Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałem się pochwalić, swoim pierwszym akwarium morskim.

Wybór padł na AQUAEL NANO RAFF 30 L!

  • Akwarium AQUAEL NANO RAFF 30L
  • Oświetlenie ECOLIGHT LED (2x 6 W)
  • Filtr przelewowy VERSAMAX
  • 2 KG Żywej skały Fiji
  • Grzałka Hydor Theo Heater 50 W
  • 4,5 KG Żywego piasku
  • Zestaw testów firmy SALIFERT PO4, NO2, NO3, pH, kH
  • Aqua Medic Areometr
  • Bakterie Microbe-Lift Bacterial Aquarium Balancer 118 ml
  • Elektroniczny termometr Aqua Medic T-Meter
  • Sól morska Aquarium Systems Reef Crystals 2kg
  • Filtr odwróconej osmozy RO

Wodę przygotowałem dzień wcześniej. Ze względu na mały filtr i mały przepływ wody 30L lało się "latami", a tak szczerze dobre 4-5h. Chyba mam za niskie ciśnienie. Wodę odstawiłem do podgrzania. W tym czasie ułożyłem skałę i wsypałem piasek do akwarium. Wodę po osiągnięciu 20C przelałem ostrożnie do akwarium, oczywiście woda zrobiła się mętna. Uruchomiłem grzałkę, filtr, sprawdziłem jeszcze raz zasolenie, które wynosi 1026.

Po zdjęciach widać, że moje 2KG skały, to dość długie "gałęzie" skalne. Zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze skały, czy nie za mało na taki zbiornik? Proszę bardziej doświadczonych kolegów o wypowiedz. Będę również bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju wytkanie błędów co zrobiłem nie tak.

Parametry wody:

  • Zasolenie 1026
  • Temperatura 25 C

post-27374-0-74164700-1474999117_thumb.jpg

post-27374-0-84234400-1474999120_thumb.jpg

post-27374-0-19726300-1474999124_thumb.jpg

post-27374-0-01745300-1474999127_thumb.jpg

Edytowane przez Gotakar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja swoją trzydziestkę zamieniłem dwa tygodnie temu na większe ale sentyment pozostał :) Co do skały osobiście uważam, że jest ciekawa i na pewno nie dawałbym jej więcej, ja miałem 3,5kg i mi brakowało miejsca na korale a jednak to właśnie korale chcemy trzymać w akwarium a nie skałę :)

Jakie korale planujesz trzymać?

Co do RO to u mnie przy membranie 75GPD leje się 12 litrów na godzinę, może masz 50GPD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 4kg piasku i na początku wydawało się dużo ale zawsze trochę filtr wciągnął, trochę z koralami się wyjęło, tak, że po roku było tego piasku prawie o połowę mniej, być może się rozpuszczał jak było za wysokie PH. Ja bym tego nie zmieniał.

Tą grzałkę to chyba powinieneś zmieścić do kaskady. Co to rzecz po prawej stronie u góry na przyssawce?

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja swoją trzydziestkę zamieniłem dwa tygodnie temu na większe ale sentyment pozostał :) Co do skały osobiście uważam, że jest ciekawa i na pewno nie dawałbym jej więcej, ja miałem 3,5kg i mi brakowało miejsca na korale a jednak to właśnie korale chcemy trzymać w akwarium a nie skałę :)

Jakie korale planujesz trzymać?

Co do RO to u mnie przy membranie 75GPD leje się 12 litrów na godzinę, może masz 50GPD?

Co do RO to 75GPD ale muszę zmienić "hydraulike" bo zobaczyłem, że przecieka i dla tego tracę ciśnienie. Co do korali to tu jest problem. Mieszkam w małej mieścinie orientowałem się jaka jest możliwość zamówienia koralowców, ale ceny są z kosmosu. Dla tego będę musiał jeździć ok 60km.

Na początek planowałem LPS Caulastrea, Blastomussa wellsi, Euphyllia glabrescens. Ale muszę się przejechać do większego miasta i zobaczyć co tam mają.

Wg mnie zdecydowanie za dużo piasku.. max około 1 do 1.5 cm

Co do tego piasku to wiem, że przesadziłem. Byłem pewien, że trochę osiądzie i się zbije. Jak przez tydzień uznam, że jest go za dużo dalej zbiorę nadmiar.

Ja miałem 4kg piasku i na początku wydawało się dużo ale zawsze trochę filtr wciągnął, trochę z koralami się wyjęło, tak, że po roku było tego piasku prawie o połowę mniej, być może się rozpuszczał jak było za wysokie PH. Ja bym tego nie zmieniał.

Tą grzałkę to chyba powinieneś zmieścić do kaskady. Co to rzecz po prawej stronie u góry na przyssawce?

Też o tym myślałem, ale nie wiem jak? W kaskadzie jest miejsce na dwie gąbki w obudowie i rurkę. Ewentualnie coś przyciąć bym musiał, a chyba na razie nie chce tego robić.

Edytowane przez Gotakar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któryś z kolegów może mi polecić jakiś dobry sklep na Podlasiu z koralowcami? Na razie kilka telefonów i czarno to widzę. Wygląda na to, że będę musiał prawie 120KM jeździć do eRybki w Markach.

Edytowane przez Gotakar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi.

Woda jest o niebo przejrzystsza niż wczoraj. Po filtracji zasolenie spadło do 1024. Wszystko wygląda pięknie i chyba jest na dobrej drodze do zasiedlania akwarium. Oczywiście wiem, że wszystko musi się ustabilizować. Pierwsze pomiary wody zamierzam przeprowadzić w weekend sobota-niedziela. I po odczytach zobaczę czy mogę wprowadzać pierwsze, życie. Dalej mam problem z kąt mogę zamówić życie ale do soboty po dzwonie po sklepach zobaczę jak to wygląda.

Nie wiem czy to z piasku czy ze skały ale "coś" mi wylazło. Najpierw myślałem, że to element skały się oderwał, ale po wyłączeniu kaskady zaczęło pełzać. Przejmować się czy niech spokojnie żyje?

post-27374-0-52994800-1475078823_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,też jestem na etapie zbierania sprzętu do kostki.I tak uwaga,którą przekazał mi kumpel który od wielu lat ma solniczkę,a mianowicie abym żywą skałę kupował raczej płaską niż strzelistą,bo do płaskiej dużo lepiej przyczepić wszelakie korale.A poza tym,kostka fajnie wygląda,życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzień drugi.

Woda jest o niebo przejrzystsza niż wczoraj. Po filtracji zasolenie spadło do 1024. Wszystko wygląda pięknie i chyba jest na dobrej drodze do zasiedlania akwarium. Oczywiście wiem, że wszystko musi się ustabilizować. Pierwsze pomiary wody zamierzam przeprowadzić w weekend sobota-niedziela. I po odczytach zobaczę czy mogę wprowadzać pierwsze, życie. [ciach...]

Daj sobie węgiel doustnie i porządnie na wstrzymanie. "Woda się wyklarowała", "zrobię testy i zasiedlę"... Ile to akwarium ma? 5 dni? I ty już się rozglądasz za pierwszym życiem? To świetna droga. Do katastrofy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie węgiel doustnie i porządnie na wstrzymanie. "Woda się wyklarowała", "zrobię testy i zasiedlę"... Ile to akwarium ma? 5 dni? I ty już się rozglądasz za pierwszym życiem? To świetna droga. Do katastrofy.

Dla tego napisałem pierwsze pomiary wody chce zrobić w sobotę i zobaczę jak wszystko będzie wyglądać. Wiadomo nie wrzucę niczego do środka jak nie będę pewien. Jak trzeba poczekam kolejny tydzień i znowu zrobię pomiary wody, aż będę miał 100% pewność, że woda nadaje się do życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego na Twoim miejscu nic bym nie robił nie kupował żadnego życia nie podmieniał wody bo ona i tak jest jałowa bez życia. Lej bakterie na zamknięcie cyklu azotowego. Pojawią sie okrzemki potem włochate glony i wtedy jakiegoś ślimaka czy kraba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie coś nieszkodliwego, ładny robaczek :)

Co do grzałki i kaskady, jeśli chcesz koniecznie mieć gąbkę w akwarium to wystarczy tylko w jednej przegrodzie a nawet przetnij ją i tylko na dno tak ze dwa centymetry w jednej przegrodzie, zupełnie wystarczy, resztę zasyp siporaxem, sprawdzało się przez rok u mnie w taki sposób z tym, że ja gąbki w ogóle nie używałem, sam siporax. Jak będziesz miał pustą przegrodę to chyba grzałka powinna wejść po skosie ewentualnie dziurę w koszyku zrobić żeby więcej miejsca było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 5 dniach postanowiłem zrobić pomiary wody:

PH ~ 7.7

PO4 ~ 0.25

KH ~ 10.6 w dKH / 3.77 meq/L

NO3 ~ 50

NO2 ~ 1

Zasolenie 1024

Temperatura wody 25,5

Do wody przez te 5 dni dodałem ok 3ml AQUARIUM BALANCER biologiczny preparat do usuwania azotanów. Producent zaleca dodawać 5ml na 80L wody raz na tydzień.

Skała zaczęła się "jeżyć" pokazały się jak to kolega wcześniej określił, włochate glony. Skała wydaje mi się, że nabiera brunatnego koloru.

Według mnie coś nieszkodliwego, ładny robaczek :)

Co do grzałki i kaskady, jeśli chcesz koniecznie mieć gąbkę w akwarium to wystarczy tylko w jednej przegrodzie a nawet przetnij ją i tylko na dno tak ze dwa centymetry w jednej przegrodzie, zupełnie wystarczy, resztę zasyp siporaxem, sprawdzało się przez rok u mnie w taki sposób z tym, że ja gąbki w ogóle nie używałem, sam siporax. Jak będziesz miał pustą przegrodę to chyba grzałka powinna wejść po skosie ewentualnie dziurę w koszyku zrobić żeby więcej miejsca było.

Co do grzałki to tak zrobię, ale muszę zamówić siporax, zrobię to jak będę planować wpuścić życie.

post-27374-0-40909600-1475319499_thumb.jpg

post-27374-0-55813700-1475319502_thumb.jpg

post-27374-0-99813000-1475319505_thumb.jpg

post-27374-0-95690800-1475319539_thumb.jpg

Edytowane przez Gotakar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.