Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To prawda, że dzieki Wam mam przyspieszony, ale dobry kurs akwarystyki morskiej:) Od 6 dni spać chodzę 2:00-4:00 nad ranem i tylko pisze i pisze z Wami albo w kółko czytam. Czuję się jakbym wróciła na studia:)

Dziś znowu odzyskałam nadzieje, że bedzie już tylko lepiej....oby tym razem faktycznie tak było.

Bedzie lepiej na 100%,tylko trzeba troche czasu i spokoju,najwazniejsze,ze Cie wciagnelo i masz checi oraz coraz wiecej wiedzy :) .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uffff, taką pokutę sobie zadałem za chwilowy rozbrat z morszczyzną, że dobrnąłem do końca.

Seb, Fal - szacunek.

Początkująca - wiesz jak się pisze prywatne wiadomości na forum? Jak wiesz, to napisz do tych powyżej, powoli i wyjdziesz z tego.

Jak będziesz to roztrząsać na forum, nie mając dostatecznej wiedzy, to dostaniesz jeszcze z tysiąc cudownych rad, i po miesiącu zlikwidujesz zbiornik. Twój wybór.

Tak jak wszyscy mi radzili znalazłam dwie osoby i ich będę słuchała, ale pomimo tego chetnie czytam co piszą inni, bo nikt nie jest wszystko wiedzący a cennych informacji nigdy nie za mało. Zresztą nie bede do nikogo dzwoniła w niedziele o północy jak pojawi sie nagle jakis problem a tu zawsze ktoś się online:)

Jakaś mała relacja z wizyty nowego serwisanta ?

Wygląda na to, że wreszcie natrafiłam na kompetentną osobę. Okazało się nawet, że zimą spotkałam już tego akwarystę, ale miałam już wtedy podpisana umowe ze starym serwisantem wiec nie chcialam kombinowac i zmieniać ekipy bo żadnej w sumie nie znałam i nie wiedziałam komu mogę ufać.

Dziś sprawdzone parametry (te ktore podawałam w ciagu dnia były z wczoraj):

zasolenie 1,0225

temp 25,5C

KH 6,7

NO3 25

NO3 wczoraj było 50, takze jesli w ciagu ok 36godzin spadło o połowę, to się zastanawiam jak duże musiało być w weekend kiedy padły mi dwie rybki:(

Wykryłam następny błąd przy zakładaniu akwarium. Do moich 560 litrów pompa powinna być o mocy 8000, a okazało się, że mam o mocy tylko 3000 i to jeszcze albo wadliwą, albo używaną sprzedał mi jako nową:/ Ona ma przerwy w działaniu i nie wykluczone że kiedy miałam 2 razy przerwy w dostawie prądu to pompa nie właczyłą się od razu i przez jakiś czas nie działała. Z powodu za słabej pompy w sumpie mam smród i brud. Wszystkie glony i smieci zamiast krążyć po sumpie osiadły na dno i tam zalegają wydając barrrdzo nieprzyjemny zapach.

Odpieniacz najprawdopodobniej też jest za mały i jesli sieto potwierdzi kupie nowy. Jeden falownik wyłaczylismy bo dwa przy tak małej ilosci skały to było za dużo. A propo skały jej mam z kolei za mało i w przyszlym tygodniu bede miala dowiezione 5kg z istniejącego akwarium i włoże je do sumpa.

Już chyba wiem co dolega moim rybom. Ktoś wczesniej dobrze podejrzewał - odinoza. Dostałam już na starcie chore ryby, które pozniej się od siebie zarażały w wyniku czego musiałam dziś uśmiercić (humanitarnie) 2 błazenki:( Jeden od 4 dni nic nie jadł i nie miał już siły pływać, leżał na piasku i dyszał. Drugi błazenek jadł bardzo malutko od 1,5 tygodnia. Dziś zauwazyłam, że jest dosłownie przeźroczysty, a nowy serwisant jeszcze dostrzegł, że jest wychudzony i z brzucha zwisają mu jelita:(((( Uznalismy ze lepiej go zabić, niż żeby powoli przymierał z głodu.

Dzisiejszy serwisant duzo mi tłumaczył, opowiadał, wyjaśniał i sporo mi się w głowie rozjaśniło. Za 3 tyg bede miala nowy sump i nie bede musiala robic dolewek z wiaderka, bo wystarczy tylko odkręcić kranik lub spływ do kanalizy. Dwa ruchy i podmiana bedzie gotowa:)

Pytanie: doradzano mi karmienie pokolca algami z pomocą klipsa. Mam algę (skropiłam ją czosnkiem bo pokolec ma aż obracia tak sie wyciera o wszystko), przypielam ją do długiej gumki klamrą do prania i tak luźno unosi się w wodzie. Niestety żadna rybka nie jest zainteresowana nawet podpłynieciem po jedzenie. Tak jakby się tej nowosci bały. Też tak mieliscie?


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ , wiem że chcesz dobrze , ale proponuję nie doradzaj i nie piszę tego złośliwie.

Ok, zamykam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą tego nie znać. Daj im trochę czasu. Ja algi wciskam pod czyścik bo nie mam klipsa żeby luzem na latały. Pokolec jest pierwszy.

Pompa 3000L/h? Mam taką ale w 240 litrach :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatkujaca 1.0225 nie ma takiego jest albo 1.022 lub 1.025 chyba ze sie myle :) jezeli to 2 to skonsultoj sie ze swoim mentorem. Jak masz mniejsze zadolenie wtedy ryba lzej sie plywa i jest wiecej tlenu w wodzie

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą tego nie znać. Daj im trochę czasu. Ja algi wciskam pod czyścik bo nie mam klipsa żeby luzem na latały. Pokolec jest pierwszy.

Pompa 3000L/h? Mam taką ale w 240 litrach :)

Pod czyścik? Ten do czyszczenia szyby taki na magnez? Hmmm w sumie niezły pomysł:) Dzieki

Poczatkujaca 1.0225 nie ma takiego jest albo 1.022 lub 1.025 chyba ze sie myle :) jezeli to 2 to skonsultoj sie ze swoim mentorem. Jak masz mniejsze zadolenie wtedy ryba lzej sie plywa i jest wiecej tlenu w wodzie

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

mi na mierniku pokazywało 22,5 a norme sie podaje w przeliczeniu 1,022-1,024, no wiec te moje 22,5 to chyba 1,0225. Czy źle myślę?


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie ten. Ja arkusik składam na kilka razy wtedy się tak łatwo nie targa i jest więcej do skubania :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie ten. Ja arkusik składam na kilka razy wtedy się tak łatwo nie targa i jest więcej do skubania :)

Jak przez noc nic nie poskubią to rano wyprobuje ten sposob. A algi zamoczone całą noc w wodzie nie zepsują się?


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem :) u mnie przez noc zostaje tylko kawałeczek który jest między szybą a czyścikiem. Reszta wyskubana. Na drugi dzień odsuwam czyścik i jest 5min zabawy dla ryb czyli pogoń za małym kawałeczkiem nori


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyda Ci się też opóźniacz do odpieniacza jeśli zdarza się brak prądu. Nawet na parę minut. Jeśli go brakuje i nie masz podtrzymania zasilania zamontowanego to jak by ten nowy serwisant nie ustawił odpieniacza to i tak znowu przeleje. I może zacząć się wszystko od nowa. Co do chorych i padniętych ryb to zapytaj tutaj wszystkich piszących ile razy im się zdarzyło kupić z wyglądu zdrową rybę która po długim a czasem krótkim czasie padła. I wielokrotnie pociągnęła za sobą część obsady.

Serwisanta nie bronię bo z tego co piszesz i z tego co pokazałaś w zbiorniku i w sumpie to kompletny amator. Utrata kilku a teraz nawet kilkunastu ryb to wielka szkoda jednak przy starcie nowego baniaka niejednemu się przytrafiło. Tak mi się przypomniało jak w jednym z piękniejszych baniaków z lpsami padło chyba 300 antiasów!!! I na pewno nie można zarzucić braku wiedzy właścicielowi/om.

Szczęście w nieszczęściu jest takie że szybko się zorientowałaś jakie miał braki poprzedni serwisant.

Będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatkujaca a czym mierzysz z ciekawosci pytam

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.serwis-akwarystyczny.pl/galerie/w-obiektywie/167.html

Przypadkowo wpadłem na tą stronę. Czy czegoś Wam ten setup nie przypomina? ;)

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadek? ;) dziś będzie ciekawie....

...mobilnie...

EDIT: będą się dziś w tej "firmie" zastanawiać skąd nagle taka ilość odsłon strony:)

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detektywi i tak przypadkiem?? To już nie musimy prosić o dane serw. A problem zniesławienia sam się rozwiązał.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rzeczywiście, przepraszam przeoczyłem, bardzo dobrze Debora :thumbup:

@ Początkująca pocieszę Cię, nie Ty jedna zaliczyłaś taką wtopę, ja też tylko w 2006 roku. :blushing::D

Tylko czy taki marketing jest dozwolony na forum? :secret:

Detektywi i tak przypadkiem?? To już nie musimy prosić o dane serw. A problem zniesławienia sam się rozwiązał.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Czego nauczyłeś się na tym forum? Ja nauczyłem się szukać. :D :D :D

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście szukanie to podstawa

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do zasolenia...

Mierzysz splawikiem ? I on pokazuje np: 22,5 a nie np: 1,022 ?

Mam nadzieje, ze to nie wskazania refraktometru ? :blushing:

Salate, plasterek banana itp. mozesz przymocowac gumka recepturka do jakiegos kamyczka i polozyc na dnie zbiornika.

Ale jaja, widze ze juz namierzyliscie "serwisanta". Debora :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie karta tylko kawałek skały chyba. Choć ja w pierwszym momencie myślałem że chleb moczy :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu: może nowy serwisant ma więcej zapału do pracy ale moim skromnym zdaniem:

- póki woda śmierdzi odpieniacz na mokro, powoduje to spore ubytki soli więc należy korygować jej stężenie na bieżąco,

- póki nie wyjdziesz na prostą, nic nie dokładać, żywej skały też to dotyczy, jeżeli już to ceramika do sumpa + bakterie + pożywka

- spadek NO3 nie musi świadczyć, że sprawy idą w dobrym kierunku (zwłaszcza taki szybki), trzeba koniecznie zmierzyć NO2 i NH3, może cykl azotowy jeszcze się na dobre nie ropoczął, albo coś go blokuje?

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatkujaca a czym mierzysz z ciekawosci pytam

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

to wyglada jak spławik - na dole jest termometr a u gory miernik zasolenia

Wracając do tematu: może nowy serwisant ma więcej zapału do pracy ale moim skromnym zdaniem:

- póki woda śmierdzi odpieniacz na mokro, powoduje to spore ubytki soli więc należy korygować jej stężenie na bieżąco,

- póki nie wyjdziesz na prostą, nic nie dokładać, żywej skały też to dotyczy, jeżeli już to ceramika do sumpa + bakterie + pożywka

- spadek NO3 nie musi świadczyć, że sprawy idą w dobrym kierunku (zwłaszcza taki szybki), trzeba koniecznie zmierzyć NO2 i NH3, może cykl azotowy jeszcze się na dobre nie ropoczął, albo coś go blokuje?

P.

woda smierdzi bo pompa jest za słaba i z tego samego powodu mam też metną wodę (taki korzuszek) przy tafli wody. Lepiej wlaczyc odpieniacz na mokro do smierdzącej wody choc to wymywa sól? Ja soli jeszcze nie umiem sama dolożyc, a facet nie bedzie do mnie codziennie przyjezdzal tym bardziej ze wyjezdzam zaraz na urlop. Chyba poki co z tym nie mam innej opcji:(

Nawet żywej skały do sumpa nie? Ok, dzieki za rade. Bakterie wczoraj dolałam

Kupie jeszcze dziś testy (o ile będą) NO2 i NH3

I karta kredytowa w akcji, szkoda, że nie widać numerów :)

P.

:) he he

Wracajac do zasolenia...

Mierzysz splawikiem ? I on pokazuje np: 22,5 a nie np: 1,022 ?

Mam nadzieje, ze to nie wskazania refraktometru ? :blushing:

Salate, plasterek banana itp. mozesz przymocowac gumka recepturka do jakiegos kamyczka i polozyc na dnie zbiornika.

Ale jaja, widze ze juz namierzyliscie "serwisanta". Debora :thumbup:

Dopytam o ten spławik jeszcze kolege ktory mi go sprzedawał. Alg rybki nei jadły. Spróbuje z tym co piszesz

he he ale z was detektywi:) Dobrzy jestescie, nie doceniłam was:)

Tak, to moje akwarium, tylko problem w tym, że nikt mnie nie pytał o zgode na wrzucanie jego zdjec na strone:/

Przypadek? ;) dziś będzie ciekawie....

...mobilnie...

EDIT: będą się dziś w tej "firmie" zastanawiać skąd nagle taka ilość odsłon strony:)

Pewnie będą myśleli, że po tym ja zrobili mi takie "super" akwarium to ich wszedzie polecam:)


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś jakoś w stanie sprawdzić, jakie masz średnice przelotów w kominie? Spływ, rewizję i powrót z pompy? Pompa ewidentnie jest za słaba, czy możesz podać model pompy? Jeśłi jednak masz zbyt małe średnice, to może to wykluczać użycie mocniejszej pompy, wtedy będziesz w ciężkim położeniu, ale da się to przerobić w miare bezboleśnie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie martw tez mialem w grudniu odinoze i padly mi wszystki ryby, zrobilem restart i teraz jest wszystko piekne.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to niezła firma... w opisie na swojej stronie reklamują się (a raczej ośmieszają)

baniaczek 150X50X60 (450l) i pompa obiegowa 2400l/h...żenada. Co do przelewania odpieniacza, to mam radę... Zrobienie bocznej rury eliminującej przelewanie kubka nie wchodzi w grę, wykonanie sterowania opóźniającego też, więc najprostszy sposób to zakupić włącznik opóźniający do odpieniaczy i HQI, który czasami ktoś sprzedaje na forum, albo na allegro. W ofercie sklepów z akwarystyką morską też mozna cos takiego kupić. Ja włącznik zrobiłem sobie sam kupując moduł, trochę kabla, gniazdo i wtyczkę i teraz nie martwię się o przelanie kubka w odpieniaczu.

Co do pompy obiegowej, to może to być jebao 3000. W produktach tej firmy (mam obieg, pompę dozującą i falowniki) zauważyłem jedną wadę, a mianowicie to, że po zaniku napięcia na dłuższy czas ustawienia mogą się resetować do wartości minimalnych. Proponował bym zakup dobrego UPS-a i podłączenie do niego cyrkulatora i obiegu - ja mam podpięte dwa cyrkulatory (w dużym 300l i małym 120l baniaczkach, żeby miały cały czas cyrkulację) i pompę dozującą (żeby się delay nie resetował)...obiegu nie podpinam, bo obawiam się, czy uciągnie dłuższy czas tyle urządzeń, a spad mam tak obliczony, że w sumpie jeszcze kupa miejsca zostaje.

Pompa obiegowa Aqaurium Systems 2400l/h

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.