Skocz do zawartości
Vertiscire

Refraktomert, sól czy płyn kalibracyjny?

Rekomendowane odpowiedzi

Opiszę mój problem.

Mam sobie refraktometr ATC, w akwarium wg niego zasolenie to 35(prawa skala) lub 1.026(lewa skala).

Używam soli AF Reef Salt, do wiadra dołaczona jest karteczka, że 390 gr soli rozpuszczone w 10 litrach daje zasolenie 33 ppt. Zrobiłem więc takie testowe wiaderko (waga jubilerska + 10x 1 litr z dokladną podziałką). Zasolenie mój refraktometr pokazał 33 (prawa skala) czyli zgodnie z karteczką.

I teraz tak - kupiłem Salifert Refrakto Check, potrząsnąłem buteleczką, 3 pierwsze krople w kanał(zgodnie z instrukcją) i mój refraktomert pokazuje 1.020(lewa skala), 30(prawa skala). Trochę zgłupiałem bo to by znaczyło, że mam w zbiorniku ponad 1.030.

I tu pytanie wg czego mam się wzorować(komu wierzyć): płynowi kalibracyjnemu Saliferta czy próbce AF?

Czy ewentualne zasolenie 1.030 może mieć złe skutki dla zbiornika(full SPS)?

Dodam, że parametry zbiornika raczej w normie tj KH 8.3, Ca 430, Mg 1410

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wygląda na niewyskalowany - a na samym RO masz równe zero ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, na RO jest poniżej 0 (ale nie powiem ile dokladnie, na oko bylby z 3-5 kresek). RO TDS 000, sprawdzona dwoma miernikami


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

trzeba go skalibrować (mam taki sam)

na RO ma być zero a na salifercie 35

śrubokręcik powinien być w pudełku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wiem tylko zwróć uwagę na problem z próbką soli AF - tam refrakto pokazywał dokladnie tyle ile na kartce(a wychodzi ze jest skalibrowany aż o + 0.05 pkt)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sól w wiadrze to sól w wiadrze ...

ja się trzymam wskazań na RO i płynie kalibracyjnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem tak jak piszesz ale się nie da zgrać RO i płynu Saliferta. Jak Salifertem ustawie na 35 (prawa skala) to RO pokazuje minus 2 kreski.

Jak dam RO na 0 to Salifert pokazuje wtedy 35.5 gdzieś.

Czytałem, że powinno się urządzenia kalibrować w warunkach w jakich ma być oczekiwany pomiar - czy zatem kalibracja na RO nie jest troche niedokładna?

Po kalibracji wg Saliferta mam w akwarium 1.031.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hmm teraz mnie zaskoczyłeś

mój był dobrze skalibrowany fabrycznie - tzn. RO pokazuje zero a salifert 35

od czasu do czasu sprawdzam kontrolnie i wskazania są takie same

odczekałeś chwilę (tak z 20-30 sek) po "zakropleniu" żeby temp. wody i lunetki się wyrównały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, odczekałem.

Rozważyć trzeba jeszcze że płyn saliferta może być nie teges lub po prostu mi się trafił wadliwy refraktometr.

Nie ma wyjścia - musze zrobić 70 km do Erybki i tam sprawdzić z ich sprzętem


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dobry pomysł - zabierz i wodę i lunetkę

i płyn :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój :) Skalibruj na wodzie RO, w temperaturze w której zazwyczaj robisz pomiar, czyli pokojowej. Ważną sprawą jest tylko to, aby pod szkiełkim które opuszczasz na pryzmat nie było żadnego pęcherzyka powietrza, to wszystko. Refraktometr nie może być wadliwy, tam się nie ma co popsuć, jeśli nie uszkodzisz go mechanicznie to musi działać poprawnie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli kalibrować na RO - do czego wtedy Salifert Refracto Check?:) Różnica między pomiarami nie jest duża. Tak czy inaczej jest ponad 1.029 - rozumiem, że za dużo nawet jak dla SPSów i trzeba korygować w dół. Może stąd problem z dino ciagle:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoim problemem jest kalibracja i temperatura pomiaru. A ta jest bardzo ważna. Masz pewnie kalibracja w 20 stopniach C

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Kalibrujesz 2 punkty. 0.0 na RO i 35ppt na płynie w 20 C

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam 20C napisane na refraktometrze. Pytanie jak go skalibrować w takiej temperaturze kiedy na dworzu upał?:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pomiaru dokonujesz na dworze?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne bo ja u siebie sprawdzam raz na pół roku i zawsze na salifercie jest 35 na płynie z refraktometrem 0 i na RO też 0. Może coś jednak z urządzeniem... może ATC nie działa


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie na dworzu ale w domu też mam 24 stopnie teraz. Mogę zbić klimą jeśli trzeba

Zeby nie zakladac nowego tematu- o ile bezpiecznie mozna obnizac zasolenie?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, ogólnie nie ma znaczenia czy zasolenie masz 33, 34, czy 37ppt. Ważne żeby było stałe i w zakresie optymalnym dla korali. Jeśli chcesz robic kalibrację na wodzie to spoko. Możesz też kupic plyn kalibracyjny lub zrobić sobie go samemu.

Tu masz więcej info:

http://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

i tu

http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/ - na końcu znajdziesz informacje jak zrobic płyn kalibracyjny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek wlasnie jest stabilnie bo od poczatku trzymam ten sam poziom. Tylko po kalibracji jest to 40ppt i nie wiem czy nie za duzo jednak nawet jesli stabilnie. Od 4 miesiecy bujam sie z dino, korale polipuja ale sa bardzo slabo wystawione te polipy do tego zadna montipora nie rosnie(inne sps normalnie) za ten stan rzeczy mozna winić zasolenie czy jednak gdzie indziej trzeba szukac przyczyn?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.