Skocz do zawartości
waldek123blau

Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

Rekomendowane odpowiedzi

Tester oczywiście że chcę uprościć ale też chciałbym zastosować najlepsze sugestie

To że pytam nie oznacza że zaplanowałem sobie kształt sumpa i koniec,

-moje plany zawsze można zmienić - od czegoś trzeba było zacząć.

Jak już pisałem nie wkleiłem jeszcze komór bo właśnie czekam na sugestie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, podejrzewam, że ciśnienie parcjalne tlenu będzie zgodnie z prawem Henrego odpowiadało ciśnieniu parcjalnemu tlenu w powietrzu. Możemy to tylko zmienić na dwa sposoby - po pierwsze zwiekszyć procentowy udział tlenu w powietrzu - awykonalne, lub zwiększyć ciśnienie atmosferyczne - również awykonalne.

W praktyce jednak mamy ubytki tlenu w wodzie na skutek konsumpcji przez organizmy zamieszkujące akwarium. I tu odpieniacz spełnia tą rolę znakomicie, ale tylko do ciśnienia parcjalnego tlenu równego 0,21bar - bo tyle jest w powietrzu.

Z drugiej strony, w akwarium ciśnienie parcjalne CO2 ma tendencje do supersaturacji wzgędem powietrza ponieważ organizmy w akwarium produkują CO2. I tu odpieniacz ma za zadanie przyspieszyć uwalnianie CO2.

Myśle, że ustawienie odpieniacza przed lub po DSB, nie ma znaczenia ze względu na procesy REDOX w DSB

Co do Twojego DSB to zawsze miałem wątpliwości co do użytego piasku. A tak BTW, drugie DSB robisz z plenum czy bez?

Waldek,

Moje 600L+ opiera się o dwa DSB - jedno juz 3 i poł roczne o powierzchni 30x45cm, a drugie 10-cio miesieczne o powierzchni 90x34cm

W zasadzie nawet bez tego drugiego nutrienty miałem niewykrywalne od roku, a teraz to juz prawie od dwóch lat nie widziałem różowego zabarwienia w teście na azotany

Zdrowe DSB to potęga


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester masz same DSB czy z refugium i plenum?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, mam nadzieję, że pamietasz, że o ciśnieniach parcjalnych trochę wiem ;-)

A powiem Ci tyle, że w pewnym sensie masz rację, jednak to caly czas jest ciśnienie parcjalne, czyli cząstkowe, czyli suma ciśnień wszystkich gazów = ciśnienie atmosferyczne. Czyli, przy stalym ciśnieniu atmosferycznym, spadek ilosci jednego gazu, musi spowodowac wzrost drugiego. Druga rzecz, to podwyższone ciśnienie w komorze odpieniacza. Trzecia rzecz to, tlen się nie kumuluje, co2 owszem, a po przejściu przez system mamy raczej efekt hypoxygenacji i hyperkarbii, co zupełnie odwraca odpieniacz. Pamiętaj, ale wiem że to wiesz, nawet minimalna ilość tlenu zabija bezwzględne anaeroby. Normalnie anaeroby hoduje się w atmosferze wzbogacanej CO2 i stąd moje obawy. ;-)

DSB zostalo na starym schemacie, wymieniłem tylko piach.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan - zobacz na tym zdjęciu lepiej widać DSB jest rownolegle z odpieniaczem a po nich jest siporax i pompa powrotu.7309e2540677cd8094f490d18356ab16.jpgf93aefe674d50982a8f022453c8bcef8.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, ok, nie widziałem przegrody. Zrzut jest po prawej i go też nie widać?

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze przekladasz akwarium na swoje butle z anestetykami. Owszem to co piszesz jest prawda ale tylko o ile mamy mozliwosc regulowania ilosci gazow czesciowych a tak mamy tylko na zaworach w butlach. W realnym ukladzie mamy za to powietrze o stalym skladzie wiec nie ma mozliwosci aby zmienic skladu powietrza. To nie butle w ktorych zakrecasz zawory. Jesli zmniejsza sie ilosc O2 w wodzie to ilosc azotu sie nie zmieni bo niby skad? Natomiast ten brak jest po niekad wypelniony nadmiarem CO2 ktoryy pochodzi z wydychania przez organizmy.

Owszem zgadzam sie ze w odpieniaczu nastepuje wzrost cisnienia, ale tylko podczas przechodzenia przez pompe zaraz potem cisnienie wraca do poziomu atmosferycznego bo przeciez odpieniaacz to uklad otwarty. Nawet jesli mamy w tym czasie supersaturacje to wszystkich gazow na raz i tylko chwilowa bo ile czasu zajmuje przejscie wody przez pompe? A w komorze odpieniacza cisnienie parcjalne tlenu nad ciecza jest 0.21bar do tego masz miliony pecherzykow ktore sa jednoczesnie jadrami desaturacji.

Caly czas uwazam ze odpieniacz nie zwieksza cisnienia parcjalnego O2 i nie zmniejsza cisnienia parcjalnego CO2 ponizej ich zawartosci w powietrzu atmosferycznym. A nawet jesli to tylko na batdzo krotki czas i tylko w momencie przechodzenia przez pompe.

Kolejna sprawa to przejscie tlenu do stref areobowych w glebokim DSB. Przeciez nad ta strefa jest strefa hipoksyczna w ktorej O2 jest zuzywany. To o czym piszesz czyli toksycznosc tlenowa dla beztlenowcow zachodzi barsziej przy np wzruszeniu zloza a nie przy dyfuzji.

Nawet jesli cisnienie parcjalne O2 w wodzie za odpieniaczem jest wyzsze to o ile? Jedna setna bara? Jedna tysieczna?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz Bartku. Czasem przyjmując nawet złe założenia można dojść do poprawnych wniosków. Dlatego mając świadomość procesów w DSB, wiem że strefy beztlenowe nie powinny być zepsute przez normooxygenację wody, ale hypooxygenacja może pomóc, tak? Z drugiej strony, dyfuzja gazów związana jest z ciśnieniem parcjalnym, a jeśli o tlen chodzi, to w dsb do granicy strefy beztlenowej, która nie jest wynikiem braku dowozu tlenu, a tylko i wyłącznie jego konsumpcją w płytszych warstwach. No i ok, to dlaczego w 5cm warstwie piachu argonitowego w displayu mam wyraźne cechy "gazotworzenia" a w 20cm warstwie bardzo drobnego piachu kwarcowego, a wcześniej argonitowego nie? Może dlatego, że piach w displayu jest na glębokości 100cm i przed odpieniaczem, a w DSB na głębokości 10-15cm bezpośrednio za nim?

Tak czy inaczej, Waldku wybacz że powstał mały off o gazach, ale człowiek uczy się na błędach, a najlepiej jak są to cudze błędy ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, zgaduje ze w displayu masz grubszy piasek, co zapewne ulatwia dyfuzje. Mozliwe tez ze bable sa tylko przy szybie i sa efektem pracy glonow bo przeciez przez szybe dociera swiatlo. Nie pamietam czy doswietlasz DSB, czy trzymasz w zamknietej ciemnej szafce. Moze to to?

PS

Zawsze lubilem dyskusje z Toba. Wiesz o tym :respect:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w displayu jest grubszy. Tak, bąble są widoczne przy szybie, ale po ruszeniu piachu nawet daleko od szyby, uwalniają się duże ilości gazu, czego nie ma w DSB. Tak, doświetlam, nawet ostatnio zmoeniałem oświetlenie, bo chaeto zanika. Szafka jeszcze nie zamknięta.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrody poklejone!

- I tak sobie pomyślałem aby powiększyć DSB o przegrodę w której będzie stał Reaktor Wapnia i filtry przepływowe.

Sump mam 60cm wysokości i jak bym wkleił szklane poprzeczki na półkę Rastrową na wysokości 21cm od dna to wygospodarował bym dodatkową przegrodę na DSB o wymiarach 60cm x 60cm x 21cm. Piasku wsypał bym 12cm a wyżej na kratce rastrowej ustawił bym odpieniacz i filtry przepływowe.

- w drugiej komorze o wymiarach 75cm x 60cm x 42cm wys. też było by DSB i Refugium z makro-glonami oświetlone lampą diodową

Odpieniacz będzie stał w pierwszej komorze na półeczce i będzie zasilany ze zrzutu.

W drugiej komorze od prawej strony będzie drugi zrzut wody i skarpeta oraz filtr kulkowy.

zrzut będzie można zaworami kierować do jednej z tych dwóch komór albo jednocześnie do dwóch komór.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda spadająca do komory z dsb może ,ale nie musi podmywać piasek i dsb nie zadziała.Lepoej było zrobić dwie szyby jedna od góry jedną od dołu i po srodku szczelina .


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już sam nad tym się pochyliłem. Właśnie tak chcę zrobić!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie przykrycia rurek w DSB aby dziurki się nie zapychały w czasie wysysania wody spod złoża:

Czy położenie włókniny akwarystycznej na rurki pod 12cm warstwą piasku będzie ok?

Czy może wpłynie to jakoś negatywnie na złoże?

Kolega Arduan przysypał warstwą gruzu koralowego który podobno może się rozpuścić stąd moje pytanie

Rurki pokleiłem i zrobiłem otworki na spodniej części zostało tylko zasypać piaskiem a wygląda to tak:

Pytam o tą włókninę bo mam obawy czy czasem pod piaskiem nie zacznie gnić czy coś podobnego.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po co ci ta włóknina i możliwość odsysania wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą -po co ci ta włóknina na rurki dał bym kratkę restartową a na to kanwę plastikową


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci ta włóknina i możliwość odsysania wody?

Wzorowałem się na tych co mają takie rurki od lat : np. Dyzma

A tu masz link z opisem DSB:

http://reefhub.pl/1000l-w-bibliotece-akwarystyczny-dziennik-bledow-niepowodzen-i-sukcesow-piotra-staniewskiego/

Arduan w temacie "Piasek do DSB" w poście 32 napisał:

Postanowiłem wymienić piach na bardzo drobny kwarcowy, co od dawna proponował Bartek. Trochę się bałem ruszać ponad rocznego piachu, ale dzięki rurkom mogłem zrobić mały myk. Wylewałem wodę ze zbiornika podmiankowego do sumpa, a przez rurki w DSB odsysałem wodę do kanalizacji. Po przepompowaniu 85l uznałem DSB za wolne od H2S i wybrałem cały drobny piach. Zostawiłem ok. 2cm grubego gruzu koralowego i wsypalem nowy piach. Włączyłem obieg i tyle. Nic się nie stalo, mimo że bałem się dojrzewania nowego DSB w działającym systemie. Nowe DSB jest już od ponad 6 mies.

Tu masz link do tego tematu:

http://nano-reef.pl/topic/75542-piasek-do-dsb/page__st__20


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ok, przy likwidacji może ci się to przydać - tylko przy likwidacji. Równie dobrze można jednak zrobić DSB w oddzielnym zbiorniku i go zwyczajnie odłączyc od obiegu i wymienić.

Po co ci Jaubert [w DSB nie ma wody pod warstwą piasku] skoro chcesz też mieć scrubber? Po co ci refugium jeśli masz scrubber? Scrubber sam załatwia całą sprawę filtracji i jeśli masz scrubbera to reszta zabawek nie jest ci potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem co chcę zastosować!

Założyłem ten temat aby mi praktycy coś poradzili.

W pierwszym poście napisałem że chciałbym zastosować DSB, Refugium i Scrubber

Ale to nie oznacza że nie mogę planów zmienić!

Czekam na porady. A rurki pod złożem to niewielki koszt więc czemu nie włożyć ich jak buduję DSB.

Więc co radzicie można przykryć rurki włókniną akwarystyczną? Czy przysypać je gruzem koralowym?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 kg piasku dotarło. I mam pytanie związane z tym piaskiem.

Kupiłem piasek dwukrotnie płukany i sprawdziłem na małej porcji czy pyli.

Trochę pyli ale po 10 min woda w wiadrze robi się krystaliczna.

Czy radzicie całe 200 kg piasku przepłukiwać przed wsypaniem do sumpa?

Czy zasypać 3/4 wysokości DSB piaskiem nie płukanym a 1/4 górną warstwę przepłukać w wodzie z podmiany?

Muszę przyznać że nie mam wystarczającej ilości wody morskiej do przepłukania 200 kg piasku na raz.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja płukałem taki piasek w kranówce zwykłej. A potem nic innego z nim nie robiłem. Jak zasypałem nim komorę i zalałem obieg solanką to ręka wymieszałem go tylko kilka razy żeby słodkiej wody gdzieś przy dnie nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak to wody RO/DI mam pod dostatkiem mogę wypłukać bez problemu w tej wodzie!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wypkukalem w kranowce a i tak dalej pylil , dalem wate do filtra z glowica i na drugi dzien byl krysztal. Takze wyplucz wstepnie w kranowce i do baniaka.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.