Skocz do zawartości
morsik88

Kostka 30 l Swarzędz/Poznań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczaków.

Przyszedł czas i na mnie aby zacząć przygodę z akwarystyka morska. Jest to mój całkowity debiut jeśli chodzi w ogóle o zwierzęta więc mam nadzieję że wybaczycie błędy i pomożecie radami. Do tematu na pewno podchodzę poważnie i cierpliwie.

Startuje na:

- zestaw aquael nano reef 30 l (pewnie większość już zna ten zestaw bo się często pojawia)

- Żywy Piasek Bio-Active Live Aragonite White

- żywa skała 4,5 kg

- woda 60% z działającego zbiornika 40% świeża solanka

Jak narazie woda jest jeszcze odrobine mętna po wczorajszym zalaniu zbiornika. Czy jak dorzuce do kaskady wate filtracyjną to woda szybciej się będzie klarować? Czy wata jest dobrym filtrem na pył od piasku? Czy w ogóle dać jakieś absorbenty do kaskady podczas dojrzewania?

Co sądzicie o skale, nada się? Co do obsady planuje głównie koralowce miękkie, krewetka, jakiś krab, ok 2 ślimaki i max dwie rybki.

Mam w posiadaniu również bakterie aquaforest Bio S. Czy mam dozować podczas dojrzewania? W sklepie mi doradzili że przy zywej skale, zywym piasku i zywej wodzie nie ma to sensu.

Dzięki z góry za wszystkie rady i pozdrawiam.

post-27347-0-39732100-1473585381_thumb.jpg

post-27347-0-71978100-1473585384_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda sama się wykrystalizuje nawet bez waty, ale możesz dać cienką warstwę i wymieniać co kilka dni.

Wata to tylko kwestia pedantyzmu, jeżeli komuś przeszkadza, że w wodzie są jakieś minimalne cząstki stałe to można stosować.

Mi to nie przeszkadza bo przy krystalicznie czystej wodzie ma to znikomy wpływ na wizualny odbiór akwarium więc nie stosuję waty.

Wywal gąbki z kaskady i wsyp tam Siporax.

Bakterie lej jak najbardziej od początku nie zaszkodzi, a może pomóc.

Możesz wsadzić do baniaka jakąś wypłukaną krewetkę mrożoną lub kawałek fileta z ryby w skarpecie filtracyjnej ew. w rajstopie wypłukanej na 4-5 dni i później wywalić - pomoże wystartować dojrzewanie.

Zasolenie na jakim poziomie?

Jaka sól?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie na poziomie 1,024. Sól w sumie to nie wiem bo całą wodę brałem ze sklepu, żywą i solanke. Potem będzie IO. Na początku chciałem bogatą z wyższej pólki bo przy takim litrażu cena jakby nie ma znaczenia ale przyszła obsada raczej nie "przerobi" tak bogatej soli dlatego poszedłem w klasyke. Ale pewnie zaczne używać pewnie za około miesiąc lub ponad jak zacznę podmiany ale też przed wprowadzeniem jakiegoś życia.

Drobne cząstki nie przeszkadzają ale przy użyciu waty chciałem usunąć pył z piasku powstały przy zalewaniu. Narazie wyłączyłem cyrkulacje zeby pyl opadał a nie krażyl non stop w wodzie bo gabki z kaskady i tak tego nie wylapia. Tak myslalem zeby za ok tydzien wywalic te gabki jak sie zuzyja i zastapic jakims absorbentem. W miedzy czasie bym kupil ten siporax. Czy ten siporax jakos sie wymienia co jakiś czas? Jesli to miejsce dla zasiedlenia pozytecznych bakterii stad moje pytanie... Siporax mini w ksztalcie tabletek czy zwykle krazki np 15mm ?

Edytowane przez morsik88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie na poziomie 1,024. Sól w sumie to nie wiem bo całą wodę brałem ze sklepu, żywą i solanke. Potem będzie IO. Na początku chciałem bogatą z wyższej pólki bo przy takim litrażu cena jakby nie ma znaczenia ale przyszła obsada raczej nie "przerobi" tak bogatej soli dlatego poszedłem w klasyke. Ale pewnie zaczne używać pewnie za około miesiąc lub ponad jak zacznę podmiany ale też przed wprowadzeniem jakiegoś życia.

Drobne cząstki nie przeszkadzają ale przy użyciu waty chciałem usunąć pył z piasku powstały przy zalewaniu. Narazie wyłączyłem cyrkulacje zeby pyl opadał a nie krażyl non stop w wodzie bo gabki z kaskady i tak tego nie wylapia. Tak myslalem zeby za ok tydzien wywalic te gabki jak sie zuzyja i zastapic jakims absorbentem. W miedzy czasie bym kupil ten siporax. Czy ten siporax jakos sie wymienia co jakiś czas? Jesli to miejsce dla zasiedlenia pozytecznych bakterii stad moje pytanie...

Siporax można płukać w wodzie z podmiany z luźnego syfu i jest na długo (lata).

Absolutnie nie wyłączaj cyrkulacji w akwarium morskim!

Pył z piasku sam zniknie nic nie musisz robić, on sam się wszędzie osadzi na skale i woda będzie kryształ.

Żadnych "absorbentów" na tym etapie, wywal gąbki zasyp siporaxem i tyle.

IMHO daruj sobie IO, jak już zaczniesz podmiany to jedź na np. Reef Crystals. Dodam, że pomiary IO na ReefHub w teście soli kompletnie nie pokryły się z moimi pomiarami salifertem i moja partia IO była znacznie bardziej uboga niż to co wyszło chłopakom z ReefHub.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o mieszaniu soli przy podmianach? Np. podmieniam 3 litry -> 1,5 litra na soli IO + 1,5 litra na soli RC. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o mieszaniu soli przy podmianach? Np. podmieniam 3 litry -> 1,5 litra na soli IO + 1,5 litra na soli RC. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Po co taka filozofia? Chcesz odkryć koło od nowa?

IMHO za dużo próbujesz wymyślać cudów do tego akwarium jak na to co planujesz tam trzymać.

Uwierz mi, że ilość stosowanej chemii i kombinacji w akwarium absolutnie NIE jest wprost proporcjonalna do efektów, a czasami wręcz przeciwnie.

Wybierz sobie jedną porządną sól i się jej trzymaj. Stabilność to klucz do sukcesu.

Poczytaj sobie ten wątek:

http://nano-reef.pl/topic/60190-30l-radom-34-miesiace/

Poczytaj jaka tam jest filtracja i zobacz jak pięknie funkcjonuje baniaczek, a potem się zastanów czy Twoje myślenie jest skierowane w dobrą stronę, bo moim zdaniem NIE... :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nowego POsolonego ;)

Kolega spajdi dobre prawi :) nie ma co za bardzo kombinować, w takim małym litrażu stabilność i regularne dbanie będzie drogą do sukcesu.

Co planujesz trzymać w kostce?

Jeśli chcesz zapraszam na kawkę, zobaczysz sobie na żywo "co i jak".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... szykuje się jakiś zlot Poznaniaków ? :devil:

Może ktoś chętny na miękkasy ?


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje mieć koralowce miękkie, pewnie ze dwa ślimaki, może dwie krewetki, 1-2 rybki. Może z czasem coś jeszcze LPS albo kraba jeśli miejsce pozwoli i zbiornik będzie miał się dobrze. Ale na pewno wszystko z umiarem i stopniowo będę dokładał aby nie przedobrzyc. Czy krewetki lysmata amboinensis i lysmata debelius można razem w tak małym zbiorniku?

Tomcio jak zbiornik mi dojrzeje to chętnie jakieś miękasy przyjmę ;)

AdiC kawka jak najbardziej. Każda rada jest dla mnie bardzo cenna a zobaczyć na żywo to dużo lepsze niż przeczytać czy uslyszeć od kogoś. Wieć myśle ze jakos sie zgadamy :)

Edytowane przez morsik88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy możesz ładować natychmiast to tylko pomoże w starcie baniaka, a napewno przeżyją, capnella, xenia, discosomy itp. możesz walić w opór to przeżyje w soli kuchennej :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... szykuje się jakiś zlot Poznaniaków ? :devil:

Może ktoś chętny na miękkasy ?

Ja na "zlot" się piszę, choć najchętniej przy jakimś fajnym baniaku, który trochę już stoi i można coś ciekawego się dowiedzieć.

Edytowane przez Kepaxx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy możesz ładować natychmiast to tylko pomoże w starcie baniaka, a napewno przeżyją, capnella, xenia, discosomy itp. możesz walić w opór to przeżyje w soli kuchennej :thumbup:

@spajdi takie rady dla kogoś kto startuje przygodę z morszczyzną? Pozwolę sobie zacytować ;P

... się zastanów czy Twoje myślenie jest skierowane w dobrą stronę, bo moim zdaniem NIE... :whistle:

:whistle:

@morsik88 trzymaj się swojego założenia, cierpliwość w naszym pięknym hobby popłaca :) Podpytam jeszcze o skałę, kleiłeś czymś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@morsik88 trzymaj się swojego założenia, cierpliwość w naszym pięknym hobby popłaca :) Podpytam jeszcze o skałę, kleiłeś czymś?

Skały niczym nie kleiłem. Dostałem dwa duże kawałki (w sumie 4,6 kg) czyli można rzec 15% i starałem sie tak ulozyc zeby bylo stabilnie i miejsce na korale. Chyba wyszlo nie najgorzej.

W najbliższych dniach chce wywalić gabke i wate z kaskady a zastapic to ceramika. Chyba 500 ml sera siporax wystarczy co? Co myslicie o tych tabletkach siporax mini? Czy ten filter biostart z bakteriami co jest dolaczony dac od razu?

post-27347-0-43301000-1473797595_thumb.jpg

post-27347-0-91481900-1473797664_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyszło bardzo fajnie! Nie tylko wizualnie :) Przy takim ułożeniu możesz dobrze wykorzystać ilość i natężenie światła. W kostce, wbrew pozorom, bywa ciężko z dograniem ustawienia korali, cyrkulacji i światła. Przynajmniej ja się namęczyłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adic czytaj ze zrozumieniem, a nie cytuj zdania wyrwanego z kontekstu... To zdanie dotyczyło nadmiernego kombinowania ze sprzętem, chemią, filtracją itp.

Dalej podtrzymuję zdanie, że te miekasy przeżyją i może śmiało je wrzucić na starcie.

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do filtra nie wkładaj żadnej ceramiki tylko kup 1,5kg żywej skały i rozłup. to jest najlepsze wypełnienie kaskady!!! i oczywiście wywal koszyczki, zyskasz sporo miejsca na skałę i inne bajadery. Ja tak zrobiłem w mojej 30 i jest genialnie! naprawdę polecam. w razie pytań służę pomocą!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio

Chętnie byśmy wpadli jeszcze raz po tego zielonego grzybka (zapomniałem nazwy) co masz ich tak dużo w akwarium. Pięknie rósł, podzielił się 2 razy i pewnego dnia po kolei zaczęły padać.

Mamy ładne quadri czerwone, może się wymienimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostka ma już tydzień. Jak narazie spokojnie. Dziś zauważyłem malutkie zielone glony jedynie. Małż też chyba ma sie dobrze, otwiera się delikatnie i zamyka. Chce teraz do kaskady włożyć jakąś ceramikę. Zastanawiam się pomiędzy sera siporax a sachem matrix. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Co polecacie? Czy przy wyborze sera siporax dodać ten dołączony filter biostart z tymi bakteriami oczyszczającymi? Czy koszyczki w kaskadzie zostawić czy wawalić?

Co to może być widoczne na zdjęciach? Jedno to takie czerwono-rozowe co sie czasem chowa w bialej rurce i nie widac a drugie w ksztalcie malego zielonego wulkanu?

Pozdrawiam i miłego weekendu wszystkim :)

post-27347-0-61205700-1474110690_thumb.jpg

post-27347-0-79224300-1474110691_thumb.jpg

post-27347-0-09144300-1474110693_thumb.jpg

post-27347-0-84000000-1474110693_thumb.jpg

post-27347-0-46929900-1474110694_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna Ci to wyszło. Takie kostki kuszą mnie do założenia własnej.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostka ma już tydzień. Jak narazie spokojnie. Dziś zauważyłem malutkie zielone glony jedynie. Małż też chyba ma sie dobrze, otwiera się delikatnie i zamyka. Chce teraz do kaskady włożyć jakąś ceramikę. Zastanawiam się pomiędzy sera siporax a sachem matrix. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Co polecacie? Czy przy wyborze sera siporax dodać ten dołączony filter biostart z tymi bakteriami oczyszczającymi? Czy koszyczki w kaskadzie zostawić czy wawalić?

Co to może być widoczne na zdjęciach? Jedno to takie czerwono-rozowe co sie czasem chowa w bialej rurce i nie widac a drugie w ksztalcie malego zielonego wulkanu?

Pozdrawiam i miłego weekendu wszystkim :)

Siporax to medium na ktorym namnazaja sie bakterie , matrix to w zasadzie to samo tylko wyzsza pólka ja bym wrzucil na twoim miejscu tak jak juz doradzal kolega wyzej pokruszona skale albo siporax jest to sprawdzone rozwiazanie i podejrzewam ze roznicy nie zobaczysz pomiedzy drozszym matrixem , ja tam mam ceramike podróbe siporaxu od aquanovy 20zl/kg w koszyczkach, grzalke i wegiel, jesli bede wymieniac ta ceramike to tylko i wylacznie na pokruszona skale w kaskadzie, ale narazie nie widze takiej potrzeby ,bez tych koszyczkow rorka zasysajaca by chyba nie miala takiego cisnienia aczkolwiek nie prubowalem bez nich,tez mam taka kosteczke i tez na dobra sprawe startuje bede zagladac , pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax to medium na ktorym namnazaja sie bakterie , matrix to w zasadzie to samo tylko wyzsza pólka ja bym wrzucil na twoim miejscu tak jak juz doradzal kolega wyzej pokruszona skale albo siporax jest to sprawdzone rozwiazanie i podejrzewam ze roznicy nie zobaczysz pomiedzy drozszym matrixem , ja tam mam ceramike podróbe siporaxu od aquanovy 20zl/kg w koszyczkach, grzalke i wegiel, jesli bede wymieniac ta ceramike to tylko i wylacznie na pokruszona skale w kaskadzie, ale narazie nie widze takiej potrzeby ,bez tych koszyczkow rorka zasysajaca by chyba nie miala takiego cisnienia aczkolwiek nie prubowalem bez nich,tez mam taka kosteczke i tez na dobra sprawe startuje bede zagladac , pozdro

Twoja kostka też całkiem fajnie się zapowiada. Bardzo dobry ruch zrobiłes że jeszcze raz wystartowales. Powiedz grzałka 25W wystarczająca czy teraz bys wymienil na 50W? W kaskadzie ma sie dobrze czy cos sie dzieje? Trzeba było zrobić dziure w koszyczku i pokrywce tak? Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceramika od Aquanovy w roślinnym robiła mi się czarna, wywaliłem. W morskim mam już 2 lata matrix , nic o nim negatywnego nie powiem bo problemów z biologią nigdy nie miałem.

Fajnie że grono posolonych w okolicy i w Poznaniu się powiększa.

Edytowane przez edison (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja kostka też całkiem fajnie się zapowiada. Bardzo dobry ruch zrobiłes że jeszcze raz wystartowales. Powiedz grzałka 25W wystarczająca czy teraz bys wymienil na 50W? W kaskadzie ma sie dobrze czy cos sie dzieje? Trzeba było zrobić dziure w koszyczku i pokrywce tak? Pozdro :)

Dzieki :) Ja mam model Easy Heater 25w w zupelnosci daje rade, w kaskadzie mam ja bez wycinania niczego poprostu w jednym koszyczku lezy po skosie , i jeszcze na nia polozylem wegiel , koszyczek jest otwarty a pokrywka przykrywa kaskade normalnie .

Ceramika od Aquanovy w roślinnym robiła mi się czarna, wywaliłem. W morskim mam już 2 lata matrix , nic o nim negatywnego nie powiem bo problemów z biologią nigdy nie miałem.

Fajnie że grono posolonych w okolicy i w Poznaniu się powiększa.

Ja w sumie zaluje ze nie dalem siporaxu oryginalnego mialbym przynajmniej pewnosc co do jakosci, ale jak narazie z nia wszystko ok , nie chce narazie wymieniac i grzebac bo zbiornik mozna powiedziec ze wystartowal niedawno i bakterie sie namnazaja, nie chce tego wszystkiego wydluzac , ale ja jestem za Lr wiec w przyszlosci jesli wymienie to na kilogram pokruszonej skaly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek ma już 3 tygodnie. Zasolenie 1,0235. Temperatura 25-26 stopni. Pojawiły się okrzemki i zielone glony, więc chyba dojrzewanie w toku. Za tydzień planuje pierwsze testy. Koszyczki z kaskady wyjąłem. Z jednej strony teraz sera siporax 500ml a z drugiej strony grzałka, poza tym nic więcej. Po testach może trafią jakieś absorbenty.

Prośba o identyfikacje z dwóch pierwszych zdjęć. Na drugim jakiś glon czy jednak coś ciekawszego?

W tygodniu pojawił się nowy osobnik widoczny na ostatnim zdjęciu. Ktoś go zna?

post-27347-0-63703300-1475318678_thumb.jpg

post-27347-0-59560900-1475318679_thumb.jpg

post-27347-0-57333800-1475318680_thumb.jpg

post-27347-0-07534400-1475318681_thumb.jpg

post-27347-0-60772800-1475318681_thumb.jpg

post-27347-0-91367100-1475318683_thumb.jpg

post-27347-0-37323400-1475318684_thumb.jpg

post-27347-0-85225200-1475318684_thumb.jpg

Edytowane przez morsik88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.