Skocz do zawartości
JarekSle

Lampa T5 Aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

to i ja coś napiszę bo od 2 tygodni jestem posiadaczem lampy aquaforest 8x39 + 6x10 LED Lampa jest wykonana bardzo solidnie, biała pleksa w moim odczuciu wygląda dużo lepiej niż alu czy stal szczotkowana, no i nie rdzewieje. W zasadzie jest to hybryda, z dostępnych obecnie na rynku zdecydowanie najtańsza. Co do ledów, to świecą na niebiesko w bardzo głębokim kolorze. Super podkreślają kolory fluo. Lampa w budowie bardzo prosta i solidna. Gdybym miał ją kupić drugi raz to bym się nie zastanawiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2017 o 21:14, lukas_gr napisał:

to i ja coś napiszę bo od 2 tygodni jestem posiadaczem lampy aquaforest 8x39 + 6x10 LED Lampa jest wykonana bardzo solidnie, biała pleksa w moim odczuciu wygląda dużo lepiej niż alu czy stal szczotkowana, no i nie rdzewieje. W zasadzie jest to hybryda, z dostępnych obecnie na rynku zdecydowanie najtańsza. Co do ledów, to świecą na niebiesko w bardzo głębokim kolorze. Super podkreślają kolory fluo. Lampa w budowie bardzo prosta i solidna. Gdybym miał ją kupić drugi raz to bym się nie zastanawiał.

Sam nie używam ale widziałem w sklepie plastikowa i biała jak szajsung ( mi się to nie podoba osobiście i kojarzy z tandetą ). Szkoda że wszystko co pod nią rosło to zdechło albo wyglądało na zdechłe nie wiem może parametry nie tegens,  świeciła marnie ale może stare świetlówki nie wiem. Ten widok obrzydził mi tą lampę skutecznie.

Mam ati jest brzydka i głośna żeby nie było ;)

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeden ze zbiorników wystawowych na lampach Aquaforest. Zbiornik jeszcze nie jest w "docelowym kształcie" i cały czas pracę nad nim trwają.

6f83863e21b58de2ca1a1f368cf46cdb.jpg

Sent from Galaxy far far away

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzedni zbiornik na lampie Aquaforest 8x54W + led wyglądał tak.

87101ac9dbc9d71f.jpg

22ade68fc093ca79.jpg

3f892611e3e94c9e.jpg

df2604a1fc4e3719.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam nie używam ale widziałem w sklepie plastikowa i biała jak szajsung ( mi się to nie podoba osobiście i kojarzy z tandetą ). Szkoda że wszystko co pod nią rosło to zdechło albo wyglądało na zdechłe nie wiem może parametry nie tegens,  świeciła marnie ale może stare świetlówki nie wiem. Ten widok obrzydził mi tą lampę skutecznie.
Mam ati jest brzydka i głośna żeby nie było [emoji6]
Masz rację , kisi się wszystko pod taką lampą. Jest biała więc nie z blachy . Moja żona suszy włosy na wylocie chłodzenia. Mam już prawie rok 2 szt i wszystkie wiatraki się kręcą. Niestety w poprzedniej już musiałem po takim czasie robić remont i rozbierać . Wszystko to oczywiście indywidualna kwestia gustu kto co lubi.

Dzisiejsze , świeże po małym grzebanku. d3645131534712f4a67f0b03075511b7.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sewer napisał:

To jeden ze zbiorników wystawowych na lampach Aquaforest. Zbiornik jeszcze nie jest w "docelowym kształcie" i cały czas pracę nad nim trwają.

6f83863e21b58de2ca1a1f368cf46cdb.jpg

Sent from Galaxy far far away
 

 

57 minut temu, szutarek78 napisał:

Mój poprzedni zbiornik na lampie Aquaforest 8x54W + led wyglądał tak.

87101ac9dbc9d71f.jpg

22ade68fc093ca79.jpg

3f892611e3e94c9e.jpg

df2604a1fc4e3719.jpg

 

 

 

9 minut temu, egon24 napisał:

Masz rację , kisi się wszystko pod taką lampą. Jest biała więc nie z blachy . Moja żona suszy włosy na wylocie chłodzenia. Mam już prawie rok 2 szt i wszystkie wiatraki się kręcą. Niestety w poprzedniej już musiałem po takim czasie robić remont i rozbierać . Wszystko to oczywiście indywidualna kwestia gustu kto co lubi.

Dzisiejsze , świeże po małym grzebanku. d3645131534712f4a67f0b03075511b7.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
 

Pięknie ale

 Wam aquaforesciażom to ja nie wierzę ;)

Ps Egon to już rok strzelił ?

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i zrozumieć nie potrafię: po co ta dyskusja i przekonywanie na siłę? (z wypisywaniem głupot włącznie o jakiejś konieczności remontowania lamp ATI po roku użytkowania) - przecież wszyscy wiedzą, że lampy AF są najlepsiejsze na świecie całym, zresztą jak i wszystko co z AF...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Moljzesz napisał:

 

 

Pięknie ale

 Wam aquaforesciażom to ja nie wierzę ;)

Ps Egon to już rok strzelił ?

Piotrek , sprawdziłem i 14 Pażdziernika minął rok . :)

5 minut temu, jarecki.g napisał:

Tak czytam i zrozumieć nie potrafię: po co ta dyskusja i przekonywanie na siłę? (z wypisywaniem głupot włącznie o jakiejś konieczności remontowania lamp ATI po roku użytkowania) - przecież wszyscy wiedzą, że lampy AF są najlepsiejsze na świecie całym, zresztą jak i wszystko co z AF...

Jarku nikt nie pisze że są najlepsze , nie ma najlepszych , nie ma idealnych . Lampa ma za zadanie świecić i się nie psuć , jeżeli do tego komuś się podoba wygląd to już rewelacja . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, egon24 napisał:

Piotrek , sprawdziłem i 14 Pażdziernika minął rok . :)

Jarku nikt nie pisze że są najlepsze , nie ma najlepszych , nie ma idealnych . Lampa ma za zadanie świecić i się nie psuć , jeżeli do tego komuś się podoba wygląd to już rewelacja . 

Mają też  sporą wadę. Niestety nie wytrzymują zderzenia z ziemią i lubi im pęknąć obudowa. Ati pewnie by się tylko pogięła. :). Hmm ale za to nie rdzewieją ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, szutarek78 napisał:

Mają też  sporą wadę. Niestety nie wytrzymują zderzenia z ziemią i lubi im pęknąć obudowa. Ati pewnie by się tylko pogięła. :). Hmm ale za to nie rdzewieją ...

 @szutarek78

to Ati zaczęło już robić metalowe obudowy które rdzewieją :o 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, szutarek78 napisał:

 nie rdzewieją ...

 

21 minut temu, DarekB30 napisał:

 @szutarek78

to Ati zaczęło już robić metalowe obudowy które rdzewieją :o 

Darek - nie doczytałeś 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie użyłem skrótu myślowego.  Al się utlenia a nie rdzewieje. Chodziło mi o to, że w efekcie wygląda to podobnie jak rdza :).  takie ciemne plamy. Ale fakt, to nie rdza. Tak jak Egon napisał . Wszystko ma swoje zalety i wady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przeglądając wątek dodam swoje 5gr.

Kupiłem lampę AF 10x80W na rynku wtórnym od kolegi Jarka po dokładnie 2-letnim (nie lekkim) przebiegu, opiszę swoje spostrzeżenia.

Zanim to nastąpi muszę przybliżyć moją osobę, w jaki sposób zapatruję się na zagadnienia techniczne.

Jestem absolwentem nieistniejącego technikum elektronicznego we Wrocławiu.

Znam się na projektowaniu układów, trawieniu i lutowaniu płytek drukowanych.

Mam kilku kolegów, przyjaciół, którzy zaczynali w garażu a teraz mają firmy i zlecają produkcję do zakładów zewnętrznych (części do off-road, producenta lamp ledowych do magazynów wysokiego składowania).

Ten ostatni będąc u mnie, oglądał kilka lamp wiodących producentów i podsumował-..."230V, 10cm nad wodą ;-( " ,  temat się urwał.

Moje pierwsze akwarium morskie wraz z lampą diy 8x80W odkupiłem od AT z Łodzi. Wszystko było pięknie ładnie bo t5 były nowe ale po jakimś czasie zacząłem szukać coś innego.

Obecnie po kilku różnych lampach wisi PS 3x100W + 3szt E5 40W+ 1szt T5 80W.

I znowu chce coś zmienić, więc idzie na tapetę AF 10x80W z pierwszych miesięcy produkcji zamówienie z 04.10.2016r ~ 6000 rh.

Pierwsze zastrzeżenie-brak jakichkolwiek etykiet, naklejek, tabliczek znamionowych(nigdzie nie znalazłem) (-)

Laik nie wie z czym ma do czynienia (to chyba świadczy o tzw. produkcji garażowej).

Pierwsze wrażenie to bardzo estetyczna obudowa-w obecnych trendach (+)

Podnosimy ją jest bardzo stabilna, ciężka-to jest konkret (+)

Przy podłączaniu kolejny mały plus za puszkę do przeciągnięcia przewodów i osobne zasilanie wiatraków (mam zmieniony regulowany zasilacz 9-12V i jest cicho) (+)

Podłączyłem lampę a tu niestety skrajne dwie pary T5 nie działają-Sprzedawca..."prawdopodobnie coś się rozłączyło przy transporcie" (5km?).

Niestety pada decyzja o rozebraniu lampy-jak wcześniej pisano..."konstrukcja prosta jak cep, nie ma się co popsuć".

Niestety nie jest to do końca prawda-aby dostać się do starterów musimy rozebrać całą lampę, łącznie z 6szt wiatraków (konieczna jest wkrętarka ze względu na ilość śrubek)

Mam kolegę, który serwisuje Wspólnoty Mieszkaniowe, zapłakał by się przy takiej lampie na obecnych stawkach. (niestety na -)

Po bezproblemowym rozkręceniu (nic nie rdzewieje) prawie wszystkiego ukazuje się nam wielka, konkretna nierdzewna płyta z wycinanymi CNC otworami pod wszystkie potrzebne bebechy.

Teraz wiemy dla czego to wszystko się tak dobrze trzyma.(+)

Niestety w jednym miejscu źle przyklejono kwadracik pod wkręta trzymającego maskownicę z plexi z przewodem zasilania a dodatkowo wylatuje trochę wiór które mogły by zatrzymać wiatrak (-)

Przewody od wiatraków mogły by być zagniecione w konektor lub chociaż zabielone cyną, bo po wykręceniu z kostki wszystko się sypie (-)

Dodatkowa kwestia to brak "peszli". Przewody/druty są mocno spięte i ułożone, ale w pobliżu ostrych krawędzi balastów-w oprawach z marketu za 30zł lepiej jest to rozwiązane (-)

Mam lampę z pierwszych miesięcy produkcji więc nie oceniam śrubek o nieodpowiedniej długości (producent zredukował ją kilkoma podkładkami)- może jest to poprawione?

Po krótkim sprawdzeniu okazuje się że "poszły" dwa z pięciu podwójnych starterów DMR lighting model UIB-E280IH.

Na pierwszy rzut oka widać że naklejki zmieniły kolor- prawdopodobnie ugotowały się (jeden na samym końcu a drugi po ,środku)

Podejrzewam, że to super chłodzenie jest nie wystarczające w tym miejscu (sprawdzę kiedyś na kamerze termowizyjnej),

lub kiepski producent stateczników (osobiście używam OSRAM z większym prądem i=0,76 A).

Lampa, stateczniki mają 6000rh gdzie średnio producenci podają 10 razy większą żywotność w temp. 50'C.

Dodatkowo ze statecznikami a właściwie z mocowaniem ich do płyty jest problem bo zastosowane podwójne (na 2 szt T5 80W) standardowe są dłuższe niż te użyte w lampie.

Na szybko identycznych jak w lampie nie znalazłem w necie.

Trzeba będzie nawiercić i gwintować nowe otwory, ewentualnie zamienić miejscami aby przewody starczyły.

Producent mógł przewidzieć otwory w kształcie fasolki, tak jak w innym miejscu płyty. Temat zasilania/balastów uważam za duży minus (-)

Reszta lampy, podzespołów wygląda bardzo dobrze, odbłyśniki oraz oprawki T5-ek., śrubki, zawiesia (+)

Porównanie z innymi oprawami (Castorama za 30zł) do świetlówek, które po ok. 30 000rh nie dają się otworzyć bez uszkodzenia-cały plastik rozlatuje się w rękach.

Podsumowanie

Lampa nie zbajerowana, która przy 10szt T5 80W daje wielkie możliwości dla akwarysty.

Pamiętajmy, iż główne możliwości to: odpowiednia kombinacja rur a nie oprawa do nich.

Takie rozwiązanie było dostępne kilka lat temu i z tanią możliwością DIV.

Producent powinien pomyśleć o małej modernizacji, ulepszeniu a po kilku latach produkt będzie ciekawą alternatywą dla innych opraw dla posolonych.

Patrząc na cenę nowej lampy/oprawy zastanawiamy się czym ona się różni od pięciu szt. opraw z Castoramy w cenie 30zł/szt.

Odbłyśnikami, jedną zgrabną/zwartą obudową oraz 6-ma wentylatorami.

Typowy Polak nie zarabiający 4-5tys.$/mies, który ma wydać połowę niezarobionej wypłaty na konkretną lampę- będzie kombinował.

W dobie wszystkich Alii, FB itp. będą powstawały baniaki oświetlane byle czym i to głownie led, bo CCC.

        Dobra wiadomość dla rodzimych producentów- nadchodzą dla Was dobre czasy, gdyż nasz rząd oraz UE coraz skrupulatniej kontrolują przesyłki z CPR.

Dostosujcie ceny do rynku bo akwarystyka morska jest coraz bardziej dostępna i popularna.

 

Mam kilka zdjęć rozebranej lampy dla zainteresowanych.

Paweł.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez papryk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie/Panie możecie ocenić tę lampę po dłuższym czasie użytkowania? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wymienić stateczniki najlepiej na dobrego producenta-np. Osram i cieszyć się kolejnymi latami bezawaryjnej pracy.

Ja tak właśnie zrobiłem.

Nic nie rdzewieje, nic nie stuka nie puka, wszystko rośnie czego chcieć więcej ;-)

Swoją 10x80W będę za jakiś miesiąc chciał sprzedać gdyby ktoś coś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście teraz zaczynali to jaka lampa byłaby dobra,  czym się kierować przy wyborze. A może ledy - oszczędne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, papryk1 napisał:

Trzeba wymienić stateczniki najlepiej na dobrego producenta-np. Osram i cieszyć się kolejnymi latami bezawaryjnej pracy.

Ja tak właśnie zrobiłem.

Nic nie rdzewieje, nic nie stuka nie puka, wszystko rośnie czego chcieć więcej ;-)

Swoją 10x80W będę za jakiś miesiąc chciał sprzedać gdyby ktoś coś...

Podlinkuj te stateczniki osrama ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, jacekS napisał:

Gdybyście teraz zaczynali to jaka lampa byłaby dobra,  czym się kierować przy wyborze. A może ledy - oszczędne

Lampę ściśle dobieramy do wielkości zbiornika. Dobre źródło światła ma zdecydowane znaczenie przy hodowli korali.

Podaj wymiar akwarium to coś ci podpowiem. Niestety wielu nowicjuszy boi się inwestycji i ponoszenia kosztów a później jest większe lub mniejsze rozczarowanie.

Stateczniki to (strzelam o tej porze) OSRAM 4050300825564 https://www.osram.pl/ds/ecat/QUICKTRONIC FQ-Stateczniki elektroniczne (SE) do świetlówek liniowych i jednotrzonkowych bez funkcji ściemniania-Stateczniki elektroniczne (SE) do świetlówek liniowych i jednotrzonkowych-Electronic Control Gears for Lamps-Digital Systems/pl/pl/GPS01_1060875/PP_EUROPE_PL_eCat/ZMP_1000918/

Jak będziesz chciał to moge na zdjęciach wykazać przepaść konstrukcyjną między DMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, papryk1 napisał:

Lampę ściśle dobieramy do wielkości zbiornika. Dobre źródło światła ma zdecydowane znaczenie przy hodowli korali.

Podaj wymiar akwarium to coś ci podpowiem. Niestety wielu nowicjuszy boi się inwestycji i ponoszenia kosztów a później jest większe lub mniejsze rozczarowanie.

Stateczniki to (strzelam o tej porze) OSRAM 4050300825564 https://www.osram.pl/ds/ecat/QUICKTRONIC FQ-Stateczniki elektroniczne (SE) do świetlówek liniowych i jednotrzonkowych bez funkcji ściemniania-Stateczniki elektroniczne (SE) do świetlówek liniowych i jednotrzonkowych-Electronic Control Gears for Lamps-Digital Systems/pl/pl/GPS01_1060875/PP_EUROPE_PL_eCat/ZMP_1000918/

Jak będziesz chciał to moge na zdjęciach wykazać przepaść konstrukcyjną między DMR

Szukam porządnych stateczników T5 pod 39W, osrama nie mogę znaleźć ewentualnie myślałem o philipsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję 120 x 60 x 60

Przeczytałem wiele wątków i wiem mniej więcej jak dobrać siłę światła, może nawet o barwie coś przeczytałem ale ciągle nie wiem jaki typ lampy. Odchodzą w zapomnienie energożerne IRQ  a wchodzą ledowe - drogie ale za to oszczędne. Każdy może sobie przeliczyć. Jeżeli kupi tanio to zapłaci więcej za prąd. Nie chodzi więc o cenę tylko o jakość i trwałość tego światła.

Czy ma ktoś takie doświadczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jacek,

nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo "jak dwóch polaków tam trzy zdania na jeden temat".

Z mojego doświadczenia mogę polecić hybrydę z T5 i lamp led.

Do Twojego wymiaru akwarium będą pasowały T5-54W 1149mm, na szerokość wejdzie max. 10szt t5-tek.

Tylko takie T5-54W wchodzą w grę.

Akwarium o w/w wymiarach z lampą 10x54W będzie bdb doświetlone i przy odpowiedniej aranżacji i kombinacji t5-tek (mógłbym stwierdzić że światło wzorcowe) niestety = 115zł/mies za sam prąd do lampy.

I tu za wiele nie będziesz mógł oszczędzić zakładając że ma być dobrze.

Bo z proponowanych 10szt będą się zazwyczaj paliły tylko 6szt. a reszta dopalały w odpowiednich porach.

Oszczędności można poszukać na wymianie co pół roku świetlówek.  To moim zdaniem, w tego typu lampie największy wymierny koszt.

Dwie, cztery a nawet cześć z nich można zastąpić lampą ledową.

Dobre efekty wizualne oraz wzrost korali od samego dna i niewielkie koszty używania to hybryda.

Mam kilka przetestowanych rozwiązań ale to już nie w tym temacie.

Jeżeli chcesz to pisz na priv.

Obecnie mam 4szt różnych lamp nad swoje akwa i wiem jakie mają plusy oraz minusy.

Kupując najdroższą lampę led możesz wierzyć na słowo, nie będziesz w stanie konkurować z pakietem 10szt T5 ;-)

Ale odwracając sytuację, nawet 10szt T5 nie da ci tego czegoś co będzie miała dobra hybryda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna lampa od 10x80W i znowu stateczniki od DMR Lighting, te 2x80W po roku jeden padaka totalna a drugi końcówka.

Po wymianie lampa dostała drugie życie.

DMR ale 1x80W po roku jakby były ok.

Na zimę odpalam "suszarkę na t5" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.