Skocz do zawartości
Vuko

Start akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W zeszłym tygodniu, po skompletowaniu (mam nadzieję) niezbędnego na początek sprzętu zalałem długo oczekiwane akwarium. Baniak kupiłem używany, z panelem 3-komorowym: pierwsza komora grzałka, druga odpieniacz DIY , trzecia pompa obiegowa. Oświetlenie 3 belki x 2 T5. Do akwarium weszło 150 l wody + około 16 kg suchej skały + 10 kg piachu. Jeśli nie skopałem testów to po tygodniu mam parametry:

Zasolenie: 1,025

NO3: 50

kH/Alk: 6,4/2,28

NO2: 1

pH: 8

NH4: <0,25

Testy Salifert

W związku z tym, że jestem całkowicie początkujący mam kilka pytań:

1. Woda z RODI przed wlaniem pomiar TDS=0. Po włożeniu skały i piachu TDS wyskoczył poza skalę. Czy to normalne?

2. Poproszę o małą pomoc w zinterpretowaniu wyników testów wody.

3. Czytałem że przy stracie z suchej skały dojrzewanie zbiornika jest opóźnione. Kiedy w związku z tym kiedy można dodawać pierwsze życie. Z obsady planuję koralowce miękkie, kilka rybek + kilka krewetek, ślimaków.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi, sugestie.

Pozdrawiam

Bartek

post-26801-0-19913300-1472843400_thumb.jpg

post-26801-0-57540800-1472843436_thumb.jpg

post-26801-0-04588400-1472844090_thumb.jpg

post-26801-0-01788200-1472844199_thumb.jpg

post-26801-0-15623700-1472844290_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj i gratulacje startu w morszczyzne.

1. Normalne. Brud ze skały i piachu zanieczyścił wodę. Poza tym jak posoliłeś wodę to tak samo tds wyskoczy poza skale.

2. Parametry masz typowe dla startu a co oznacza każde z nich to odsyłam do działu dla początkujących

3. Życie wkładamy jak amoniak i no2 są już niewykrywalne

Życzę sukcesów

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolega w sumie w skrócie odpowiedział na każde z pytań. Ja może nieco szerzej :

1. Miernik TDS [z ang. Total Dissolved Solids] to przyżąd służący do pomiaru ilośći rozpuszczonych substancji w wodzie. Jego wynik (na ogół) podawany jest w PPM czyli ilosc cząstek substancji rozpuszczonej w milionie cząstek rozpuszczalnika 1ml/l. Mierzy on jednak ilość wszystkich substancji nie jakieś konkretnej.

Woda po filtrze RODI pozbawiona jest mówiąc prosto wszystkiego kiedy jej wartość na TDS wynosi 0. Kiedy dodamy do tej wody sól miernik TDS pokaże ilość cząstek soli i wszystkich składników w niej zawartych dla tego masz taki wynik. Akwaryście zależy na tym by jak najlepiej odwzorować warunki naturalne. Dla tego przefiltrowuje wodę by wyczyścić ze wszystkich niepożądanych składników jakie mamy w kranie a następnie uzdatnia ją solami i innymi preparatami.

Podsumowując: Miernikiem TDS sprawdzamy jakość wody jaką używamy do uzupełniania odparowanej i sporządzania świeżej solanki. Powinien wskazywać 0. Nie sprawdzamy nim wody w baniaku bo pokaże ilość substancji w niej rozpuszczonej ale nie pokaże co dokładnie tam jest.

2. Zasolenie: 1,025 - w zależności od obsady ludzie piszą, że powinno się utrzymywać zasolenie na poziomie 1,024 - 1,025. Musisz dobrze pilnowac tego parametru bo skoki zasolenia mogą mieć tragiczny wpływ na wszystkie zwierzęta w akwarium. Z własnego doświadczenia wiem, że warto zainwestować w porządny przyrząd pomiarowy.

NO3: 50

NO2: 1

NH4: <0,25

Najlepiej będzie jak poczytasz o cyklu azotowym. Jest to absolutna podstawa dla każdego akwarysty.

http://nano-reef.pl/topic/35257-cykl-azotowy-w-swietle-najnowszych-badan/

W skrócie powiem tylko tyle:

Amoniak jak i No2 są trujące. Ich obecność w młodym akwarium świadczy o tym, że jeszcze dojrzewa. Dopóki będą wykrywalne nie należy wpuszczać zwierząt. W przypadku No3 w zależności od obsady - powinno być bardzo niskie dla korali miękkich czy lps i niewykrywalne dla sps.

Tu także dodam coś z własnych obserwacji. W pewnym momencie jak akwarium zrobi się całe zielone będziesz robił testy i ku twojej uciesze może okazać się że No3 będzie równe 0. Wydawać by się mogło, że bakterie robią swoje ale to nie do końca prawda. Glony podczas intensywnego przyrostu pochłaniają spore ilości No3 dla tego testy mogą go nie wykazywać ale nie znaczy to że w akwarium się nie pojawia.

3. Tu akurat nie ma się co rozwodzić bo Artur już Ci napisał. Podstawą jest brak substancji trujących. Nie śpiesz się z wpuszczaniem życia.

Znacznie więcej informacji znajdziesz w dziale dla początkujących. Polecam też poczytać tematy innych użytkowników o ich akwariach. Z nich tez sporo można się dowiedzieć.

Serdecznie zapraszam tez do mojego tematu (link w sygnatuce).

Powodzenia


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolega w sumie w skrócie odpowiedział na każde z pytań. Ja może nieco szerzej :

1. Miernik TDS [z ang. Total Dissolved Solids] to przyżąd służący do pomiaru ilośći rozpuszczonych substancji w wodzie. Jego wynik (na ogół) podawany jest w PPM czyli ilosc cząstek substancji rozpuszczonej w milionie cząstek rozpuszczalnika 1ml/l. Mierzy on jednak ilość wszystkich substancji nie jakieś konkretnej.

Woda po filtrze RODI pozbawiona jest mówiąc prosto wszystkiego kiedy jej wartość na TDS wynosi 0. Kiedy dodamy do tej wody sól miernik TDS pokaże ilość cząstek soli i wszystkich składników w niej zawartych dla tego masz taki wynik. Akwaryście zależy na tym by jak najlepiej odwzorować warunki naturalne. Dla tego przefiltrowuje wodę by wyczyścić ze wszystkich niepożądanych składników jakie mamy w kranie a następnie uzdatnia ją solami i innymi preparatami.

Podsumowując: Miernikiem TDS sprawdzamy jakość wody jaką używamy do uzupełniania odparowanej i sporządzania świeżej solanki. Powinien wskazywać 0. Nie sprawdzamy nim wody w baniaku bo pokaże ilość substancji w niej rozpuszczonej ale nie pokaże co dokładnie tam jest.

2. Zasolenie: 1,025 - w zależności od obsady ludzie piszą, że powinno się utrzymywać zasolenie na poziomie 1,024 - 1,025. Musisz dobrze pilnowac tego parametru bo skoki zasolenia mogą mieć tragiczny wpływ na wszystkie zwierzęta w akwarium. Z własnego doświadczenia wiem, że warto zainwestować w porządny przyrząd pomiarowy.

NO3: 50

NO2: 1

NH4: <0,25

Najlepiej będzie jak poczytasz o cyklu azotowym. Jest to absolutna podstawa dla każdego akwarysty.

http://nano-reef.pl/...nowszych-badan/

W skrócie powiem tylko tyle:

Amoniak jak i No2 są trujące. Ich obecność w młodym akwarium świadczy o tym, że jeszcze dojrzewa. Dopóki będą wykrywalne nie należy wpuszczać zwierząt. W przypadku No3 w zależności od obsady - powinno być bardzo niskie dla korali miękkich czy lps i niewykrywalne dla sps.

Tu także dodam coś z własnych obserwacji. W pewnym momencie jak akwarium zrobi się całe zielone będziesz robił testy i ku twojej uciesze może okazać się że No3 będzie równe 0. Wydawać by się mogło, że bakterie robią swoje ale to nie do końca prawda. Glony podczas intensywnego przyrostu pochłaniają spore ilości No3 dla tego testy mogą go nie wykazywać ale nie znaczy to że w akwarium się nie pojawia.

3. Tu akurat nie ma się co rozwodzić bo Artur już Ci napisał. Podstawą jest brak substancji trujących. Nie śpiesz się z wpuszczaniem życia.

Znacznie więcej informacji znajdziesz w dziale dla początkujących. Polecam też poczytać tematy innych użytkowników o ich akwariach. Z nich tez sporo można się dowiedzieć.

Serdecznie zapraszam tez do mojego tematu (link w sygnatuce).

Powodzenia

Dzięki za szybką i rozbudowaną odpowiedź. Oczywiście wałkowałem dział dla nowicjuszy ale mam wrażenie, że po pierwsze tyle ilu radzących tyle porad, czasami sprzecznych ze sobą. Po drugie każde akwarium jest inne i w każdym start i dojrzewanie przebiega inaczej. Dlatego wolałem zapytać. Oczywiście do linku w sygnaturce zajrzę w wolnej chwili.

Pozdrawiam

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartku, wszystko wygląda jak najbardziej ok. Dobrze zacząłeś i tak trzymaj. Jak by co to chętnie pomożemy. Cierpliwie poczekaj aż amoniak i no2 będą na niewykrywalnym poziomie a no3 będzie powoli spadało- to znak że możesz wkładać pierwsze życie.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.