Skocz do zawartości
Phantom1988

Martwa skała jak przygotować do włożenia do akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym zreaktywować akwa morskie. Posiadam większość sprzętu itp. ale nie tego dotyczy moje pytanie.

Chciałbym użyć starej skały, która mi została po poprzednim akwa. Niestety jest na niej zielony nalot po glonach, sporo zaschniętego życia typu wirki itp... Zastanawiam się jak najlepiej przygotować skałę, aby ograniczyć do minimum czas dojrzewania. Co byście poradzili? Czy taką skałę wystarczy wyczyścić i wymoczyć w wodzie RO, czy może być zwykła kranówka, włączać tam światło, lać jakieś bakterie?

Dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedzi.


Zglebiam wiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Było o tym parę razy

wymocz w wybielaczu, potem w RO, wysusz i gotowe

(szklanka wybielacza na +/- 10l wody)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus mocna cyrkulacja aby wyplukać wszelkie martwe życie z niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ją wyczyścił myjką ciśnieniową, a potem do wody RO na miesiąc leżakowania z jakimś cyrkulatorem, kilka razy podmienić wodę na czystą a potem siup do baniaka.

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zastosowaniu agresywnej chemii to dokup sobie w akwarystycznym uzdatniacz do wody tak już na koniec.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o taki wybielacz do tkanin ?? wżyciu bym nie włożył takiej skały do akwarium...

najlepiej chyba według mnie to myjka ciśnieniowa wyczyścić a potem do perchydrolu rozcieńczonego z 10x conajmniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być też moczenie w roztworze domestosa. A potem płukanieeeeeeee.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myjką ją ładnie wyczyścić , potem wysusz jak najlepiej , z 2-3 tygodnie moczyć w RO i powinno być ok, kiedyś słyszałem że jeszcze lepiej jest pomoczyć trochę suchą skałę w wodzie z działającego zbiornika, przez parę dni razem z cyrkulacją, nie wie czy to działa i sam osobiście nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za rady, myślę, że rzeczywiście sprawa z perhydrolem będzie optymalna ze względu na produkty uboczne jakimi są tylko wodór i tlen. Najpierw Karcher w ruch, następnie perhydrol. Pytanie tylko jak długo powinno trwać takie moczenie w takiej cieczy? Następnie 2 tyg. moczenia w RO i spróbujemy :baby:

@Azgar rozcieńczając perhydrol x10 otrzymamy wodę utlenioną zwykłą 3%, Moim zdaniem będzie ona za słaba do rozpuszczenia subst. organicznych...

Edytowane przez Phantom1988 (wyświetl historię edycji)

Zglebiam wiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat po technologi chemicznej jestem to wiem takie rzeczy :) ale 30% roztworu bał bym się użyć możesz trochę mocniejszy dać ale to zależnie od stężenia czas jakoś będziesz musiał dobrać i obserwować, może najlepiej weż jakiś mniejszy kawałek i z nim popróbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można zastosować tzw. gotowanie skały (cooking). Nie chodzi tu o trzymanie we wrzątku tylko zamknięcie w całkowitej ciemności skały w zbiorniku z solanką i cyrkulacją. (np. w tzw. kastrze budowlanej - tanie jak barszcz i nieprzepuszczalne dla światła). Co tydzień wymieniamy całą wodę (solankę) na nową, najlepiej z podmiany, lub świerzą plus bakterie. Po 4 tygodniach skała będzie super czysta a co najważniejsze zasiedlona bakteriami, i nadająca się do włożenia do akwarium.

Dodatkowo metoda ta usunie fosforany nagromadzone w skale czego nie uczyni wybielacz ani perhydrol. Po wybielaczu aby pozbyć się fosforanów należy wykąpać skałę w kwasie solnym. Polecam wątki na ten temat na reefcentral.com

Dodatkowo użycie wybielacza jest czasochłonnym sposobem - wymaga bowiem porządnego wysuszenia skały przed użyciem, najlepiej na słońcu. Obecnie może być z tym problem.

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może się nie znam ale wybielacz?? przecież to wsiąknie w skałę i całymi tygodniami będzie się potem uwalniac i wybijac wszystko w zbiorniku nie mówiąc o zaburzeniach w dojrzewaniu - jak bakterie maja się osiedlić w kanalikach wypełnionych wybielaczem?? nawet po biodegradacjii zostaje chlor, zabójczy gaz. to już chyba lepiej wyszorować z wierzchu, włożyć do zbiornika i zalać solanką. dojrzewanie musi być - bez bakterii nie ma życia, środka skały i tak nie da się wypłukać a poza tym przecież te bakterie muszą coś jeść a im więcej "jedzonka" tym silniejsze kolonie się rozwinął i łatwiej będzie potem wrzucić ryby - nie skoczą tak parametry. h2o2 nie jest zbyt trwała więc perhydrol to dla mnie jakieś wyjście chociaż jeżeli skała nasiąknie tym to masa tlenu który jednak służy życiu będzie w środku. z czasem bakterie ten tlen zużyją i przejdą w "tryb beztlenowy" ale wybielacz sorry, nie kupuję tego.

pytanie brzmi po co taką chemią traktować skałę skoro dojrzewanie i tak musi być. ja bym wyczyścił z wierzchu i do zbiornika.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za parafrazę, ale "faktycznie się nie znasz". Stosowanie wybielacza jest od lat sprawdzone. Podchloryn sodu (tym jest właśnie wybielacz) jest nietrwały w stanie suchym, dla tego potrzebne jest porządne wysuszenie skały na słońcu, to tyle w kwestii mitu żeby nie używać tak "strasznej" chemii. Inną sprawą jest właśnie potrzebny okres suszenia - skała musi być sucha jak przysłowiowy pieprz, aby nie przemycić tej substancji do akwarium, stąd nie polecam tej metody. W Texasie natomiast i owszem można, ale oni ubiegłej zimy musieli odpalać klimatyzację w domach - i to nie po to aby grzać :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

suszenie... chlor odparuje, teraz nabiera to faktycznie sensu. chociaż nie do końca jeszcze widze potrzebę sterylizacji powierchni skały ubitej w szczególności jeżeli pochodzi z działającego kiedyś pewnego zbiornika.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można też użyć "antychloru"

ps. Darek już o tym pisał wyżej

(...) szczególności jeżeli pochodzi z działającego kiedyś pewnego zbiornika.

właśnie - pewnego - to słowo klucz

a jeśli pochodzi z niepewnego - i ma w sobie kupę wszelakich "śmieci" ?

kupiłem kiedyś w jednym sklepie suchą skałę "gotową" do wsadzenia do baniaka

ale najpierw trafiła do RO z cyrkulatorem - po 2 czy 3 dniach woda była żółto/brązowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można też użyć "antychloru"

ps. Darek już o tym pisał wyżej

pewnie można też użyć NaHCO3 przez co po reakcji chemicznej zostanie NaCL + H2O + CO2. jakbby to jakoś wyliczyć ile dorzucić soli bez NaCl to w sumie mamy trochę solanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
?kupiłem kiedyś w jednym sklepie suchą skałę "gotową" do wsadzenia do baniaka

ale najpierw trafiła do RO z cyrkulatorem - po 2 czy 3 dniach woda była żółto/brązowa

No ale nie jest to chyba argument przeciwko gotowaniu, bo ja też to robiłem i u mnie woda była krystaliczna :p

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie będę używał "ciężkiej" chemii, tylko rzeczywiście zastosuję się do tego co pisze @nanorafa.

Wygotuję skałkę w baniaku z solanką i zobaczymy co z tego będzie. Ostatnio włożyłem skałę do zbiornika, wciągu 2 dni od włożenia azotany na Salifercie powyżej 100ppm, także syfu tam musiało być sporo. Skałkę już umyłem myjką teraz będzie się gotować z miesiąc czasu myślę...


Zglebiam wiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym tygodniu w "beczce" będzie brązowy, śmierdzący żur. Po drugim już fajna czysta woda, po trzecim tygodniu zrób testy NO3. Po całej operacji NIE płucz skały w wodzie RO (ostrzegam na wszelki wypadek) aby nie wylać dziecka z kąpielą. Po czterech tygodniach NO3 powinno być zerowe, w każdym razie skała będzie gotowa kiedy ten parametr osiągnie zero. Co do cyrkulacji to im większa tym lepiej - żeby dochodziło dobrze między skały.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do takiej skały użyłem Karchera a potem moczyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o taki wybielacz do tkanin ?? wżyciu bym nie włożył takiej skały do akwarium...

najlepiej chyba według mnie to myjka ciśnieniowa wyczyścić a potem do perchydrolu rozcieńczonego z 10x conajmniej

Zwykłe ACE to nic innego jak perhydrol :) nie ma tam nic więcej, ja szklane elementy, w tym spieki ceramiczne moczyłem w ace, po kilku minutach dwie kąpiele w czystej wodzie i bęc do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe ACE to nic innego jak perhydrol :) nie ma tam nic więcej, ja szklane elementy, w tym spieki ceramiczne moczyłem w ace, po kilku minutach dwie kąpiele w czystej wodzie i bęc do zbiornika.

W żadnym wypadku to nie jest perhydrol... Inaczej nadtlenek wodoru H2O2 30%

Skład Ace wg karty charakterystyki produktu to: WĘGLAN SODU < 5%, WODOROTLENEK SODU < 1%, PODCHLORYN SODU (ROZTWÓR AKTYWNEGO CHLORU) < 5% ;):smiling:

Po pierwszym tygodniu w "beczce" będzie brązowy, śmierdzący żur. Po drugim już fajna czysta woda, po trzecim tygodniu zrób testy NO3. Po całej operacji NIE płucz skały w wodzie RO (ostrzegam na wszelki wypadek) aby nie wylać dziecka z kąpielą. Po czterech tygodniach NO3 powinno być zerowe, w każdym razie skała będzie gotowa kiedy ten parametr osiągnie zero. Co do cyrkulacji to im większa tym lepiej - żeby dochodziło dobrze między skały.

Dzięki @nanorafa, tak właśnie zrobię:) piwko stawiam:)

Edytowane przez Phantom1988 (wyświetl historię edycji)

Zglebiam wiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.