Skocz do zawartości
MaciekZ

Pierwsza solniczka 30L Newa NMO 30R

Rekomendowane odpowiedzi

No i wystartowałem. Dzień 1

Zestaw Newa NMO 30 R

Żywa skała

Woda z erybki

Falownik

Piasek suchy

Jakość zdjęć nie najlepsza, Następne będą z lustra.

Coś już wylazło ze skały.

Gąbkę z kaskady wywalę chyba i zostawię Siporex a od góry włóknina.

cdn...

post-27309-0-75275300-1473311261_thumb.jpg

post-27309-0-23805500-1473311262_thumb.jpg

post-27309-0-68434800-1473311262_thumb.jpg

post-27309-0-10078000-1473311263_thumb.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 3,5 kg.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem. Producent nie podaje specyfikacji.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pierwsze podstawowe pomiary:

NO2 - 0

NO3 - 50

PO4 - 3

PH - 7,7


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporex

http://3.imimg.com/data3/DJ/WS/MY-2499855/siporex-blocks-250x250.jpg

Siporax

303b_3.jpg?v=1

Nie, że się czepiam ale pokręciłeś nazwy. Tak na wszelki wypadek, żebyś w przyszłości nie zamówił do baniaka siporexu :chris:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe mój błąd. Pustaków do filtra wkładać nie chcę. A tak na marginesie kolejność w filtrze od góry:

Włóknina

Siporax

Gąbka

Nie ukrywam że ciasno tam. Gąbkę chcę wywalić , czy siporax dać do siatki czy luzem wsypać ?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być luzem byleby nie było w razie chęci przepłukania problemu z wyjęciem. Włóknina się przyda, zwłaszcza na początku. Strasznie dużo syfu zatrzyma, ale pamiętaj by regularnie ją wymieniać, bo będzie tylko brudzić wodę. Zapraszam do mojego tematu tam pisałem o wacie, jaką sam stosuje (tanio i skutecznie).

Gąbka sprawdza się raczej średnio. Sam mam w ReefMaxie jedynie plasterek i to tylko po to by oddzielić inne media. Proponowałbym za jakiś czas pomyśleć o absorberze typu Purigen.

No i jeszcze uwaga co do życia jakie Ci się trafiło. Z tego co widzę to Asterina. Radze poczytać o nich sam miałem ze 3 i je eksmitowałem.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4

Doszła mi kolumna do RO więc jestem w tej chwili niezależny wodę mam swoją :smiling: . Odparowanie to jakieś 0,5l na dobę.

Woda się ładnie wyklarowała.

Włączyłem odpieniacz. Zbiera się w nim żółta lekko mętna woda. W sumie za bardzo życia tam nie ma czy jest sens aby odpieniacz chodził na tym etapie cały czas ?

Myślę co wpuścić na początek do zbiornika jak ustabilizują się parametry wody . Ze względu, że zaczynam przygodę z akwarystyką morską proszę o jakieś propozycje.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4

Doszła mi kolumna do RO więc jestem w tej chwili niezależny wodę mam swoją :smiling: . Odparowanie to jakieś 0,5l na dobę.

Woda się ładnie wyklarowała.

Włączyłem odpieniacz. Zbiera się w nim żółta lekko mętna woda. W sumie za bardzo życia tam nie ma czy jest sens aby odpieniacz chodził na tym etapie cały czas ?

Myślę co wpuścić na początek do zbiornika jak ustabilizują się parametry wody . Ze względu, że zaczynam przygodę z akwarystyką morską proszę o jakieś propozycje.

Na twoim miejscu na ten moment kiedy namnazaja sie bakterie, zbiornik sie stabilizuje i jeszcze nic nie wpusciles to bym wylaczyl , tym bardziej ze zadnych bakteri nie lejesz dodatkowo.

Ekipa czyszczaca tzn jakis slimak turbo, moze nassarius do przekopywania piasku , i jakis krabik np calcinus elegans, moze byc tez krewetka tu tez masz wybor pozniej korale na koncu rybki :) Odpieniacz mozesz juz wlaczyc po dodaniu ekipy czyszczacej, duzo ci tej wody paruje mi w aquaelu 200ml maks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz szybę na zbiorniku ? Ja nie mam i właśnie może dlatego tak paruje

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He no właśnie . W poniedziałek zaopatrzę się w poliwenglan. Narożniki już mam . Odnośnie bakterii dawałem przy starcie Nitri-Biotic . Według wskazówek producenta, a dzisiaj jedną kroplę. Następnie przy podmanie zakroplę.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz bakterie możesz dodawać co parę dni.

Następnie przy podmanie zakroplę.

Podmian wody w dopiero założonym baniaku się nie robi. Nie ma tam żadnej konsumpcji ani niczego co mogłoby na tyle ją zanieczyszczać. Podmiany dopiero po wpuszczeniu pierwszego życia.

Chociaż ja zrobiłem po jaiś 2 miesiącach jak zacząłem dodawać korale i ślimory ze 2 podmiany i na razie ze względu na plagę cyjano nie robię. A bakterie można dodawać bo przyspieszy to dojrzewanie i namnażanie się bakterii w systemie.

Być może i odpieniacz pozbywa się bakterii (tego nie wiem) ale żywa skała niestety na ogół nie jest taka żywa. Przewożenie, przechowywanie, wysyłka i przekładanie sprawiają że sporo niewidocznych gołym okiem organizmów wewnątrz zwyczajnie umiera. Skała po włożeniu do baniaka jeszcze przez jakiś czas "oddaje" to co ma w sobie a tym samym może powodować wzrost PO4 oraz związków azotu. Dla tego ja osobiście u siebie miałem włączony odpieniacz względnie na sucho i innym też bym tak polecił.

Co masz na myśli pisząc kolumna RO ? Mam nadzieję, że zakupiłeś filterek razem z żywicą. Gorąco polecam także zakup miernika TDS (jakieś 30 zł z przesyłką) i kontrole jakości wody. Sam kupiłem go dopiero po jakiś czasie i żałuję bo nie zauważyłem kiedy woda z RODI nie była już tak idealnie czysta.

Dobrze że chcesz dodać jakąś pokrywę. Co prawda za dużo nie zmieni w ilości wody, która paruje ale z pewnością uchroni z czasem rybki, które luba skakać. Jedni są przeciwnikami pokrywek bo się szybko brudzą i wolą korony inni twierdzą że w tak małych zbiornikach korona szpeci - wybór należny do Ciebie. Ja mam w Reefmaxie pokrywę ale i szkło oddzielające świetlówki od wody i powiem, że wcale się tak mocno nie brudzi akurat u mnie. Natomiast wody paruje mimo pokrywy sporo ale to tez zależy od dnia.

Ślimaki na początek są bardzo dobrym pomysłem. Co prawda wbrew pozorom nie wyjedzą wszystkich glonów jeżeli te będą miały wciąż dobre warunki ale z pewnością wspomogą system. Kolega poleca kraba pustelnika wraz ze ślimakami bo większość tak obi. Ja jednak dam Ci rade abyś przemyślał takie połączenie. Kraby mają to do siebie, że jak będą szukały domku mogą zabijać ślimaki. Nie raz jest tak, że akurat mu się spodoba dana muszla i koniec. Oczywiście ludzie wrzucają do baniaka parę pustych muszel i często krab się zadowala właśnie nimi ale jest wiele przypadków w których mimo pustych i wygodnych domków wolał jednak ten zajęty. Połączenie pustelnika i ślimaków w tak małym akwarium jest dość ryzykowne więc pomyśl, żebyś nie żałował.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mówiąc o głowicy miałem na myśli komplet razem z żywicą. Dzięki za radę kupię miernik jutro.

Parametry po pięciu dniach są moim zdaniem zadowalające:

Ph w granicach 7,9

NO2 - 0

NO3 - około 20

Zagłębiałem się w literaturę i podają tam, że NO3 do 20 jest ok dopiero powyżej należy się martwić, natomiast na forum czytałem że dążymy aby było 0.

W skale żyją sobie Asteriny sztuk 2. Na razie je zostawiam zobaczę po zasiedleniu czy będą szkodzić. Na forum krążą różne opinie na temat Asterin.

Dodatkowo pojawiły się jakieś małe roślinki. Glonów nie widać i to raczej normalne na tym etapie.

Trochę żałuję że oryginalna kaskada ma tak mało miejsca na wkłady, zastanawiam się czy nie kupić FZN-3 gdyż podejrzewam drobny problem z filtracją w przyszłości.

post-27309-0-00144500-1473618024_thumb.jpg

post-27309-0-44836000-1473618024_thumb.jpg

post-27309-0-89995700-1473618024_thumb.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 bliskie 0 to jak się chce mieć SPS-y ładnie wybarwione. Dla miękkich i LPS spokojnie może być wyższe, ale bez przesady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FZN-3 wcale nie powala ilością miejsca ale da rady w nim upchnąć i grzałkę i jakiś odpieniek do tego trochę siporaxu i na 30l powinno być dobrze.

"Roslinka" z drugiego zdjęcia to dzika rurówka będziesz miał tego pełno.

Wiem, że chęć wrzucenia czegoś co się będzie ruszać jest wielka ale mimo to zaczekaj. Tak jak pisał kolega lekkie No3 jest nawet wskazane przy miekasach ale to jeszcze nie znak, że pora je wpuszczać. Za parę dni zrobi się zielono :chris:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium sobie dojrzewa, a ja w tym czasie wziąłem się nad usprawnieniami sterowania.

Odnośnie dolewki automatycznej znalazłem tego typu czujniki

https://botland.com.pl/czujniki-wilgotnosci/6931-czujnik-poziomu-cieczy-bezkontaktowy-dfrobot-gravity.html?search_query=poziomu&results=133.

Czy ktoś stosował już podobne rozwiązania ?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze wznowić temat filtracji.

Oryginalnie firma NEWA daje gąbkę (którą wywaliłem na starcie) oraz matę filtracyjną, w której znajduje się węgiel.

Dzisiaj rozmawiałem z fachowcem od akwariów morskich i za jego radą wywaliłem ów wynalazek gdyż faktycznie w takim układzie mimo, że dozuję bakterie to poprzez filtrację je eliminuję skutecznie.

Obecnie w filtrze mam tylko Siporax zgodnie z radą kolegów z forum oraz dołożyłem Active filter 4 w 1 AZOO.

W poprzednik poscie mówiłem o czujnikach poziomu. Zamówiłem takie zobaczymy co z tego będzie. powinny być dobrą alternatywą dla pływaków gdyż montuje się je na zewnątrz. W moim przypadku do chcę zamontować do tyłu za tłem.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze wznowić temat filtracji.

Oryginalnie firma NEWA daje gąbkę (którą wywaliłem na starcie) oraz matę filtracyjną, w której znajduje się węgiel.

Dzisiaj rozmawiałem z fachowcem od akwariów morskich i za jego radą wywaliłem ów wynalazek gdyż faktycznie w takim układzie mimo, że dozuję bakterie to poprzez filtrację je eliminuję skutecznie.

Obecnie w filtrze mam tylko Siporax zgodnie z radą kolegów z forum oraz dołożyłem Active filter 4 w 1 AZOO.

W poprzednik poscie mówiłem o czujnikach poziomu. Zamówiłem takie zobaczymy co z tego będzie. powinny być dobrą alternatywą dla pływaków gdyż montuje się je na zewnątrz. W moim przypadku do chcę zamontować do tyłu za tłem.

Jesli dobrze zrozumialem to znaczy ze Węglem w filtrze eliminujesz bakterie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca eliminuję ale utrudniam im rozwój w filtrze.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dziesięciu dniach na razie zero glonów NO3 nadal wysokie około 20, a ze skały wylazło coś co widać na zdjęciu.

post-27309-0-64628000-1474123720_thumb.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

I jak tam dojrzewanie przebiega? Moja kostka ma dopiero 3 dni i jestem ciekawy na co muszę się przygotować

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

I jak tam dojrzewanie przebiega? Moja kostka ma dopiero 3 dni i jestem ciekawy na co muszę się przygotować

pozdrawiam

Witam

Na razie idzie powoli

Parametry jak poniżej:

NO3 - 45

NO2 - 0

PH - 7,9

PO4 - 2

Zasolenie 1024

Temperatura 25 stC

Powoli pojawiają się zielone naloty. Zidentyfikowałem pomocą kolegów z forum Rurówkę, Wieloszczeta, na zdjęciu z mojego poprzedniego postu to chyba Spaghetti worm (tak przypuszczam)oraz Asteriny.

Cierpliwie czekam.

Codziennie dodaję bakterie. Póki co martwi mnie NO3 bo wydawało się, że idzie w dół, a dzisiaj zonk.

Sprawdziłem NO3 innym testem wyszło około 15. trochę mnie to zaskoczyło.

Test przy którym mam 45 to Nitrate Salifert, a 15 to Tropical. i jeden i drugi do wody słonej.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.