Skocz do zawartości
cezarycezary

Zagadka Górnej Solniczki - 4 mce "dojrzewania" (?) na zdjęciach

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem nadzieję, że mniej więcej w tym czasie zacznę Was zarzucać zdjęciami makro korali i innego życia w zbiorniku (obiecuję lepsze aniżeli te poniższe gnioty) a tu los chciał chyba trochę inaczej i przyznam szczerze, że nie wiem już co robić. Minęło 4 miesiące i mam ostre bagno :( Jak na złość w nowym mieszkaniu, na środku salonu-na szczęście żona cierpliwa ;)

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Baniak wystartowałem 4 mce temu 22 kwietnia. Ekipę sprzątającą wpuściłem 31 maja i niestety na chwilę obecną nie wygląda to tak jak powinno wyglądać. Proszę o rady bo nie wiem co robić. Zaczynam tracić nadzieję Wywalić piasek? Skałę? Może jakaś lampa UV? Ozonator? Wiedza u mnie znikoma ale staram się uczyć.

Wszystko opisałem przy zdjęciach. (Swoją drogą Facebookowy Messenger to świetne archiwum-tylko dzięki niemu po datach zdjęć i korespondencji z kumplem doszedłem co było kiedy ;) ) Zanim przejdę do zdjęć to może trochę technikaliów:

Baniaczek trójstronny, razem ze stelażem z eRybki. W sumie z sumpem coś ponad 300l ale mniej jak 400 ;)

Do tego:

-Deltec SC 1456

-Tunze Turbelle Nanostream 6025 x2

-Jebao/Jecod DCT-4000

-Red Sea Live Reef Base Reef Pink

-Fauna Marin Marine Bakto Blend

Co ciekawe PO4, KH, NO3 za każdym razem w normie.

1. I w tym przypadku Wszystko zaczęło się od planów ;)

akwarium-morskie-dojrzewanie-1.jpg

2. Jakoś chyba w Walentynki pojechaliśmy po skałę. Około 20kg suchej z eRybki. Jakoś tak się złożyło, że była akurat w promocji...

akwarium-morskie-dojrzewanie-2.jpg

3. Pod koniec lutego skałę wyszorowałem szczoteczką, wypłukałem. zacząłem moczyć w plastikowym pojemniku, woda z RODI, napowietrzana, co jakiś czas zmieniana. Za każdym razem trochę syfu zlewałem.

akwarium-morskie-dojrzewanie-3.jpg

4. 22 kwietnia zacząłem zalewać poklejoną skałę

akwarium-morskie-dojrzewanie-4.jpg

5. 26 kwietnia wsypaliśmy piasek

akwarium-morskie-dojrzewanie-5.jpg

6. Dzień później trochę się uspokoiło, odpieniacz dawał radę, zacząłem świecić lampą, nieregularnie 2-3h dziennie, nie mieszkałem jeszcze na miejscu.

akwarium-morskie-dojrzewanie-6.jpg

7.

akwarium-morskie-dojrzewanie-7.jpg

8. Po kilku dniach piasek opadł

akwarium-morskie-dojrzewanie-8.jpg

9. 2 maja. I chociaż zaczynam powoli tracić nadzieję to nadal wierzę, że niebawem wrócę do takich (i jeszcze lepszych) widów :(

akwarium-morskie-dojrzewanie-10.jpg

10. 7 maja w sumpie zaczęło robić się bagienko

akwarium-morskie-dojrzewanie-11.jpg

11. 09.05 pierwsze glony na skałach

akwarium-morskie-dojrzewanie-12.jpg

12. 15 05 spuściłem wodę z sumpa, zalałem nowej solanki. Nie wiem czy to była dobra decyzja. Mniej więcej w tym czasie wkładam węgiel, purigen i phosguard

akwarium-morskie-dojrzewanie-13.jpg

13. Było nieźle

akwarium-morskie-dojrzewanie-14.jpg

14.19.05 Pierwsza miła chwila w akwarium dość niespodziewanie szalony kolega z Grecji przywozi mi dwa ukwiały i małego kraba

akwarium-morskie-dojrzewanie-15.jpg

15. Widać już więcej glonów na skałach.

akwarium-morskie-dojrzewanie-16.jpg

16. 23 05 woda zaczyna robić się mleczna, coraz większy nalot na skałach

akwarium-morskie-dojrzewanie-17.jpg

17. 19.05 Najlepiej! Od kumpla dostaję nowe nabytki. Jest na czym zawiesić oko :)

akwarium-morskie-dojrzewanie-18.jpg

18.

akwarium-morskie-dojrzewanie-19.jpg

19. Jakoś w tym samym czasie na skałach pojawiają się bąbelki. Życie działa :)

akwarium-morskie-dojrzewanie-20.jpg

20. 03 czerwiec-sytuacja rozwija się

akwarium-morskie-dojrzewanie-21.jpg

21. Nowy przybysz. Do dziś nie wiem co to było. Żona mówi „chyba coś z ukwiała” - kilka dni nie było mnie wtedy w domu.

akwarium-morskie-dojrzewanie-22.jpg

22. 8 06 wreszcie nareszcie wieszamy lampę

akwarium-morskie-dojrzewanie-23.jpg

23. 30.06 niestety woda wygląda już tak. Nie dokładałem nic nowego, nic specjalnego o ile mnie pamięć nie myli nie robiłem. Od początku staram, się nie wkładać łap bez potrzeby ;)

akwarium-morskie-dojrzewanie-24.jpg

24.

akwarium-morskie-dojrzewanie-25.jpg

25. Odpieniacz robi co może

akwarium-morskie-dojrzewanie-26.jpg

26. 04.07 sytuacja następująca

akwarium-morskie-dojrzewanie-27.jpg

27. Podmianka, woda z akwarium i z rodi. Nie ma opcji żebyście zgadli która jest która.

akwarium-morskie-dojrzewanie-28.jpg

28. 04.08 na skale i piasku ciemny syf

akwarium-morskie-dojrzewanie-29.jpg

29.

akwarium-morskie-dojrzewanie-30.jpg

30. Odpnieniacz nie przestaje. Ostra herbata, na ścianka czekoladowe masło.

akwarium-morskie-dojrzewanie-31.jpg

31. Prawa strona banika. Mniej więcej jakoś wtedy padła część Tectusów (być może pomógł im krab)

akwarium-morskie-dojrzewanie-32.jpg

32. Przybysz z kosmosu. Było takie mleko, że nie widziałem co to jest.

akwarium-morskie-dojrzewanie-34.jpg

34. W pełnej krasie

akwarium-morskie-dojrzewanie-33.jpg

35. W piasku jest już trochę syfu i robaczki. akwarium-morskie-dojrzewanie-35.jpg

36.29. 25.08 Decyduję się na giga podmiankę ponad 100 litrów z pięknego 1000 litrowego zbiornika. Przez 2 dni jest lepiej, woda jest bardziej klarowna. Pojawia się nadzieja.

akwarium-morskie-dojrzewanie-36.jpg

37. Po 2-3 dniach woda ponownie wygląda tak i to jest obecny stan akwarium.

akwarium-morskie-dojrzewanie-37.jpg

38. Po 4 miesiącach od startu dobry tydzień temu wpuściłem 5 Chromisów i rozgwiazdę.

akwarium-morskie-dojrzewanie-38.jpg

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych forumowiczów :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisz, że chromisy i rozgwiazda żyją i mają się dobrze :)

Swoją drogą widziałem to kilka razy na żywo ale jak napisałeś to czyta się jak dobry thriller :)

To czerwone to była discosoma ode mnie.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na zakwit fitoplanktonu,podmiankami dokarmiasz je tylko.I będzie coraz gorzej.Sa tematy na forum podobne, tu takie problemy już były ,i są do rozwiązania.

http://nano-reef.pl/topic/85807-zakwit-fitoplanktonu/


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to coś tam ciągle gnije. Remont skończony w pełni? Bo wiem, że to nie pomaga. Masz filtrację mechaniczną w postaci waty? Ja bym jej upchał ile się da i wymieniał codziennie. Szkoda trochę chromisów. Odpieniacz na mokro. Zaglądasz tam codziennie. Bo przypomina trochę opuszczone.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaa bym UVke zapodal na kilka dni.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobny problem przez 2 miesiące. Dokupiłem 10 kg żywej skały i po 3ech dniach woda była jak kryształ


fc7b09c75a95c36da7710b87010cb238u1236a1088.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisz, że chromisy i rozgwiazda żyją i mają się dobrze :)

Swoją drogą widziałem to kilka razy na żywo ale jak napisałeś to czyta się jak dobry thriller :)

To czerwone to była discosoma ode mnie.

Mają się dobrze :)

jak dla mnie to coś tam ciągle gnije. Remont skończony w pełni? Bo wiem, że to nie pomaga. Masz filtrację mechaniczną w postaci waty? Ja bym jej upchał ile się da i wymieniał codziennie. Szkoda trochę chromisów. Odpieniacz na mokro. Zaglądasz tam codziennie. Bo przypomina trochę opuszczone.

Akwarium wystartowałem kiedy zakończyliśmy już praktycznie wszystkie "remonty". Chwilę później wprowadziliśmy się. Woda nie śmierdzi zgnilizną. Dobry tydzień temu kolega pożyczył mi małą kaskadę i pcham watę ale różnicy zbytnio nie widać :) Odpieniacz na mokro do tego stopnia, że dziennie zlewałem po 15litrów które podmieniałem solanką.

Edytowane przez cezarycezary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaa bym UVke zapodal na kilka dni.

UV na fito ? chyba na zakwit bakteryjny :p

wrotkę - żywą - jak woda się wyklaruje po kilku dniach tzn. ze to było fito

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV na fito ? chyba na zakwit bakteryjny :p

wrotkę - żywą - jak woda się wyklaruje po kilku dniach tzn. ze to było fito

Tak na fito.A czemu cię to dziwi?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

, że dziennie zlewałem po 15litrów które podmieniałem solanką.

Nową solanką być może tylko pogarszasz. Ustaw na trochę "mniej mokro" :p


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak na fito.A czemu cię to dziwi?

Od razu chcesz strzelać z armaty do wróbla :)

UV to dopiero jak wrotka czy widłorogi nie dadzą rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu chcesz strzelać z armaty do wróbla :)

UV to dopiero jak wrotka czy widłorogi nie dadzą rady

Sylwia Miałeś kiedyś zakwit fito?Pytam bo skoro udzielassz się w temacie to chyba Miałeś ,Opisz proszę swoją walkę z zakwitem,krok po kroku,jakk długo trwało jak sobie z tym poradziłes.

A jeżeli nie miales nigdy do czynienia z taką plaga to nie udzielaj rad ,bo są ona bez sensu.Wujek Google wszystkiego cię nie nauczy.

Czasami trzeba na własnej skórze poczuc co to jest Zielona woda,u mnie po 5 dniach był kryształ dzięki uv.Ale ja to przeżyłem i dlatego doradzam koledze co może zrobić,a nie "gdybam"jak ty w 90% postach swoich.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sylwia Miałeś kiedyś zakwit fito?Pytam bo skoro udzielassz się w temacie to chyba Miałeś ,Opisz proszę swoją walkę z zakwitem,krok po kroku,jakk długo trwało jak sobie z tym poradziłes.

A jeżeli nie miales nigdy do czynienia z taką plaga to nie udzielaj rad ,bo są ona bez sensu.Wujek Google wszystkiego cię nie nauczy.

Czasami trzeba na własnej skórze poczuc co to jest Zielona woda,u mnie po 5 dniach był kryształ dzięki uv.Ale ja to przeżyłem i dlatego doradzam koledze co może zrobić,a nie "gdybam"jak ty w 90% postach swoich.

omineło mnie to "szczęście"

i nie "wujek google" a tutejsze forum - w kilku tematach jest o tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do gnilizny. Woda nie musi śmierdzieć póki czegoś nie ruszysz w środku. Oglądnij skały od spodu jak możesz. Chyba, że wszystko czyściutkie i problem jest tylko w wodzie wtedy nie mam pomysłu.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do gnilizny. Woda nie musi śmierdzieć póki czegoś nie ruszysz w środku. Oglądnij skały od spodu jak możesz. Chyba, że wszystko czyściutkie i problem jest tylko w wodzie wtedy nie mam pomysłu.

Wizualnie skały wydają się już czyste, od spodu nie oglądałem. Tak jak wspominałem wcześniej unikałem raczejwkładania łap bez potrzeby ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką samą skałę... Akwarium wyglądało podobnie... dlaczego? nie wiem... Ogólnie rzecz biorąc używałem ozonu przez kilka dni, po zaprzestaniu w ciągu 3-4 dni był wielki powrót zmętnienia, tak kilka razy... później wydłużałem okres ozonowania ale na niewiele to dawało... pomogło dopiero dość długie stosowanie, na początku duża dawka przez około tydzień, później mała przez jakieś 2-3 miesiące i jak wyłączyłem ozon po tym czasie to dopiero akwarium weszło na właściwy tor...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze trza opic? ;). Heh,a ja sie martwilem,ze u mnie kiepsko wyglada...

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze trza opic? ;). Heh,a ja sie martwilem,ze u mnie kiepsko wyglada...

baszurek nadaje mobilnie...

Ja mu mówiłem, że to przez to, że nie opite :) Niby skąd pochodzi Vodka Method? ;)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze trza opic? ;). Heh,a ja sie martwilem,ze u mnie kiepsko wyglada...

baszurek nadaje mobilnie...

Dziś w ZOO staraliśmy się nadrobić. Mieć nadzieję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na chwile obecną masz gorsze problemy. Jednak czytając wątek zauważyłem, że na 15 zdjęciu masz chyba ukwiał koński (Actinia equinia). Jeżeli tak a widzę, że dostałeś go od kolegi to nie wiem czy wiesz jakie są te zwierzaki. Dla tego polecam temacik:

http://nano-reef.pl/topic/41394-ukwial-konski-actinia-equina/

Tak na wszelki wypadek ;)


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na chwile obecną masz gorsze problemy. Jednak czytając wątek zauważyłem, że na 15 zdjęciu masz chyba ukwiał koński (Actinia equinia). Jeżeli tak a widzę, że dostałeś go od kolegi to nie wiem czy wiesz jakie są te zwierzaki. Dla tego polecam temacik:

http://nano-reef.pl/topic/41394-ukwial-konski-actinia-equina/

Tak na wszelki wypadek ;)

Dziękuję, nie miałem pojęcia, że taki z niego ananas. Proszę o jak najwięcej uwag :p

Ktoś chce ukwiała. Oddam za darmo :D !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja problemy z woda zlikwidowałam bardzo duża dawka bakterii, taka jak na start zbiornika plus 50%. Pomogło. Potem przez miesiąc dodawałam jeszcze raz na tydzień duże ilości bakterii, następnie zmniejszyłem je i teraz dodaje tylko dawkę podtrzymująca raz na tydzień

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy z Płocka dobrze podpowiadają nie było opite w sensie ochrzczone na dobry start :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Czas chyba się spotkać i pogadać :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach wygląda to na zakwit bakterii. Jakby to było fito było by zielono w baniaku. Dolewanie świeżej solanki na pewno nie pomaga. Lampa uv pomoże. Napisz może jeszcze jaka sól, co dolewasz, i wyniki testów jak robiłeś.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.