczyki dostaniesz poniżej 100$ - podałem tylko przykład że są :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rób swoją jestem z Wrocławia jak coś mogę coś pomóc pamiętaj że jak zrobisz swoje z sterowaniem to sam to naprawisz łatwo rozbudujesz i za grosze zrobisz automatyczną dolewkę itp a jak się gotowiec zepsuje to jesteś w ..... na soczewki możesz poczekać płytki ci nie są potrzebne wystarczy diody przykleić do radiatora i na to przykręcić plexi z wyciętymi otworami pod ledyi nie masz kabli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soczewki już zamówiłem, faktycznie na ebay 4x tańsze niż u nas :)

A w układzie diod jeszcze coś zmieniać?

Mieszać Royal Blue 445nm z Blue 460nm?

Mam 3 kanały:

18 niebieskich

9 białych

6 kolorowych

Edit: 06.09.2016:

Powoli kompletuję materiały.

zasilacz: http://allegro.pl/za...6174747425.html

drivery: http://allegro.pl/dr...ozostaĹe-67251

Jak wygląda sprawa z nagrzewaniem radiatora?

zamówiłem taki: http://allegro.pl/ra...5296796819.html

Jakie powinny być odstępy między diodami?

Czy można upakować je na takich podstawkach jedna przy drugiej? Nie będzie się za bardzo nagrzewać?

33.jpg

W tej chwili zakładam moc 144W, przy czym lampa będzie skręcona na ok 50%.

Planuję założyć dwa wentylatory 120mm z czujnikami temperatury, ale nie chciałbym by chodziły non stop.

post-27171-0-64521200-1472730770_thumb.png

Edytowane przez mason (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze podbiję temat jednym pytaniem.

Mam już akwarium 60x40x40 i kaskadę fzn-3. Czy warto na tym etapie inwestować w komin? Wiercenie, wklejanie, przeloty, grzebień to dodatkowy koszt ok 450-500zł.

Znam zalety sumpa, chodzi mi raczej o sens przerabiania istniejącego akwarium w takiej kwocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko masz możliwosc to wierc, ja zalalem akwarium bo byłem nakręcony bo duzeakwarium, potem powoli uzupełnialem sprzęt tj pudełko przelewowe z sump'em i teraz żałuje że odrazu nie robilem komina ale zrobisz jak zechcesz ;). A z lampka życze powodzebia i trzymam kciuki, sam jestem na etapie kompletowabia czesci xD

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko albo komin zewnętrzny ja ten:

http://galeria.cantonensis.pl/albums/userpics/DSC_0019.JPG


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo fajnych Zbiorników bez sumpa z pienidłem typu HOB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolozenie komina do takiego akwa to 450 zl? Za mniej kiedys w erybce zamiawialem prawie 2x wieksze akwarium.

Co do ledow to 144W to duzo za duzo przy 48 ledach 3W i akwarium 90x45x40 kanaly niebieskie i kolory pracowaly na 50% a bialy na 30% a i tak korale rosly w dol.

P.S. jak bys chcial radiator z gwintami pod 24 diody cree plus cos z elektroniki do takiej lampy odezwij sie na PW.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dolozenie komina do takiego akwa to 450 zl?

Taka mi wyszła wycena u fachowca z wierceniem 3 otworów, wklejeniem komina z lacobel i przelotami.

Właściwie to rozważam wszystkie opcje, o których piszecie.

Kaskada i jakiś odpieniacz wewnętrzny, ewentualnie potem jakieś pudełko przelewowe no i trzecia opcja - komin.

Jeśli pudełko to koniecznie z jakimś podtrzymaniem zasilania, bo mam częste przerwy w dostawach prądu i z tego co czytałem będzie się zapowietrzać.

A teraz tak szczerze niech ktoś się wypowie ;)

Czy warto do akwa z miękkimi koralami i parą rybek inwestować w ten sump już teraz?

Myślę, że jak mnie wciągnie to i tak postawię coś większego.

A diody i radiator mam już zamówione. Brakuje natomiast zasilacza. W sumie będzie 111W - bo też uznałem że było za dużo.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i porady.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobione pudelko przelewowe nie zapowietrza się. Miałem przez kilka miesięcy i nigdy nie było problemu.

Poszukaj w google ch sklepy Tropic Creations, fajne pudełka robią i nie drogo.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze zasilacza. Ma być 36 diod 3w, razem 108W. Dobrałem sobie taki zasilacz:

http://allegro.pl/zasilacz-mean-well-24v-6-5a-156w-lrs-150-24-nowosc-i6011693163.html

Nada się?

edit: link

Edytowane przez mason (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.